Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

margotg
8. únor 2011

@sussanah v tom případě jsem taky maniak a možná i větší 😀

sussanah
8. únor 2011

@janula28 ocet zredit 1:1 s vodou a davkovat jako beznou avivaz 🙂 A teda pradlo ani pracka mi po octu nikdy nesmrdley, spis mi prislo, ze to radlo vonelo "cerstve". S tea tree silici zkusenost nemam

sussanah
8. únor 2011

@margotg jo? Ja prave kvuli tomu kupovala hlavne na zacatek vv a male cc, abych mohla vyvarovat a zehlit 😀 Cele 6-tinedeli jsem prala na 90 a zehlim vsechno doted 😀 Ale co bych neudelala pro svuj dobry pocit 😉

janula28
8. únor 2011

@sussanah vyzkouším a přijdu si stěžovat 😀 😀 😀

rybiiii
8. únor 2011

@margotg .. jen jsem chtela dodat.. ze fialka se vyprad da.. a to uplne.. ale musi se to potrit pred pranim roztokem mydloveho lihu (Saponis Kalii).. jde to sehnat v lekarnach, kde maji lepe vybavenou laborator na masticky🙂 Tak hode zdaru, holky!

margotg
9. únor 2011

@sussanah no právě 😀 😀 😀 já používala čč u první dcerky a potom mě ani nenapadlo, že se k látce někdy vrátím 😀 U Jíti jsem začla používat plínky až od 6 týdnů, ani nevím jak jsem na ně přišla 🙂 nejdřív na zkoušku a závislost už jela 😀 😀 je pravda, že si na praní na 60 pořád nemůžu zvyknout, přece jenom jsem odchovaná ještě vyvářkou 😀 ale mám prakticky jen AIO - říkám jim moje sladké prací pampersky - a vše s vyndavacími vnitřky, tak je jednou za měsíc vyvařím, hned mám dobrý pocit 🙂 a je pravda, že od té doby moc nezasmrádají 🙂

markusko
9. únor 2011

Holky mám dotaz, nepoužívá některá z vás na utírání bavlněné ubrousky Kikko? Koukám, že na netu už nejsou nikde k sehnání, už se nevyrábí 😕 To by mě teda zajímalo, co budeme používat, měla jsem doma tři balení, ale už mi jich zbylo jen pár, sem tam jsem nějaký vyhodila, když už byl chatrný nebo moc flekatý... Nevíte o nějaké podobné alternativě? 😕

rosslyn
9. únor 2011

@markusko Ahoj, já jsem koupila ubrousky od Anavy - z jedné strany flanel a z druhé bambus. A ty kikko, jestli nemyslíš 30x30, tak ty bambusové jsem také sehnala, píšou, že se dají použít i na utírání mimča.

slunicko76
9. únor 2011

@janula28 ja davam ocet ke keazdejm plinam, plnou nadobku na avivaz a k tomu par kapek levandul.olejicku a pracka krasne voni. Nesmrdi ani kdyz dam jenom ocet.

jinak k tem kvasinkam. Nemaj radi hlavne vlhko a teplo, coz je v plinkach ( a myslim, ze je jedno jestli jsou latkovy nebo papirovy)🙂. Chce to casto prebalovat , radne vysusovat, mazat ato vsechno opravdu casto (min 5 krat denne) a ty pliny bych obcas prejela i na vic nez na 60. Zehleni samo taky pomaha.

markusko
9. únor 2011

@rosslyn Anany mám doma asi čtyři, dostala jsem je jednou k objednávce 🙂 ale ty kikko byly hodně levné a krásně jemňoučké, vlastně jako nastříhaná a obšitá čtvercovka, byly fakt úžasné.

Ty bambusové neznám, píšou tam pleny, to budou mít asi velkou gramáž...

Já myslela tyto:
http://pleny.heureka.cz/kikko-bmb-bavlnene-plen...

xmarg04
9. únor 2011

dobre rano, zaujala mne vase debata o kvasinkach... cekam taky chlapecka a tohle mne uprimne trochu desi, jestli se mu o "nej" budu umet postarat....😉 ale chtela jsem neco jineho - mamina je lekar a jako malym nam lecila kvasinky sedaci koupeli ve slabem roztoku hypermanaganu... jsem sice zenska, ale kvasinka jako kvasinka, ne? treba by to pomohlo...

rosslyn
9. únor 2011

@markusko aha, tak tyhle neznám...ty, co jsem vkládala, tak mají vysokou gramáž, budu je používat na zvýšení savosti u čč...je jich tam osm a stály 200 Kč...až mi přijdou, tak napíšu, jaký jsou.

janula28
9. únor 2011
markusko
9. únor 2011

@janula28 Juj, super, hned jdu objednávat 🙂 Zrovna v mém oblíbeném obchůdku, a mě nenapadlo se tam podívat 🙄

jasekd
9. únor 2011

Jo, ten hypermangan me taky napadl, akorat nevim, zda neni omezeni vekove? A chce to opravdu jen par zrnicek, je to strasne silny.

sussanah
9. únor 2011

Holky, objevila jsem u tchyne asi 8 nepouzitych starych cc a teda uplne jsem koukala, jaky to je rozdil 😕 Ony jsou uplne jemnoucke, huste, no uplne jina liga, i kikko lux se muzou jit zahrabat. Kazdopadne uz chapu, jak mohly stacit 2-3cc na noc, protoze i ta savost je nekde jinde.

@markusko a jsou jakoze jemnejsi nez jsou bezne cc nebo to je uplne stejny matros? Chci si prave z tech cc nejake mensi usit, ale vis jak, ponejakem vyprani uz jsou pomerne tvrde...

markusko
9. únor 2011

@sussanah Jojo, já si myslím, že tenkrát ty plíny musely být o něčem jiném... přijde mi to tak v současné době se vším... 😅

Ty ubrousky jsou jemnější než třeba čč kikko lux, mají menší gramáž. Jinak po vyprání u nás tvrdé jsou (máme hrozně tvrdou vodu), ale co je pere třeba ségra nebo švagrová v normální vodě, tak jsou super měkkoučké stále. Mně ale vyhovuje i ten rozměr apod., tak už jsem je rychle objednala 🙂

sussanah
9. únor 2011

@markusko tak to asi usiju normalne z cc, ten rozmer je fajn, to jo, taky mi neco takoveho obcas chybelo a nechci znovu pouzivat ty hory papirovych kapesniku jako u maleho.

markusko
9. únor 2011

Já na ně nedám dopustit, určitě ušité z čtvercovek poslouží stejně dobře. Já jsem nekupovala vlhčené ubrousky víc než rok 😅 , jen výjimečně na cesty sem tam použijeme, ale to je opravdu výjimka. Jedno balení nám vydrží několik měsíců 😅 Akorát přemýšlím, jestli je už nebudou vyrábět, že bych si objednala do zásoby i na případné druhé mimčo 😕 😅

sussanah
9. únor 2011

@markusko ja nemyslela vlhcene, ty pouzivam jen ne venek a jenom na ruce (malemu po nich rudne zadek), ale mela jsem na pulte obych papirove kapesniky v krabicce a vzdycky jsem ho tim jakoze chytla, kdyz jsem ho nesla do koupelny omyt pod vodu. Ale chci prave pouzivat ty mensi cc, pred tim jsem nemela stroj a ochota ma mamky mi to usit byla miziva..

markusko
9. únor 2011

@sussanah Ajo, takhle, já si to nějak neuměla představit s papírovýma 😉 Já taky nemám stroj, ale já ani neumím šít 🙄 takže je pro mě toto nejjednodušší varianta, ačkoliv v rodině by se pár švadlen našlo 😝 budu muset kdyžtak někoho zlanařit, starých čtvercovek tu mám minimálně 50 nevyužitých 😕

slunicko76
9. únor 2011

@sussanah
@markusko jj, devcata, stary cc, na to nedam dopustit. Ja vlastne anijiny nemam, teda par tech kikko,ale driv to fakt bylo uplne o nicem jinem!.-)

karmenta
9. únor 2011

Prosím o radu. Koupila jsem látkovky Bitti d´lish SNAP in one, vel. S, malá má necelá 3kg a už mi přijde že jí jsou malé... Nebo to mám nějak blbě dané...
Jo a během půl hodky je měla pročůrané až do postýlky a to tam má jak tu vykrojenou vložku, tak tu přeloženou, separačku mám teprve objednanou.. Co dělám blbě? Díky

reruna
9. únor 2011

@karmenta mě nepřipadá, že jsou malé, spíš bych podle fota řekla, že jsou kolem nožiček moc volné, problém u IB je, že jsou hrozně kolem nožiček úzké a když dítě má tenší stehýnka, tak to může protíkat. Nám se to občas stane, když má IB moc louho a je už moc nacucaná, tak po 2 hodinách, proto ji už na tak dlouho nedávám a nehoda už dlouho nebyla. Náš má ale už vel. L a má 11 kg, sedí mu kolem stehýnek dobře. IB je plenka vhodnější na větší dítě, na chodící je super, na takhle malé mimčo nemám zkušenost, ale malá se mi podle fotky fakt nezdá

karmenta
9. únor 2011

@reruna díky. a netlačí vás ten druk na zadečku? já mám pocit že se malá furt snaží zvedat, že ji to tlačí

majdula
9. únor 2011

@karmenta Mne se spis zda, ze jsou ji velky 😉 proto protekaji. Ony pry obecne rady protekaji, zvlast u tech malych ucuranku, na druhou stranu ja zacala davat S taky nekdy ve 2 mesicich a neprotekly mi nikdy, toz nevim... Jenze taky v te dobe mel skoro 5 kg, tvoje holcicka je jeste malusenka, oni i udavaji, ze S je pro deti od 3,5 kg...

reruna
9. únor 2011

@sussanah já používám při přebalování na utírání starý čč... nastříkám vodu s pár kapkama levandulovýho oleje, měla jsem i medvídka, ale nechce se mi objednávat jen to, když už nic jiného nepotřebuju, to by se na poštovném prodražilo a utřu čtvercovkou. Ale pokakanou prdelku se přiznám, že utřu vlčeným ubrouskem z Lidlu sensitive, ty jediné nám vyhovují a balení vydrží dlouho...

majdula
9. únor 2011

@karmenta A spis nez samotny druh bych rekla, ze ji muze tlacit cela ta horni "hrana" tech "strev"... preci jen jak je to poskladany, tak je to vyssi kus tuzsi latky...

reruna
9. únor 2011

@karmenta já je na ležáčka fakt neměla, te´d už ho určitě druky na zadečku netlačí, ale pravda je, že jsem měla, když byl malinkej pop - in a tam jsou taky ty druky a to mi připadalo, že to musí tlačit.... raději jsem na ležáčka dávala plínky bez těch druků, aby nebyl na zádech takový tvrdý hrbol....

karmenta
9. únor 2011

@majdula ty jo, 5kg? na který druk jsi to zapla? já už tak to zapla na ty krajní a to nemá ještě ani doporučená kila..