Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
4. led 2010

Budu dělat celkem 4 velikosti, novor. 29x30, S 31x34, M 35x40 a L 37x45. To větší číslo by mělo odpovídat výšce sedu dítěte, 2x menší číslo by měl být cca obvod v pase. Tyto prefoldy mají proti klasickým výhodu, že pruží, takže se kolem dítěte snáz utáhnou.

ivuska.h
4. led 2010

Jo a hezký návod, jak to na dítě upevnit, je např. na http://www.diaperswappers.com/forum/showthread....

kubinkov
4. led 2010

Před dvěma lety jsem neměla ponětí, že něco jako vícevrstvé plenky a prefoldy existuje 😝 Znala jsem jen čč a měla jsem mlhavou představu, že existují jakési kalhotkové Popoliny, které na můj vkus otřesně dlouho schly. A chtěla jsem si konečně užít bezstarostnost a bezproblémovost hnusek. 😝 Z čehož jsem byla rychle vyléčena realitou objemného odpadu a objemem skladovaných jednorázových plín. 😅 Ale prohlédla jsem. 😀 😀

olina.s
4. led 2010

Holky, chtěla bych se zeptat, nemáte některá zkušenost s těmito kalhotkami? http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=28167711&ta...

evicka7
4. led 2010

oli, holky na slepičárně je chválí, mně se na pohled líbí moc a moc

olina.s
4. led 2010

Mně, Evi, právě taky 🙂

kubinkov
4. led 2010

Mě se taky líbily, ale po radě jsem šla do Disan, protože z těchhle prý kalhotkové pleny dost lezou. Ale je to zkušenost "jedna paní povídala".

evicka7
4. led 2010

no je pravda, že je chválí Johanka, což je rovnoplínařka 😉

olina.s
4. led 2010

Evi, koukla jsem ti do alby, jsi spokojená s vlňáčkama od maminek z MMB? Kamarádka mě odrazuje od nákupu "doma dělaných", prý mají často velká oka....

kackaj
5. led 2010

ivuska.h, nevím, jestli to tady není všeobecně známé a já jestli nejsem jediná, kdo to neví🙂 ale nemohla bys mi prosím napsat, jakým stylem si od tebe můžu eventuelně objednat zboží? Děkuji🙂

evicka7
5. led 2010

Oli, já jsem naprosto nadšená, jedny se mi trochu vytahaly a měly oka trochu větší, tak jsem je strčila do pračky na čtyřicet a dobrý, jen už pak nevypadaly tak repre, ale vzhledem k ceně a k tomu, že je používáme doma na spaní, tak mě to vůbec netrápí 😉

olina.s
5. led 2010

Kačko, ani já to nevím a zajímalo by mě to taky 😵

Evi, a mohla bych tě poprosit o ID nebo kontakt na nějakou tu maminku, od které máš vlňáčky? Moc děkuju. My bysme měli mít letní mimi, tak bych ráda vlňáčky používala.

kackaj
5. led 2010

Oli, já si myslela, že to je na sijemdetem.cz, ale tam toho teda moc není (teda ne že moc, ale ne všechno). Ivuska.h má i jiné krásné výrobky a třeba ta novinka, co tu teď píše, ta tam teda taky není🙂
Ivusko, pomoc....??? 😀

evicka7
5. led 2010

já jsem měla od téhle paní, to jsou ty modré a do oranžova v albu, ty modré jsou ty co se mi trochu vytáhly

http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=150557&i...

tu druhou paní nemůžu najít ☹

ivuska.h
5. led 2010

Kacko, chápu, že jsi zmatena 🙂) Já totiž ještě nemám ani pořádný web, natož pak eshop. Vše potřebné najdeš na http://spreadsheets.google.com/pub?key=t3vlpOlc...

si
5. led 2010

Ahoj holky,
tak jsme doma z porodnice a zatím nám to látkování moc nejde. Tedy hlavně novosklad. přijde mi, že aby to neproteklo, tak je třeba dovycpat a to má pak hrozně obrovský zadeček. Když dám kalhotkové nebo AIO, tak to docela jde. Ale opruzuje se. Přebaluju cca po třech hodinách, jak se probudí. Častěji budit nechci, to je hned řev...no, ještě si zvykáme na prostředí. A IV fox mu odírají bříško (jak se vzteká a přitahuje nožičky k sobě). Teď zkouším TB svrchňáky, tak uvidíme.
Další problémek je s tím, že je hodně temperamentní a novosklad (nachystaný) mi už dvakrát rozkopal. 😅 .
Máte nějaké finty pro začínající, nevyspané... 😅

erinbrock
5. led 2010

gratuluju k miminku...ja jo... kdyz nemuzu sahnu po jednorazovce...ze zacatku jsme na latku najizdeli pozvolna...ted pres vanoce jsme meli vsichni vcetne manzela a maleho strevni chripku...takze zlate jednorazovky...ja nemela silu kojit natoz kartacovat vajecinu z plenek..maly kadil 10x denne a smrdel...bych v zivote nerekla ze male miminko muze tak smrdet 😀 😀....doufam ze me neukamenujete...uz jsme zase v bavlnce a v bambusu a v konopi 😀 🙂 😉

olina.s
5. led 2010

Evi, děkuju za odkaz a mohly byste mi, holky, poradit, jakou velikost pro malé miminko? děkuju

kackaj
5. led 2010

Ivusko, díky, tak teď už vím🙂 A ta nová plínka čtvercová? Za kolik a tak? Nenašla jsem ji tam, tak se nezlob a napiš mi ještě k ní něco prosím🙂 Díky🙂

michelle1
5. led 2010

ahoj holky, tak jsem u nás v drogerii sehnala mýdlové vločky. V návodu píšou, dát 150 ml na 1 pračku. Jelikož z 250 ml udělám 10 litrů slizu, který mi vyjde na 20 praček, tak moc nevěřím té účinnosti 😒 Opravdu to vypere dobře???

ivuska.h
5. led 2010

K té nové plínce zatím nemám ceny, musím to teprve spočítat, nabízím ji zatím jen pro testery a s těmi se domlouvám individuálně. Kdybys chtěla testovat, napiš prosím mail.

ivuska.h
5. led 2010

Si, my jsme novosklad nemohli používat vůbec, čůrala moc velké dávky, takže z toho si nic nedělej...

bury
5. led 2010

Holky neříkejte, že vám novosklad neseděl... Já na něj spolíhám 😀
Michelle - osobní zkušenost nemám. Ale každej ti řekne, že sliz pere dobře, ale na některý fleky už nestačí. Neobsahuje rozjasňovače, jako běžný prášky, takže to prádlo je prostě jiný. Tady je to asi opravdu o tý osobní zkušenosti, jestli ti to bude vyhovovat, nebo ne.

ivuska.h
5. led 2010

Sliz a perkarbonát dohromady už je slušná výbava na skvrny. Vždyť slavný Vanish má jako hlavní účinnoy látku perkarbonát sodný... K té výkonnosti slizu -- nezapomínejte, že ve slizu je přidaná i soda, která dělá prací proces účinnější, takže pak stačí míň mýdla. Ale fakt nečekejte, že bílé prádlo bude jak z reklamy, to děljí komerční prášky vpodstatě tak, že to celé nabarví trochu domodra, ona ta bílá pak vypadá bělejší.

Jinak novosklad seděl dobře, co se týká upnutí na dítě, ale prostě kapacitně nestačil, to by se musel děsně vycpat a to už pak nemělo cenu, kalhotkovka byla snažší řešení.

raady
5. led 2010

Ahoj,
si, nám novosklad seděl také dobře, chce to trénink, dobře utáhnout a dávala jsem později dovnitř ještě jednu čč. Ale fakt si z toho nic nedělej. Když tak sáhni po jednározovce a střídej látku s papírem (pokud malému nebude vadit). Až získáš větší zručnost, vyspíš se, dostaneš se z šestinedělí... 😉 a tak půjde všechno líp 🙂

majatob
5. led 2010

holky potrebuju radu:

1. chybi mi asi 40ks ctvercovek-jaky mam koupit?
2. zavazovaci vlnacky na novoska jo nebo ne?
3. staci mi patery svrchnaky? (myslela jsem 2 vlnaky, 2 pul a 1 fleece, ale nevim)
4. ty rucniky v Ikei kupujete jaky a kolik ks potrebuju?
5. pouzivate nekdo myci olej Medvidek?

barica
5. led 2010

bury, nam novosklad sedi naprosto v pohode, pouzivam cc kikko bambus a nemusim je ani nicim vycpavat, jsou fakt hoodne save!

majatob, jestli mas patery svrchnaky v jedne velikosti, tak jich mas az az! nam staci 2x PUL + 1x vlnaky a myslim, ze by mi PULky stacily i jen jedny...; myci olej Medvidek pouzivam, mam k tomu tu redici lahvicku a misto jejich ubrousku pouzivam nastrihane celulozove separacky od Popolinek, kdyz uz je mam doma🙂... s Medvidkem jsem fakt moc spokojena, vrele doporucuji!

majatob
5. led 2010

bari, nemam, ale prave nevim kolik a jakych nakoupit, mam zatim akorat jedny takovy tlustsi fleecovy (asi budou na noc) 😀 takze vlnacky pouzivas na maly mimi, jo? a jaky?
s tim Medvidkem to rada slysim, me to nadchlo jak jsem o tom cetla 🙂

betelgeuzz
6. led 2010

Maja, já jsem měla do začátku 3x PUL a 1 vlňáčky, ale zatím točím v podstatě dvoje PUL. Mám IV organic S a BL fix XS. Občas dám HD S, ale jenom vyjímečně, na novosklad mi ažtak nesedí, jenom na kalhotovky.
Medvídka jsem taky nadšeně pořídila a nakonec používám látkové ubrousky namočené v čisté vodě. Jsem si totiž přečetla složení a on až tak přírodní není, jak se píše 😠

zmuzle
6. led 2010

Si, gratualce k miminku. Zacni altkvoat, az se budes na to citit a neres to ted. Ja zacla po odpadnuti pupecniho pahylu a stejne mi trvalo, nez jsem byla schopna zamotat novoskald.

Ad medvidek, ani ho moc nepouzivam. Maly kakal vetsinou do nocniku a to jsem ho pak omyla v umyvadle a ted ma kakaci intervaly tak jednou za tyden a tez namocim nastrihany perlan do vody a to bohate staci.