Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zihu
3. čer 2010

@kackaj doufam, ze MOCNE tukas na drevo!!! 😀 taky si nestezuju (TUK TUK), i kdyz ted s tim sapanim se a vrestenim, to me teda trosku pije krev, ale az se sama rozchodi, doufam se to zlepsi... 😅

kackaj
3. čer 2010

@zihu to víš, ťukám ťukám...ale aby mi to k něčemu bylo🙂 Teď mu rostla další jednička, tak byl dva dny taaak protivnej, že mi už málem přeskočilo...stačilo od ranního probuzení hodinku a půl a už jsem byla tak vytočená, že jsem ho nemilosrdně poslala spát...bylo to s řevem, ale nakonec se z hnusné nálady vyspal🙂 Jó, né vždycky je to takovej medíček 🙂

ivuska.h
3. čer 2010

@kackaj "hlavně už to člověk asi nebude tak sledovat a bude rád, že je ještě ležáček" -- jo, přesně tak. Jak já jsem ráda, že Ondra neumí říct "ne", že se nebrání, když si ho chci pochovat, nemá nekontrolovatelné záchvaty zuřivosti...

ivuska.h
3. čer 2010

@zihu To jsem měla u Klárky stejně, jen teda ve 13 měs. Už na to neměla čas, byly jiné, mnohem efektivnější zdroje obživy. Navíc už jsem byla těhotná a možná to trochu změnilo chuť mlíka. S prsama problém taky žádnej, kojila se už jen večer a ráno.

maly_prcek
3. čer 2010

Tak Davi teda evidentně plazení přeskočí... Taky kutálí sudy, ale plazení nechápe a už se dere na kolínka. A plína na to taky nemá vliv, začal to dělat zrovna s velkou plínou 🙂
Ale kojíme teda 4x denně.... Je to závislák...

joohana
3. čer 2010

@ivuska.h Ehm, tak u nás teda syn míval nekontrolovatelné záchvaty zuřivosti tak od roka a půl do 3 let, i teď to s ním někdy šlehne hezky. A ta malá nádhera začíná nějak brzo, když není po jejím (ona se chce dívat z okna na bagr, já jí chci umýt zadek), normálně sebou praští na podlahu a řve jak tur (ka? kyně? 😅 )..Navíc v jejích skoro 11kg už mi dá dost práci ji přeprat, denně padám do betle utahaná jak kdybych celý den fárala 😝

mehlo
3. čer 2010

@joohana jé ty máš stejně starou krasavici- Petr bude mít 15 měs zítra

blka
4. čer 2010

@kackaj Mareček se dlouho plazil. Dr. to teda nazvala přitahováním, protože u toho nestřídá ručičky. Nohy za sebou táhl mykem, jak kdyby nebyly jeho. Najednou se v 11 měsících postavil. Teď už asi 14 dní obchází nábytek a týden lozí po 4. Ještě ale pořád nesedí, neudrží se. A chodítkoví nejsme.
Povrch na to vliv má,plínka ne. Ať měl jakoukoliv, dělal to samé. Ale rozpohyboval se, až jsme koupili koberec, i dr. nám ho doporučila. A když dolezl k linu, tak sebou plácl na břicho a jel. Teď už teda i na něm chodí po 4.

kackaj
4. čer 2010

@blka tak to je Mareček šikulka🙂 Tak třeba se nám to časem taky rozplazí... Musím ho nechávat víc na břiše, dost si vyhraje i v sedě, ale sám si ještě nesedne...to vidím ale, že za chvilku asi bude, už se tak šteluje do skorosedu. Koberec bych moooc ráda, ale ty plovoučky máme všude a manžel je proti kobercům, to bych musela hooodně žadonit, abychom pořídili🙂 Tak si halt bude Ondra muset poradit...v pokojíčku má puzzle, tak se většinou válí na něm...Teď koukám, tak nejen, že se vykutálel z puzzle, ale i z pokojíku a už mi tady pomalu dejchá na záda😀

blka
4. čer 2010

@kackaj 😀 Jak se rozplazí, tak puzzle bude na nic,protože ho na něho položíš a v mžiku bude pryč. U nás jsem koberec nechtěla moc já, ale vyloženě mi nevadí.
Nebo můžete koupit takovej ten dětskej koberec, kde jsou silnice, autíčka a já nevím, co všechno a bude to mít i na později 😉 . Neměli byste ho po celém obýváku, ale jen na části. To by mohlo projít, ne?

ladida.l
4. čer 2010

Marek leze od sedmého měsíce a teď cca dva týdny stojí a pochoduje kolem nábytku a já s nostalgií vzpomínám na ležáka. 😀 Docela se divím, jak málo kojíte stejně staré děti - já kojím tak pětkrát přes den a v noci asi taky tak (někdy i častěji), ještě se mi totiž nepodařilo dostat do Marka plnou dávku příkrmu - sní všeho tak deset lžiček - snad ho nebudu kojit až do školky 🙄 😀 Jinak koberce na lezení určitě fungujou - teď je doma máme a Marek neměl problém, cca před 3 týdny jsme byli v hotelu, kde měli dlažbu a plovoučku a tam mu to moc nešlo. Teď jsem teda zase na dovolený s plovoučkou, a tady už nemá problém - ty děti dělají fakt hrozný pokroky za tak krátkou dobu.

kackaj
4. čer 2010

@blka no uvidíme🙂 Možná ho na to ukecám🙂 Ale jinak jsme v děcáku koberec měli, ale to byla taková umělotina hnusná...strašně se na to chytaly moje vlasy a nešlo to pak povysávat jinak, než že u toho člověk klečel a jeden po druhém vysával...na palicu, za pár minut to tam bylo nanovo, jak se přes něj furt chodilo. Chce to nějakej dobřevysávací🙂

ivuska.h
4. čer 2010

@kackaj Takový blbý koberec jsme taky měli v minulém bytě, já vlasy po zadek, manžel v té době po ramena (už se ostříhal, já ne 😀), takže dost otrava. Teď máme koberec jen v ložnici, ale hodně kvalitní, s jemným vyšším vlasem (ale je kupodivu zátěžový i pro kolečkové židle) a vysává se krásně. I ten můj binec ze šití.

betelgeuzz
4. čer 2010

Ladida, tak to jsme na tom podobně. Taky kojím celkem často, poslední 2 noci jsem prokojila, ale výsledkem byl zub. Snad se to vrátí aspoň ke kojení po 2 hodinách 😀
Kackaj, ty už jsi ukončila kojení? To kvůli snažení?

kackaj
4. čer 2010

@betelgeuzz no asi dneškem ukončuju...možná kvůli snažení, ale i tak nějak to u nás vyšumělo do ztracena. Malej na tom nelpí, mě už to nějak neba, nějak je na to u nás ten správnej čas asi. Krásně a rád pije UM, dnes poprvé dostal i ráno a pak si ještě pospinkal hoďku a půl, připadne mi, že v něm už má teď víc živin, než ode mě z toho minicucu, co provozujeme🙂
Zoubky nám lezou taky, ale většinou stačí jen pochovat, položit a usne. Někdy k prsu přiložím, ale spíš jen na uklidnění, no uvidíme jak to bude, až nebudem mít co kojit, nějak ho budem muset uklidnit.
Ale já nikdy nekojila v noci víc jak dvakrát (max.třikrát někdy na začátku asi), chtěla jsem ho naučit spát celou noc a dařilo se. Navíc se večer tak nafutruje, že nemá šanci mít hlad, budí se teď jen kvůli dudlíku nebo teda občas ten zoubek. Navíc bych ráda, kdyby náhodou se něco stalo, tak aby nebyl tak závislej na mě, aby ho dokázala uspat a obstarat např. babička, nebo tatínek...to už dokáže.

duzame
4. čer 2010

😎 Konečně se ukázalo sluníčko, tak už mám plenky na balkoně.
Jo a když tu řešíte zoubky, je normální, že dětáko víc spinká, když mu rostou? Já jsem totiž objevila spodní jedničky minulej týden a od té doby je to u nás jak u Šípkové Růženky...

baarca
4. čer 2010

@duzame Mates taky víc přes den spí, když rostou zuby, je z toho unavený. Ale dobře, že tak, jinak řve 😖

baca
4. čer 2010

@kackaj Bára během jednoho měsíce (mezi 9. a 10.) začala na kolínka, sedět, plazit, lézt a stát. Teď tak pochoduje kolem nábytku. Od sedmého do 9. neudělal nic!

kackaj
4. čer 2010

@baca nooo,tak to je slušnej skok, to je teda strašně šikovná😀 Ještě si pamatuju, že sis tu docela nedávno stěžovala, že se Barča nehejbe a teď už toto... Paráda🙂 Tak třeba nás taky čeká nějakej zvrat🙂 Mě je to vcelku fuk, jen nechci, aby vypadal jak nějakej lenoch před doktorem, jsem zvědavá, co nám řekne, když v 10m ještě lézt nebude. Minule v 8m říkal, že je v poho že se ještě neplazí, že to je až mezi 9 a 10m...tak uvidíme🙂 Ale jinak se mrská Ondra pořád, jen ne dopředu a dozadu, ale do boku mu to jde skvěle😀

duzame
4. čer 2010

@baarca : Koupila jsem na mámě a jámě 😀 korálky z jantaru proti bolesti zoubků a zatím musím zaklepat, že to je v pohodě. Je nevrlej, ale ten řev, co byl předtím, tak to už ne. Zaplaťpánbůh 😵 .

sussanah
4. čer 2010

@kackaj Tak my jsmetrochu extrem, plazi se od 6m a lozi po 4 od necelych 7m a hned asi tyden na to se zacal stavet. dneska jak k necemu doleze, tak je hned na nohach. Takze se stavi o linku, o me, o zidle (to je nestabilni, uz na to prisel 😀 A teda mame vzude parkety, takze v podlaze to asi nebude. Sice ze zacatku mu to podkluzovalo, ale dali jsme mu ponozky protiskluzky a jak si byl trochu jistejsi, tak uz se udrzi i v normalnich. Ze zacatku jsem si taky rikala, kdyz se nechtelotacek na brisko, jestli mu nevadi plina, ale spis byl jeno liny 😀 😀

blka
4. čer 2010

Holky, co máte větší dítka, jak často přebalujete? Mareček začal teď čůrat ještě víc než hodně. Teď jsem ho přebalovala po 15 minutách, co dostal plínku (pokakal se) a měl pročůranou vv 😕

baca
4. čer 2010

Bára třeba hodinu nečurá a pak třeba každých 10 minut. Tak jí tam šahám, tak jak si vzpomenu, někdy po půlhodině, někdy třeba co chvíli. A když je mokro, přebalím, když sucho, jdem na číňák.

katka82
4. čer 2010

Blani malej taky teď někdy čurá za národní 😀 😀když někam jedeme tak AIO už nevydrží dýl jak 2 hoďky to spíš moje kalhotková,do toho 2 vkládačky a pak svrchňáky a to dnes vydrželo přes 3 hoďky a to spal jen hodinu 😉

mehlo
4. čer 2010

tak to znám taky- Petula už má ted pročůranou plínku durch skoro pořád, neustále převlíkám. MOMMYSKA EASY CLEAN nacpaná bambuskou od Kikka barevnou a ještě jednou bambusovou vkládačkou z aksamitu vydržela dnes 1,5 hodiny a byl durch.

kvakulka
4. čer 2010

@mehlo Do čeho balíš tedy na noc? Nebo v noci přebaluješ? Dítě se mi teď tak rozčůralo, že než se rozkoukám, co s tím, tak je prostě v noci v hnusce (která to ale skoro nezvládá a váží ráno snad kilo ☹ )

angetha
4. čer 2010

Holky vím, že je to mimo téma, ale když skončíte s kojením, kolikrát za den se dává UM? a kolik tekutin kromě UM má dítě vypít?
Nedávno mi protekla i BG kapsovka a BBH AIO 😒 po 2 hodinách

baca
4. čer 2010

Tak pomalu a jistě sklouzávám k jednorázovce na noc. Strašně mi vadí ten vycpanej zadek. Když si lehne na bok, tak tu horní nohu má ve vzduchu. A pořádně si tak ani nelehne. Přijde mi, že se spíš otočí horní částí do boku a dolní část těla má "na zádech".
Možná je to daný i tím, že Bára má poslední měsíc strašné problémy s usínáním. Usne někdy až k jedenácté. V postýlce stojí a řičí. Je neklidná. Když už to vypadá, tak nandám noční plínu, ale zase z toho nic není. Tak ji můžu zas sundat, nebo ji v tom nechat, ale to se za chvilku počurá a můžu jí dát další noční plínu... Dneska už naštěstí spí, ale musela jsem ji hodit na záda do Manducy. A to nespala od 14:15. Za den naspala tak hodinu a půl. Takže mě pak přestane bavit ji furt cvpát do obr plíny a do vlňáku a raději ji nacvaknu jendorázovku... ☹

maly_prcek
4. čer 2010

@angetha je to na kojeni.net, tu http://kojeni.net/prikrmy.php (jak je ta tabulka, přiklad jídelníčku) 😉

blka
4. čer 2010

Baco, to přebaluješ každou půl hodinu 😕 . To nemůžeš dělat skoro nic jiného, to musí být pro malou dost otravné, ne?

Kači, no, tak tvoje kalhotkovka s 1 vkládačkou teda, byla za 2 hodiny na ždímání 😔

Já dávám na noc taky jednorázovku, protože Mareček rád a často spinká na bříšku, tak by se mu na tom balíku špatně spinkalo (si myslím).
Ale jako už přemýšlím, že budu dávat jednorázovky i na den (i když se mi teda moc nechce), ale abych pořád přebalovala, hm, to ne. Ven jsem dnes taky dala jednorázovku, protože jsem si říkala, že AIO určitě proteče 😔