Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

paja1975
23. zář 2011

@helulela toho se bojím,že je to šmejd. Ale v nejhorším počkám až bude větší, bude se hýbat, budu je dávat pak. Teď se snažím ji přebalit včas, ale někdy to prostě nevychytám. Prostě všude sucho, jen na zádech těsně nad plenkou je mokrá. Asi je to jak píše silente že ten bílý fleece, končí moc těsně u vršku plenky. No stejně mám jednorázovek obr zásobu, tak počkám. A koupím si ještě jiný typ. U malého jsem používala jen jednorázovky a fakt se to prodraží. Z tehle kalhotkovejch jsem byla tak unešená...a tleskala jsem jako blázen 🙂 🙂 🙂 a ted mě to tak zklamalo ☹ ☹ ☹ zlatouch určitě zkusím nacpat tu obyč plenku

reruna
23. zář 2011

@paja1975 to je fakt divné, na zádech mi látkovky nikdy neprotekly, papírovky pořád, ale látkovky ne, ty když se stane, tak na bříšku třeba nebo mezi nožkama...jedině snad, že by ten flís tam fakt vykukoval na zádech...

paja1975
23. zář 2011

rerura, tak u nás je to naopak. Ale já to nevzdám.. 😉 vyzkouším kus od kusu. Já taky točím pořád dokola jen pár kousků a pokaždé to taky není. možná stačí jen třeba vyřadit 2,3. no uvidím každopádně díky

maly_prcek
23. zář 2011

@herminka Taky tak jak tobě... Když dávám bacha, tak dobré, nesmím zatáhnout u patentek. U těch jedniček mi to ani tak žíly netrhá, ale u vel. 2 mi to dělalo i když se D. přetáčel a hýbal sám, nejen při oblíkání a tak šly z domu...

😀 😀 😀 Jinak přišla jsem další výhodu sucháče - dítě si ho rozepne samo... A já můžu ráno jen říct "Davídku, sundej si plínečku a běž na nočník" a nemusím vstávat! 😀 😀 😀

maly_prcek
23. zář 2011

@silente Taky gratuluju k pupíkovi... Proti molům je prej levandule... 😉

maly_prcek
23. zář 2011

@paja1975 Taky to máme hodně vzadu mokré. Je to pro mně nezvyk - u kluka jsem byla zvyklá, všecko cpát dopředu a vzadu nemít skoro nic, u holky je plína fakt o dost víc mokrá vzadu. Já myslím, že to je tím flísem - že to po něm možná stéká (dítko se vyčůrá rychle, ten flís to nebere dostatečně rychle a pak to vyvzlíná...).
To je kapsovka? Chtělo by to k zadečku dát něco jiného než ten flís (bambus/bavlna) - ty nasajou a nestéká to po nich pryč...

sussanah
23. zář 2011

@maly_prcek jaka je jinak spokojenost s flisackama? ja jsem z nich nadsena, ale uz budu muset usit dalsi, ten novostrih je nejaky maly 😀

paja1975
23. zář 2011

@maly_prcek děkuji za radu, vyzkouším. Ale zjištuji,že je to vážně kus od kusu, teď dve pleny mela uplně v pohode. prostě vyzkuším všechny co mám a možná stačí jen pár kousků vyřadit. Jo je to kapsovka. Zkusím ten bambus 🙂

maly_prcek
23. zář 2011

@paja1975 Tak zkus tu vkládačku položit nahoru na tu kapsu, já to taky tak dávám, po tom umělém vnitřku mi to taky někdy stékalo a pak provlhalo. Zkus a uvidíš, jestli je to tím...

@sussanah Jestli on spíš není někdo velký, než novostřih malý 😀
Flísáčky dobré, akorát jsem hodně přitáhla lastin, tak je to fakt XS 🙂 A ještě mám jedny prototypové Anavy od Ivušky, ještě ze začátků její tvorby, a ty jsou natahovací a ty mám ještě radši jak ty zapínací. K tomu jenom ponožečky a triko/body a v merino-zavinovačce se to spinká. Paráda. Jinak bamb.prefoldy 1-3-1 s kapsičkou dle tvého tipu taky super! Takže jen co se mi bude líp sedět, tak dvoje flísáčky mám v merku ušít...
Jo a ještě jsem do těch jedněch dala do té čůrací oblasti ovál z PULu a taky to není špatné. Když byla plína hodně mokrá (jen novosklad, nedovycpaný po 3h, úplně durch - když ona tak pěkně spinkala 😵 ), tak obyč flísáčky začaly na zadku lehce provlhávat, kdežto ty s tím pulem to jsou teda dost dobré držáky... Ale zas nebudou tak prodyšné...
Jinak si zvykám na hočičí styl čůrání, teče to úplně jinam jak u kluků a taky na čůrání a kakání během kojení a těsně po, takže přebalujem i na 3x, takže poslední dny to zkoušíme chytat do nočníku, tak tuním techniku... 🙂

A co vy?

sussanah
23. zář 2011

@maly_prcek No ono je mozne, ze to bude trochu prerostlym novorozenatkem 😀 Uz ted mu zacinaji byt male dupacky, ktere mlady nosil prvni mesic 😕 No v pondeli jdeme na kontrolu, tak jsem zvedava na vahu. jinak nocnik mi zatim nevyhovuje, trenujeme umyvadlo a to vcelku jde 🙂

chlebenka
23. zář 2011

Tak už jsme nakonec pleny akorát doobjednali teď. Mám s toho radost, ale na druhou stranu mám strach, aby to sedělo a nebyli pak nějaké problémy. Je to přeci jenom objednávka za 4.400,- 😲 , manžel jen koulel očima a měl strach, aby jsem to neobjednala špatně a pak to třeba nesedělo, nebo jsme nebyli nějak spokojený. Ale to dopředu člověk nikdy neví a kdyby něco, tak to s čím spokojeni nebudem, se bude muset holt nějak prodat a zkusit něco jiného. Tak snad tohle řešit nebudem muset a bude vše ok.

betelgeuzz
23. zář 2011

@sussanah ty máš přerostlý novorozeně a radíš mi tu, jak mám novosklad udělat bokový, aby byl pod pupkem 😀 Já se na malou dívala a fakt nevím, jak bych tam tu látku naskládala, když i jednorázovku musím ohýbat. Dneska ale pupík odpadl, tak třeba zítra zkusím NS, pak hodím fotku, jak to vypadá na takovém prckovi, ať máš představu 😀

betelgeuzz
23. zář 2011

@chlebenka nojo, m měl taky strach. Já měla první výbavu asi za 6 tis, a když jsem v šestinedělí používala jednorázovky, tak už z toho byl nervozní 😅

sussanah
23. zář 2011

@betelgeuzz nojo, asi to fakt bude tim 😀 😀 Ale merila jsem cc, ony totiz nejsou ani 70, ale spis 60, takze mozna i proto to bylo fakt bokove a to mi zhubl "az" na 3,5kg 😀

silente
24. zář 2011

@chlebenka - neboooj, můj manžel byl taky nervozní a říkal, že v životě látkovat nebudu a jen jsem vyhodila prachy .... a ve finále? On se všude chlubil, že látkujeme a že ty papírovky jsou přece tááááák hnusný a jak je vůbec může někdo používat 😀 😀 😀

betelgeuzz
24. zář 2011

tak slibované foto. Malá má 9 dní a asi 2,8 kg. Na první je jen v novoskladu, na druhé má přes to BL fix XS.

maly_prcek
24. zář 2011

@chlebenka U nás manžel taky kouklel očima a když mu nešla zaponout snapka, tak si i zanadával do "debilních plín", ale před cizíma se taky chlubil, jak to je v pohodě a jak jsme spokojení... 😀 (Říkat že papír je hnus nemoh, široko daleko nikdo z kámošů nelátkuje, až na jednu kamošku)

maly_prcek
24. zář 2011

@betelgeuzz S tou snapkou sis taky mohla dát víc záležet a dát to aspoň natu fotku rovně 😀 😀 😀 Já jsem modelku taky vyfotila, ale musím ještě raz, je to děsně přesvícené... Ale v podstatě to vypadá úplně stejně, stejnákila, podobná postava... 🙂

sussanah
24. zář 2011

@betelgeuzz tak to koukam, konecne vim, jak teda vypada opravdove novorozene miminko 😀 jak budu ted prebalovat, tak ho vyfotim, at se pobavite nasim obrikem 🙂

sussanah
24. zář 2011

tak takhle vypada novosklad u nas, kikko lux + popolini vv vel S jako vkladacka, nahore BL fix vel S. Maly ma 14dni, odhadem tak 4kg, v pondeli budeme vazit.

ciernavila
24. zář 2011

Aj u nas sa latkuje na plne obratky , foto 3, 4 a 5 mesacny /Thirsties, AIO neznama znacka z Aukra, Haipa Daipa../ Teraz mame Imse Vimse, Popolini, Gmini. Zaklad mam stale svojich 60ks stvorcoviek Kikko de Luxe a este ficime na novosklade a to mame uz aspon 8 a pol kila. Jedna plienka /uz ani vkladacky nedavam lebo sa mi momentalne minuli/ a zvrchnaky. Latkujem ale len doma, maly neznesie ani chvilinku pocit vlhka, vonku by som prebalovala asi kazdych 30 minut.

ciernavila
24. zář 2011

Ale Bambino Mio a Thirsties sa mi moc neosvedcili, mne proste boli najviac sympaticke IV, Haipa a Popolinky.

sussanah
25. zář 2011

@ciernavila jeee, vidim ze mas taky rada znacku carters 🙂 mame doma uplne stejne opickove body 🙂

chlebenka
25. zář 2011

@silente Taky si myslím, že ho nezklamu 😉 . Moc se na ně těším. Akorát mě teda někdy udivuje reakce okolí, ne že by mě na tom nějak extra záleželo, stejně si to udělám po svým 😉 . Ale jakmile je člověk v něčem malinko odlišnější, tak lidi na něj čučí jak na ezota 😲 😀

joohana
25. zář 2011

@chlebenka No to si na takové reakce zvykni, všichni jsme je zažily 🙂 . Ale nic si z toho nedělej!

sussanah
25. zář 2011

@chlebenka jj a ted si predstav, ze my navic jeste praktikujeme bezplenkovku, to uz jsme uplne mimo 😉 😀

chlebenka
25. zář 2011

@sussanah Tak to je mazec 😉 . Máš ale můj obdiv 🙂 . Tak to držím palečky.

chlebenka
25. zář 2011

@maly_prcek No taky jsem na toho mého zvědavá, jak mu půjde přebalování 😉 . To už když jsme je objednávali, tak čučel, jak se vlastně mimčo bude do toho přebalovat? 😉 ale on to zvládne, bude se to muset naučit a já na to všechno budu muset zase přijít, co a jak. Nějak to zvládneme 😉

chlebenka
25. zář 2011

@joohana Budu na ně prdět 😀 , ať si říkaj co chtějí. Lidi jsou hodně pohodlní, ale já nevím, hrozně se na to látkování těším, vždyť taková práce s tím není a přeci, kdyby jsme měli takhle přemýšlet všichni, tak si samou pohodlností žádný děcka dělat nebudem 😉

marky27
25. zář 2011

Ahojda holky, potřebovala bych poradit od zkušených. O látkování jsem se začala zajímat tak před 14 dny, ale u počítače mám už nastudováno x hodin a pár plíneček jsem už nakoupila (např. kapsovky - HD Pastelka, IV, Popolinky, Bamboozle strech, Anavy - větš. jednovelikostní, 2x PULky Thirsties, 1 vícevrstvou), chtěla jsem to hned ozkoušet. Mám 19m. dcerku, tak to chci zkusit hned na ní a od prosince i na naše novorozeňátko 😉 . A měla bych pár dotazů:

1)je tu některá, která začínala látkovat už s větším dítětem? Eliška jak jsem jí dala plínku, tak začala brečet, sahat si mezi nožičky a nechtěla vůbec chodit. Přes noc dobrý, ale přes den jsem neměla odvahu to zkusit znova. Zvykne si na to? Nebo co by pro nás bylo vhodné? Např spíš vícevrstvé (míň mezi nožkama)?

2)plínku měla Eluš asi zatím jen 3x, z toho 2x v noci, no a od té doby se jí začaly objevovat na zadečku a v podbříšku jak končí plínka červené fleky z takových malých pupínků. Je možný, že to má z těch látkovek? Nikdy jsme takový problém neměly, ani opruzeniny.

3)jak často perete PULky? Zdá se mi, že i když jsem je po použití rychle přemáchla v umývadle, tak pořád jsou cítit po moči. Co s tím?

4)a nakonec: je tu některá, co dává místo aviváže do máchání ocet? Slyšela jsem , že se nemá používat při praní bambusek, aby se nezničily. Je to pravda? To by mě docela mrzelo, na ocet jsem si zvykla.
Díky moc za všechny reakce a rady.