Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
18. pro 2012

@elvis12 a na rozdíl od kalhotovek to přece jen není takový balík, vv je fakt dobrá plenka 🙂

@pampeliska1 já už Anavy kalhotovky nekupuju, páč jsou skoro malý 😝 a máme jich tak nějak akorát, na ven dávám raději Bamboolika a na noc je třeba větší plenka, musím hodně vycpávat, ale objednala jsem tu jednu plenečku na panenku, Kája dostane k vánocům miminko, tak mu snad bude sedět a ještě tam mám myslím ubrousky a velký pul pytel, přijde to bud dnes a nebo zítra 🙂

betysek
18. pro 2012

@aemmi Taky jsem si říkala, že nám asi Anavy kalhotovky nebudou stačit až po nočník, jestli bude Julča takový obřík jako Eli a v roce a půl bude mít 15 kg. Zatím tedy pořád má o 2 kg méně než Eli v jejím věku, tak uvidíme.

darrez
18. pro 2012

Holky dekuju za rady, neco doma uz mam a pockam, jestli jezisek zareaguje a neco prinese nebo ne a kdyztak zbytek dokoupim po vanocich 🙂

aemmi
18. pro 2012

@betysek Kája má cca 13kg a má je dost nízký, jako dá se to, ale jak jsem psala, na noc je potřeba o dost větší plenka kvůli vycpání a na ven a na cesty jsem si oblíbila Bamboolika, možná někdy v budoucnu pořídím nějakou kalhotovku pro druhou holčičku, ale zatím je u nás stop stav 😝

pampeliska1
18. pro 2012

@aemmi
@betysek
Já se právě taky bojím, že nám kalhotovky Anavy nevystačí až do konce..Zítra jdeme na 8M prohlídku, tak pak napíšu, kolik váží, ale podle domácího vážení má kolem 10 kg 😖 😝

lenka5731
18. pro 2012

Holky, já jsem si jistá, že nám Anavky nevydrží do konce plenkování.., ale to přece není důvod je nekoupit a neudělat si radost, vžďyť se dobře prodají. 😀

pampeliska1
18. pro 2012

Holky, máte zkušenost s dezinfekčním přípravkem do pračky z drogerie DM? Šla jsem tam na Sanytol, neměli ho, ale měli tam něco podobného značky Denkmit. Sanytol jsem nakonec koupila jinde, tak teď nevím, co použít a co je případně lepší 😀 Zdá se mi, že jsou plínky nějaké zasmrádlé, tak snad to pomůže...

pampeliska1
18. pro 2012

a ještě jsem se chtěla zeptat, jak se to používá - jestli to mám dát do pračky na 90°nebo jen na 60°C? Ale stejně to dám asi radši na 90...

mahafi
18. pro 2012

@pampeliska1 já bych se 90 u kalhotovek bála, aby se to nedrclo ☹, já dávám sanytol na 60, do přihrádky na aviváž, dávám pak dvojí máchání.

betysek
18. pro 2012

@pampeliska1 Sanytol mám doma, ale ještě na něj nedošlo... Ale dej pozor, ne všechny plenky snesou 90, myslím, že na bambusových je většinou napsano do 60. Já tedy peru všechno pořád na 60.....

aemmi
18. pro 2012

@pampeliska1 já mám Sanytol a nepoužívám ho, na odsmradění plenky nejprve vymáchám a až pak přidám prací gel, zapnu program a přidám ještě jedno máchání navíc, na 90 bych se bambusové plenky bála vyprat...

betysek
18. pro 2012

@aemmi Já to tak dělám vždycky, nejdřív máchání, pak cyklus s pracím gelem na 60, máchání navíc jsem dávala jen v šestinedělí, ale dávám asi tak poloviční množství gelu než doporučuje výrobce, tak že si myslím, že máchání navíc je zbytečné....Ještě mi plínky nezasmrádly....
@pampeliska1spíš si myslím, že zasmrádnou při sušení, když je na sušáku moc prádla a nemůže k prádlu pořádně vzduch...

mahafi
18. pro 2012

@dandelion ach jko.. a přitom je tolik informací na každým rohu.. se divím, že to ještě nezakázali prodávat.. ☹. Jo a dneska jsem vystála 3/4 hodinovou frontu na poště - přišel šátek 😀.

dandelion
18. pro 2012

@mahafi jakej??? 🙂)

aemmi
18. pro 2012

@betysek Já to máchání navíc dávám od začátku, čekala jsem, že malá bude mít sklon k AE, což se teda nepotvrdilo, ale dost často je opruzená, měla kvasinku, tak abych se opravdu 100% zbavila zbytků pracího prostředku. Tím zasmrádáním jsem myslela čpavkový zápach moči, takhle nám od jistého věku smrdí hlavně noční plenky.

mahafi
18. pro 2012

@dandelion nakonec girasol, 5,2 metrů, ale je mi velkej.. no ale já to chtěla zkusit, jestli se v tom tý naší výtržnici ještě bude líbt (cena byla hodně dole 😀) no a vypadá to, že se jí v tom líbí, tak možná po vánocích zpátrám po nějakým hezkým 🙂, ale je příjemnej, měkkej.. jsem spokojená 🙂. Co ty? jak dopadlo šátkové dilema? 🙂

dandelion
18. pro 2012

@mahafi 🙂 jako mandarinkový Indio za 1300,- včetně pošty jsem nemohla nechat ležet ladem.. není to můj šampión, ale budu po něm číhat.. :D konečně se zbavím té infantilní Pastelky :D

dandelion
18. pro 2012

@mahafi proč si kupovala tak velikej?

mahafi
18. pro 2012

@dandelion Tak to je hodně dobrý 🙂, asi jako můj girasol za 600 🙂. No já jsem se pak dozvěděl, e nemají zkosený konce a že je to vlastně konečná délka šátku a chytla jsem nerv, jestli to kratší uvážu.. 😀. ale dobrý.. ono mi toho nečouhá zas tak moc🙂, možná ta 4,7 by byla nafest...( a naví ta cena se nedala odmítnout 😀)

madlisek
18. pro 2012

@mahafi jé, to je škoda, že je ti dlouhej ☹ Ale zase za tu cenu by ses možná nemusela bát do něj střihnout a zkrátit si ho na těch 4,7m (teda já bych se asi bála i tak, ale na ND to dělají běžně 🙂 )

mahafi
18. pro 2012

@madlisek já myslím, že to fakt není tak strašný 🙂,skoro bych se bála, že ten kretší by byl opravdu nadoraz (u kříže s kapsou). ale jinak jsem fakt hodně spokojená.. a slečna taky 😀, moc díky za rady při výběru 🙂

madlisek
18. pro 2012

@mahafi No spokojená slečna je nejdůležitější 🙂

pampeliska1
18. pro 2012

@betysek já je suším pěkně rozložené, většinou přes 3 šňůry, blízko topení, takže mi ani na té šňůře nevisí nějak dlouho...
@aemmi Máchání před praním dávám..ne teda vždy, ale docela často.. Někdy i to máchání navíc po skončení praní a pokaždé peru na 60°C, takže bych neřekla, že to praní nějak "flákám" 😅
To by mě zajímalo, čím to teda je.. Mě připadá, že smrdí, když se do nich Doris vyčůrá, ale není to čpavkový smrad..spíš takový smrad, jako kdyby tam i nakakala. Třeba se mi párkrát stalo, že jsem šla přebalovat na jistotu, že to bude i s kakáním a nic..jen načůráno a přitom plenka smrděla.

Tak já to dám radši na těch 60. Díky

mina_
18. pro 2012

ahoj látkažky, jaký máte názor na anavy easy? brát či nebrat? díky

dandelion
18. pro 2012

@mina_ máme dvě a občas se hodí.. 🙂 jsou super štíhlé 🙂

filipatereza
18. pro 2012

@mina_ Vzala bych jednu na zkoušku a uvidíš. Části dětem úplně nesedí a můžou protékat. Mění se to taky ale s konstitucí dítěte jak roste. Zezačátku může protékat, a za čas sedí perfektně. Rozhodně nejsou na to, aby z nich měl člověk celou výbavu. Nám sedí, takže máme 4 a máme je moc rádi🙂 Nicméně ty kalhotokové od Anavy ty sedí mám pocit skoro úplně všem🙂

janakkk
18. pro 2012

@pampeliska1 muj malej měl v 8 měsících skoro 10 kg a teď ve 13 měsících je má pořád , no asi 10,5 🙂 ono se to zastaví, neboj :D

janakkk
18. pro 2012

@mina_ za mě nebrat, malému nesedly ani na začátku, ani později 😒

terezka312
18. pro 2012

@mina_ já mám a jsem spokojená, jsou hezky štíhlé a nám teda neprotekla nikdy 🙂 vem jednu a vyzkoušej, jinak to nezjistíš 🙂