Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mahafi
6. bře 2013

@betysek já jsem pár dní nestihla dočítat a teď mi nějak ujel vlak 😀, takže já tu nejsem, protože nevím, co se řeší 😀. Musím to napravit 😀. o skupině na FB jsem neměla tušení 😀, tak jsem se tam teď přihlásila 🙂.

novi
6. bře 2013

taky už jsem přihlášená na FB 🙂
@mahafi @betysek

madlisek
6. bře 2013

Jdu přidat zkušenost s látkováním dvou dětí na celodenní akci 🙂 Vůbec to nebylo tak neproveditelné, jak jsem se bála. Pro starší jsem měla 4 BG kapsovky a stačilo to, protože jsem ji dávala čůrat. Pro mimi jsem vzala 6 bambusových vv a 4 čtvercovky + PULky a taky to stačilo. Sice to byl balík plen a ještě lepší byl pytel s mokrými, to už byla solidní váha 😀 , ale dá se to 🙂

malazelvicka
6. bře 2013

Ahoj holky, poraďte, dle výrobce lze prát plenku Baba Boo pouze na 40st. Všechny ostatní co mám, peru na 60. Ráda bych tak prala i tu BB, nerada bych jí ale zničila, aby se třeba porušil ten PUL zátěr..., jedná se o kapsovku. Praly byste jí na 40, nebo na 60? Na 40 teda neperu absolutně nic 😖 ....Díky za rady

svha
6. bře 2013

@malazelvicka já BB prala jen na 40 spolu s Pop & gro, ale bez vkládaček, ty jsem dávala na 60 st, dělala jsem to tak právě kvůli PUlu, abych ho nezničila, na 60st jsem vše přeprala tak jednou za měsíc

janinek
6. bře 2013

@novi
@mahafi
@betysek

Ja tu FB vubec nestiham. A je tam desne moc inzeratu porad, tak se pak ztracim v tom, kd ejsem chtela odpovidat. Ale urcite je super, ze ta diskuse je a jede.

janinek
6. bře 2013

@mochenkaa A vyprat na 90 jsi zkousela? Jinak ja davam vysisovat k oknu, funguje to i v zime. Akroat to trva dele. Ale nevim, kolik tech cc mas a kolik mate oken 🙂 Ja fleky na cc neresim, jen na plinach a to kapacitu okenni mam.

svha
6. bře 2013

@barusmackova ozývám se znovu, protože mi to nedalo, mám vyzkoušeno dost různých značek, takže pokud bych měla další dítko, tak koukám po těchto značkách - TotsBots, HaipaDaipa, Popoliny, Anavy, Bamboolik, Blueberry, Bababoo, ImseVimse (pro mě seřazeno od nej po ??? abych neurazila, každá plenka má něco do sebe, hlavně vědět, co chtít 😉, co se týká vkládaček tak Babyidea a chválí si Ella's house, ale ty doma žádné nemám, plus již uvedené značky jo a ještě Aitu bych aspoň mrkla, jestli něčím zaujmou

mochenkaa
6. bře 2013

@janinek Nakonec jsem to dnes vyprala na 95 (30/40/60/95 co mi pračka umožní), do bubnu jsem dala tu sůl a jako prášek Persil sensitive. Mám rozdělané Batole, a zdá se mi, že tak dobře nepere... Každopádně výsledek je ten, že kdybych to ještě dala na sluníčko, tak jsou krásně bílé. Takže zlepšit jsem to zlepšila - byly i dost zaprané a žluté fleky - a pokračovat budu až pořádně budu moct dát plínky ven 🙂

jitunka111
6. bře 2013

ahoj holky,jsem tu nová a potřebuji poradit,chci látkovat a nějak mám zmatek,ale pro vysvětlenou vždy dám mimču klasickou plenku(třeba tu čtvercovou) a na to dám kalhotové plenky a na ně ještě svrchní kalhotky?nebo jak to látkování funguje,nějak se v tom nevyznám ani z blogů ☹ nebo kdy se vůbec používají teda kalhotové plenky a svrchní kalhotky?děkuji za radu 🙂

mahafi
6. bře 2013

@janinek jo, já to mám s FB taky tak.. blbě se tam orientuju ☹, tady to mám mnohem radši (přinejmenším se tu vyznám v těch příspěvkách a nepletou se s bazarem dohromady 🙂 ..

svha
6. bře 2013

@jitunka111 uvedu příklad s odkazy
tohle je plena čtvercová http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/1-1... a na ní se dají svrchní kalhotky
tohle je plena kalhotková http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/1-1... a zase se na ní dají svrchní kalhotky
jestli takto stačí, buď jedna nebo druhá, ale lze to i spojit pro zvýšení savosti 😉 tak jak popisuješ 😀 možností je spousta, jaký je další dotaz?

betysek
6. bře 2013

Já používám čtvercové pleny na doma 1čč s vkládačkou, na ven nebo na noc kalhotovku. Na čč nebo na kalhotovku dáš ještě svrchní kalhotky - PUL, flísové, vlněné...Kalhotkové pleny jsou savější, nebo je vycpeš vkládačkami a hlavě většinou nepustí stolici na svrchňáky... Tak že máš několik variant čtvercovku+svrchňáky, kalhotkové pleny+svrchňáky, pak AIO (all-in-one) vše v jednom. PAk se jednotlivé pleny liší ještě materiálem - bavlna, bambus, konopí.....

janinek
6. bře 2013

@jitunka111 Idealne si to nekam zajdi osahat a prohlednout, to se v tom zorientujes lepe. Jinak je tech informaci desne moc.

Plinka ma vzdy dve casti savou a nepromokavou, sava nasava moc, nepromokava brani protecnei do obleceni. A bud se to sklada dohromady, nebo mas AIO - vse v jednom, co vypada jako pamperska vlastne. A pak jsou teda takove mezi. Ale vzdy musis mit neco saveho a neco nepromokaveho. Takze napriklad ctverce a PUL/fleece/vlnene svrchnaky. Nebo kalhotkovky (mysleno vetsinou bambusove kalhotky) a PUL/fleece/vlnene svrchnaky. A AIo maji tohle jako sesite dohromady uz. A dale se pouzivaji vkaldacky a separacky. Vkladacky zvysuji savost pliny a separacky davas mezi zadecek a plinku, aby byl zadecek suchy a plinka trochu ochranena pred kakanim. Separacky a vkladacky na obrazcich na netu vypadjai podobne.

cajomilka
6. bře 2013

@jitunka111 Jestli máš možnost, zajdi si do Brány k dětem v Praze nebo Brně, tam si můžeš plenky prohlédnout a nechat si poradit. Samozřejmě tam nevedou všechny značky, na který tady narazíš, ale lepší než nic. Je dobrý to vidět, osahat si, hned do toho pak líp vidíš a nepřipadá ti to tak nepřehledný.

irii
6. bře 2013

@merja Prosím, jaký byl zdroj? Díky!

irii
7. bře 2013

Maminky, co si myslíte o této sklatbě plenek na začátek (prozatím vedou Anavy, ale stejně bude záležet, co seženu v bazaru) :
2x AIO
5x novorozenecké
11x jednovelikostní
(celkem 18 ks)

svrchňáčky:
2x fleesáčky 590,-
1x PUL 339,-

Díky za názory!

elana
7. bře 2013

@irii přikoupila bych víc svrchňáků...novorozenec strašně často kaká a jak je to řídké, tak se poměrně často kalhotky umažou a perou...pak jich budeš mít podle mě málo (aspoň já jich teda potřebovala mnohem víc). Druhá věc ty kalhotkovky: super věc u staršího kojence a batolete, které pouští velké dávky, ale už tak často nekaká, ale u čerstvého mimina opět-než se pročurá, byla by 3x pokaděná, takže si myslím, že na začátek jsou mnohem lepší buď varianta čč+svrchňáky nebo AIO plenky (rozhodnutí je na Tobě, v podstatě jediné kritérium je finanční stránka). Pak Ti tam chybí separační plenky-taky hodně dobrá věc.

betysek
7. bře 2013

@irii Svrchňáčků je určitě málo. Nevím,jaké máš flísáčky, ale já mám Anavy a dávala jsem je až od 3.měsíce. Dělaly ohromný zadeček na novorozenci. Do začátku se určitě vyplatí 4x PUL. Vzala bych 1x IV NB, 1xImse vimse S a pak 2x jednovelikostní - Anavy nebo bamboolik. Taky si myslím, že kalhotovky na novorozence nejsou moc ideální. Já jsem třeba jednovelikostní kalhotzovku Anavy dala až kolem 3. měsíce (mimčo s porodní váhou 3,5kg). Ty novorozenecké můžou být fajn, ale přišlo mi to jako zbytečná investice. Měla jsem flanelové IV po první (4ks), tak jsem vystačila s nimi. Ale třeba k doktorce nebo pro hlídače dobré. Já jsem do 3 měsíců měla malou na 90% ve čč na rovno...Teď v 9 měsících nám stačí 2-3 kalhotovky denně, jinak má taky jen čč s vkládačkou. A taky bych vzala separační pleny.🙂 Na starší mimčo jsou dobré i pleny Bamboolik. Teď dělají i novorozenecké, tak se podívej na bamboolik.cz

irii
7. bře 2013

@elana Separačky jsem nenapsala, ale s těmi 100% počítám. Ty už ale nejsou tak drahé. Teď se snažím přijít na to co koupit pro úplný začátek, než zjistíme co nám sedne. Kdyby tak člověk věděl, jak velké mimčo se mu narodí...

@betysek Ty novorozenecké Anavky jsem si říkala, že bych je pak buď prodala, nebo že bych sje užila i na druhé, pokud se nám bude dařit.. 🙂 Bamboolik se mi také líbily, ale jsou ještě o něco dražší než Anavky. Ještě jsem přemýšlela nad Popolini Panda ekobavlna, ale už mi z těch všech možností jde hlava kolem. Klasické čč mi schovává mamka na půdě, takže budu mít ještě ty staré s poctivou gramáží, za což jsem ráda 🙂

Oběma holky děkuju. Budu to muset ještě hoooodně promyslet. Čím víc možností, tím větší zmatek. 😀

barusmackova
7. bře 2013

@svha děkuji moc že jste ještě napsala určitě na ně na netu kouknu

katyxq
7. bře 2013

@irii na ty čtvercovky určite snappi sponku a pro začátek čtvery PULky, já jsem pro to zkusit Haipa-Daipa, Thirsties. Anavy flísáky taky používáme cca od 3 měsíců, seděly by i dřív, ale dělaly óbr prdelku.

barusmackova
7. bře 2013

takže ještě vysvětlení pro mě prosím když dám dvě čtvercové pleny na sebe na to dám ty plenkové kalhotky tak přez ně se ještě něco dává ??? a nebo když si pořídím ty aio přez ně se taky ještě neco dává já bych potřebovala asi obrázky k tomu abych to pochopila vzstvený ☹

janinek
7. bře 2013

@barusmackova co myslis plenk. Kalhotkami? Svrchnaky nebo save kalhotkovky?

barusmackova
7. bře 2013

@janinek ach jo tak já nevím ☹

janinek
7. bře 2013

@barusmackova ikarkulka a helulela to maji pekne vysvetlene. Koukni k nim na profil.

barusmackova
7. bře 2013

dobře
@janinek dám příklad tohle https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/6dc0/bam... ještě je na to potřeba něco dát ?

janinek
7. bře 2013

@barusmackova Vzdy potrebuje savou a nepromokavou vrstvu, to tu vysvetluji o par prisepvku nahore.

Na ctverce musis dat nejake svrchnaky z PULu, fleecu ci vlny.

V latkovnai je torsku problem v terminologii, protoze mas save kalhotky/kalhotkovky, coz vypad ajako pampers plina, zapnes na suchac ci patentky, ale je to latkove, jako tricko, a musi na to prijti nepromokava cast- svrchnaky z PUlu, fleecu, vlny, ty svrchnaky z PUlu, t oje jako kdybys mela kalhotky gumvoe pres to, jako kdyz mas plastenku na ven, tak jen kalhotky. Ale dneska se delaji pekne moderni prodysne materialny, neni to, ze by na sobe mely tasku z hypernovy. A nekde prave tem PUL svrchnakum rikaji kalhotky, tak se to pak plete s kalhotkovkami.

Kalhotky od Anavy http://www.anavy.cz/jednovelikostni-na-patentky/

Svrchnaky napriklad http://www.thenappylady.co.uk/imagesProducts/bl...

A kdyz mas AIO, tak tam mas vse, save i nepromokave, pres ne VEN nic nedavas, ale dovntir muzes dat vkladacku, aby saly vic a vydrzely dele.

janinek
7. bře 2013

@barusmackova Tak podle popisu a obrazku na ni neco prijde, protoze pise, ze je z bambusu a bavlny. To provlhne, neprovlhne PUl, fleece, vlna (nalanolinovana).

janinek
7. bře 2013

@barusmackova urcite se ptej, co cches koupit a ukaz, at ti poradime.