Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvakulka
29. čer 2010

@andelka Ty maminky jsou žehlicí maniačky 😀 Vůbec nevím, co by se na Itti Bitti dalo žehlit, respektive co by vypadlo zmuchlaně 😅 ale určitě to tomu vnitřku nic neudělalo, nebooj 😉 .
Jinak v horku se snažím dávat co nejmíň plíny, které mají jakoukoli umělinu (tedy i flís)- jen na noc- tam převažuje podle mě výhoda suchhýho zadečku nad eventuálním horkem
@maly_prcek A jakou používáte obvykle jako noční?A k tomu asi natahovací vlnáky?Musím něco vymyslet, nechci aby dítě bylo celé noci v hnuskách...Ale těch jeho 400 ml mi zatím žádná kombinace nepochytila 😅

andelka
29. čer 2010

@kvakulka moje mamka žehlí i vyprané separačky 😀
Já teď taky dávám spíš ty celulozky. Ale po létě se bude Irma zas hodit, nebo když nebudou takové horka. 🙂

sussanah
29. čer 2010

@andelka ja pouzivam jako vkladacku ten maly rucnik ikea za 5kc.Irmu na zadek striham trochu delsi, cca 35, ale uz mame vetsiho prdolu a taky chci, aby to mel fakt v suchu ten zadek v noci. Ja ji teda pouzivam ted jen na noc, pres den jedeme ve slipech s poskladanou vlozkou z bmb flisu.

Jinak jsem chtela dneska zvazit nocni plinu, dokonce jsem nezapomnela ji vecer zvazit a zapsat, ale jak na potvoru byla dneska sucha noc 😅 😀

andelka
29. čer 2010

@sussanah No, na mojeho prcka by vkládačka z celého ručníčku byla jak široké balení 😅 - tak jsem si říkala to nějak nastříhat. 😕

sussanah
29. čer 2010

@andelka ajo, vyjste akorat po 6-ti nedeli, promin 😀 Tak to s rucnikama neporadim, kdyz byl maly maly, tak jsem my davala jako vkladacky kikko bambusky 30x30 🙂

andelka
29. čer 2010

@sussanah aha,dík 🙂 Já zatím vkládačky nedávám, nevim jaké, je jich hafo 😅

betelgeuzz
29. čer 2010

Andělko, já si ty ručníky rozstřihla na půl, trochu se třepí, tak mi je mamka zaentlovala (né, že bych to nezvládla, ale v začátcích jaksi nebyl čas 🙂 )

maly_prcek
29. čer 2010

@kvakulka Šila jsem si doma z látek ze sijemdetem... Alby rychle schla, ale byla savá. Právě že nic nebylo dost vysoké, aby se to dalo dovycpat dalšíma vkládačkama a sušit plínu tři dny teda nehodlám...A nezkoušela jsi naskládat víc dopředu? Davi má dycky od půlky dozadu tu plínu suchou a vepředu durch. Vzadu by ani vládačku nepotřeboval 🙂 Jinak vlňáčky máme Disany...

@andelka Já jsem používala ty dětské Ikea ručníčky (na třetiny)... Asi bych to nastříhala (asi) na třetiny aby to byla taková dlouhá nudle, co se dá seskládat. Vzhledem k tomu, že máš kluka, co bude čůrat vpodstatě jen vepředu, je to lepší než takové, co mají zbytečně moc vrstev urostřed a vzadu (tam to nepotřebuješ). To bude asi nejvariabilnější i do budoucna. 😉 A nebo velikost BI hour http://www.branakdetem.cz/vkladaci-plenka-bambo....

kvakulka
29. čer 2010

@maly_prcek On čůrá velmi podivně- přes den je mokrý hlavně předek, v noci hlavně zadní strana plíny, přestože spí hlavně na zádech... 😅

maly_prcek
29. čer 2010

@kvakulka Tak mi spíme na bříšku... Tak to neporadím, jen vršit další vkládačky a dobře lanolínovat vlňáčky (popř přidat třeba VO) 🙂

sussanah
29. čer 2010

@kvakulka my teda taky na noc vrstvime, davam vv novo velikost jako vkladacku a zhruba v "predni polovine" (tak ze zustane vepredu jeste asi 5 cm jen vv) obalim BL bmb ctverec 40x40 seskladany na 1/6. Tohle dam do BL organic a drzime celou noc 🙂 Pravda nevim, jak malo mam curave dite, ale treba pomuze. Tim, ze ten BL ctverec neni vsude, tak to ani neni tak silena vcelka 😉

andelka
29. čer 2010

@betelgeuzz
@maly_prcek díky za tipy, pohraju si s tím 🙂

erinka83
29. čer 2010

@andelka Já mám teda holku, ale mně se nechtělo obšívat ty ručníky, i když by to vyšlo levněji, tak skládám na třetiny ty žínky...

ivuska.h
30. čer 2010

Dámy, kdo z této diskuze má nejstarší či nejtěžší dítě, na které používá moje plínky?

Jinak já mám zase angínu, nějak se to posledně nedoléčilo, tak se mi to vrátilo, skoro nemůžu mluvit, Ondrovi lezou zuby (jeden už je venku a druhý skoro), v noci se kojil po hodině, takže mlíka málo, no zábava.

zmuzle
30. čer 2010

Ivusko, nevim jestli mam nejstarsi, ale nejtezsi asi ne. Ma neco pod 9kg.

mehlo
30. čer 2010

Ivusko tak nejstarší mám asi já, možná i nejtěžší, ale tvoje plínky nemáme. Petula má za pár dní 16 měsiců a 10,5 kg

kackaj
30. čer 2010

Tak to nejtěžší asi nebudete, náš Ondra má 10,5kg v 10ti měsících, tak v 16ti to bude asi obrtíha🙂 Ivuš, tvoje plínky máme dvě, zatím sedí dobře. Ale asi tu musí být i těžší dítě ne? Mi neříkejte, že máte všechny podmíráky 😉 Resp. že my máme takovýho nadmíráka 😀

sussanah
30. čer 2010

@kackaj neboj, nemate nadmiraka, maly ma 9,5kg v 8 mesicich, ale anavy zatim nemame ☹ Mame cim dal tim sussi noci, tak vubec zvazuju, jestli to ma cenu 😕

duzame
30. čer 2010

@kackaj : dočkej času 😀 my máme ve čtyřech měsících 7 kilo(však mám taky svaly na rukou jako Pepek námořník), na Anavy se chystám, nejspíš koncem prázdnin, až vyroste mládě z TB vel.1.

Holky čím vycpáváte čč na draka? Další čč, nebo vkládačkama? Díky 🙂

mehlo
30. čer 2010

@duzame čauky já vycpávala vv

ivuska.h
30. čer 2010

@kackaj Já mám 13 kg Klárku, jenže ta si na sobě plínku nenechá dýl, jak pár minut to se houby pozná, jak to drží na těle...

ivuska.h
30. čer 2010

@duzame Ondra má teď v necelých 5 měsících 7 kg, je hodně dlouhý, ale ne moc faldovatý.

nika
30. čer 2010

beri má v 8,5 měsících cca 8 kilo, plínku máme, ale starší typ s nižším sedem a máme ji akorát, nezmenšenou.

mmt moje mrně konečně začalo pít, pít teda vysosá i 450 ml vody za den a plíny jaksi nestačí, navíc má období plazení, na kolínka nechce, a všechny plíny do 1,5 - 2 hodin promočené vepředu durch. takže teď už nemám nervy a jsem jen v kalhotovkách bez svrchňáků. jenže jich je nedostatek, neb oblíbené čč na obdelník teď nejsou v kurzu ani na spaní protože spí na boku. mmt poznatek SWB aio se zapínáním naboku dneska durch v šátku za hodinu, no asi tím že to bylo po plavču a snad vypila půl bezénu 🙂

mám v plánu přikoupit nějaké PULky, nejlépe jednovelikostní a jen z PUL, máme IV a ty josu hned mokré, ta bavlna nasaje ach jo, tosamé i naše naprosto oblíbené kapsovky SWB a Blueberry. máte tipy.

sussanah
30. čer 2010

@nika nedavno jsem koupila thirsties duowrap na noc a jsou uuuuuzasne 😵

nika
30. čer 2010

sussanah díky taky mne zaujaly, ony jsou uvnitř holý pul že? tak jsem si říkala že budeme jen na vlně ale nejde to.

sussanah
30. čer 2010

@nika jj je to jen pul,my ani jine nemeli, takze nemuzu srovnat, ale takhle mi to vyhovuje. Nikde nic nenavlhne a rychle to schne 🙂

angetha
30. čer 2010

Niko to jsou na tom holčičky stejně, pořád na břiše a plíny nestačí..navíc čurá každých 15 minut takže chytání do nočníčku je utopie..

erinka83
30. čer 2010

hmhm, tak možná ty duowrap taky někdy budem mít, ale teďka jsem pořídila obyč radši..ale stejně to nepomohlo a svrbí mě ruka 😀 Ach jo....

nika
30. čer 2010

@angetha jj bkm jsem zkoušela ale vzhledem ke vztekání při nasazování plíny a zdrhání plazením vpřed a i mé možná lenosti jsem to zvdala, takže zkoušíme jen při přebalování, úspěšnost cca 30-40% ale nebylo mým cílem plně bkm. a ještě pořád nesedíme takže klasický nočník bez šance.

naštěstí máme doma všude buď dřevěnou podlahu nebo dlažbu tak není problém plína bez svrchŇáků na plazení 😀
mmt moje milovaná umí odepínat patentky na plínách, sucháče zatím ne 🙂 šikulka jedna.

kackaj
30. čer 2010

@ivuska.h tak to je jasan, když je Klárka neposeda, tak to nic neotestuješ🙂