Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
27. srp 2010

@jitavl - BB má malá na sobě i na těch fotkách ... 😉

jitavl
27. srp 2010

@silente Hlasuji pro zmrzlinu. Malá jena ní kouzelná 😵 😵

jitavl
27. srp 2010

@silente V tom tygrovaném vzoru vypadají ještě líp.

silente
27. srp 2010

@jitavl - jj, jsou naše frajerské 😀

permonik7
27. srp 2010

@silente hlasuji pro zmrzlinu, ta je fakt povedená 😉

zmuzle
27. srp 2010

@silente A me se vic libi ta na kaminkach, jak sedi a ma hlavicku koketne na stranu 😵
Ale i zmrzlinova je dobra.

silente
27. srp 2010

Když ono na těch kamínkách, kdo ji nezná ... no vypadá kapku jak mentálek, ne? 😅

zmuzle
27. srp 2010

@silente To rozhodne ne! Ale je fakt, ze se zmrzkou je ji videt do krasnych modrych oci 😎 😵

baca
27. srp 2010

@katarina82 pravděpodobnost, že jsou pokaděné i troje vlňáky je u nás celkem častá. 😀

blka
27. srp 2010

@baca Tak ty myslíš, že 2 vlňáky + 1 na spaní a 1 PUL jsou málo?

ivuska.h
27. srp 2010

@blka Já myslím, že by stačily i 2x vlňáky a 1x PUL.

baca
27. srp 2010

Tak teoreticky na většinu času to stačí. Bára mi třeba od roka bojkotuje hrnec a kadí i čurá jedině do plinek, i když ji na ten nočník strkám. Sleze z hrnce a vyčurá se mi na koberec. 😠 A pulky ve větším nevedu, i když ty S, co máme od IV, jsou na 1 čč taky ještě dobré. Takže záleží, kam kaďákujete. Tento týden jsem třeba prala i natahovací noční, protože je ráno pokadila. Tak jsem vytáhla archivní disany, ještě jí byly.
My máme lovíky S 2x - ty už asi odložím, moc je nedávám, porotože mi protíkají kolem nožiček, už jsou trochu menší, no.
Pak mám 1x lovíky M a 1x SWB L - ty teď používám nejvíc. Pak jedny čudl vlňáky, ty jsou spíše záložní. 1x natahovací bundles - taky moc nepoužívám. A 2x natahovcí na noc - BI a disany. Takže máme 3x natahovací a 5x patentkové vlňáky a 2x malé pul. Ještě mám jedny lovíky L, ale ty jsou ještě obr. Zatím jsme vždycky vyšli, ale musela jsem třeba vzít vlňáky méně oblíbené. Bára to totiž nejraději dělá tak, že pokadí ty vlňáky, které jsem ráno sundala ze šňury usušené 😠

blka
27. srp 2010

My nenočníkujeme. Vše je v plínce. Jo, a zapomněla jsem napsat, že na noc dávám jednorázovku. Teď mám taky právě pokaděné oboje vlňáčky a jedu 2 PULky. Než jsem se totiž dostala k vyprání a nalanolínování prvních, tak mi pokadil i ty druhé 😅

@baca Tý jo, toho máš nějak moc 😕

maly_prcek
27. srp 2010

@blka Já mám 2x natahovací a 1x jednovel. patentkové vlňáčky + 1 spací + 1 PULky. Stačí to bohatě... Ale nočníkujem teda, takže kakání moc často neuteče... Když byl prblém, pomohla bych si zavazovačkou nebo větší velikostí, ale nějak problém nebývá...

baca
27. srp 2010

@maly_prcek ve vašem věku Bára taky ještě nočníkovala, ale pak ji to přestalo bohužel bavit.
@blka pulky ale nepoužívám

blka
27. srp 2010

@maly_prcek Díky.

@baca Ale i tak mi to přijde dost 😅

silente
27. srp 2010

@blka - nechtěj znát mou výbavu 😀 😀 😀 Ale když já je všechny nutně potřebuji 😀 😀 😀

blka
27. srp 2010

@silente 😀 😉

ivuska.h
27. srp 2010

Co se týká těch svrchňáků, tak já mám teď dvoje flísáky, dvoje PULky a dvole vlňáky (jedny svoje a druhé Bundles). Stačí to bohatě, kdybych je měla kupovat, tak jich tolik nemám, jenže to jsou všechno testovací kusy. Ty Bundles vlňáky jsem koupila už používané, dostala jsem je nalanolinované, krásně drželi, pak jsem je vyprala a přelanolínovala a provlhají 😒 Tak jsem asi někde udělala chybu 😢

kesurka
27. srp 2010

Ahojte holky, tak jsem si pořídila deku Irma z Ikey, jak jste mi poradily. Mám dotaz: opere se to dost statečně na 40? Jo a na jak velké kousky je nejlepší to nastříhat? Dík 😉

katarina82
27. srp 2010

@kesurka Nastříhej si ji cca na velikost klasicky poskládané čtvercovky 😉 Nebo i klidně ve tvaru kalhotkovky. Já mám ale jen klasické obdelníky... Peru s plínkama na 60.

katarina82
27. srp 2010

@silente Já asi hlasuju pro fotku se zmrzlinou, tam je malá k sežrání 😵 Ale i ostatní fotky jsou povedené 😉 😎

helulela
27. srp 2010

@silente mě se strašně líbí ta předposlední na kamínkách a jako mentálek mi tam teda nepřipadá ani náhodou, spíš profi modelka 😎

helulela
27. srp 2010

@blka řešíme stejný svrchňákový problém...já mám troje PUL, jedny denní vlňáky a jedny noční vlňáky. Vítek byl doteď děsnej kakoš, takže PULky jsem využila plně a vlňáky ležely, ale teď už je to úplně o něčem jiném, tak přemýšlím, jak mám ve větší velikosti ubrat PUL a přidat vlňáků. Zatím jsem to nerozlouskla 😒

ladida.l
27. srp 2010

@blka dlužím Ti odpověď, do těch Swaddlebees pulek se one size popoliny vejdkou bez problémů.

Já mám teď jedny pulky (SWB) a dvoje vlňáky (taky SWB), no jenže pak mám spoustu plín, který se dají jako pulky využít - Flip, Cuddle AIO, 2 krát weehugers, IB, Gro baby... No a stačí mi to 😀

silente
27. srp 2010

@ladida.l - áááá další fajnšmekr na plenky jak já 😀 Ne že bys musela mít vše, ale ..... je to lepší 😀 😀 😀 😀

ladida.l
27. srp 2010

@silente a mám pocit, že bych ještě něco chtěla prubnout 😀

silente
27. srp 2010

@ladida.l - no tak to je jasný, taky mlsně okukuju kdeco 😀 😀 😀

blka
28. srp 2010

@ladida.l Díky za odpověď 😉 . IB taky mám, ale jen jako svrchňáky jsem je snad nikdy nepoužila.

@silente Tož zo já taky všechno mlsně okukuju a i bych nakoupila, ale nevím, co by tomu říkal manžel a moje šetřivá povaha 😀

@helulela Já právě taky pořád nevím. Zatím asi koupím ty 1 PULky a vlňáky a pak uvidím.

Nevíte, jaké jsou vlňáky od BI? S tím obrázkem na prdýlce? Vypadají takové hodně tlusté. Což nechci 😀
A čistila jste některá pračku octem? To mám nalít do bubna ocet a pustit na 90? A to se ten ocet v té pračce bude min. 1,5 hodiny jen tak plácat? To mi přijde škoda vody i elektřiny 😅

silente
28. srp 2010

@blka - ad ocet - jo bude se tam jen tak plácat. Ale zase kdyby se neplácal, tak Ti vodní kámen zasekne pračku a bude se Ti pak kolem ní za mnohem víc peněz plácat opravář 😉