Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
11. kvě 2010

Zihu, asi presunu vyrobu do Egypta 😀

Jinak me teda prijde, ze kalhotkovka nasaje vic, nez vv nebo cc... Musim udelat ten test savosti, ale premyslim, jak to technicky provest, protozenejde moc presne pohmatem urcit tu spravnou miru vlhkosti, jaki ve stylu "takhle mokrou plinu bych jeste nechala" a "tuhle uz bych prebalila". Takze to asi udelam tak, ze to necham chvili lezet ve vode (pro vsechny pleny stejny cas), pak necham nejaky cas vykapat a pak zvazim... Sice to nebude vypovidajici v to smyslu, kolik curani to nasaje, aby to jste slo nechat na diteti, ale budou se dat jednotlive materialy seradit podle savosti. Co myslite?

Omlouvam se za psani bez diakritiky, jsem u manzela v praci a ceska klavesnice tu neni.

katka.carska
11. kvě 2010

Ivka, ja som to robila podobne, akurát som nakonci nechala odstrediť v pračke na nižších otáčkach.

mataharyy
11. kvě 2010

mehlo, zkusím to nacpat kamarádce, ta si stěžovala že se nudí, ale dík za návrh, kdyby to tam neprošlo, tak bych se určo ozvala 😵 ivusko, tak nalej do něčeho vodu, strč tam plenu, nech jí tam nějakou dobu a pak porovnej kolik po které pleně zůstalo vody v nádobě (je to taky více méně neprůkazné), ale zjistíš kolik pojmou, ono to asi stejně nejde jednoznačně porovnat, bych řekla že dost záleží na dítku, jak se vrtí a "ždímá" plenu 😀

mehlo
11. kvě 2010

mataharyy jo jo. já se teda až tak nenudím. Ted mám rozjednaných několik zakázek, ale stihnu toho hodně.

mataharyy
11. kvě 2010

Kdyby to neklaplo a mě se do toho nechtělo (jsem na pletení levá 😅 ) tak se určo ozvu. Ale snad to projde a bude pořešeno 😵

mehlo
11. kvě 2010

jo to bych ti přála. určitě je lepší to nechat udělat kámošce kterou máš za rohem, než to posílat třeba přes půl republiky

mataharyy
11. kvě 2010

No kdyby to bylo přes jednu republiku, tak by to ještě šlo, ale z jedné do druhé... Musím jí prostě ukecat 😀

kiki2
11. kvě 2010

čauky holky, pořád se nemohu rozhodnout zda papírové či látkové
prosím o radu,mohu si někde ty plínky osahat? nebo se kupují jen přes net?
není mi moc jasné s těma vrstvama, nejdřív plínka a pak kalhotky, ale ten zbytek už je pro mě nějaký chaotycký ☹
a ty vlňáčky ,...
děkuji

luuciee83
11. kvě 2010

ahojky holky!
občas vás tu čtu - taky látkujeme 😉 docela jsem tomu (jako asi většina tady) propadla... 😀 chci se jen zeptat, chci koupit separační vložky... mám koupit jednorázové nebo spíš ty prací? Díky za radu a názory!
Lucka

zihu
11. kvě 2010

kiki.. tak asi nejsu uplne ta nejzasvedcenejsi z holek tady 😅 ale mam ted chvilku, tak muzu ve zkratce shrnout🙂
k osahani🙂 minimalne Praha, Brno v prodejnach Brany (branakdetem.cz), jinak prodejny Mamaja a dalsi..
vrstvy: kdyz to beru ve smeru "od ditete ven", tak:
nejdriv separacka (oddeli tuhou slozku hovinka od pliny, lip se pere) - neni nutna, nekdo nepouziva🙂
pak sava vrstva (vkladaci plena, kalhotova plena, ctvercovka, vicevrstva, proste co kdo nejradeji)
pak horni vrstva - nepromkava (PUL kalhotky, vlnene, .. neni nutne u kapsovych a AIO plen, ty uz samy o sobe obsahuji nepromokavou vrstvu)
tak asi tak ve zkratce🙂

maly_prcek
11. kvě 2010

Kiki - odkud jsi? Ve větších městech už nějaký obchůdek bývá, i když kolikrát ne všechny značky... Neboj, není to tak složité, jak to na první pohled vypadá, ještě si pamatuju, jak jsme byla zmatená, když jsem si o tom prvně četla... 😀

Dáváš nějakou plínku (klasickou čtvercovku, vícevrstvou, moderní kalhotkovku, co je jak jednorázovka) + na to kalhotky, aby to neprovlhlo na oblečení (PUL, flísové nebo vlňáčky) Každé má svoje + i -, každá značky taky... Je dobré si o tom na začátku počíst třeba na latkovepleny.cz nebo holky určo doporučí další webíky. A až budeš mít představu, co asi tak chceš, tak písni, mi ti to pochválíme 😉

Lucii: já jsem měla na začátek celulózové Popolini, ale teď už jedeme bez separaček... Jinak super varianta je nastříhat si prací flísové z ikeácké deky Irma (stojí cca 30kč a máš vystaráno na dlouhou dobu) 🙂

maly_prcek
11. kvě 2010

A ještě jsem chtěla napsat...

Kiki: a určo do toho běž, látkování je supéééér 😵 (I když si většina lidí klepe na čelo, ale oni to nedávaj)

a Luci: já jsem ty celulózky taky prala, pokud byly jen počůrané... Dokud vypadaly k světu (cca 4x???)

luuciee83
11. kvě 2010

Prcku, moc díky! Tak já to tak nějak taky zkusím - koupím ty jednorázové - počurané vyperu a pokakané vyhodím 😉

blka
11. kvě 2010

Prcku, tak já byla zmatená nejen, když jsem si o tom četla poprvé 😀

duzame
11. kvě 2010

kiki2:
Kvůli "ošahání" plenek jsem šla na besedu o látkovkách i když už jsem to měla tady od holek daleko líp vysvětlěný 😀 .

betelgeuzz
11. kvě 2010

Kiki, já mám ráda tento web http://www.latkovepleny.info/ tam jsou dobře shrnuté informace.
Zkus se podívat na program mateřských center v okolí, občas se v nich pořádají prezentace látkových plen.

zihu
11. kvě 2010
mehlo
11. kvě 2010

mataharyy- aha já jsem blbá a přitom jsem to tady četla, no je vidět, že toho mám asi moc

mehlo
11. kvě 2010

kiki2 nabídla bych ti, ošahání u nás jenže jsem přes půl republiky, určo najdeš i někoho jinýho kdo je blíž

mehlo
11. kvě 2010

lucie83 my máme z microflísu- na jednorázové nebyly peníze. Mám je od Haipa Daipa a jedna stála tuším 24 Kč, později jsem si začala vyrábět ze staré flísové mikiny.

mehlo
11. kvě 2010

zihu paráda taky jsem zkoušela BKM

katarina82
11. kvě 2010

Holky, dělám objednávku na bráně a chci vzít jednu kalhotkovku... Anavy nebo BBH bambus???

sussanah
11. kvě 2010

Lucie83: my jsme pouzivali ty celulozove pratelne kdyz byl baly maly (doku byla vajecina), taky jsem prala pocurane, dokonce i prezehlila 😅 Potom jsme najeli na kupovane jednorazove "anicky" - 100ks za cca 30kc a maximalne nam vyhovujou
Zihu - my jsme praktikujici BKM a naprosta spokojenost 😀

katarina82
11. kvě 2010

K bezplenkovce... Při první dceři jsem to zkusit chtěla, nešlo to, nevěděla jsem co dřív, nehrozilo. U druhé jsem to teda ani neměla v plánu zkoušet, páč dvě děti, víc humbuku. Ale... Kačka kakala pravidelně každý večer tak, že jsem ji držela v klubíčku a ona tlačila, když to tak šlo pár dní, tak jsem si řekla, že to večer zkusíme. Nicméně mi to nedalo a zkusila jsem to hned ráno 😎 No a vyšlo to 😲 😵 Po chvilce se vykakala, čuměla jsem jak péro, po obědě to zkusila zas a zase úspěšně 😵 Teď to máme tak, že se nám to podaří víckrát za den a někdy má i po spaní suchou plínku a pokud ji v nějakém rozumném čase dám na nočníček, tak tam pustí celou dávku-je toho docela dost na takového prcka 😕

sussanah
11. kvě 2010

jj je to skoro neuveritelne, ze ta bkm funguje, taky nas to prekvapilo 🙂 ale hlavne, pereme tak jednou za 4-5 dni a to mame tak cca 15-18plen vcetne nocnich 😵

maly_prcek
11. kvě 2010

Katarina: co bych ti poradila, víš 😀 Mou Anavy úchylkou jsem už známá 😀
Záleží na co to chceš... Jestli na noc nebo jako tutovku do šátku, tak BBH, jestli super padnoucí chlubící denní, tak Anavy. Velikostně jsou skoro na stejno (Anavy možná o malinko větší), BBH nasaje víc, působí suše, ale je prkenoidní a má takové tuhé gumičky, blbě se upravují veikosti... Anavy pruží, krásně sedí, je měkučká, krásná, ale nedá toho tolik. A ty holčičí dekóry 😵 😵 😵 Tiše závidím 🙂

katarina82
11. kvě 2010

sussanah, no já jsem z toho paf, fakt, už to tak děláme minimálně 14 dní, možná déle, doma na mě čuměli jak péra, babičky hlavně, že to je blbost a že trápím novoška na nočníku a tak, ale jak je vidět, blbost to není. Ona normálně čeká až ji na ten nočníček dám a pak čůrá 🙂 Neříkám, že odchytáme všechno, to né, ale několikrát za den se to obvykle podaří 😵

zihu
11. kvě 2010

katarino, to je super🙂))) a jaky mate signal, ze to tak funguje? 😀
holky, vy TAK vychvalujete ty Anavy, ze si snad jedny poridima to bych mela spis pliny prodavat nez kupovat:-/// chjooooo fakt sou tak mekkoucke?????? 😅

katarina82
11. kvě 2010

prcku, já miluju čč, takže na den jedině čč... BBH bambus máme a měla jsem je na Denču ráda, ale teď tu jede Anavy mánie 😀 , tak nevím jestli podlehnout. My na noc zatím dáváme jednorázovky, ale časem najedu zase na kalhotkovky, tak jsem si chtěla vzít něco "do zásoby"...

terezita
11. kvě 2010

katarina, podle toho, na co ji chces.. 🙂
kdybych brala na noc tak bambus bbh, kdyby na den tak anavy. na den je bambusky skoda 😀
za praktikujici bkm se nepovazuju, ale na nocnajz em. davame. a je to parada, uz vi, ze se kaka jen do nej, do pliny ji to ujede fakt jen kdyz je treba nemocna.