Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

veselazu
23. únor 2011

no holky já začala řešit to, že prcek čůrá jak koroptev. Uvažuju že si asi budu muset (hurááá) koupit nějaký savý matroš na šijemdetem a ušít si nějaké suprsavé vkladačky. Pročůrá během hodiny všechno. Jen kalhotovky Anavy vydrží dýl, ale těch mám 5 ks a potřebuju využít kapsovky. A to jsem si tak libovala, jak není učuránek, teď vyduje 2 dcl jen to fikne a věčně má vlhko mezi nožkama 😉

sussanah
23. únor 2011

@tezu taky doporucuju spis si najit nejakou sikovnou maminu, co ti teplaky/kalhoty nasije, to mas jistotu a vyjde to fakt dobre. Me treba sila primo @katka82 😀 Nevim, kolik je tvojemu malemu, ale nas spunt mival dupacky nekdy do 5m, potom nosil takove "polodupacky", pripadne jsem jim ustrihla slapky. Byva tam vysoky pas a hoodne siroky zadek a vetsinou jsou to mekke materialy, do toho se vejde taky kdejaka plinka 🙂

andelka
23. únor 2011

@slunicko76 hm, tak že bych vzala rostoucí Thirstiesky? Líbí se mi vzory 😅
U nás novosklad když do něj ještě vlezl vypadal takto
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/andelka/albu...
jak už nešla ta část mezi nožkama připnout i bočníma úchytkama snapky, už to bylo blbé. 😒

slunicko76
23. únor 2011

@andelka jak bocnima? to nechapu!
tyhle ale nejsou rostouci! Jsou to duo wrap, velikost 2. Jsou ale pekne velke, akorat pro nas balicek plinek! na zadku!my radsi vetsi spodarky!🙂

zuzanecka81
23. únor 2011

@slunicko76 tak ten novosklad nemá chybu! 😀

andelka
23. únor 2011

@slunicko76 nu snapka má tři úchytky, ne? Jeden se zasekne do látky mezi nožkama a dva na bocích. A mně vyhovoval novosklad dokud ta látka mezi nožkama dosáhla k těm bočním úchytkám a tak to dobře drželo.
Duowrap jsou rostoucí, proto mají je dvě velikosti. a proto tam mají ty druky kterými se dají zmenšovat, ne? Pokud to jsou tyto
http://www.4babies.cz/e-shop/thirsties-duowrap-...
Ale možná jsou i jiné nebo blbě vidím 😅
Pro nás by byly koukám ideální, od 8 do 18kilo🙂

janula28
23. únor 2011

@slunicko76 také si myslím, že jsou rostoucí, ale ty je už máš nezmenšené, ale ty druky na té fotce jsou vidět, já je mám také, ale zapínání na druky, kupovala jsem je tady
http://www.peachytots.co.uk/index.cfm/toddlers/...
paní je posílá do ČR za 5liber, objednávala jsem i pro kámošky celkem 4 a jedny i s poštou vyšly na 295Kč

janula28
23. únor 2011

http://www.peachytots.co.uk/index.cfm/toddlers/...
ještě mají nějaké ve výprodeji, ale chtělo by to hromadnou objednávku, aby se to vyplatilo 😀

slunicko76
24. únor 2011

@andelka na tech nasich pisi od 9 do 36mesicu, velikost 2. jj,druky tam jsiu! ja jen myslela, ze se to ma tak jmenovat!🙂 to jsou ony
jinak uz jsem to pochopila s timnovoskladem. u nas to asi pojede, dokud ta snapka dosahne k tomu spodnimu kusu pliny!🙂

andelka
24. únor 2011

@slunicko76 tak to budete mít novosklad do konce plenkování 😀 😉
Ano, vel. 2 je 9-36měs a 8-18kg - asi je vezmu. Protože samostatné v L by mu byly asi ještě velké a do M na chvíli se mi nechce investovat.

lucinecka
24. únor 2011

Ahoj holky, prodávám růžový fleesáčky anavy, kupovala jsem je před měsícem maximálně, malá je měla na sobě párkrát, nějak mě neokouzlily. cena 250Kč včetně pošty. Kdyby měl někdo zájem tak ip 😉

baca
24. únor 2011

Tak jsem dnes Báře nandala Anavy easy a po hodině mi prtoekla kolem nožiček. Myslela jsem, že budu mít nějakou funkční aio, ale zas nic. Mám jen MMt a ty mi to děljaí taky. Rovněž BBH, ale tu už jsem prodala, protoež jí ani neseděla.

maly_prcek
24. únor 2011

@tygrous No tak to v žádném případě Lovíky do pračky ne! Když jsou to ty naše bývalé 😀 😀

@zuhur Spozdit leda tak třeba o týden dva (přeci jsen tvedá větší váhu, tak je potřeba větší svaly), ale jinak je to fakt blbost... Děti mají prostě svoje tempo, důležité je, aby to dělal správně a prošel si všema stádiama a ne v určitých měsících. D. začal lézt v cca 10,5m, předtím se asi 14 dní plazil, do té doby ani ťuk.

maly_prcek
24. únor 2011

@andelka @slunicko76 My bychom Thirstiesky asi víc jak Mka neužili... Mko by mu teď bylo fajn i při 12kg (na vv/čč). Ty duowpraky (krom toho, že neudrží čč narovno) se nám rozepínaly - ty zmenšovací patentky, jak D. začal lozit a stavět se. 😒

lucinecka
24. únor 2011

@baca Taky mi to anavy easy udělaly ☹ A funkční AIO hledám už dlouho. Nechci aby mělo dítě plínu na zadku 3hodiny, ale ty 2 by vydržet mohla. Dělaly mi to i kapsovky, ale když je víc vycpu tak zatím dobrý, dávám do nich nudli bamboo hour k těm origoš vkládačkám a zatím je to takhle nejspolehlivější plína.

erinka83
24. únor 2011

@lucinecka tu nudli dáváš jako k prcce nebo k té vnější straně? nebo je to jedno?

erinka83
24. únor 2011

Holky, prodávám pár plínek na MMB, ID 210330 🙂

lucinecka
24. únor 2011

@erinka83 Dávám ji nahoru, nejblíž k zadečku.

andelka
24. únor 2011

@erinka83 neser mě, víš že mám málo peněz 😀

erinka83
24. únor 2011

@andelka co tak zhurta 😀

andelka
24. únor 2011

@erinka83 IP 😉

joohana
24. únor 2011

@veselazu Já už z malé šílím, nevím co jí dát za plínu, pije tak, že Ivuščina bambuska+BH nudle vydrží hodinu, je to děsný. Nočník bojkotuje, sem tam ji ukecám aby si sedla, ale ještě nikdy nic nevyplodila. Kéž by bylo teplo a mohla jsem ji nechat bez gatí! Jenže doma máme kolem 18 stupňů a děcka furt rýmu 😠

katka82
24. únor 2011

@baca malýmu všechny AIO co máme protekli už v roce snad po hodině 😖 u těch MMT to dělá řekla bych ten fleec že to po něm prostě zteče 😒

slunicko76
24. únor 2011

@maly_prcek ja je ani nepouzivam, ty patentky,takze to nehrozi!🙂 Jinak jsem fakt spokojena! Na plinky narovno mam BM.

ivuska.h
24. únor 2011

@baca Kolikrát je vypraná? A byla ta vnitřní vrstva kolem nožiček dobře zarolovaná dovnitř?

lucinecka
24. únor 2011

@ivuska.h ikdyž dotaz není na mě... Já prala anavy easy už aspoň 8x a pořád mi protíká. Prostě ji musím víc vycpat.

dagmarkaaa
24. únor 2011

já Anavy easy taky dovycpávám a nikdy neprotekla. i když je fakt že si musím dávat bacha na to aby ta vnitřní bavlna nelezla ven, u jedné nožičky se to přirozené kroutí jakoby ven tak to tam musím nacpat zpátky ...
@ivuska.h nebudou i kapsovky Anavky 😕 bychom uvítali 🙂

baca
24. únor 2011

@ivuska.h Zatím jednou, takže očekávám zlepšení 😀 . Byl mokrý i ten modrý vrch. A to není Bára žádný velkopijec, spíš pije málo. Ty nožičky nevím, přístě se podívám, prostě jsme ji zapla. Ale jinak je úžasně pružná a krásně vysoká, ne jako ty MMt, ty ji škrtí kolem nožiček nebo jsou v pase volné.

My žádnou kapsovku nemáme, že bych si taky jednu pořídila? Když tak pořád básníte o těch BG...

slunicko76
24. únor 2011

@lucinecka mne teda protekla pouze jednou a to jsem opravdu spatne kolem nozek zadelala. Musi se to u nozek zatahnout tak, aby ta svetla sava vrstva necouhala!

ivuska.h
24. únor 2011

@lucinecka No každá plína je pročůratelná, když na to přijde 😀