Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

makoush
20. dub 2009

matil, katarin...diky, budu vam jako zkusenym matkam důverovat 😉 Jeste holky nevite, nekdo psal, ze v Rosmannovi maji mit taky nejaky eko-pliny..bohuzel jsem je tam neobjevila, nevi nahodou nektera, jak se jmenujou? Plus jaky jsou eko-pleny z DM? Ty by taky mely byt bez chloru..jen dnes nemeli newborn velikost...

katarina82
20. dub 2009

A včera jsem si dokoupila další čč 😵 Ty barevné bambusky, někde na mmb za 150 😎 a balík kikko lux eco za 210, do pátku budou doma, tak se těším 😵 , i když je už doma mám, takže překvapení to nebude, ale zvětšíme arsenál 😎 😀

evulebobule
20. dub 2009

katarina: a máš odkaz, kde to tam na mmb kupuješ? Díky 🙂

makoush
20. dub 2009

evulebobule..na www.mimibazar.cz/roman --- tam nekde si to zkus dohledat, ja je odtud mam taky objednany... 😝

evulebobule
20. dub 2009

makoush: děkuju moc 🙂

schnek
20. dub 2009

makoush, Alany se NB nedělaji 😒 o eko z rossmana slyším prvně 😕

katarina82
20. dub 2009

evule, jj, jak píše makoush, taky jsem to objednávala tam 🙂 Super cena 🙂

evulebobule
20. dub 2009

katarina:koukám na to, to je dobrá cena. 😉

oriola
20. dub 2009

makoush - ja jsem si do porodnice zadny pliny nebrala, ale mluvim o Plzni - tam jsem pouzivala erarni pliny cc, maji tam i urcity omezeny pocet jednorazovek.....ale ja jodmitala ji je na tu prdelku dat 😉 takze jsem ani neplanovala hnusky do porodky. v Pardubicich musis mit svoje pliny.. ? nemaj tam taky jako erar klasicky cc??

makoush
20. dub 2009

schnek..nedelaji??? ach jooo.. ☹ sicaci.. no, u toho rossmana je to asi fama, nic takovyho tam nemeli, jen obycejny pampers a huggies..

makoush
20. dub 2009

oriola..no, ja zrejme zkoncim v chrudimi nebo hk a tam je treba mit s sebou vlastni pliny.. i kdyz je fakt, ze to zrejme rikaji proto,ze vetsina matek hnuskuje..vidis..dobry typ, zkusim se jich zeptat, jestli nááhodou nemaji klasiku v eraru.. 😉

schnek
20. dub 2009

makoush, a nespletla ses, jak jsem tu psala, že německej Rossman prodává Moltex? 😉 Alany se dělají až od 4 kil a Moltex jsou stejně lepší 😉

jj, Plzeň je v tomhle směru supr, dává čč, akorát musíš mít vlastní spoďárky, pokud nechceš dítěti zadek obalovat kusem igelitu 😉 já vlastně vytáhla první a jedinou papírovku, když se M. na chalupě prokadil až na vlňáky a já neměla s sebou zálohu 😉

kubinkov
20. dub 2009

V Pardubicích erární čč mají, ale nevím, jak by se tvářily na látkování. Dávají je tam do plínky do prvního počůrání. V porodnici jsme výhradně hnuskovali. 😝 😔

sonulah
20. dub 2009

hm, tak my a porodka:
čekalo se na čůrání, druhej den odešla smolka, takže proběhla výměna hnusky za hnusku, dál se čekalo na čůrání, takže jsem to k večeru vyměnila na látku, ať se to pozná líp a pak jsme ještě 2 dny čekali na to čůrání
ehm.......... takže spotřeba plen asi tak 2 hnusky a erární látka, která byla 2 dny pořád suchá 🤐 😉

katarina82
20. dub 2009

Tak to my teda kakali ještě v den porodu, malá se narodila o půl deváté ráno, a od té doby kakala furt 😝 😅

schnek
20. dub 2009

kubinkov, mě řekli, že tady jsou čč a mám je dávat aspoň na pár prvních čůrání. Dál to nikdo neřešil 😉 naopak dětská mudr chodila obdivovat obrázkový PUL 😉

astrane
20. dub 2009

To my taky 😀 Přebalovala jsem 15-20x denně-po před kojením a často i po něm 😉
Za tři dny byla spotřeba cca 60 plínek-papírových.A 5 jsme tam dostali a to Happy.Takže teoreticky by 48 plín mělo tak akorát vyjít 🙂 Jak to mají s erárníma to nevím(Obilní trh Brno)

misabenny
21. dub 2009

Holky, podávám reference na Cuddle Woll. Jsou nádherné, tenoučké, vhodné spíše na den 😀 😀 😀 . Byli jsme spokojený, jen už máme málo kalhotovek a nanašly u nás takové využití 😔 .

blka
21. dub 2009

Chtěla bych se zeptat, jak je to se svrchníma kalhotkama a jejich praním. Ony se neperou po každém použití, že? Leda kdyby se stala nějaká nehoda? Jak často se asi perou? Vím, že vlňáčky stačí nechat vyvětrat, ale co PUL kalhotky a s fleecovýma kalhotkama?

mysinka
21. dub 2009

Blko, počůrané PUL a vlňáčky se větrají, fleecové nevím 🙂 PUL gatě jsem, když nebyla nehoda, prala odhadem tak 1x týdně, vlňáčky peru tak jednou za 2 měsíce a impregnuju taky tak 🙂 Ale vím, že to někdo dělá častěji...průměr bude odhaduju tak 6 týdnů? 🙂

blka
21. dub 2009

Mysi, děkuji, aspoň za ty PULky 😉 . O těch jsem právě nevěděla vůbec nic. Pomalu už bych měla dávat výbavu dohromady a ono furt nějak nic nemám a připadá mi, že se v tom plácám čím dál tím víc 😅 . Jeden den chci takovou plínu, druhej den už ne, protože najdu hezčí a tak 😀

misabenny
21. dub 2009

blbka: flísáčky nech také větrat. 😀

blka
21. dub 2009

Super, takže se všechno větrá 😀 . To je paráda 😀 😎

katty_k
21. dub 2009

Ahoj,
mam dva dotazy, omlouvam se, ze jsem si neprecetla celou diskuzi, ale je to nejak nad me sily...

Pro prvni dny miminka v porodnici predpokladam, ze se latkovat sice bude dat, ale za stizenych okolnosti (uskladneni pouzitych plen). Myslite, ze by stalo za to pouzit ze zacatku jen separacni pleny? Jestli je to technicky vubec mozne... a pak je jednoduse vyhodit. Budu mit pripravene i jednorazovky Pampers, ale rada bych zacala s latkovkami co nejdrive.

Druhy dotaz se tyka kose na pleny, sice je tu diskuze ohledne kose na pleny, ale jak jsem cetla, tykala se zejmena jednorazovych, nikoliv latkovych plen. Mate nejake doporuceni jaky kos koupit nebo je to zkratka jedno?

Dekuji moc za odpovedi 🙂

gedren
21. dub 2009

katty, separacku samotnou? To je jen takovej pruhlednej ubrousecek 🙂 V porodnici bych to nehrotila, par dni papirovek mico nezabije

kos je jedno jakej, proste nejakou uzaviratelnou nadpbu. Ja mam plastovy kontejner z obi asi za 150,-

Jinak pipky, podle sledovani zasilek to vypada, ze VMD Prague nastane jiz dnes! Posta se pravdepodobne zalekla zasilky pojistene na 10 litru a hledi ji dorucit co nejdrive ;) Tak doufam, ze se na to nevyserou a fakt to privezou. Dam potom vedet, a pokud fakt jo (vozej kolem druhy), tak by si nejaktivnejsi zajemkyne mohly prijit uz dnes odpo nebo k veceru 🙂

zlatouch
21. dub 2009

Ty jo, gedren, to je super! Mohla bys pls trochu naznacit, kam se mame vydat? Ze bych zacala planovat 😀

gedren
21. dub 2009

zlatouchu, ja to oznamim pres IP, az to fakt nastane, ale predbezne - stanice metra Strizkov 🙂

zlatouch
21. dub 2009

neboj, zas tak rychla nejsem, dneska se me jeste nemusis bat...

katty_k
21. dub 2009

gedren: dekuji moc 😉

pucina
21. dub 2009

ahojte!!holčiny,musíte prcka přebalit po každým počůrání??je jasné že tam nebude v suchu jako v jednoráz.ale když si toho člověk třeba nevšimne a hned nepřebalí,tak jestli se ztoho mimi hned osype??děkujijo a ještě jeden dotaz,když mám asi 20 starších poděděných čč na kterych jsou už po stranách menší dírečky,tak jestli je používat nebo ne.. 🙂