Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

peko
21. bře 2011

@evlyn supeeer, už se jich nemůžu dočkat 😵 😵

helulela
21. bře 2011

@evlyn těším se moc... ale živě si představuju kamarádku, jak tohle vezla 🙂

zuzanecka81
22. bře 2011

ahoj!
holky, mám nový plíny! od kisy s fler! tak se hned musím pochlubit 😀

evlyn
22. bře 2011

@helulela v poho, vezla to jenom autem po Londýně, pak se to vezlo náklaďákem se známým, pak to kamoška zase vyzvedla u něj doma na Moravě a převezla k Praze na Dobříš a já odtud do Berouna 🙂 Hotová anabáze...

mishule78
22. bře 2011

@zuzanecka81 ahoj dej pak vedet jake budou, jak budes s nema spokojena

andelka
22. bře 2011

@evlyn tak tomu říkám zcestovalé plínky 😀

joohana
22. bře 2011

Ahoj holky, jsem tu s trochu OT dotazem. Už jsem psala jak nám dodělává pračka-už je kaput. Projevilo se to tím, žena várce bílého prádla se mi při praní udělaly tmavohnědé skvrny 😖 . Odnesly to hlavně ručníčky z Ikea, takže žádná trága, ale i můj bílý svetr, synův župan a manželova trička jedna zbrusu nová košile 😠 . Nemáte někdo nápad, čím to zkusit odstranit? Nevím, co ty fleky jsou-jestli nějaký šmír nebo rez???
Předem díky...

duzame
23. bře 2011

@zuzanecka81
Moc pěkné 😉 . Kisy je taky tady od "nás" z koníka?

zuzanecka81
23. bře 2011

@duzame to nevím, já jí znám jen z fler. stejně jako tebe 😀

duzame
23. bře 2011
ciernavila
25. bře 2011

@joohana Ja by som skusila Dr. Beckmann co je belic na jemne pradlo. Je to aj na krajkove podrpsenky a celkovo zazltnute alebo veci ktore maju uz sivy nadych a nie su biele. bude to ale daka chemia takze vyskusala by som to len na dospelacke veci.

betelgeuzz
25. bře 2011

Nezkoušely jste už někdo plenky sweet monkey? Měly by být taky český. Nějakou jejich stránku jsem nenašla, ale prodávají je některé plenkové obchody.

betelgeuzz
25. bře 2011

Tak jsem k nim našla tohle http://www.plenkovani.cz/forum/post25.html

sussanah
25. bře 2011

@betelgeuzz ja uz jsem je na webu taky videla http://www.angel-wings.cz/produkty/plenky-sweet... jeste pred par dny tam byla nabidka. Kazdopadne plne souhlasim s pani na foru, protoze ja mam doma tu oranzovou a zelenou minky, ale z ebay pod znackou Alva baby a teda podle fotek jsou naprosto totozne az na tu cenu. Ja mam jednu plinku za 100Kc vcetne posty, za takovou plinku bych 430 nedala ani omylem... Resp uz jsem dala, byla to fuzzi bunz a teda prislo mi, ze kvalita siti je asi tak uplne stejna 😀 KAzdopadne dam vcelku ruku do ohne, ze tahle pani plinky v Cr nevyrabi 😉

florentina
25. bře 2011

Ahoj holky, všem děkuji za vysvětlení, jak je to s těmi flísáčky. Bohužel se sem nedostanu tak často jak bych chtěla, abych se mohla více zapojit do všech zajímavých témat co tu probíráte, ale snažím se aspoň dočítat, abych se neptala stále na to, co tu někdo před chvílí probíral.

Chtěla jsem se zeptat, těch co jste uváděly, že vám HD pastelky zhrubly...za jak dlouho se tak stalo? Šlo o pár praní, či o nějakou delší dobu...my je zatím používáme pátý týden a peru je skoro denně a zatím jsou krásně měkoučké, tak nevím, zda mám ještě čekat nějakou změnu? Chystám se zase rozšířit výbavičku a i když nejsou HD přeborníci v savosti, tak se mi líbí z jiných důvodů a ráda bych jich ještě pár přikoupila....
Jinak jsem taky objednala nějaké Anavy, protože na ty jsou tu samé kladné ohlasy...tak se těším až dorazí a ozkouším...vzala jsem i jedny Easy, tak snad nám nebudou protékat.
Jinak jsem docela zklamaná z AIO Popoliny. Byly to první látkové plíny co jsem viděla a původně jsem z nich byla tak nadšená, že jsem z nich chtěla pořídit celou výbavu...obvzvlášť taky pro to, že mě odrazovalo kolik je značek a že je to vše na první pohled docela složité (poskládat výbavu). Tak jsem opravdu ráda, že jsem tak neudělala, taky i pro to, že mne dnes naopak ta rozmanitost baví a jsem ráda, že mohu zkoušet nové značky a pořizovat nové kousky, ale to je asi ženská úchylka🙂

reruna
25. bře 2011

@florentina nevím přesně za jak dlouho mi HD zhrubly, ale za 5 týdnů bys to už určitě poznala, asi máte dobrou vodu. v čem pereš?

jasekd
25. bře 2011

@florentina Tak asi mate mekkou vodu a pak bych se nebala HD prikoupit. My mame vodu tvrdou,takze pridavam ocet a kazdou plinku pred pouzitim promnu a taky to jde, mam z nich celou vybavu. Kdy zhrubly, si uz teda nepamatuju, ale asi pomerne brzy.

florentina
25. bře 2011

@reruna peru většinou v tekuté Lovele a taky jsem koupila na zkoušku mýdlové ořechy už připravené v gelové podobě. Doporučila mi je prodavačka při koupi látkových plen, že prý jsou velmi oblíbené. No nevím, mě to teda nevoní a ještě mi to přijde dost drahé, ale asi je to zase ekologické...musím říct, že jsem si o tom nic nezjišťovala tak nevím. Až to dodělám, asi zůstanu u té Lovely. Jinak mám i nějakou sůl na skvrny, levandulový olej a žlučové mýdlo a nepoužívám nic z toho...jen tu Lovelu a občas ocet místo aviváže - tak každé třetí praní (pro pocit, že to jako dezinfikuje). Skvrny nemáme nikde a reakce na prášek taky naštěstí ne, tak u toho asi zůstanu. Možná časem zkusím Batole či něco jiného, ale je fakt, že jsem to ani zatím neviděla prodávat. Tu Lovelu mají normálně v obchoďáku.
Ale vodu asi máme dobrou, když jsme koupili kávovar, byl tam takový proužek na test tvrdosti vody (podle toho se nastavoval interval odvápnění přístroje) a nám to vyhodnotil jako tu nejměkčí, co na tom testu byla. Ale máme teda normálně vodu z pražského vodovodu.

slunicko76
25. bře 2011

ahoj holky, tak jsme dorazili z dovolene! Zvladly jsme to cele s latkovkama! Vsechno bylo v pohode.takze priste z toho uz nebudu tak nergvozni! Jen kdyby jsme jeli na dyl nez 4 dny, musela bych nekde prat!

peko
25. bře 2011

Ahojky,
mám dotázek, vlastně dva 🙂
- jak se dělá ta dekalcifikační lázeň? mám dost tvrdé HD pastelky, ta brněnská voda jim dává zabrat ☹
- poslední dobou se mi zdá, že některé plínky i jen po počůrání dost smrdí (hlavně popinky a IB), nemáte tip co s tím? vyprat je na 90 si netroufám a nic jiného mě nenapadá

andelka
26. bře 2011

@peko vyprat na 90
Já jsem taky prohnala lázní jednu hodně hrubou pastelku a od té doby ji normálně používám. Jinak by se nedala. Takže ji i pořádně s párou přežehluju a pak ještě trošku promnu v ruce. Asi se dřív zničí (gumičky) ale co - jinak bych ji nepoužívala asi vůbec. Dávala jsem na 100g kyseliny citronové 3litry vody tuším. Napřed se to zalije vařící vodou a pak doplní horkou z kohoutku. Teda doufám že jsem to nedělala blbě, kdyžtak mě tu holky opraví. Ale mně to pomohlo. Nechá se to přes noc a pak vypere.

reruna
26. bře 2011

@florentina my máme vodu tvrdou ☹ Lovelu tekutou znám, používám taky, nebo i práškovou, nebo Persil sensitive - ten se mí zdá, že více vypere. Batole mívají normálně v Tetě drogerii, mýdlové ořechy mám, ale moc nevyperou

slunicko76
26. bře 2011

@peko mne na to zasmradavani pomohlo vyprat pliny na 90 a nic se jim nestalo! vzdycky tak po 5az6 tydnech to zase zacne. ted, jak jsme se vratili z dovci, tak nas to zasmradavani znova navstivilo!🙂 (asi jak se to nekolik dni prevazelo nevyprane a taky se na ceste min casteji prebalovalo)

meleri
26. bře 2011

@peko ahoj já peru občas na devadesát právě když už se mi to nezdá a v pohodě...peru Bum genius a popolini.
s vodou to mám taky tak, všechny bavlněné plinky jsou jak struhadlo....:(

slunicko76
26. bře 2011

@meleri i ty BG kapsovky peres na 90? a nebo jen ty vkladacky?

maly_prcek
27. bře 2011

@peko Nebo na 60st. a předtím namočit do Miofresh, pokud jsi cíťa jak já a na 90st se bojíš 🙂 🙂

Jinak dekalc. kůru je faj jednou za čas prohnat pračkou na odvápnění... A já tam liju ještě ocet...

peko
27. bře 2011

@maly_prcek Jeee díky, ten Miofresh mě nenapadl, tak ho asi koupím.
ocet liju do posledního máchání na plínky normálně

florentina
27. bře 2011

@maly_prcek a co je to Miofresh?

maly_prcek
27. bře 2011

@florentina desinfekce na plíny...

florentina
27. bře 2011

@maly_prcek...děkuji za info a to se prodává normálně v drogerii?