Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zuzanecka81
14. bře 2011

@ivuska.h já je točím vcelku často a zatím se mi to nestalo! (ťuk, ťuk, ťuk) poctivě zastrkávám okraje.

luccii
14. bře 2011

@ivuska.h ahojky, pamatujes, jak jsi mi na muj dotaz odpovidala, ze Anavy nebarvi? tak bohuzel mam dvoje, co barvi 😒 ostatni pleny jiz chytly mirne ruzovy nadech, tak doufam, ze druhy mimco bude holcicka 😉

ciernavila
14. bře 2011

Zdravim vsetkych....pozeram tu ste sami odbornici, ja mam z toho strasny gulas, chcem latkovat /termin porodu mam o mesiac/ a je tolko druhov ze neviem z coho si mam vybrat. Asi skusim v dakom bazari po jednom kuse z viacerych druhov a podla toho co mi bude vyhovovat. kupovali ste niekto na skusku aj pouzite plienky alebo len nove? Mne to prijde risk nove ked neviem ako budem spokojna,...

zmuzle
14. bře 2011

@ivuska.h Parkrat ano, ale netusim, zda bylo dobre zastrceno. 😉 Ja je pouzivam hlavne venku, prebaluju ve stoje a on nekam utika, takze na to enni cas to nejak kontrolovat. Ale mam je rada, jsou skladny, lehky a jinak vydrzi dlouho.

ivuska.h
14. bře 2011

@zuzanecka81 No mě právě taky ne... Zítra bude kolegyně testovat na poobědový spánek a já to snad risknu zítra na noc, ať se ukáže...

ivuska.h
14. bře 2011

@luccii A které vzory to jsou? Já jsem osobně všechny nevyzkoušela, to snad ani nejde, ale výrobci jsou u všeho stejní, takže by to mělo být ve stejné kvalitě. Pokud ale ne, omlátím jim to o hlavu.

margotg
14. bře 2011

@ivuska.h cauky, mě hned napodruhý, už jsme to spolu řešily, zdálo se mi to volné kolem stehýnek 😎

andelka
14. bře 2011

@ciernavila já mám nových plínek hodně málo, většinou z MMB nebo tady, nebo od kamarádky. Až teď snad první dvě kapsovky, co mám odzkoušené, budu mít nové. Jinak kupuju použité.

zmuzle
14. bře 2011

@ciernavila Ahoj, nove jsem mela ctvercovky, vkladacky a nejake svrchnacky. A jinak pouzite plinky na zkousku. Urcite se to vyplati. 🙂

baca
14. bře 2011

@ivuska.h Myslím, že žádná bavlna ven nečouhala. vevnitř jen ta delší vkladka - ta je mokrá, pak má mokrou tu bavlnu vevnitř a pul je zvenku taky mokrý. Ale třeba je to tím, že prostě to chce i tu druhou vkladku nebo je málo opraná?

caramilla
14. bře 2011

@ciernavila Já bych se použitých nebála. Snad jen plenky s PUL by neměly být úplně hodně používané. Měla jsem použité svrchňáky a ty protékaly, ale bylo to Bambino Mio, takze to je asi kapitola sama pro sebe. Treba imse vimse bych se asi nebala.
Jinak urcite doporucuju si poridit od kazdeho kusu i typu jednu, dve plenky a otestovat, co vyhovuje. Co nevyhovuje prodat a co vyhovuje dokoupit. Kazde mimi je jine a taky kazda maminka je jina.
Ja pouzivala prvni 3 mesice ctvercovky + vlnaky natahovaci od Disany, od 3. mesice pak AIO kapsovky. Jen na noc davam furt ctvercovky + ty Disany. Vse vlastni vyroby, kupovane se mi moc neosvedcily, ale mela jsem smulu na same sitske znacky, tak asi proto🙂

markusko
14. bře 2011

@ivuska.h My máme doma tři anavy easy a zezačátku nám protékaly všechny (vzali jsme je na návštěvu, chtěli se pochlubit a dcera se tam třikrát při všech třech přebaleních pročůrala, takže jsme museli třikrát komplet převlíkat a nakonec si půjčit oblečení od neteře 😅 ) takže efekt byl opačný, spíš si celá rodina ťukala na čelo, proč že to vlastně látkujeme 😀 😅 Pak jsem tu četla, jak psala @slunicko76 že se má ohlídat a případně zastrčit ta čouhající bavlna u stehýnek, tak si to hlídám a je fakt, že od té doby mi neprotekly 😉 Ale dávám si teda pozor, aby v nich nebyla moc dlouho. Já jsem s nima spokojená, jsou krásně štíhlounké a jsou to jediné AIO, které nám vyhovují.

mooncaa
14. bře 2011

@ivuska.h
K Anavy Easy, nám neprotekly, ale jednou jí malá měla asi nějak křivě nebo co, bo ta bavlna vevnitř byla mokrá u jedné nožičky hodně (u druhé byla suchá) a většinou nebývá právě mokrá vůbec, i jsem párkrát mohla použít opakovaně, jen jsem dala suchou vkládačku. No a od té mokré bavlny se namočil i ten PUL zvenku - lehce asi 1cm zvenku a oblečení bylo suché.
Takže mám pocit, že když se nacucá ta bavna uvnitř (důsledek malého vycpání, či moc čůrajícího dítěte), tak ten Pul zvenku od bavlny navzlíná. Podle mne je teda asi problém spoj bavlna a Pul zvenku v zatíženém místě (čůráním zatíženém). To jen moje studie.
Já jsem zatím spokojená.
Ono se musí počítat s tím, že Anavy Easy je míň savá než Anavy velurka. Bo předpokládám, že vkládačka je stejná (srovnávám použití s jednou velkou vkládačkou) a velurka má vlastně další savou vrstvu - sebe sama, ale Easy už prakticky ne. Takže komu je velurka savostí akorát, tak Easy musí vycpat víc.

slunicko76
15. bře 2011

@ivuska.h jo a jak jsem uz jednou psala, kdyz jsem do nich nacvakla dve dlouhe vkladcky z v jednovelikostnich, tak vydrzely celou noc!
@mooncaa jj, presne vystizeno! jako jestejsem to nezkousela, ale davam vzdy vsechny orig. vkladacky no a na tu noc jsem tenkrat z nouze dala ty jine a vydrzelo to!

slunicko76
15. bře 2011

holky, k tomu octu, ja teda davam ocet fakt fo kazdeho prani a na vsechny pliny! mne to po tom pekne voni, pripomina mi to , kdyz babicka prala a susila venku a takhle to trosku podobne vonelo!
I@ivuska.h, na ty tvoje se to nema?

slunicko76
15. bře 2011

jo a jeste jeden dotaz! Nevi nekdo, kdy dorazi ty BG?

andelka
15. bře 2011

@slunicko76 Prý už jsou v ČR, evlyn je dostane v pátek a snad během víkendu to nachystá a odešle 🙂

betelgeuzz
15. bře 2011

Taky dávám ocet do každého praní. TEn ocet se tu řešil už několikrát, závěr byl, že ocet na bambusky může, nemůže na něj kyselina citronová.

@slunicko76 Prý během tohoto týdne dorazí do ČR a příští týden by mohly jít poštou k nám.

slunicko76
15. bře 2011

@andelka
@betelgeuzz diky!!!!

@betelgeuzz ufff, to jsem si oddechla! Ja si fakt pripadam jako exot, mne prijde, ze se mi vsechno dela jinak, nez ostatnim!🙂))
AE neprotejkaj, v 10 mesicich mi jeste vyhovuje novoslkad, Irma prosakuje i po prani ve slizu!🙂)))( ale to asi bude tim, ze mam tech cc fakt hodne a tak i tech separacek je hodne a tak casto vlastne ten ktery kus neperu,tak tim si to vysvetluju 🙂)) )

zuzanecka81
15. bře 2011

@ivuska.h já teda dávám pořád obě vkládačky, tak to možná bude i tím, že drží. zatím jsem teda nezkoušela, co až vydrží, většinou je dávám na ty dvě hodiny...

zuzanecka81
15. bře 2011

@andelka supéér! už se na ty plíny třesu! 😀

maly_prcek
15. bře 2011

@ivuska.h U nás Easy jak jsem ti psala, když jsme ti je testovali - proteče, pokud je blbě zastrčená ta bavlna a cca 300ml nám taky nepobrala, ale to mi přijde v pořádku, kdo chce dávat plínýu na tak dlouho, ať si tam dá další vkládačku...

maly_prcek
15. bře 2011

@ciernavila Z bazaru bych brala jak které plínky... (ale jsem, co se týče kvality teda celkem náročná 🙂 )
Čč a vv, zavazovačky od BI, Disany vlňáčky bych brala jen pokud by tam bylo vyloženě napsané, že jsou nepoužívané nebo minimálně používané, např. po jednom dítěti, půl roce apod. ne... Nechápu, v čem a jak lidi perou, ale někteří mají ty plíny tak tvrdé, že bys tím mohla rozbíjet okna... 😒
Zavazovačky Disany, kvalitní vlňáčky typu BI shorties/longies apod. bych neměla obavy
Kalhotkovky - tam je to taky trochu risk, vzít třeba jednu dvě na zkoušku střihu, ale raději bych taky brala nové a osvědčené typy nebo málo používané... Některé jsou taky ve fakt hnusném ztvrdlém stavu...
PULky bych brala jen vel. XS a S, ty bez obav, větší ne - za ty 3 měsíce se to nestihne mockrát vyprat a zničit, ale třeba takové Mko, to už můžeš nosit klidně rok! A takové PULky už můžou propouštět... Leda kdyby tam bylo napsané párkrát oblíknuté, nesedí...
Kapsovky, AIO se taky dají, ale taky je lepší vybírat míň používané.
Jinak lepší samo kupovat od lidí, které třeba znáš aspoň z diskuze apod.

Jinak na novoška bych si koupila nějaké čč (ty se hodí dycky, i kdyby třeba jako záložní... třeba Kikko lux), nějaké prefoldy Anavy (oboje nové) a pár osvědčených kalhotkovek (klidně z druhé ruky, ale taky klidně nové, dají se dobře prodat, pokud by nesedly, ale třeba takové Anavy asi moc z ruky už nedáš...), popř. nějaké AIO/kapsovky na parádu a uvidíš a dokoupíš, co se ti osvědčí. Není to drahé a dá se s tím dobře dlouho vydržet 🙂

Já osobně teda na nějaké zkoušení moc nejsem... Pokud mi něco sedí, tak v tom jedu (jedu čč/prefody na doma, kalhotkovky na ven, kapsovky na parádu) - přemýšlet jestli dát tuhle plínku, která vydrží max 2h nebo dát tuhle, ta vydrží i 4h... To se mi nechce a mně by to ani nevadilo, ale nepřebaluju jenom já a můj muž/mamka apod. jsou rádi, že zvládají zacvakat patentky a nechápou, že nemůžou dát čč na půl dne na výlet, že to proteče... 🙂 🙂 Takže já bych nepřekombinovávala... Ale taky jsem se k tomuto názoru musela dopracovat 😀 😀 😀

ivuska.h
15. bře 2011

@mooncaa No asi bude skutečně ta vlhkost vzlínat přes ten spoj bavlna-PUL, je fakt, že totéž mi dělaly i SW kapsovky, co měly uvnitř bavlněný velur. A savé jsou celkově asi skutečně o něco míň (vkládačky jsou tak nastejno, ale ten "futrál ne"), než kalhotkovky, na druhou stranu jsou díky tomu štíhlejší... Tak nevím, co s tím. Zda to nějak řešit nebo to prostě nechat s tím, že prostě AIO nesnese tolik, co kalhotkovka...

florentina
15. bře 2011

tak se dobrovolně přiznávám, propadla jsem látkovkám 😀 Dnes mi dorazila další část výbavičky a já se na to tak těšila, jak na ježíška. Jsem zvědavá jak se co osvěčí, pak napíšu. Koupila jsem taky jednu BG kapsovku z limitované edice a sice ještě nevím jak bude sedět, ale je tak nádherná....teď má Johanka hezčí "spodky" než já 😉

Jinak manžel mě v látkování hned podpořil, ale trochu remcal, proč nemáme jen jeden "druh", proč jsemo koupila kalhotovky, kapsovky, AIO, čtverce a tak....že je to pro něj náročné. Takže v tom dávám zcela za pravdu maly_prcek....nemá cenu překombinovávat...ale mi toho zase tolik nemáme. Jenže pro ženskou se to stane zábava a to chlap nepochopí. Ale pobavilo mě, že dnes přišla návštěva - strýc - a chlapi si venku u kafe začali povídat o plenách, netuším jak se k tomu dostali, ale manžel hned spěchal ukazovat jak to dnes vypadá /strýc je starší generace/ a viděla jsem jak mu to dělá dobře, že je může ukázat...mimochodem vybral samo ty nejhezčí kousky a vůbec mu najednou nevadilo, že jsou to různé druhy 😀

florentina
15. bře 2011

tak se dobrovolně přiznávám, propadla jsem látkovákám 😀 Dnes mi dorazila další část výbavičky a já se na to tak těšila, jak na ježíška. Jsem zvědavá jak se co osvěčí, pak napíšu. Koupila jsem taky jednu BG kapsovku z limitované edice a sice ještě nevím jak bude sedět, ale je tak nádherná....teď má Johanka hezčí "spodky" než já 😉

Jinak manžel mě v látkování hned podpořil, ale trochu remcal, proč nemáme jen jeden "druh", proč jsemo koupila kalhotovky, kapsovky, AIO, čtverce a tak....že je to pro něj náročné. Takže v tom dávám zcela za pravdu maly_prcek....nemá cenu překombinovávat...ale mi toho zase tolik nemáme. Jenže pro ženskou se to stane zábava a to chlap nepochopí. Ale pobavilo mě, že dnes přišla návštěva - strýc - a chlapi si venku u kafe začali povídat o plenách, netuším jak se k tomu dostali, ale manžel hned spěchal ukazovat jak to dnes vypadá /strýc je starší generace/ a viděla jsem jak mu to dělá dobře, že je může ukázat...mimochodem vybral samo ty nejhezčí kousky a vůbec mu najednou nevadilo, že jsou to různé druhy 😀

florentina
15. bře 2011

tak nevím, proč se příspěvek uložil dvakrát...

luccii
15. bře 2011

@ivuska.h barvi kalhotkovky cervene z jemnounkeho materialu a asi i ty ruzove s zirafkama

sussanah
15. bře 2011

@florentina tak to je krize, kdyz se uz i chlapi bavi o plinkach 😀

mooncaa
15. bře 2011

@ivuska.h Tak to neporadím, jak to řešit. Nedat tam bavlnu vůbec, tak to bude nepříjemné na tělo, řešit to nějak jinak mezi nožkama (dodatečné PUL křidýlka), tak to bude zbytečně složité. Jen mě tak napadá, jak by se asi choval bambusový velur na tom spoji? Jak jsem jednou zapomněla dát přes bambusovou velurku na noc svrchňáky a ono to nic nepropustilo, tak mi připadalo, že se ten bambusový velur zvenku choval jako fleesáky, ale to je asi blbost.

@florentina Látkovkám jsem taky propadla, když si vzpomenu jak jsem po 2 dětech říkala, že třetí až někdy bude, tak bude na jednorázovkách, že na to už budu mít. Když jsem zjistila, že existují i jiné plínky než klasické čtverce, tak bylo jasné, že látkovat budu zase.

Nedávno tu někdo psal krásný argument pro látkování: "Představte si, že 2 roky v kuse, ve dne v noci nosíte běžnou vložku" Se mi z toho udělalo až špatně.

Teda chlapa chlubícího se látkovkama si ani představit nedokážu, spíš závidím. Já tomu mýmu nákup plínek pomalu už tajím, když se ptá, za co jsem utratila.

innes
15. bře 2011

@ivuska.h nám 2x protekly, ale to bylo tím, že u stehýnek vykukoval vnitřek. Jinak je občas dám i na celou noc, malý bude teď rok a vydrží nám v poho i těch 12 hodin a nepustí nic 🙂 😵