Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
18. čer 2011

@sirael4 Já mám teď Kikko, Imse organic a Thirsties a Weehugers na patentky a nej jsou podle mně Imse Organic a Thirsties. Na malé mimčo jsem měla tyhle dvoje a ještě Imse Vimse soft. Ty byly taky super. Kikko mám jako záložní, mám M a jsou pořád hodně velké, takže moc netěsní a sucháče blbě drží, to IV je úplně jiná kategorie, i když střihově jsou podobné. Takže radši koupit kvalitní. NB (XS) a S jsem měla z druhé ruky a bez problémů.
Jo a jako vkládačky do novoskladu jsem dávala žínku z Ikea, bo jsem levá a nechtělo se mi objednávat ze šijemdětem jednu věc 😅

helulela
18. čer 2011

@cervena_vila super 🙂 taky jsem nad nima jeden čas uvažovala, třeba se ještě rozšoupnu u druháčka...

maly_prcek
18. čer 2011

@sirael4 Grrr, měla jsem to napsané! Takový pěkný celkem obsáhlý příspěvek a restartovaly se aktualizace... 😠 🙂
Tak once more...

Jj, na zavazovačku se musí svrchňáčky, proto mi to přejde jako zbytečně špinavá plína navíc, když novosklad to udrží většinou taky. Nebo se dá dát čč, na to vlněný obdelník (nalanolínovaná vlna o fous větší než ta čč) a pak zavazovačka a už nic. Není to tak odolné jako svrchňáčky, ale zas zas je to super vzdušné, na léto jsme to jeli rádi, ta zavazovačka je i docela přes nožky, takže jenom s trikem, super letní ohoz 🙂 Ale to už nebyla vaječina...

Jinak jak píše Andělka, na starší dítko zavazovačky nic moc (sjídí, dítě zdrhá při nandávání) a jak píše, taky se mi potvrdilo, že nároky na plíny se s věkem mění. Takže mě se osvědčilo nakombinovat si čč (popř. vv) a kalhotkovky a popř. AIO/kapsovky. Dávat na půlhodiny před spaním drahou savou kalhotkovku mi přijde zbytečné, stejně jako je blbost jet na x hodin ven jen s čč...

Jinak jak píšou holky... Na svrchňáčkách nešetřit. XS a S (záleží jak která značka, třeba IV klidně S, Thirsties jsme jeli XS dlouho... Za nás tyhle dvě značky), kldině z druhé ruky, seženeš i na mmb (kvalitní pak ještě třebas i prodáš), třetí záložní můžeš vzít třeba jednovelikostní nebo anavy flísáčky, ale dvoje kvalitní se vyplatí...
Jinak k tomu šetření - ono je to takové ošemetné... Sice levně nakoupíš, ale může ti to často protýkat, plíny budou po půl roce hnusné a tvrdé a látkování tě bude spíš otravovat. Nebo třeba u kalhotkovek - koupíš levné, ale pak v půl roce nebudou stačit savostí, tak dokoupíš ještě vkládačky, většina mají všité jádro, takže schnou o 1,5-2 dny dýl než třeba Anavy, takže jich musíš koupit o x kusů víc, aby ti stačilo uschout...
Ono to je fakt docela dost peněz, ale věř mi, že měnit výbavičku nebo pak stejně jet jednorázovky vyjde dráž. Takže šetřila bych tak, že nadoma nebudu jet kalhotkovky ale čč/vv, dá se ušetřit tím, že si ušiješ vkládačky (je to brnkačka) nebo vv, něco koupíš z druhé ruky, ale fakt bych nešetřila na kvalitních plínách.

Takže za mě pro začátek - dvoje svrchňáčky jedny S, druhé XS (z druhé ruky), třetí jednovelikostní, pak nějaké čč a pro začátek třeba místo kalhotkovek Anavy bambusové prefoldy vel. M nebo pár kousků jednovelikostních Anavy. Celkem počítej tak 25 ks přebalení. To zas tak finančně hrozné není... A taky mi tam chybí nějaké vkládačky - pro začátek levné třeba Ikea ručník přepůlený napůl nebo ušít z látek z šijemdětem...

@macinka85 IV soft jsou zespodu "igelitové" jako třeba Thirsties, já to mám třeba radši, přijde mi, že to míň rychle zasmárdne 🙂

maly_prcek
18. čer 2011

@florentina Taky mi přejde, že Lovela je proti Batoleti pěkný žabař 😉 Je levnější a donesou mi to až dom, to se mi líbí 🙂

sirael4
18. čer 2011

@maly_prcek s tou vkládačkou bude mít ale už ooobr prdelku ne 😀
Já zatím asi pořídím Baby Lucy 2ks ve vel.XS, čtvercovky máme dostatek a vždy tam dám separačku a uvidím, jak nám to zezačátku bude vyhovovat. Případně budu dokupovat podle chuti. Zase nechci dělat z látkování nějakou složitou vědu, nechci to nějak prožívat, jen zvolit lepší alternativu k těm jednorázovkám. Tak myslíš, že by to tak mohlo stačit?

macinka85
18. čer 2011

@sirael4 Myslím,že ano..stejně si pak sama používáním příjdeš na to,co ti vyhovuje a co ti chybí 😎

maly_prcek
19. čer 2011

@sirael4 Samotný novosklad většinou nestačí, tak máš 2 možnosti - dovnitř dát druhou čč (a to je teda dost obří) nebo ručníček/vkládačku (o něco menší balík).
BL neznám, nevim jak jsou velké, to by napsaly spíš holky, jestli XS nebo stačí rovnou S. Podle kil u výrobce se nedá orientovat, záleží a střihu... Třeba IV se dobře zmešujou, stačí rovnou S, ale jak to maj BL fakt nevim...
Asi bych si vzala ještě třetí záložní, třeba jednovelikostní, je takové nepsané pravidlo, že pokud se znečistí jedny, druhé to zaručeně schytají taky 😀 Ale jestli je ti to jedno a dáš třeba jednorázovku, tak klidně dvoje...

joohana
19. čer 2011

@sirael4 Jasně že šlo, říká se tomu skládání na nudli nebo na rovno, ale musíš mít dostatek svrchních gatěk na střídání. Ale upřímně, to stejně musíš. Naše malá kaká 1xdenně, ale podaří se mi jen občas aby jí kakání neproteklo na svrchňáčky, ať měla novosklad nebo tu vv na kalhotkový sklad. Ale je větší šance že to kakání zachytíš (představ si barvu a konzistenci plnotučné hořčice, spíš řidší) než když dáš plínku na rovno. To se pak dělá spíš po půl roce až je dítko na příkrmech a kaká hutnější bobky.

lichtakova
20. čer 2011

Ahoj holky,
všem moc moc děkuju za informace, tak pátrám dál. Hodně mě teda nadchly ty vícevrstevné plenky, to jsem vůbec netušila, koukala jsem na Anavy a moc se mi to líbí, takže teďka se tak přikláním k tomu, že bych koupila Anavy rostoucí plenky na sapku, tak 10-12, k tomu takové podobné množství těch vv, asi M-psali tam, že je to taková nejvariabilnější velikost, jedno balení kikko lux-tj 10, tak 2-3 zavzovací Disany přes to a asi 2 svrchňáky Haipa S a jedny M, myslím, že podědíme ještě jedny S BambinoMio.

macinka85
20. čer 2011

@lichtakova To už zní mnohem lépe 😀

suvelka
20. čer 2011

@sirael4 Úplně stejně jsem přemýšlela já, že to nechci moc prožívat ( protože věřím, že jak to člověka chytne, tak do těch látkových vrazí dvojnásobek, co by dal za papírové, protože ty plenky jsou přece tak krásné a je tolik nových věcí na trhu 😀), takže jsem si taky zvolila nejlevnější variantu s tím, že pokud mě to otráví, nebude mě tak mrzet nepoužitá plenková výbava za tisíce doma ve skříni a já bych jela v hnuskách. Tak jsem si pořídila svrchňáky IV soft NB, Baby Lucy XS a Kikko S ( ty jsou ale ještě hodně velké ). Doma mám 60čc, nějaké podomácku našité vkládačky a snappku. Holky mi sice psaly, že svrchňáky perou 1x za 14 dní, já bohužel i 2x za den, protože ten novosklad ( i vycpaný s vkládačkou, nebo druhou plenou a separačkou) prostě semtam vyteče. Není toho moc, zkrátka to jen "obarví" ten lem u nožiček a prosaje i vně a já rostu, nedokážu to ignorovat, sama bych na sobě něco takového nesnesla, takže to holt pořád dokola peru ☹ Už jsem z toho nešťastná ☹ Já vím, že existujou lepší pleny, každý navrhuje něco jiného, ale prostě jsem do toho ještě nechtěla tolik investovat ( už tak mě základní výbava přišla na 2 tisíce )...pořád se ještě s nervama držím, praní, věšení a skládaní mi nevadí, to já ráda, jen nemůžu zkousnout ten balík, když dávám 2 pleny ( bodynka jsou pak bohužel malé) a taky jsem došla na to, že v těch jednorázovkách malá v noci spí prostě líp, vydrží i 4 hodiny. Teď v šestinedělí je to pro mně víc, než přesvědčení s jakým jsem do látkování šla. Takže jsem vymýtila alespoň přebalování v noci a když jdeme s malou na návštěvu k babičkám, tak taky dávám jednorázovku, i když jsem si pořídila PUL pytlík na pleny, využívám na procházky...Přes den tedy balím do těch čtverců. Chvílema mě mrzí, že jsem si místo nich nepořídila ty Anavy kalhotkové a nebo ty vícevrstvé, třeba bych byla nadšená...nechci s tím přestat, asi bych byla okolí pro smích, protože jsem všem ještě v těhu tvrdila, jak moc jsem zastánce látky a jak to určitě zvládnu a chtěla ostatním dokázat, že to jde a výmluvy jsou jen o pohodlnosti. Tak držím pěsti, ať se nenecháš odradit a nemáš takové špatné zkušenosti jako já. Zase je pravda, že látkuju teprve chvilku a že to třeba časem vychytám, nebo vydržet ( nebo přeskočit) tu vaječinu a pak už to bude lepší, jak nebude mimi kadit co přebalení...tož tak!

baca
20. čer 2011

U nás stále na prodej: anavy vícevrstevné bambusové velikosi M, 2 ks, tak 3x vyprané, pak pulky BBh vel S, 6ks vícevrstevných Totsbots. 🙂

reruna
20. čer 2011

@suvelka no a já právě proto moc nechtěla čč, aby mě to neotrávilo.... protože když už to mimčo kadí 12X denně, a novosklad skoro vždycky tu vaječinu pustil...tak ať mám aspoň nějakou radost z pěkných plenek, a kalhotovky většinou na pulky moc nepustí.. a ad cena, výbava za 2tis - vem si, že to bys dala za 2 měsíce, kdybys používala jen jednorázové a kalhotovka ti vydrží minimálně jedno dítě, pokud si vybereš kvalitní a budeš kupovat nové, tak ti vydrží i na druhé dítě... Teď si můžeš každý měsíc pořídit pár kalhotovek nebo 1-2 AIO a uvidíš, že tě to bude bavit . čč jsou v pohodě, pokud mimčo kadí 1X za den, některý kadí dokonce jen 1X za týden, ale to moje prostě půl roku kadilo 10-12X, po každém kojení vaječinu, takže já bych to vzdala dávno, kdybych měla jen čč... mít výbavu z kalhotovek je sice dražší, než jen z čč, ale i tak ušetřím oproti jednorázovkám dost a dost, takže se mi to bohatě vyplatí. Nehledě na další hlediska - ekologické, zdravotní, a taky estetické 🙂 janě že nikdo dopředu neví, jaké bude jeho dítě, ale když zjišťuješ, že čč nejsou to pravé, protože tě nebaví, že neustále propouští vaječinu a mimčo kadí po každém kojení, tak vyzkoušej pár kalhotovek, když ti nebudou vyhovovat, tak je pak můžeš v bazaru zase prodat.
Jo a pulky, když jsou pokakané, taky peru hned, nejdřív v ruce a pak v pračce, jednou za 1-2 týdny se myslelo, pokud nejso pokakané a nepáchnou močí, jinak samozřejmě taky dříve...

reruna
20. čer 2011

@cervena_vila IB SIO jsou fajn, jen jsou mezi nožičkama až moc úzké a nempžu je nechat déle jak 1,5 hodiny, jinak kolem nožiček protečou, to mám už vyzkoušené, ale jinak jsou na chodící dítě perfektní, na mimčo s vaječinou bych je ale nebrala, takže nevadí, že sis je pořídila až teď, možná, kdybys je koupila hned na začátku, tak bys na ně spíš nadávala a já je hodlám používat i jako tréninkové bez vkládaček, nebo jen s tou jednou malou...akorát teda nevím kdy, protože mladej se nějak nechce zatím odučovat...

macinka85
20. čer 2011

Musím se přiznat,že jen ve čtvercích bych to asi taky vzdala ☹

florentina
20. čer 2011

Tak jsem holky nuceně vyzkoušela zase fleesáčky a to rovnou na noc, protože mi manžel hodil dvoje namachané PUL svrchňáčky do špinavých plen...asi nějaké zatmění 😀. No, ale nakonec se ukazuje, že udělal dobře, protože mě se do toho znovuzkoušení fleesáčků vůbec, po předchozích nehodách, nechtělo. No a i když byla plína ráno na ždímání, svrchňáčky to udržely. A dnešní odpolední spaní taky v pohodě. Tak já tomu nerozumím, proč to předtím protékalo a teď ne....tak budu testovat dál a uvidíme.

@suvelka Jinak já látkovat jen s čč, tak to vzdám taky. Já naopak původně čč nechtěla na látkování vůbec a nakonec jsem překvapená, že je používám ráda, ale jen v jedné situaci. Přes den, když jsem s malou doma, bez návštěv a tak v situacích, kdy se jí hodně věnuji a často přebaluji...tak je to malý zadeček a pohoda a mám pod kontrolou i kakání (do číňáku). Naopak na ven, noc a návštěvy, kdy je dítě v plíně déle jsem moc ráda, že máme kalhotkové plíny a AIO, které se snadno přebalují, nic neproteče a hlavně i pro mimčo jsou díky savosti a látkovým separačkám konfortnější, takže se mu v nich líbí.
Myslím si, že když to dřív jinak nešlo, tak se to prostě zvládlo, to je jasné, ale pak taky nikdo nebyl otrávený z toho, že vaječina protéká, dítě v tom není tak spokojené jako v papíru a tak....prostě nebyly jiné možnosti. V dnešní době, kdy ale jsou, tak si myslím, že aby byl člověk s látkováním spokojený, tak by měl k látkování použít i nějaké moderní vychytávky, které mu pak umožní při tom srovnání pracnosti, užitnosti a komfortu obstát. Prostě nesrovnávat věci, které se porovnat nedají....jako papírovky a čč.
A jinak ano, látkování může vyjít levněji, nastejno i dráž než papír...je to věc volby, ale 2000....za to by člověk opravdu plenkování v papíru nezvládl ani náhodou, takže těžko pak srovnávat užitné vlastnosti....ale jinak za sebe říkám, vykašlat se na názory, co si kdo myslí....já taky před porodem říkala, že budeme látkovat a všichni si ťukali na čelo...opravdu látkujeme a na čelo si ťukají všichni stejně a i když já jsem z látky nadšená, nikdo to nechápe....takže bych se ani netrápila tím, že bych byla někomu pro smích, protože jsem řekla, že budu látkovat a nakonec by mi to nevyhovovalo....lidi nejsou moc tolerantní to je fak, ale každý má nárok na to změnit názor a jak říkám, ani když látkuji, tak pro to nemají pochopení....prostě na okolí se vybodnout a jen o lenosti to není, je to i o prioritách a jak jsem již psala, také o možnostech /výbavě/ s kterou se do toho člověk pustí...Takže pokud jsi nešťastná z látkování, tak za mě doporučuji se na to vybodnout...mateřství by se mělo užívat a né se trápit blbostma.

rozarka65
21. čer 2011

Ahojky, tak jsem si předskládala několik plínek - novosklad z čč, dovnitř vv a na to separačku z irmy a ještě jednu,co mám od kamarádky než si koupím,ale přijde mi hrozně tenounká....tak proto jsem dala i z té irmy...Zkoušela jsem to obléct panence,ale vůbec mi to netěstí kolem nožiček,ale to bude asi tím,že mimi bude asi o něco větší...🙂 A když na to dám svrchňáčky,tak to přečuhuje u nožiček a nahoře, to by asi nemělo??? Jediné,co mi schová plínku celou,jsou natahovací vlňáčky...ale ty se asi zatím budu trochu bát použít...tedy do té doby než vyzkouším,jak to bude probíhat v praxi...🙂

lichtakova
21. čer 2011

@macinka85 dík 😉 😀
fakt moc díky za info o těch vv, moc se mi to líbí a nepřijde mi to tak náročné na skládání jako novosklad se čtvercovkou, nehledě k tomu, že to teda vyjde o dost levnější...než jenom tvarovaná plínka
včera mi přišly na mail novinky od anavy a mají krásné pytlíky na pleny 🙂
Další dotaz: mažete miminka každé přebalení? mně by to přišlo normální, ale prý se to už dneska nějak nedělá... 😕

betelgeuzz
21. čer 2011

@rozarka65 co ti bude přesahovat ven, tak zastrčíš. POdívej se do alba Andělce, má tam nafocený, jak dává novosklad na mimčo.
@lichtakova asi jak kdo. Já jsem nemazala, jenom když se objevilo nějaké zčervenání, tak jsem namazala.

macinka85
21. čer 2011

Já mažu,jen když je mezi půlkama lehce zapařená,jinak ne..není potřeba.

rozarka65
21. čer 2011

@betelgeuzz Díky...🙂
@andelka Když jsem koukala do Tvého albíčka na novosklad,tak jsem tam zahlédla fotečku balkónu....něco takového bych chtěla taky,tak jsem zaúkolovala taťku,ať něco vymyslí...🙂 Jak jste to vyrobili,co je k tomu potřeba...?🙂

helulela
21. čer 2011

@lichtakova až budou ty vv na e-shopu, tak s nákupem moc neváhej, jsou vždycky hned fuč, tak ať to stihneš do porodu 😉
já mazala do půl roka pokaždé, V. kakal pořád. Teď mažu na noc a přes den někdy po kakání nebo když někde něco začíná červenat.

Ještě perlička z dnešního rána. Musela jsem k doktorovi, hlídal u nás děda. Měl hrůzu z toho, jak bude přebalovat, až se V. vzbudí, tak jsem mu povolila jednorázovku 😉 Když jsem se vrátila, všechno v pořádku, děda na sebe hrdej, jak to zvládli... akorát že mi s bobkem spláchl i "parádní" staydry IV separačku, co dávám na noc... takže, kdo se bojíte, že vám Canpol a spol. ucpou odpad, počkejte si, jak to dopadne u nás. Ani jsem mu radši neřekla, kolik takový "hadřík" stojí, to by nepřežil.

wosk
21. čer 2011

Ahoj holky,
začala jsem taky přemýšlet, že budeme používat látkové pleny, ale přiznám se, že mi z toho jde hlava kolem 🙂 Je to docela složitá věda. Sice jsem se pro látkování rozhodla, ale mám strach, že až to přijde a nepůjde mi to, že s na to vykašlu a seknu s tím, úspory neúspory, ekologie neekologie 😉 Mohly byste mi poradit, co bych si třeba měla pořídit na začátek, abychom měli doma, až se mimísek narodí? Pak bychom asi dokoupili zbytek. nechci kupovat rovnou celou výbavu od jedné značky. Pak by mě zajímalo, jestli je velký rozdíl mezi zapínáním na sucháč, druk nebo tu snapi sponku - je něco lepší? A myslíte, že musí být výbava jen z nových věcí, nebo spíš jinak, na co, u věcí nakoupených přes bazar (tady nebo jinde), si dávat pozor, mohou mít nějaké vady? (jako že třeba nějaký druh kalhotek může propouštět nebo já nevím co 🙂) Máte nějaké vyzkoušené oblíbené dobré značky nebo konkrétní kalhotky? Díky moc za pomoc.

helulela
21. čer 2011

@wosk Ahoj, to vypadá, že už jsi hezky informovaná 🙂 Obvykle se na začátku diskutuje, jestli na novorozence jen čč na novosklad nebo kalhotovky... Já jsem ze "skupiny kalhotovek" 😉 , takže za mě doporučuju něco podobného, jako tady teď sestavuje @lichtakova - Anavy jednovelikostní, Anavy vícevrstevné plenky a tak 10 ks čtvercovek na doplnění, separačky a svrchní kalhotky PUL - Imse Vimse Organic, Thirsties a třeba jedny flísové. K tomu zapínání - snapi sponka a sucháč se nejlíp přizpůsobí proporcím dítěte, ale snapku je třeba pak problém u staršího a utíkajícího vůbec zapnout, sucháče se zase můžou časem ochodit, patentky drží, jen ty rozestupy mezi nimi máš prostě dané. Já osobně jsem plenky na snapku už nechala na další mimi, patentky a sucháče mi jsou celkem jedno. Z bazaru kupuju pro jistotu jen věci, u kterých se píše, že jsou jen málo nebo vůbec používané. Nedávno jsem třeba kupovala malé PUL kalhotky pro novoška, ty se zničit ani nestihnou. Plínky třeba po jednom dítěti apod. bych nebrala.

andelka
21. čer 2011

@rozarka65 koukala jsem se do alba, ale nevím co přesně myslíš? to je normální balkon 😅

rozarka65
21. čer 2011

@andelka myslím ten sušák z balkonu,to už jste tam měli?To jste nemuseli vyrábět?🙂

wosk
21. čer 2011

@helulela díky za info. jestli tomu rozumím, takže na úplně malé mimi - ten novosklad, to se tam poskládá jen ta plínka a už se na to nedávají žádné kalhotky ani nic jiného? A dává se jen jedna nebo víc? A ty kalhotovky to jsou kalhotky ve kterých je taky nějaká plenka, ne? Omlouvám se, jestli se ptám úpllně blbě, ale má, v tom trochu zmatek 😉

helulela
21. čer 2011

@wosk přes všechny plenky (kromě AIO) musíš dávat i svrchňáčky, jinak prosáknou... takže novosklad, dovnitř nějakou vkládačku nebo další složenou čč (samotný vydrží savostí jen na chvilku) a svrchňáčky. Kalhotovka je plínka, která je ušitá ve tvaru kalhotek, takže ji nemusíš nijak skládat, většinou se prodává i s vkládačkami uvnitř, a přes ni zas svrchní kalhotky. Pak jsou plenky AIO (vše v jednom - plenka i svrchňáčky najednou) - ty se většinou používají na rychlé přebalení třeba k doktorovi nebo na návštěvu, protože se s nima nejjednodušeji zachází, ale mají zase jiné nevýhody. Mrkni kdyžtak na www.latkovepleny.cz - slovníček.

helulela
21. čer 2011

@wosk prostě je rozdíl mezi kalhotkama (= nepromokavé svrchní kalhotky) a kalhotkovou plenkou (= savá plenka ušitá do tvaru kalhotek) - když jsem byla těhotná a pročítala to všechno teoreticky, tak mi tohle úplně nedocházelo

betelgeuzz
21. čer 2011

@wosk projdi si třeba tuhle stránku http://www.latkovepleny.info/, tam najdeš ty obecné informace o plenkách s fotkama.