Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
1. čer 2011

@sarkachmelova Ahojky, taky vítám. Nám se nejlíp osvědčilo 0-6m čč (chce to ale nějaké vícgramážní třeba Kikko lux) na novosklad nadoma, na ven Anavy vv nebo Anavy kalhotkové jednovelikostní. Pak 6-12m totéž, ale do čč to už chce přidat víc savou vkládačku. A od 12m nadoma vv Anavy a na ven kalhotkové Anavy. Na parádu máme 4 kapsovky BG. Ze svrchňáčků na malé mimi Thirsties duowrap 1 popř. IV, pak od půl roku nadoma flísáčky Anavy a na ven vlňáčky (třeba BI shorties).
Jinýma značkama už bych se nezdržovala 😉
Takže já bych koupila 15ks čč, 10 vv Anavy vel. M, a pár kalhotkových Anavy a pak dokoupíš + 2ks+1 jednovelikostní svrchňáčků, nějaké vkládačky, separačky...

maly_prcek
1. čer 2011

@florentina A co máš za flísáčky a co dáváš dovnitř, že to je tak rychle durch? Já chtěla a juniorku totiž používat hlavně flísáčky 😒 Na malé mimi je právě ozkoušené nemám, my je měli až kolem 8-9m a to byly parádní a i teď je dáváme i třeba na noc a je to OK...

florentina
1. čer 2011

@maly_prcek Mám HD. Dovnitř dávám kalhotkové plíny (nejen HD). No a já nevím, možná dělám něco špatně, ale mě přijde, že kdybych jí ty kalhotové plíny dala bez těch svrchňáčků, tak by byl efekt stejný jako s nimi. Prostě dokud je počůráno jen málo a kalhotková plína je zvenku ještě suchá, tak ok, ale jakmile je počůraná víc a zvenku je již mokrá, tak jakmile malou chytím, hned má mokré dupačky. Já ji nosím hodně na tygříka, nebo v klubíčku, ale když ji zvedám, tak ji prostě vždy beru mezi nohama a nehoda je na světě. Doufám, že vlňáčky tohle dělat nebudou. S PULkama žádný problém není, ale tak zase ta prodyšnost je jinde, no.

florentina
1. čer 2011

@sarkachmelova já nevím co v tom zkušebním balíčku je, tak těžko radit. A ani s těmito plenami nemám zkušenosti. Já takhle ale také zkoušela, prozměnu testovací sadu Haipa Daipa. Dostala jsem tak jednu plínu, jedny svrchňáčky a jednu snappi sponku. Svrchňáčky i sponku používám teď i na jiné plíny. A tu plenku jako takovou jsem zkusila jak sedí a co udělá po vyprání. Takže tolik moje zkušenosti s testovací sadou.
Takže proč ne. Já předpokládám, že nějaké čtverce už doma máš /na blinkání a tak/, tak s nějakými svrchňáčky můžeš zkusit začít látkovat a uvidíš. Pořiď pár vkladaček a klidně z nějaké testovací sady /je jich spousta v různých internetových obchodech/ kalhotkovou plínu, ať máš představu, zda se ti to bude líbit.

anysek85
2. čer 2011

Ahoj holky,

mohla bych poprosit ještě o jeden tip, nebo radu? Nakoupila jsem zatím jen Denní sadu od firmy POP-IN (5 plenek+noční plena+sáček), protože to chci nejdřív zkusit a látkovou výbavu budu dokupovat až postupně (chci sem tam klidně i něco z druhé ruky a taky podle zkušeností, které naberu).

Tchýně mi ale teď poslala ještě 20 klasických bílých čtvercových plenek (takový, jaký jsme měli my 😀) a tak bych se chtěla zeptat, co byste k tomu doporučily nakoupit za kalhotky, atd, abych je případně mohla využít.

Ach jo, pořád se v tom látkování nechytám, chtěla jsem o tom něco načíst, ale až do 37. tt jsem pracovala, tak fakt nebyl čas 😅. Budu to muset pobrat postupně 🙂.

Předem moc děkuji za rady a tipy.

andelka
2. čer 2011

@anysek85 já jsem měla na malé mimčo moc ráda Imse Vimse organic a Thirsties, ty jsem pak kupovala i ve větších velikostech. Ty menší se dají dobře koupit z druhé ruky.

katka82
2. čer 2011

@anysek85 koukni se sem tady jsou pleny krásně rozdělené a vysvětlené 😉 : http://www.latkovepleny.cz/infostranky.html
nebo ještě tady: http://www.latkovepleny.info/ 😉

herminka
2. čer 2011

@anysek85 Já nedám dopustit na PULky Imse Soft, rychle schnou.

vercach
2. čer 2011

Ahojky,chci se zeptat kdy myslíte že je dobré nakupovat látkovky před narozením miminka i z finančních důvodů...předem díky za názory 🙂

ofelieee
3. čer 2011

ahoj holky, taky si jdu pro radu - krom látkování taky bezplenkujeme a to se sice střídavejma, ale přece trochu úspěchama - za výsledek to má, že vzniká mnohem míň plínek a celou pračku počůrá tak za tři a půl dne... což teď v létě, kdy všechno krásně schne, mi stačí i s množstvím plínek... no ale mám trochu obavu o ty plínky, myslíte, že neva je nechat těch 3,5 dne počůraný v kýbli? Mám je ve starym odpaďáku do kterýho jsem ušila síťovej pytel ze záclony... A nebo jak jinak? Děkuju

betelgeuzz
3. čer 2011

@vercach já jsem nakupovala před narozením, protože po porodu bych už neměla na nějaké objednávání čas. Takhle jsem si mohla naplánovat, co chci, kde to koupím nejlíp, něco nakoupit z bazaru apod. finančně mi to příjde jedno, ty plenky za pár měsíců levnější nebudou, max o trochu dražší.

dagmarkaaa
3. čer 2011

Ahoj holky
@ofelieee mě někdy smrdí plíny už druhý den, nebo když máme občas menší spotřebu látkovek díky nočníku tak normálně peru třeba ob den i s dětskýma oblečkama, košilema, ručníkama nebo čímkoliv co zvládá praní na 60, pračka se vždy nějak naplní. čistě plínkové pračky vlastně ani moc nejedu.
@anysek85 já bych šla taky do Imse vimse měli jsme Organic. a z těch klasických plín - naskládat novosklad na novorozeně.

andelka
3. čer 2011

@vercach já nakupovala hodně po tom 20-25tt, ale vlastně jen čtvercovky, pulky a separačky, takový základ. Nadstandard až později, když mě látkování chytlo. Brouzdala jsem po netu když malej spal, nikdy jsem nevěděla jak dlouho bude spát, tak se mi nechtělo začínat nějakou práci a net byl tichá činnost 😅

andelka
3. čer 2011

@ofelieee Já peru už hodně dlouho 2x týdně 😉

anysek85
3. čer 2011

@dagmarkaaa
@andelka
@herminka
@betelgeuzz

Ahoj holky,

díky moc za rady. Ty Imse Vimse vypadají super. Takže z těch klasických čtvercovek buď klasický novosklad na mimi (se snapkou) a na to ty PULky Imse Vimse. Asi blbý dotaz, že? 😅 ale já se fakt ještě moc neorientuju...

Nebo stačí novosklad se snapkou a ty PULky se používají samostatně?
Nebo novosklad bez snapky a na to ty Imse Vimse kalhotky?

Tipla bych, že C je správně 😀, ale chci se ujistit.

Ty popiny, co jsem objednala, jsou mi jasné, ale ty zkratky a vhodné kombinace, to je pro mě pořád španělská vesnice ☹

dagmarkaaa
3. čer 2011

@anysek85 A a C je správně, snapka nebo ne jak ti to bude vyhovovat 🙂 😎

kathy.skal
3. čer 2011

@anysek85 ahojda. My dáváme na holky novosklad bez snapky a na to kaťátka - máme Imse soft , ale Thirsties na to jdou v pohodě taky 😉

anysek85
3. čer 2011

@dagmarkaaa
@kathy.skal

Super, holky, díky, to jsem si tak nějak myslela. Pár těch kalhotovek jdu objednat hned a pro začátek teda budu mít sadu 6ti popin, dvacet čtvercovek+4x ty Imse Vimse Soft a pak budu postupně dokupovat, podle toho, jak nám to půjde a jak budu mít čas a taky bych pak možná zkusila poshánět něco z druhé ruky.

Už se těším - mě to snad nakonec chytne 😀.

herminka
3. čer 2011

@anysek85 Uvidíš, jak Ti to bude vyhovovat a jak budeš mít živé dítě - můj maličký se od začátku při přebalování dost mrská, tak dávám na novosklad snapku a na to teprve PULky.

andelka
3. čer 2011

@anysek85 za mně A je správně - novosklad z čtvercovky, snapku a na to pulky 😉 Bez snapky jsem novosklad nemohla pořádně přitáhnout, aby vaječina neprotíkala.

kathy.skal
3. čer 2011

já jsem teda snapky ještě vůbec nepoužila 😎 ale teď asi budu muset začít, jelikož mi u popolin naprosto přestaly fungovat suché zipy 😖

maly_prcek
3. čer 2011

@ofelieee Taky jsem prala i za 4 dny, když se (ne)zadařilo... 🙂 Jde to ještě udělat tak, že když je venku hezky, tak ty plíny hodíš usušit počůrané ven a pak teprv do kýble... Dělám to tak, když jedem třeba na víkend pryč a nestihnu nahodit pračku... Nebo to přihoď k ručníkům, vašim věcem apod. Záleží na kolik st. pereš... Já třeba teď už peru plíny s oblečem na 40st. běžně, ale až cca od 10m, malé mimi bych asi nedala...

maly_prcek
3. čer 2011

@anysek85 Já taky novosklad nesnapkovala... Zastrčila jsem to za kraj. ale na starší dítko se snapka hodí. A v létě když jdeš ven bez pulek s podložkou taky...
Místo kalhotkovek Popolini bych si vzala Anavy (cézet) 😉 A svrchňáčky taky stačí troje - IV klidně rovnou S. A fajn jsou taky Thirstires Duowrapky... Místo těch čtvrtých gatěk si radši kup prací látkovou podložku do kočárku a na větrání - supeeer! Na letní mimi určo využiješ 🙂 🙂

maly_prcek
3. čer 2011

@florentina Ty jo, mně se to nějak nezdá... D. má anavy flísáky teď asi týden na noc a to ta plína je ráno durch teda festovně, žádné mokrá, ale hodně mokrá! a to si v tom ještě chvilku v posteli sedí a hraje si (unavení rodiče se dohadujou, kdo půjde pro nočník 🙂 ), leží a břichu, leze po nás... A flísáky to drží! nemáš nějaký vadný kus???
Jinak vlna bude určo lepší, nosila jsem vlňáky i do šátku (takže x hodin) a dobré...

maly_prcek
3. čer 2011

@vercach Taky jsem kupovala po tom cca 20-25tt, postupně některé věci z bazaru a pak hromadnou objednávku na eshopu. Měla jsem klidový režim skoro celé těhu, od 33tt jsem byla měsíc v nemocnici...Takže za mě říkám - těhu je nevyzpytatelné a kdybych nekupovala dřív, tak by D. neměl asi ani dupačky a nakupovat to můj muž a babičky - no, raději nééé... 😉 🙂 Proo začátek stačí hlavně čč, nějaké vkládačky, vv, zepár kalhotkovek a troje svrchňáčky, separačky - tak abys měla na +- 25 přebalení a pak uvidíš co dokoupit, co ti bude vyhovovat, později savější kousky apod.. Třeba kupovat dopředu větší velikosti je zbytečné a kontraproduktivní - budou nové potisky, nové materiály a střihy a bude ti to spíš na škodu... toť má zkušenost 🙂 🙂

vercach
3. čer 2011

@maly_prcek děkuji :o)pěkné shrnutí 🙂

herminka
3. čer 2011

@anysek85 Dovolím si nesouhlasit s @maly_prcek - malý má cca 6,3 kg a ve svrchňákách Imse VImse S ještě trochu plave (hlavně ve Fox), nedovedu si je představit na novoše.

nika
4. čer 2011

ahojki holky prodávám pár malý kousků, co jsme ani moc nenosily, pokud někdo chcete kukněte. http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=682521

sussanah
4. čer 2011

@nika ty IV vel S je spis uz na pokrocilejsiho novoska?

nika
4. čer 2011

@sussanah no upřimně jsme jsem nosily až asi od 4-5 měsíce měla jsem i newborn a by ji byly dlouho (porodní váha byla 3,6kilo)