Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
5. říj 2010

@suik Na oprizeninky nám zabírala pěkně rybilka... Hlavně na noc, kdy se míň přebaluje, tak tlustou vrstvu. A větrat, to bylo hned poznat. Taky mi přijde, že to je prostě takové období a pak přejde a hotovo... I když bylo všecko stejné, někdy byla červená prdka a jindy nic (i když byl třeba v mokré plíně dýl v šátku apod...). A horší to bývalo po očkování...

slunicko76
5. říj 2010

@crawler ja koupila poprve LAnza marseillske na prani,ale zjistila jsem, ze je dost velke a hodne mi zbylo a sodu bud tu krystalickou a nebo tu praskovou, obiji cena cca 20kc vse v drogerii teta!
a ten olejicek mam taky ten do aromalampy! je to 100% eter.olej tusim! JInak do kose na separacky atd. davam i jine, treba pomeranc, ten ale na plinky ne, protoze je hoooodne oranzovy! 😀

sokil
5. říj 2010

@maly_prcek Je pravda, že se pak asi jen vytáhne. Všichni se vždycky jen vyděsí, že v 3 měsících váží tolik 😅

Je lepší špinavé plínky skladovat před vypráním nasucho nebo namokro? Já teda dávám do vody s troškou prášku.

slunicko76
5. říj 2010

@sokil to by mne taky zajimalo! ja skladuju nasucho a docela to zatim jde!Ale ted zacala Esterka hodne kakat, tak jsem to zkusila dat namokro,ale nevim kolik vody.Ty plinky mi tu vodu vsechnu nasakly!

maly_prcek
5. říj 2010

@sokil @slunicko76 skladuju od začátku nasucho... Počůrané hned do koše, mokré osprchovat sprchou (super mazážní tryska, všecko krásně vezme a nejsou fleky) popatlat žlučákem a pak taky do koše... Smrad v pohodě, citlivější nosy říkají, že to je lehce cítit, co jsme na příkrmech, ale olejíček to jistí 🙂 A vymývat koš octovou vodou... Pár fleků bylo, ale časem se to vypralo.

Vodu je potřeba hodně měnit, pokud se skladuje namokro... Jinak to zatuchne... Zkoušela jsem to na dovči, ale celkem opruz... Na můj vkus zbytečně moc práce.

katka82
5. říj 2010

@sokil počůrané jsem skladovala na sucho a pokajděný v kýbli s vodou 😉 prala jsem obden a smrádek v poho 🙂
prodávám 20plenky Bum Hugger kdyby měl někdi zájem 😉 : https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/8nuc/pro...

meleri
5. říj 2010

já zkoušela namokro a dost dlouho na rady mojí mamky, a je to pravda-zbytečně moc práce..tak jsem začla nasucho a fakt pohodička! ale peru teda každý den kromě léta kdy byl bez plen často tak mi vydržely i dva dny...

sussanah
5. říj 2010

@sokil ja dokud kakal do pliny skladovala na mokro, davala jsem vodu s octem, pokud jsem neprala co 2 dny, tak jsem alespon vymenila vodu, fleky nikdy zadne nebyly, ani jsem neznala zlucak. Kdyz uz byly jen pocurane, tak pouze na sucho.

sissi
5. říj 2010

Ahojky, jsem v látkování trochu začátečník,ale když mám chvilku, tak sem mrknu, jestli tu nejsou zajímavé rady. Teď jedna proběhla - dávat k plenkám levandulový olejíček - mám přírodní, můžu ho dát k plenkám, když se skladuju na sucho? Nebude to pak neproduktivní? (jako že se to vsaje jen do té plenky, na kterou to kápne). Moc díky!

maly_prcek
5. říj 2010

@sissi To je blbé... Nevím, jeslti by to neudělalo i flek na plíně.... Já kapu na víko koše nebo na nějakou vatičku apod...

sussanah
5. říj 2010

@sissi taky jako maly_prcek jsem davala zespodu na viko kose.

sissi
5. říj 2010

@maly_prcek na vatičku, supr nápad! Díky moc!!!

sissi
5. říj 2010

@sussanah moc díky, to by mě nenapadlo! 😅

katarina82
5. říj 2010

Já taky skladuju na sucho. Máma to furt nemohla pochopit a zamáčela to, ale už konečně taky uznala, že to bylo zbytečné 😎

katarina82
5. říj 2010

Na opruzeniny je super Sudocrem, u nás je opruzená dupka jen když rostou zuby, ale ten Sudocrem nám zabírá 🙂

katarina82
5. říj 2010

Ad sliz.... Už jsem to tu psala, já ve slizu prala asi rok v kuse, ale dost mi po tom zešedlo prádlo a taky plínky víc hrubly. Z počátku jsem byla moooc nadšená, prala jsem pak v tom skoro všechno, ale postupem času to nějak opadlo, páč to fakt šedlo, tak jsem v tom prala jen plínky, ale to pak zas fleecové separačky nechtěly sát, třídit plínky s fleecem a separčky se mi nechtělo, takže jsem se na to vykašlala 😔

betelgeuzz
6. říj 2010

Já peru ve slizu přes 2 roky a jsem spokojená. V podstatě nemám žádné bílé prádlo, na kterém by mi záleželo, jestli je zářivě bílý. Jinak k bílému prádlu by se měl přidávat perkarbonát a pokud se pere na míň než 50 stupňů, tak ještě TEAD, právě aby se zabránilo tomu šednutí.
Když to tady čtu, tak já dávám o dost míň mýdla. Začínala jsem lanzou a tu jsem měla na 2 10 litrový dávky. Teď používám mýdlo ze schleckra, je to 5 mýdel po 100 g asi za 25 kč, dávám 1,5 mýdla na 10 l. Ale teď jsem zjistila, že tam začali přidávat EDTA, tak asi zkusím zase jiný mýdlo.

katarina82
6. říj 2010

@betelgeuzz Problém byl v tom, že malá už byla napůl bez plínek a já jich měla málo, takže jsem musela prát asto a přidávat k tomu bodyčka, trika a tak, no a ty se pak zapraly dost 😒 A pak ten problém s tím fleecem 😖

kubinkov
6. říj 2010

@betelgeuzz A víš, co to je EDTA?

betelgeuzz
6. říj 2010

Tetrasodium etidronate, Tetrasodium EDTA - jedna z latek, kvůli které se ve Francii. uz se roky vedou boje, protoze je prokazatelne skodlivy. Často se používá v mýdlech. Jeho vlastnosti je se fixovat, coz je kriticke z toxikologickeho hlediska a navic je tezko odbouratelny.

meleri
6. říj 2010

betelgeuzz,
nedávno běžela reportáž o těch tzv mýdlech s jelenem, tady se to jmenuje s. de marseille, že je to taky podvod, protože to pravé klasické už dělá asi jenom jedna nebo dvě firmy zbytek to je rozpuštěné mýdlové granule které dovážejí někde z indonésie, a k tomu samozřejmě chemie..pak na to napíšou "pravé mýdlo z marseille" a lidi tomu věří.. 😠 předchůdcem tohohle mýdle je ještě mýdlo Alep, to je super, jestli můžu doporučit ale na pokožku, je to pokud je dodržená receptura pouze olivový olej a bobkový list..teda nevoní to zrovna pěkně ale na kůži je to super než kdejaký sprch. gel..

andelka
6. říj 2010

Na skladování nasucho nějak nemám odvahu 😅 takže zatím namokro, peru co 2-3dny. Teď spíš obden, když už látkujeme skoro 100%. 🙂
Dupka už se taky lepší, zrovna teď větrá 🙂

betelgeuzz
6. říj 2010

@andelka proč odvahu? 🙂 Já skladuju na sucho od začátku a není problém. Mně by se zase nechtělo tahat s kýblem plným vody. Plenky nemám v koupelně,ale vedle v pokoji.

@meleri však na mýdle musí být napsané složení a podle toho se dá vybrat dobré.

suik
6. říj 2010

@sissi ja skladuju na oboji zpusob, pocurany hazim do kose vedle prebalovaku v loznici a to pokadeny,vlastne uz jen zluty, pretru zlucakem a hodim do vody - v koupelne, hned vedle umyvadla....neprijde mi to prace navic, jsou pak hezky vyprany a zadny flek nemam. ja skladuju asi dva az tri dny, vodu menim kazdy den, pouzivam tu z koupani. Do toho ocet a olejicek levandulovej....
Do kose na sucho jsem to normalne papla na pliny, a kdyz jsem mela obyc vlozky do podprdy, tak jsem tam jednu nalepila a olej dala na to 😀

@maly_prcek rybilka mi taky zabrala, uz to je skoro pryc, a to byla fakt paviani prdelka. Az to zmizi, tak budu zas mazat necim jinym a tohle jen na noc.

andelka
6. říj 2010

@betelgeuzz no, nevim, se mi to nějak ekluje, nechat to jen tak 😕 Počurané plínky hodím do kýblu rovnou, pokakané přeperu žlučákem. Tak to bych asi musela dávat pokakané a počurané zvlášť, ne? Když jedny budou sušší a druhé mokré - nebo jak? Oboje dohromady se mi moc nepozdává. Tak jedině jako Suik.

suik
6. říj 2010

@meleri neni to spis aleppo? To mam a je super, dneska jsem s nim drhla totalne zkadenou prdelku 😀

meleri
6. říj 2010

belteguezz,
ano složení tam samozřejmě je, jenže tam neuvedou že je mýdlo vyrobeno z mýdlových granulí které předem už byly skladované a vyrobené někde v Indonésii, a které vyrábějí pomocí chemie a ne tím klasickým zdravým způsobem, no ukazovali že tyto granule se dávají absolutně do všech značek, nejen to marseille ale samozřejmě palmolive, nivea atd atd...

suik,
nevím tady se to jmenuje savon d Alep, je to pojmenované podle nějakého města v Africe kde to vyráběli už před 1000 lety ne li dýl já to taky používám i na malého protože jsem přesvědčena že tam snad kromě sodíku který by tam sice neměl být není nic než ten. ol. olej a ten b. list...možná se to v česku jmenuje takhle?

betelgeuzz
6. říj 2010

@andelka já to nijak nerozděluju, pokaděné potřu žlučákem a hodím do kýble.

erinka83
6. říj 2010

@andelka já jsem od začátku jela na sucho, počůraný rovnou do kýble, pokaděný přeprat se žlučákem, vykroutit a přidat do kýblu... Teďka poč§raný dávám do pytle a do kýblu jen případě pokaděný...máme malej kýbl, tak se mi to tam nevlezlo a přetíkal 😀 S pytlem jsme spokojená, hezky vypadá 😀a hlavně ho beru i na cesty, je lepší než igelitky...

andelka
6. říj 2010

@erinka83 pytel ten co mám i já? S medvídkem? Nebo jiný?

@betelgeuzz
@erinka83 dík za info - no já to možná zkusím, jestli to půjde i nasucho, co to bude dělat. Jinak kýblů mám dost, když je náhodou jeden plný, načnu další 😅