Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kiki2
13. črc 2010

holky děkuji

helulela
13. črc 2010

@kiki2 jestli máš už něco vybrané, sem s tím, co vím, ráda poradím, i když ostatní holky tady se vyznají mnohem víc 😎

joohana
13. črc 2010

Holky, nemáte někdo kontakt na Sijen? Koupila si ode mně 3 Itti Bitti, poslal peníze ale ne adresu, takže je tu pořád suším a i když jsem ji žádala o adresu už dvakrát, neozývá se. Nemáte na ni některá kontakt ?

sussanah
13. črc 2010

Jak jsou ted vedra, tak jsem taky mela pocit, ze je malemu v noci horkov tom velkem baliku, tak jsem zkusila dat jednorazovku. Dve noci jsem to vydrzela, i kdyz teda pekelne mi to smrdelo, zzvlast kdyz jsem si vzala maleho k sobe do postele 😒 No ale vysledek stejny, budi se jako normalne, dokonce minula noc byla primo horor 😖 Musim ale objektivne rict, ze teda mel rano vice suchy zadek nez po latce, a to ma na noc irmu 😕 Zda se mi ale, ze zase zacal v noci vice curat (pres den vypije i 0,5l + kojeni), myslite ze je mozne, ze plina uz to v noci nestiha s absorbci a proto je mokra i ta irma? Predtim se mi to nestavalo, tak nevim 😕

erinka83
13. črc 2010

Si říkám, že je dítě nějak zticha a ona si vytahuje chuchvalce z vlňáků (máme koberec, taa zvlášť ty home made jsou už pěkně jetý) 🙄 😅 Zatím si je jen prohlíží, snad je nebude strkat do pusy 😠

erinka83
13. črc 2010

@sussanah Vidíš a já si říkám, že někdy se mi Irma zdá suchá a někdy mokrá 🙄 Tak musím odsledovat, jak moc je necucaná plínka....

sussanah
13. črc 2010

@erinka83 to si pis ze bude, zatim jen sleduje, jestli si je tam strci levou nebo pravou rukou 😀 😀

erinka83
13. črc 2010

Tak prozatím ji to přestalo bavit 😀 Ach joooo, ty děcka jedny zvědavý 🙂

maly_prcek
13. črc 2010

@jasekd My chodíme k MUDr. (a na návštěvy, na cesty, po obchodech, na plavčo...) taky v AIO... Měli jsme Cuddle (když byl malý, seděli super, teď už teda moc ne...), Gro Baby (podobně), teď je naše nej kapsovka BG (ale já tu kapsu nevyužívám, dávám to nahoru na to). Měním často jenom ty střeva... (Co už teda nekadí vaječinu)

maly_prcek
13. črc 2010

@jasekd Jo a dávali jsme je od cca 4kg (všechny jsou jednovelikostní) Ty BG by asi úplnému prckovi nebyly, ale u 6kg bych řeklaže jo...

Já obecně nemám s jednovelikostkama vůbec žádný problém... 🙂
Kup jednu a uvidíš 🙂 Ono to stejně chvíli sedí, pak chvíli ne, pak zas třeba jo...
Kdybys chtěla tu Cuddle, tak prodávám. (Je neprotékací díky mé homemade vkládačce, ony ty Cuddly, totiž provlhají vepředu. Možná bych prodala i zelenou GroBaby... 🙂

Ještě jsi psala, jaké na kluka - obecně mám na kluka radši plínky s vyndávacím střevem, člověk si to vloží podle potřeby, přidá si dopředu, nejlíp když je vkládačka dlouhá a můžeš si ji seskládat. To všité jádro podle mého na kluky úplně ideláně nesedí, já potřebuju savé vepředu, ne uprostřed...
Navíc do topho můžeš píchnout cokoliv, i čč, doma šité vkládačky...

Já mám barevné Kikka bambusové čč a mám je teda cca 3m, ale jsou skvělé... Je to obdelník, jde na nich vidět praní, ale jsou měkučké, savé, krásné... Nic proti nim nemůžu říct... Popolinky barevné proti nim jsou teda tvrdší (i když zase líp drží tvar...). Dle mého dobrá koupě...

blka
13. črc 2010

@helulela Pak dej vědět, jak deka dopadla. Taky mám ikeu daleko ☹ . Teda, ne až tak moc, ale nejezdíme tam. A ani se mi tam nelíbí.

blka
13. črc 2010

@sussanah Já si myslím, že je to tím, že je plínka už moc nacucaná.

kvakulka
13. črc 2010

@sussanah Nám už nepobírá skoro ani hnuska 😅 . Přes den přebaluju i slušnou kalhotovku (Anavy atp.)- maximálně co 1,5 hod, včera vypil jen tak před spaním cca 250 ml vody, takže za 3 hodiny po usnutí měl mezi nohama vemeno a já musela přebalovat- hnusku, co měla 220 gr!!!.
Mám dotaz: koupila jsem oranžovou BL bambusku a kdesi se tu psalo, že BL zpočátku pouští- je to hodně dramatické? asi radši neprat s ostatníma plenama?
@erinka83 Myslím, že chuchvalce vlny v puse jsou ještě hodně krotká choutka- tuhle Jáchym narazil na koberci na kočičí dráp- jemně uchopil, jemně vložil do tlamičky a jemně žužlal 😅 😅 😅

baca
13. črc 2010

Ahojda, dlouho jsem tu nebyla. Teda kvakulko, Bára zase extra nechce pít. A 250 na ex, to by bylo sci-fi.

Jinak my všude taháme čč a vlňáky. Už i na návštěvy, k dr., na nákupy... Nějak mě na AIO v tom teple přešla chuť.

dagmarkaaa
13. črc 2010

@baca a jak to motas, novosklad, drak nebo jen tak narovno?
Me se tahle kombinace na ty parna libi, ale ty sklady mi moc nedrzi nevim proc 😕

baca
13. črc 2010

dávám narovno, asi tak od 4 měsíců

dagmarkaaa
13. črc 2010

@baca a to se nebojis vajeciny 😕 nebo to mas nejak vychytane 😕

mehlo
13. črc 2010

@kvakulka čau tak to je síla. Jáchym teda zkoumá kde co.

baca
13. črc 2010

@dagmarkaaa ona už vaječinu nemá, ale v těch 4 ještě byla. Ale kadila tak jednou denně, někdy obden, tak se to holt zadařilo do vlňáků. Ale taky jsem ji dávala na číňák, který mi teď asi už 2 nebo 3 týdny bojkotuje a nechce na něm sedět, a na normální nočník neví, co s tím. nebo jsem třeba ještě dala na draka, když třeba už dlouho nekadila a dalo se čekat. Pak ale s příkrmama už jen narovno. Někdy se teda i teď zadaří, že ty vlňáky zaprasí, ale holt to vyperu. Kalhotvky už víceméně nepoužívám, jen na ven, ale to spíš na jaře, teď fakt ne. Je teplo, není problém přebalit venku. A vůbec se mi nějak nelíbí cpát na kalhotovku ještě další vrstvu vlňáků, půlky velké ani nemám. takže jsem dávala na ven třeba AIO, ale dokud nebylo teplo. Končím 🙂 .

kiki2
13. črc 2010

@helulela děkuji, vypsala jsem jaké se mi líbí, objednala bych od každých něco, jinak já musím koukat i na cenu, plínka za 400kč, na to nemáme, kdyžtak napiš jaké máš ty

to jsou jednovelikostní
Látková plena Imse bioflanel
Baby Lucy - plenka z organického veluru
Látková plena Haipa daipa Klasika BIO nebělená

vícecelikostní
Lotties - Plenové kalhotky SOFT
Plena Organic Golden Kid Baby Lucy
Fluffle DOPRODEJ ( pouze na snappi sponku)

kackaj
13. črc 2010

@kvakulka vy teda pijete jak duhy🙂 Ondra dá i v těchto vedrech sotva hrnek. Teď teda měl horečky, tak možná padly i dva hrnky, ale jinak slabota. Pak teda má ráno a večer čtvrt litru mlíka, ale jinak moc nesosá. Zato to rvaní věcí do huby, to je děs...neodpustí si nic prostě...odlepí nálepku-šup s ní do pusy, narazí na boty-ohlodá je, hlína z květináče-největší pochoutka, kočičí stelivo...dřevěná granulka, káble od pc a jiné, prostě všechno na co narazí jde prvně do pusy, pak se pouští s tím do jiných akcí, nebo z pusy rovnou zahazuje...ochutnal a jede dál. Jsem docela zoufalá, protože to se fakt musí pořád hlídat, aby něco hroznýho nesnědl a neudělal si něco 🙄
Jinak teď s nemocí má taky srajdu, takže vždy když mu dám hnusku na pokakání, tak je max. počůraná, posadím na nočník a nic a pak teda dám látku a prosere to durchundurch jelitko naše malý🙂 A teda zlatá vaječina, sice byla všude, ale nesmrděla a dobře se prala vcelku, zato toto...smrad že by jeden pad, děcko zaflákaný i nad pytlíkem, prosráno až na svrchňáky a ještě to nějak divně lepí a nejde to ani pod vodou jen tak lehce umýt...to je chuť tyhle srajdy🙂

kackaj
13. črc 2010

@kiki2 já nemám zkušenost s žádnou z plínek, co píšeš, jen mám postřeh, že flanel nejmíň saje, takže tu flanelku bych rovnou vyřadila. Teda pokud to nechceš vyloženě na novoška a pak zas prodat dál. Já měla BL flanel a malej ač mimčo byl durch do hodiny ☹

ladida.l
13. črc 2010

Kačko, super popis obsahu plín, mám stejný pocit. 🙄
Marek má teď průjem, tak jedem na alanách - došla nám látka a mě se v tom popravdě nechce babrat, neb bylo 14 pokakaných plín denně. 😅

kackaj
13. črc 2010

@ladida.l šmarjá, tak to teda je fest průjem, chudáček🙂 Nemá podrážděnou prcku z toho už? My teď máme jen řídkou stoličku, ale normální počet, ale jak jsme měli průjem, tak Ondrovi i popraskaly takový ty vrásky kolem ďupky, úplně do krve. Ale zas přes noc se to vždycky spravilo imazolem. Jinak taky jsme jeli převážně v papíru od čtvrtka, ale teď už jsem si říkala, že to není tak strašný, že už jdem zas do látky, páč jsem z toho neměla dobrej pocit...no a tak Ondra má asi taky radost a tak čeká vždycky na tu látku🙂

ivuska.h
13. črc 2010

@kvakulka Klárka jednou snědla pavučinu s uschlou mouchou.

suik
13. črc 2010

@ivuska.h 😀

kvakulka
13. črc 2010

@ivuska.h Tak to je the best 😀 😀 😀

erinka83
13. črc 2010

@kvakulka Aha, takže vlna je vlastně ještě dobrá 😀

@kiki2 Tu IV bioflanel bych taky nebrala, fakt byla za chvilku mokrá, leda bys jich měla hodně a furt měnila, ale to už jsou lepší čč...

ivuska.h
13. črc 2010

@kvakulka Jo, teď už jí jen samé nudné věci, třeba šušně z nosu (svého) 😀 😀

betelgeuzz
13. črc 2010

Já jsem taky z IV flanel nebyla nadšená. Ale třeba na bráně v diskuzi si ji chválí. Některé maminy jsou rády, že se dá vyžehlit.