Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

megn
22. kvě 2009

Neli zkušenost s IB do 17 kg nemám, ale myslím že to zvládnou, leč nevypadají. Dítě poroste více na výšku než do šířky. Jasně jak které 🙂
Do IB dávám vv Bummis ano výrobce Tots Bots. Ty barevné čč 3ks á 209,- ty za 31 Kč, to je jak žínka, jakoby nic.. tohle mám třeba jen na dovycpání.
VV Tots Bots barevné jsou pouze už ve velikost 2, co tak psala lus onehdá. Jinak dávám i vv Kikko, ale oproti vv Bummis mi příjdou strašně hrubé.
Z čč doporučuji Kikko Lux, pro mě jsou číslo 1.. nemusí být zrovan ECO v mém případě, nejsem zarytý zelenáč 😎
IV mušelín jsou óbr plachty.. Třeba i ty barevné Kikko za těch 209 se vytahují a je to takový obdélník, což někomu taky nevyhovuje. Tyhle mám třeba ráda.
Výbava z AIO je určitě parádní, ale né pro mě když přebaluji 20x denně 😀

těším se na CT AIO..
Lus prosímtě nevíš náhodou o zelených natahovacích Disanách na reklamaci? Nevím jak je tam mám dlouho.. nicméně čekám na CT, tak kdyby náhodou nemusíte je posílat, až třeba s mou objednávkou.. Jinak napíšu mejla.

Jak jste řešily smrdící bambus.. jo aj mi smrdí 😖 hlavně střeva v IB

evicka7
22. kvě 2009

holky, napište někdo kdo máte větší dítě, jak mu jsou IB, teda větší než 9kg 🙂

bamboo prefold je tlusťoška, píšou tam, že je jemný a měkký i po mnoho vyprání, no nevím, my ho máme tvrdý jako prkno ☹
na změkčení plen je údajně dekalcifikace, ještě jsem nezkoušela, ale u bambusu se to stejně nemá

evicka7
22. kvě 2009

a na smrdící bambus dám o jednu várku slizu víc a levanduli do octa na poslední máchání

betelgeuzz
22. kvě 2009

Zatím tady chodím šmírovat rady, ale vidím, že je tu dotaz, na který můžu odpovědět. Kalíšek jsem používala rok a maximální spokojenost. I když jsem strašný šetřílek, tak poslední krabičku tamponů jsem rozdala, protože po kalíšku už jsem je fakt dopotřebovat nechtěla. BTW doporučuji i látkové vložky, není nad to si alternativy otestovat na sobě. Po téhle zkušenosti dítě do jednorázovek balit nechci.

lucinecka
22. kvě 2009

Betelgeuzz, souhlasím 😵 Když jsem poprvé slyšela (resp. četla tady na koňovi) o látkovkách a BKM, říkala jsem si to jsou praštěný matky a chudáci děcka 😀 A když jsem se dozvěděla o používání látkových vložek, nechápala jsem a říkala jsem si že tohle fakt nechci. A dneska? Dítě v látce, máma v látce a jsme spokojený naprosto oba 😵 😀

megn
22. kvě 2009

to by mě taky zajímalo jak sedí, či nesedí IB dětem s větším váhovým přírůstkem?

evicka7
22. kvě 2009

holky, takovej blbej dotaz, perete ty vložky na 60? a jak je budete prát, až budou děti odpleněný, s normo prádlem?

lucinecka
22. kvě 2009

Holky my máme 9,5 kg (takže moc velcí jak potřebujete vědět nejsme) a IB sedí skvěle. Snad bude i dál 😉

Evi, peru s plínama na 60. Zatím jsem neřešila jak to budu prát až nebudou plíny. Ale protože plánuju druhý prtě brzo, tak počítám že plíny u nás ještě nějakou dobu pořád budou 🙂

betelgeuzz
22. kvě 2009

Během MS jsem je prala jen v ruce, případně je přihodila k normálnímu prádlu (krev jsem prala hned). Po MS jsem je hodila k ručníkům, nebo ložnímu, které peru na 60.

zmuzle
22. kvě 2009

Tak ja hlasim, ze v BBH bambus byl od 21h az do 6h. Ne, ze bych neprebalila, ale pri nasilnem buzeni na kojeni v cca v 2h plenka krasne sucha bez nehod. 🙂 Ja jsem se dnes normalne i vyspala 😵

A jinak vlnacky Loviky krasne drzi. jsem byla skeptik a nechapala, ze to muz fungovat. A lanolinovala jsem tim s lekarny.

evicka7
22. kvě 2009

zmuzle máš užasný miminko 🙂

makinka.1
22. kvě 2009

Cau holky.Delsi dobe jsem uspesne abstinovala,na Kone nejak nebyl cas.Tak ani nevim,jestli je nejaky novy plenkovy hit,co musi vsichni mit!!! 😀
My ted jak je tepleji uspesne nocnikujeme i venku na zahrade,takze spotreba plinek se rapidne zmensila,kakacos uz jsem v pline nevidela ani nepamatuju!Par dni jsem musela najet na Moltexky,udelal se mu na pindiku takovej vridek a mudra nakazala fialku,nechtela jsem si zaprasit pliny.Ale za tri dny bylo po problemu,vypadal teda jak kdyz si pindu nekde skripnul a mel by mu upadnout... 😀 Ale uz se odbarvil a zase jedeme latku.
Z BBH mesavy je nase nejoblibenejsi plina,mrzi me,ze mam jen jednu.Musim rict,ze je mi o hodne sympatictejsi nez IB.
Nechcete nekdo oranzovou IB snap in one,M velikost.Mel ji na sobe asi 5x,je jako nova.Nejak mi na nej proste pripada mala,i kdyz mu asi jeste je.Ale davam spis velikost L.Nechala bych ji o kilo levneji,postu zaplatim.

schnek
22. kvě 2009

IB SIO M obleče i Ondra, takže se to fakt jenom zdá 😉 pak je z tý plínky bokovka. mě to neva, některým to třeba vadí 😉

lusinta
22. kvě 2009

IB - ano,do 16-17kg většině dětí sedět budou. em nosí i M i L-stejně jako 8kg kayla. Em má 13kg. V L-ku má ještě poměrně velkou rezervu.

Kalich- vřele doporučuji!!

reklamace-prosím pošte raději na mail na bránu,já takové věci netuším a upřímně řečeno ani nemám čas teď řešit (pokud zrovna nemusím být s dětma,každou volnou chvíli vkládám položky,aby se už otevřel shop..)

Nelinka-dneska tam zrovna nebudu.škoda..ale holky ti určitě také dobře poradí...

schnek
22. kvě 2009

hmm, koukám, že chodíte vnadit do tématu o papírovkách 😉

astrane
22. kvě 2009

Však ty taky 😉 😀

marcelkad
22. kvě 2009

jasně 😉 přece je nenecháme říkat, že je to krok zpátky

titida
22. kvě 2009

holky jaký je odborný názor na BL?
chci asi začít trochu látkovat s roční holčičkou a BL se mi zdají dobré řešení

astrane
22. kvě 2009

mě se líbily,hlavně cenově😉....ale až tak moc jsem si je neužila,nakoupila jsem je až ke konci....Mám bambusový na patentky-pěkně sedí a myslím že i pěkně sajou,taky mám flanelovou,ale tu jsme už ani nepočůrali,takže nemůžu poreferovat 🙂 Akorát svrchní kalhotky BL bych nebrala,z PUlek spíš IV,thisties...

makinka.1
22. kvě 2009

Ja vim,ze ty M jsou i vetsim a tezsim detem,ale jak pise Schnek,je to spis o pocitu.No stejne uz jsou udany. 😉

astrane
22. kvě 2009

Jé teď jsem si všimla,že jsi z Brna-tak si skoč na Josefskou 1 do OD Klášter a mrkni se na tam na ně naživo a osahej si je 😉 🙂 Třeba tě tam zaujme ještě něco dalšího....stejně je lepší vzít napřed jen pár kousků-různých a vyzkoušet...nebo dost lidí je kupuje napoprvé bazárkový,aby si je jen vyzkoušeli a nový až pak...

kyri
22. kvě 2009

juch, došel mi velkej balík z brány. čekal tu na mě, než se vrátim s elíčkem ze špitálu - bylo to děsný maso, ty první dva dny ☹
... a hlavně sem jdu vlastně napsat, že jsme tam jeli na papírovkách, přebalovala jsem co hodinu, ale i tak je děsně opruzenej. nejdřív měl fialový tesco, bo tatínek nic lepšího nevybral, a pak alany, který zase dos protejkaly, takže jsem furt převlíkala 😝 😝
no, je to jasný, látka only 😎 😎

schnek
22. kvě 2009

tit, názory na BL se různí 😉 skoč na Bránu (hlavně si vezmi jenom hotovost a kartu nech doma 😉 😀 ) a uvidíš 😉 nebo omrkni výbavy brněnských látkařek 😉

evicka7
22. kvě 2009

já můžu poreferovat o BL flanel, hezký sedí, ale jsou okamžitě prodojený, takže podle mě nebrat

jannca
22. kvě 2009

Ahoj holky, tak nějak se mi nedaří najít kecání, kde jsou zkratky látkovek. Tak to vezmu přes vás, co to je BBH bambus . Díky

Jinak s malou látkujeme. Jen mě mrzí, že jsme pořád mokří. Dávám novosklad z Kika de Lux, na noc se snažím dávat bambusku od BL )jenže jsem si jich pořídila málo - jen 4 ks, což na měsíční mimi je fakt málo. To je to nej - co "vydrží dlouho". Jinak jsem došla , že druhá nej alternativa je poskládat 2 KIka. jenže je to takový velký a široký.
BL - kalhotková plena, nám proteče hned. Docela zklamání
Zato mešavoučka je super, kdyby tolik nestálá. Ta vydrží , ale tu bereme jen k doktorovi, na návštěvy...prstě jí šetříme.

Tak přemýšlím, jak postupovat , až bude malá větší...do novoskladu se mi nevleze...

evicka7
22. kvě 2009

baby bee hind momentálně v čechách nedostupné

zkratky:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

zkus flísovou separačku, jestli myslíš mokrý miminko, jestli myslíš mokrý plíny, no tak ty teda mokrý jsou, když se do nich načůrá, Viky měla ve 3 měsících asi tak 20 plen za den

evicka7
22. kvě 2009

schnek, astrane, marcelko jinak jsem vám chtěla napsat, že s Beruskou2x už jsem se na nějaké diskusi setkala a nemá cenu ji přesvědčovat

jannca
22. kvě 2009

evi: a kde je dostupná?

astrane
22. kvě 2009

já ji nepřesvědčuju,to spíš aby si to třeba přečetl ještě někdo,že by ho to mohlo zaujmout... 🙂 beruska si jede svoje a to je nej.... 😉 viz diskuse o bolderovi 😀 (po tom,co jsem se tam dočetla nechápu,že to ještě někdo koupí 😖 )

jannca-HD pastelku nezkoušelas?to froté je fajn,nebo můžeš zkusit vícevrstvý plíny...já na malý mimi nevím,objevila jsem látkovky docela pozdě...třeba stačí přidat nějakou vkládačku...?

evicka7
22. kvě 2009

janco:
http://branakdetem.cz/_1672.htm ale nemám vyzkoušenou

podle zdejší rady jsem na separačky rozstříhala tohle:
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0007...

velikostně podle separačky Popolini