Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
1. črc 2010

@erinka83 Jojo, tu myslím 🙂

ivuska.h
1. črc 2010

@maly_prcek Díky moc, hezky jsi to sepsala a uklidnila jsi mě 🙂

ivuska.h
1. črc 2010

@sussanah Ta fuzzka mě pro Klárku taky napadla, to L by mělo být celkem obrovské prý... Tak pak prosím poreferuj, jak fungují. Ona teda K. není žádná obryně, ale přecejen jsou jí dva roky... Teda až za pár dní 😀

mooncaa
1. črc 2010

Já teda nemám na čem testovat, ale přikláněla bych se spíše k Anavy jednovelikostním a větším. Chci pořídit jednovelikostní kvůli ekonomičnosti a když budou ze začátku větší nevadí, stejně asi zpočátku budu používat novosklad. Naštěstí čekám holčičku a snad nebude mít tak obří váhu jako syn. Syn měl ve 2 letech 18 kg a byl ještě na plínkách.
Anavy jsem právě chtěla pořídit na noc a na cesty, tak aby šly pořádně dovycpat.
Doufám, že všechny lahůdky, co Anavy chystají budou najednou, nechci objednávat po kouskách. 😉

sussanah
1. črc 2010

@ivuska.h a kolik mala vazi? My mame prave L, mam je tak na mensi pulku zapnute sa sedi moc dobre a maji jeste docela rezervu na zadku. Maji dve rady patentek na kridelkach s tim, ze horni rada ma 3 moznosti zapnuti (utahujes kolem pasu) a dolni rada 4 (utahnuti kolem nozek). Me se zdaji dobre nastavitelne, ale bohuzel ani nemam v okoli kamaradku s vetsim mimcem, ze bych odzkousela 😅

ivuska.h
1. črc 2010

@sussanah 13,5 kg, před pár dny se vážila v zahradnictví na váze na kamení 😀

ivuska.h
1. črc 2010

@sussanah No já je asi zkusím oboje a kdyžtak buď nechám na Ondru nebo prodám, to jsou snad oboje celkem prodejné plínky...

ivuska.h
1. črc 2010

@mooncaa Úplně najednou asi ne, ale bude to všechno v sortimentu natrvalo (aspoň je teď takový záměr...), takže můžu čekat s odesláním a poslat až si zákaznice řekne. Sice mi to trochu přidává práci, ale při tarifech České pošty chápu, že na tom zákaznicím záleží.

sussanah
1. črc 2010

@ivuska.h ja myslim, ze by ji ty fuzzib mohly byt, pisou ze L jsou od 11, nam jsou uz ted, jsou dobre nastavitelne a az pry do 18kg. Ja bych to zkusila 🙂

mooncaa
1. črc 2010

@ivuska.h Díky, já se budu snažit nekomplikovat to.

Mám jeden dotaz, do čeho připravujete Medvídka s vodou? Jde mi o to, kde se dá sehnat malá lahvička se sprejem. Doma dám tak od něčeho lahev minimálně 0,5 l a to je moc, zvlášť na cesty 😀

permonik7
1. črc 2010

@mooncaa já tu lahvičku se sprejem koupila s medvídkem rovnou, byla to sada, ale myslím, že se dá koupit i zvlášť😉

http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=34581784&tab=8

mataharyy
1. črc 2010

Ahoj,
tak se po odmlce hlásím. Po pár týdnech jsem vytáhla GB a málem mě trefil šlak, u nás je to prostě asi zakletá plena, dala jsem jí malému a tak tak že jsem ho do ní naklepala, je boková až hrůza, no vlastně už asi ani boková se tomu nedá říct, leze mu z ní zadeček, fňuk ta fakt není do odplenkování a to si nemyslím že mám nějak obrovské dítko, spíš naopak 😔

ivuska.h
2. črc 2010

@mataharyy Jsem zcela škodolibě ráda, že nejsem jediná, u čích plínek se tohle stává 😀

bury
2. črc 2010

@mooncaa - na bráně se to dá koupit zvlášť 😉

markusko
2. črc 2010

@mataharyy Nám je GB také malá, resp. nám vůbec nesedí 😖

raady
2. črc 2010

ahoj holky,
nakukuji po delší době 😉
Barča už je přes den bez plenek, tedy doma. Na ven nám to moc nejde, protože nechce čůrat na trávu. Na písek nosíme nočník 😀 Cestování bez plenek nám také ještě nehrozí.
Gro Baby nám také nesedí. Když jí Barče dám, tak říká aauu a ukazuje na nožičky. A to není žádný cvalda, téměř ve 2 letech má 10 kg. Je to škoda, protože je to jedna z mála AIO, která je vevnitř krásně přírodní.
Jinak budu asi posílat dál i SWB AIO. Pěkně sedí, jdou dovycpat, střih pro nás super, dobré k tričku i k šatičkám.... ale malé začíná vadit právě ten nepřírodní vnitřek. 😒 Ty mi jsou fakt líto, protože jako na tréninkové jsou opravdu fajn-

erinka83
2. črc 2010

raady a co malá, jak měla ty problémy, to je OK? My teďka máme nějakou červenou prdku, tak nevím, jestli tím, že měla v plíně bobek a nebo taky pul....

maly_prcek
2. črc 2010

My taky máme červené vše kromě prdky, nejvíc pod krčkem a za krkem... Ty ohyby... Už aby bylo chladnějc... 😨

ivuska.h
2. črc 2010

@raady Nechtěla bys pak testovat moje AIO? Bude mít vevnitř biobavlnu... Takto staré dítko by se mi velmi hodilo jako tester. Budou hotové tak za 14 dní.

raady
2. črc 2010

ahoj erinko, je to o moc lepší. Ale opravdu je k tomu náchylná. Přestala jsem dávat flíz. Doma chodí bez plenek, jen v kalhotkách a občas je taky trošku červená. No nevím, čím to může být. U doktorky jsme už nebyly. Teď má plenku jen na spání. Odpoledne ji dávám vázačku+vv a většinou ji má suchou a na noc bambusovou popolini dovycpanou prefoldem. Má ji většinou mokrou, ale ne durch. 😉

ivuska.h, jé já nevím. Už jsem si říkala, že to vydržíme bez nových plenek. No ale kdybych prodala ostatní AIO, tak bych možná do toho šla. Ještě mrknu na tvoje stránky. A měla bych k prodeji také BBH AIO, vel. L, ale růžovou. Barče sedí dobře, ale je také zevnitř umělá ☹

raady
2. črc 2010

@ivuska.h - prosím, když tak mi dej do IP (aby to třeba nebyla reklama) odkaz na fotku, jak by měly tvoje AIO vypadat. Pokud ji máš.Víš, abych věděla alespoň střihově. Asi jste to už tady probíraly, ale já jsem teď mimo plenky.... radši, aby mě nelákaly stále nové 😉

ivuska.h
2. črc 2010

@raady Tak tu BBH bych brala, napiš prosím IP za kolik.

baca
2. črc 2010

@sussanah tak se dívám, že jsi včera psala o těch bundles treninkovkách - My máme doma S - a gumku jsem musela utáhnout 😀 a pak se v tom vyznejte! Bára má cca 8,5 kg a dávám to teda na 1 čč, na kalhootvku je to dobré, ale trochu tip top nízké.

sussanah
2. črc 2010

@baca tak to mame proste brichacka doma 😀 Je to holt o strihu a kazde mimco je jine 😉 Ja povolila obe gumky a gratuluju si, ze jsem koupila rovnou M, S bychom meli tak na 14 dni.. Ale porad jsem jeste nezjistila, jak moc protecou, kdyz je pocura, dneska opet cural ukazkove jen a jen do nocniku 😎 S takovou jsem ani nemela zadne nove pliny kupovat 😀

blka
3. črc 2010

Když jste tu včera tak řešily Anavy, já mám takový postřeh, že když ji má Mareček na sobě (máme ještě tu starší verzi), tak tím, jak lozí mu sjíždí níž a níž. Ale to samé mu dělá IB. U jiných plín jsem si toho zatím nevšimla. Jde to nějak upravit, aby to nedělalo nebo je to normální?

ivuska.h
3. črc 2010

@blka Kdybys chtěla, můžu ti to vyměnit za novou verzi...

blka
3. črc 2010

@ivuska.h Ale na ní je vidět používání, to by jsi s ní pak nic neudělala. Nevím teda, jaký by jsi s ní měla úmysl. Ale nechci tě zneužívat.

chaarleene
3. črc 2010

holky, tak malá se mi dneska poprvé pořádně pokadila do "irmové" separačky a vajíčka sjela hezky po irmě jak po skluzavce a měla to totálně všude 😒 takže irmu uklízím do skříně na období tuhých bobků a jdu objednat další roli popolinek 😅

joohana
3. črc 2010

@ivuska.h Zrovna jsem nedávno psala zkušenost s BBH magic, že je to naše nej noční plínka-vycpu BI prefoldem a vydrží do rána krásně. A je to konečně plínka do níž se moje obří dítě vejde a první která vypadá, že fakt vydrží do konce plínkování.
Na tyhle vedra teda radši ne, to se pokoušíme zůstat u vlny.

joohana
3. črc 2010

@mooncaa Tak přeju aby se ti tvé doufání vyplnilo, taky jsem doufala v křehkou holčičku a syn měl po porodu 3150g, dcera 4150g. V roce 10kg. Teď už moc nepřibírá, skoro 16 měsíců a necelých 11kg, ale faldíků má pořád požehnaně.