Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pavlici
2. bře 2010

Ahojky, chtěla bych začít s látkovými plenami. Mám v plánu koupit nějaké klasické čtvercovky a potřebuji poradit s tím, jaké koupit. Jedná se mi o značku a velikost, zda jsou lepší 70x70 nebo 80x80. Poradí mi někdo?

raady
2. bře 2010

betel, možná to bude malinko jiné. Já mám BE ještě starší kolekci a pak mám jednu z novější. A připadá mi ta novější také měkčí.

raady
2. bře 2010

pavlici, nemám z čč moc velkou zkušenost. Začínala jsem s těmi nejobyčejnějšími. Ale myslím, že holky kupují Kiko lux, 70x70. Určitě ti poradí.

betelgeuzz
2. bře 2010

Pavlici, ty 80x80 jsou spíš na větší dítě. Ali má teď asi 5,5 kg a vážeme novosklad ze 70x70, pak se většinou přechází na draka. Já používám Kiko lux eco, srovnání s jinýma nemám, ale dala jsem na rady holek tady, že jsou nejsavější. Rozdíl mezi eco a normálníma je v tom, že eco nejsou bělené.

raady
2. bře 2010

Kacko, chtěla jsem se tě zeptat - Punčocháče dáváš malému normálně na vlňáčky? Není to přes ty kalhotky moc těsné, víš jestli pak rychleji neprovlhnou. 😕 Já vlastně punčocháče nepoužívám. Jenom je měla B. parkrát k šatičkám, ale to měla Pul kalhotky.
Máťa nosil punčocháče také na doma nejčastěji. Ale tomu jsem dávala jen jednorázovky.

kackaj
2. bře 2010

Raady, punčocháče normál na vlňáky, není to zas tak těsné a neprovlhá to. Ze začátku mi provlhaly LVB jersey, zkoušela jsem na noc na novou BBH a asi to bylo tou novotou. Páč teď jsem je dala už na noc taky, BBH nacucaná, ale LVB nepropustily 😵

reruna
2. bře 2010

kackaj IP 😉

maly_prcek
2. bře 2010

Pavlici: my vázali novosklad z 70x70, určitě ber vícegaramážní (145g/m), ty normální pod hlavičku bývají kolem 70g/m. Novosklad z 70x70 nám stačil do cca 5-6kg, pak už mu lezl zadek 🙂
80x80 si dyštak dokoupíš pak na větší mimi, my třeba od cca 3m radši kalhotkovky, na doma občas vážu draka z těch 70x70 nebo je dám narovno.
Brává se jich min. 30ks (záleží jak často přebaluješ a jak často chceš prat), ale já vyšla i s 20ks 🙂 (Prala jsem ob den)
Holky berou většinou ty Kikko, ale já mám třeba barevné Popolini a taky spokojenost (musela jsem mít barevné, aby mi je manža nedával pod hlavu aj na zadek 😀 )

Kackaj: má 7,7kg (5m)... Vajíčku dávám tak 2-3m. A Avent fakt chápe 🙂 Sice to spíš kousal, ale aj tam něco občas teklo 🙂

izabelkak
2. bře 2010

ahojky, chcela by som sa opýtať dajú sa na nosenie používať vlniaky? mne dnes dosť v nosítku prevlhli BI shorties, aj keď je fakt že som ich nové nenalanolínovala 2 x po sebe ako mi raady radila🙂)) ale s nejakým 2 týžd. rozdielom, teraz sa lanolínujú 3 x dala som ich radšej do tej kúry suché....

maly prcku farmers tepláčky mám tiež a odkedy ich mám iné gatuške na látkovky nechcem, tepláčky s tým všitým klínom ovela lepšie sedia na látkovky, sú fakt super, tak som si hneď v akcii na MaM biobavlnu kúpila tepláčky mali by vydržať do 18 mes., tak uvidíme...

raady to s tým BBH bambus ma mrzí... ja uvažujem že si aspoň jednu ešte kúpim sú fakt super, ale tak ak by nám vydržali ešte ten rok tak by mi to za to stálo...

kočky neviete brána bude mať komplet celý sortiment BBH?

raady
2. bře 2010

Izabelko, Barču jsem nosila v Manduce ve vlňáčcích shorties 😉 Neboj, vydrž, oni se chytnou 🙂
Tepláčky Farmers také mohu jen doporučit. Máme dvoje a jsou opravdu super. 😵

izabelkak
2. bře 2010

raady a aké plienky si do manducy nosila? my sme mali anavy bambusovú čo mali na bráne aj s tou prídavnou vkladačkou a bola dosť mokrá, tak by to možno chcelo asi skúsiť dať namiesto tej menšej anavy vkladky BH... iné bambus.nohavičkové máme zatiaľ len na noc... budem musieŤ niečo do toho nosítka prikúpiť...

inak ako som dala tie shorties nasucho do tej kúry riadne sa mi ten lanolín na ne nachytal, sú skoro až bielej farby namiesto vínovej🙂))

raady
2. bře 2010

izabelko,dávala jsem BBH, nebo bmbusovou BL s BH nudlí (to nám ještě nevadily). Ale myslím, že můžeš dát jakoukoliv kalhotovku co vám sedí a dovycpat bambusovou vkládačkou.
Jo, taky je mám někdy skoro bílé.

reruna
2. bře 2010

tak u nás v lékárně mají jen lanolín už namíchaný s vodou od výrobce, myslíte, že by se to taky dalo použít, případně jaké množství teda dát do té kúry... prý by mi ten bezvodá objednali, ale musela bych vzít celé balení - půl kila 😀 tak to nevím, co bych s tím dělala 😀

reruna
2. bře 2010

izabelko celou kolekci BBH na bráně by snad měli mít někdy te´d brzo, kdysi to tu myslím psala lusinta...

kubinkov
2. bře 2010

reruna: Použít se dá, protože to s vodou stejně mícháš. Dej lžičku na jedny vlňáky ( cca 3 l lázně) a uvidíš. 😉

evicka7
2. bře 2010

kubinkov, reruna, nesouhlasím, mně se to nerozpustilo, ale zkusit to rozhodně můžeš 😉

joohana
2. bře 2010

Evicka, a přidala jsi ten šampon ? Jen ze zvědavosti, používám bezvodý lanolin...

Holky, teda tchyně fakt děsný, co je to za babičku co jde vzbudit spící vnoučátko ? 😖

Izabelkak, já do manducy dávám normál co jindy na ven, ale chodíme jen na procházky do 2h-takže buď IB SIO nebo vv narovno do vlňáků.

Ad dovolená-loni jsme byli 6 týdnů z léta pryč takže jsem tahala látkovky s sebou aby malá nebyla v těch vedrech v papíru a šlo to. Na den vv, na noc BBH - měla jsem 4ks a stačily uschnout za dva dny.

marcelkad
2. bře 2010

Reruna - zkus, jestli by Ti v lékárně neobjednali tenhle
http://tulenik.cz/index.php?main_page=product_i...

vyrábí to TAMDA a je toho 120g nebo 250g a cena je slušná. Já to takhle brala v lékárně. A co Ti zbyde, můžeš potom tady prodat, ne?

betelgeuzz
3. bře 2010

Reru a nedostaneš se do jiné lékárny? V KM bych ti poradila, kde ho mají 🙂 A nebo co ta mastička z DM, k té se nedostaneš?

kackaj
3. bře 2010

Reru, IP 😉

kubinkov
3. bře 2010

mě se to rozpouští normálně.

evicka7
3. bře 2010

no šampon jsem přidala a nerozpustila, asi nějaká zvláštní várka 😀 no každopádně už to má jiné využití, tak mě to ani tak netrápí

kubinkov
3. bře 2010

evi asi super odolný lanolín 😀 Ta ovečka asi měla těžký život. 😨

izabelkak
3. bře 2010

ahojky, ja som tiež lanolínovala v tom vodovom, priatelovi iný nedali asi vyzeral podozrivo, na čo to akože chce, ja som o nejaký čas pýtala v tej istej lekárni a dali mi v pohode bezvodový, no ale robia tam min. 4 lekárničky, tak ja som mala asi štastie 😀
či sa to totál rozpustilo fakt nepamatám každopádne vlniaky držali super, sa mi zdá že lepšie ako z mastičky na bradavky multimam kt. by mala byť z čistého lanolínu podľa zloženia....

dievčatá dík za rady ohladne plenuch do nosítka, asi to bude chcieť BI vkladky do plienok, AIO veľmi nechcem koli PUL vrstve a gumičkám.... joohano a vv vám v nostíku stačili??? poskladaná na 12 či 24 sacích 😨

kackaj
3. bře 2010

Tak jsem si chtěla dnes taky koupit lanolín, v lékárně (kde jsem ho už kupovala) na mě magistra koukala jak na zjevení a že to teda nemají a půjde zjistit, jestli mi to můžou objednat. A s lanolínem se to má tak, že všechny sklady jej mají momentálně vyškrtnuté z nabídky, akorát jeden prý ho v nabídce zatím má a tak to "zkusí " objednat a uvidíme, jestli dojde, nebo ne. No a psala mi objednávku a psala "adeps lanae + aqua", tak říkám, jestli je to s vodou a ona že samozřejmě. Tak říkám, že chci čistý adeps lanae a ona, ale říkala jste lanolín a lanolín je jen s vodou, takže POZOR🙂 Tak jsme objednali adeps lanae čistý a jsem zvědavá jestli bude. Beru ho rovnou čtvrt kila, abych toho náhodou neměla málo🙂

izabelkak
3. bře 2010

no ale z čoho potom miešajú maste ak ho nikde nemajú 😕

jaj a inak toho vodového treba dať viac, ja som dávala aj 1,5 lyžice ....

maly_prcek
3. bře 2010

Izabelka: my do šátku dáváme vlňáčky (chce to s nohavičkama) a Anavy bambus (takže to co normálně) a dobré, stejně ho musím za cca 2-3h přebalit, aby v tom nebyl dlouho... Jinak BI vkladky by to určo zlepšily, to je jistotka do všeho 🙂

Reru: kdybys nesehnala, napiš, pošlu ti... 😉

Kackaj: to abych si honem tak to čtvrtkilo koupila, když má dodavatel výpadky 🙂 Beztak mi přijde, že ho tu kupuju akorát já a kvlůli mě ho asi furt brát nebudou 😀

Ještě vám musím napsat perličku... Náš drobeček se o víkendu poprvé otočil na bříško ... 😵 ... kvůli Anavy bambusce 🙂 Ležela za ním na přebalováku - konečně dost silná motivace 😀

noone
3. bře 2010

holky prosim jeste k plavkam, kdo mate ty popolini - na vsech obrazkach vypadaji takove leskle, jako kdyby to byl igelitak... reknete mi ze se pletu 😕

noone
3. bře 2010

ha, tak uz jsem to nasla, to co mam od ty kamaradky jsou taky praci plavky, ale jsou to kushies 😀
tyhle... http://cgi.ebay.co.uk/KOOSHIES-SWIM-NAPPY-GREEN...

nejsou sice tak krasny jako popo s piratama, ale prezijem... 🙂

kackaj
3. bře 2010

Noone, já teda nevím, máme Imse Vimse ale se stejným potiskem jako popolini - moře a to by ses teda pletla🙂 IV jsou příjemné plavky ze silnějšího matroše, než dospělácké, ale jsou fakt super. A myslím, že ty popolinky jsou fakt ze stejného materiálu...ale nevím 😉