Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
19. dub 2010

angetha-to máš pravdu, nejdou mi na one size biobavlna popolinky - ale už jdou na popoliny pandy, sedí i na Anavy a pak na lollipop a samozřejmě na SWB.

blka
19. dub 2010

Andelko, já to dvojité máchání dávám jen proto, že peru v normálním a ne dětském prášku. I kdyžmito přijde skoro to samé 😔 . Já si myslím, že by nemuselo vadit, že jsi je vyprala jen na 40.

angetha
19. dub 2010

EvaK, jeden Ecover je citronový nebo co a to narušuje bambusová vlákna, ale když se přidává ocet do máchání, tak to bude asi jedno..
SWB vlňáky sedí i na BG bambus, na plínky Bambinex ( ty jsou hodně úzké)
No a tady hlavně pro Izabelku ke konci alba - Longies L, mám je z druhé ruky, hodně drží ten svůj tvar, natahovala jsem je docela dlouho, jsou úzké, pod nimi má Popolini froté. ale zatím jinak spokojenost
?body=http://www.facebook.com/album.php?aid=9366&id=1...

klar_jana
19. dub 2010

přečetla jsem vás jenom kousek ale jned jste mě dostaly. Dneska mi přišly thirsties a vy říkáte že budou nějaké nové??? a s potiskem, kdy je asi začnou prodávat?

mataharyy
19. dub 2010

Já dnes jásám, dorazili plíny, tak peru jedna báseň a doufám že nebude zas lejt abych mohla sušit venku (předevčírem jsem rituálně sundala první letošní várku sušenou venku 😀 )
ladida.l tak tě veřejně chválím před nastoupenou jednotkou, dnes mi přišlo oznámení že mám na poště balík, takže jsi to zvládla a během tohoto týdne se tam musím vyhrabat abych to převzala.
Dnes mám plenománii.
Ještě mám dotaz, nedevastuje se vám tím slizem pračka?? 😕 Já peru v ořechách, ale sliz prej pere lépe, tak nějak nevím... 😔
Jináč s tím praním v Ecoveru, nevím kde jsem taky četla že ničí bambusky, ale jestli jen ten citronovej to nevím, to už tam nepsali... 😨

betelgeuzz
19. dub 2010

Evak, já jsem s praním ve slizu spokojená. Na čtvercích trochu fleky zůstávají, ale ne nijak výrazné. Jsou vidět spíš proti světlu. Peru v něm i naše věci, používala jsem ho už asi rok před malou.
Že by se nějak zanášela pračka jsem si nevšimla.

noone
19. dub 2010

EvaK, jojo, bambusky se nemaji prat v ecoveru a nema se k nim davat ani ocet ani jina kyselina...
klar_jana, doufam ze nepoustim ven nejake tajne info 😅 , ale nove thirsties uz minuly tyden prosly celnici. je mi divny ze jeste nejsou "venku", musi to byt kazdym dnem.... 😕

ladida.l
19. dub 2010

mataharyy, tak pak dej prosím vědět,zda je všechno v pohodě. A já se teda divím, že to došlo až na Slovensko, že jsem taková holka šikovná 😀

mataharyy
19. dub 2010

ladida.l: Jasný dám ti echo, ale netuším kdy se tam dohrabu (nejzašší den je pátek), mám to krapet z ruky, zrušili mi poštu proti baráku tak se musím vléct do města a s mládětem je to dos opruz 😀

izabelkak
19. dub 2010

Angetko dík moc za foto 🙂 tak tá ohrnutá nohavička je v poho, do nosítka fajn dlžka, no a tá výška sedu vám tuším sedí lepšie, nám sú shorties L ešte o niečo vyššie, tak je Vendulka asi dlhšia ako Iz, no a to obliekanie to je fakt, držia tvar no horšie sa naťahujú...

evak99
20. dub 2010

holky díky moc za odpovědi. já jsem totiž zase zvyklá prát v ecoveru, tak se mi nechce nějak přesedlávat...bambusky zatím žádný nemám, ale jak vás tu čtu, tak asi stejně budu muset nějaký pořídit 😉 tak zkusím sliz nebo ořechy...

mataharyy
20. dub 2010

evak, já taky žiju bez bambusek 😉 tím tedy nevylučuji že se to nezmění...
Holkdy mám dotaz k těm bamboo extra, taj je ta vkládačka na knoflíky, to jí tam zapínáte nebo jen položíte? Mám totiž nutkání ty knofle odstřihnout, pač mi to nejde pořádně vyndavat a nandavat 😅 Nebo tento problém řeším sama neb jsem levá 😕 😀

kackaj
20. dub 2010

Mataharyy, jakto že žiješ bez bambusek a přitom řešíš bamboo extra? To je bambuska přece, tak nás tady nemystifikuj 😉

ladida.l
20. dub 2010

mataharyy-tak to neodepínej - já myslím, že to bude dobře schnout i tak. A tyky myslím, že ty dírky se časem ochodí. Takže ji už máš doma?

mataharyy
20. dub 2010

tímto se omlouvám za tento blud, mě to nedošlo, přeci jen mi přišli včera a od té doby je peru/suším 😅 pardón
ladida.l: ty od tebe jsem ještě nevyzvedla, ale objednávala jsem ještě z netu a ty mi včera přivezl kurýr 🙂

noone
20. dub 2010

mataharyy, ja tu vkladacku vubec neodepinam, prave me od toho ty knofliky odradily 😎
jinak nove thirsties uz jsou na svete 😵
http://www.mamaja.cz/svrchni-kalhotky/pul/

evak99
20. dub 2010

tak mataharyv ty mě tady kulíš 😉 😀

zítra se jdu podívat do brány, tak snad něco pořídím...ale stejně studuju to studuju a pořád mám pocit, že mám hlavu jako škopek a nevím, co od jaké firmy vlastně koupit...tak uvidíme. 😉

evak99
20. dub 2010

noone: a ty thirsties jsou dobrý i novorozence? já chtěla koupit IV soft nebo organic...co je lepší holky? díky

mataharyy
20. dub 2010

No to se nedivím, jak jsem je dávala prát tak jsem to odepla (byl to teda čin hodný uznání...) ale netuším jestli je tam pak zas napnu 😅 a na noc na to prostě poskládáte prefold na třetiny a ráno sucho? 😕

mataharyy
20. dub 2010

evak, s uctivou poklonou se omlouvám 😀 každopádně do včerejška jsem neměla bambusku ani jednu 😉

klar_jana
20. dub 2010

Tak ty dvouvelikostní thirsties s potiskem už mají na mamaje. Měla jsem tejden počkat s objednávkou:(

noone
20. dub 2010

evak, ty duowrap odzkouseny nemam, ale klasicky thirsties mi vyhovovaly hodne. jiny svrchnaky jsem ani nezkousela, jen flisacky haipa daipa... holky tady psaly ze jsou thirsties oproti jinym (ted nevim presne jakym) vic jakoby igelitove, ale nemam porovnani a nijak zvlast igelitove mi neprisly, takze jsem to neresila...
kazdopadne jsem mela na zacatku XS a na druhy dite pujdu urcite zase do thirsties xs nebo duowrap, podle toho jak se osvedci 🙂

noone
20. dub 2010

klar_jana: to nastve co? 😒
ja se uz dobu tesim na ty s potiskem s ptackama/stromeckama a ted koukam ze v te vetsi velikosti nejsou nebo co 🙄 😢

klar_jana
20. dub 2010

noone: to teda... a ta větší velikost je až cca od devíti měsíců tak uvidíme jak porosteme.

evak99
20. dub 2010

díky holky 🙂

betelgeuzz
20. dub 2010

Thirsties jsou víc igelitové v porovnání s IV organic. IV používám hodně, mám S a M, nově mám i thirsties M, ale jsou ještě velké, takže je použivám jen pokud je nouze, tak moc nemůžu srovnat.

noone
20. dub 2010

klar_jana, nam uz se prave ty maly nevyplatej ☹
betel, mezi thirsties S a M je dost velkej skok. mezi XS a S ani ne, ale ty M jsou najednou obrovsky.... 😕

maly_prcek
20. dub 2010

Mně teda přišel rozdíl i mezi S a XS, ono taky M je psané od 8kg 🙂 Podle mého u nich docela sedí to číslování... (Na čč a vv... Docpané kalhotkovky budou asi něco jiného...)

klar_jana
20. dub 2010

mě přijde že mezi XS a S není skoro žádný rozdíl. fakt ty XS využiju?

maly_prcek
20. dub 2010

Já tam teda rozdíl vidím... Teď jsem to porovnávala, nenatežené cca 3cm... 🙂 My je nosili na novosklad do těch 5,5-6kg, S jsme jeli od cca 4,5-5kg, ale byly teda zezačátku větší... My bychom vydrželi možná i s XS a pak přesedlali na vlňoše (nosili jsme od 3m, to by tak vycházelo s těma kilama). Mně teda i to XS přišlo zezačátku děsně velké na našem 3kg Davídkovi.

Asi bych se rozhodovala podle toho, jak velké se mimčo jeví (pokud to bude 4kg macík, kladně S rovnou) a podle toho, jestli to bude na čč nebo kalhotkovky (pokud kalhotkovky, rovnou S, pokud novosklad, XS)