Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
23. pro 2011

@dandelion Krušný ne, já už chci rodit! 😀

dandelion
23. pro 2011

@ivuska.h a jméno je tajemství? 🙂

ivuska.h
23. pro 2011

@dandelion Jojo 😀

dandelion
23. pro 2011

@ivuska.h tak to jsem zvědavá ;) ;) ;) 🙂))

maly_prcek
23. pro 2011

@dandelion Libštátky tak max. pod hlavičku, na zadek určitě vícgramážní (Kikko lux) a pod hlavičku bych si deska už taky vzala radši libštátky, ale klidně nízkogramážní (zbytečné kupovat dražší)... Přijdou mi měkší než Libštátky (Kikko mám obrázkové, libštátky bílé a je to poznat). Ale i libštátky ujdou.
Pod hlavičku cca 20ks (některé repre s obrázkama) a na zadek tak 10-15ks vícgramážních.

S tou růžovou - já mám první dítko kluka a co jsme se dozvěděli, že druhé bude holčička, tak u mě nějak zapracovaly hormony a najednou růžovou můžu (i když jsem ji taky nikdy moc nebaštila 🙂 ) Vyfotím a někam to hodím...

Ad. koš - mám taky ten Ikea střední a máme tu užší verzi pračky a necelý je na plnou pračku.

@ivuska.h Co tu furt děláš? Bude Ježíšek pod stromečkem, co? 🙂 Já valim D. plíny s malýma dohromady... D. má teda už jen na spaní... Taky jsem ad tím uvažovala, ale už vidim, jak se furt pletu a hážu to jinam, pak zapomenu na koš "B" a ten mi splesniví... Tak jsem od toho radši zavčasu upustila 🙂

dandelion
23. pro 2011

@maly_prcek jj ty Kikka Lux asi vezmu.. Koupila jsem nakonec celkem zachovalý fleesky TB, tak uvidíme jak budou pak vyhovovat... i když si říkám, že ta růžová mě asi nezabije :D vždyť je to "jenom" plínka :D :D :D 🙂 Fotni a já juknu ;) 🙂 jinak mě inspiroval tvůj výčet plínek (na konkrétní výbavě) 🙂) dík 🙂 Zkusím i Anavky 🙂 ;)

maly_prcek
23. pro 2011

@dandelion V noci je stejně tma 😀 😀 😀 Anavkama neudláš chybu 😉 Teda vlastně uděláš, protože pak ti ostatní plíny budou připadat slabé a budeš chtít ještě 🙂

ivuska.h
23. pro 2011

@maly_prcek No právě to je taky otázka, jestli by mi to vycházelo na rozumnou frekvenci praní, ale asi ano, protože Ondra je komplet na plínách... A miminí bych zas doplňovala oblečkama, poblinkanýma plínkama atd... Jenže jsem si teď uvědomila, že nemám druhý kýbl 😒 No nějak to ještě vymyslím.

angetha
23. pro 2011

@dandelion Já mám srovnání všech - libštáty, Kiko Lux, Kiko Lux eco... na přebalování na zadeček si schovávám Kiko Lux eco, nejsou tak hrubé jako libštáty a jsou pevnější a víc drží tvar než Kiko Lux. Ty mi obdélníkovatí, když nežehlím..Libštáty si nechám na utírání loužiček, na přebalovák, Kiko Lux pod hlavičku, jsou měkké..

rebelie
26. pro 2011

Holky, dotaz - doporučili vám někomu dělat abdukční balení (široký, na kyčle) preventivně? Jakože mimčo bylo v porodnici OK, ale oni vám přesto řekli, ať balíte naširoko? Nám to totiž řekli, ale mě se to nechce dělat - jak blbec jsem řešila látkovací výbavičku, aby mimi nemělo velký zadek a teď mu k tomu mám nabalit 2 čtvercovky - má pak na zadku fakt kouli...
@ivuska.h První látkovka, kterou měl B. na zadku byla oranžovo-hnědá proužkatá kalhotkovka Anavy 😀
Jinak jsme už zkusili novosklad (a dobrý), prohodili PULky HaipaDaipa a ImseVimse a teď malej prdí do další proužkatejch Anavy... A myslím, že zítra vás zavalím milionem dotazů 😀 .

romcovaklarka
26. pro 2011

@rebelie Ahoj, gratuluju k vánočnímu dárečku 😵 Mně dali ve 3 týdnech široké balení, nález mi nevysvětlila, ale podle zprávy pro obvoďačku prý preventivně. To jsem ještě nelátkovala. Nakonec jsem to udělala tak, že jsem ho dávala jen na noc. Ve 3 a 6 měsících na kontrole bylo vše v pořádku.

betelgeuzz
26. pro 2011

@rebelie V podstatě každá látkovka je širší a pevnější než jednorázovka. Pokud to máte preventivně, tak bych se na to vykašlala. Ty dvě čč jsou doporučované na jednorázovku, tak si to schválně zkus,jak to vypadá.

ivuska.h
26. pro 2011

@rebelie To preventivní široké balení je přežitek, pokud byl UTZ nález v normě, nemusíš balit naširoko. Každopádně bych si dobře rozmyslela případné nošení v šátku v kolíbce. Jinak za celkem široké balení lze považovat i štíhlou látkovku (v porovnání s hnuskou), takže to prostě neřeš.

rebelie
26. pro 2011

@betelgeuzz No, to mi je jasném že látkovka je širší... Já klidně budu balit na široko, ale preventivně?... Asi počkám na kontrolu v 3-4 týdnech, a pak uvidíme... nebo tam zítra zavolám, abych nás objednala a přeptám se...
@ivuska.h Super, to jsem chtěla slyšet... My nevíme, zda dělali utz (ač jsme v plánu měli, že chceme být u všech vyšetření, tak ty první provedli bez manžela) - řekli, že kyčle jsou OK a ve 3-4 týdnech se máme objednat na kontrolu k ortopedovi...

mahafi
26. pro 2011

@rebelie gratuluju k miminku 🙂, co porod, dobrý? na preventivní balení bych se taky vykašlala. my měly šikoré balení až podle utz ve 4 týdnech, to jsem na to už nekašlala.

romcovaklarka
26. pro 2011

@rebelie Jo a je fakt, že asi látkovka sama o sobě bude široké balení. Já když jsem šla se Samem na kontrolu v 6m, tak jsem ho zabalila po utz a ona na něj tak kouká a povídá: "Ale to široké balení už nemusíte dávet" 😀 A já na to - ale já dávám látkovky, snad to něčemu nevadí, a ona že to teda rozhodně ne. Ale měl anavku s vlňáčkama a ona myslela, že má široké balení, takže asi by to úplně stačilo 🙂

rebelie
26. pro 2011

@romcovaklarka No mě právě ta sestřička řekla, že i k novoskladu mám přidat 2 (!) čč na široko - umíte si představit ten balík? My dali včera jednu a byl jak mravenec...
@mahafi Díky. Porod byl úplně jiný než jsem si představovala... skončili jsme sekcí... (kdyžtak mrkni na můj román v šicí diskusi, ať to nezahlcuju úplně všude)... A samozřejmě, pokud kontrolní utz nebude OK, klidně mu ten mravenčí zadek dělat budu, ale preventivně se mi nechce (a na základě vašich reakcí na to až do té kontroly kašlu).

katyxq
26. pro 2011

@rebelie Nám v porodnici ortoped napsl normální balení. Zatím jedem čtvercovky - přebalujem tak často, že jedna na novosklad stačí. Šárka se zatím jeví asi jako deptka na bezplenkovku, většinou čurá a často i kaká až po rozbalení plíny, budu si muset o té bezplenkovce něco nastudovat. Ke kalhotkovkám jsme se zatím nepropracovali, zdají se mi na tu naši prďolku ještě velké.
Svrchňáky - PUL nám zatím mnohem víc vyhovují Haipa-Daipa než Thirsties, tak přemýšlím, že bych ty dvoje zánovní Thirsties duowrap prodala (foto v albu) a dokoupila ty HD.
Dokonce i manžel přebaluje, když mu předchystám čtvercovky na novosklad 😉.

rebelie
26. pro 2011

Jinak se zdá, že látkování bychom mohli zvládnout... zejména v noci jsou kalhotovky fakt jednodušší a zatím nevím, jak se bude vázat novosklad na vztekající se mimino, ale jinak dobrý... tatínek má trochu tendence zapomínat na PULky (zejména přes kalhotovky), ale už dal i novosklad... musíme ještě vychytat "těsnění" novoskladu kolem nožiček, ale myslím, že to dáme... Ještě musíme vyzkoušet vlňáčky, na ty jsem zvědavá... ale trochu se bojím, aby se po nich malý neosypal... asi taky počkáme, až odpadne pupík - by se mu tam teď ta vlna do toho asi zamotala... Jo a zatím dotáhneme sloníkové HD pulky líp než IV vel. S...

katyxq
26. pro 2011

@rebelie Přebalení do novoskladu už zvládáme i v noci 😉, ale jo to stejně boj s chobotnicí 😀. A na svrchňáky tatínek zapomínat po týdnu přestal, tak už ho nemusím u toho hlídat.

rebelie
26. pro 2011

@katyxq ahoj Kačko! Takže jste se nakonec chytli s látkováním? Pamatuju si, že jsi naposled psala, že to moc nejde... Já pořád čekám, kdy nás malý pořádně počůrá, ale zatím se rozbalený jen jednou pokadil, jinak si prdí spokojeně do plíny... My kalhotovky dali protože se zrovna vztekal a ještě jsme neměli novosklad vyzkoušený a na noc mi to přijde přeci jen jednodušší... Jinak dávám novosklad s nějakou vkládačkou, nejsem si zcela jistá, že by samotný stačil... a dáváme separačky Popolini celulózové, ale má m dojem, že je to jako bychom je nedávali, tak trochu váhám... HD PULky nám zatím taky vyhovují, ale zkušenost je tak krátká, že z toho nevyvozuji žádné závěry...

katyxq
26. pro 2011

@rebelie To "těsnění" kolem nožiček na novoskladu montám až na dítěti, kdy ty cípy přes sebe zatím držím rukou, plínku pak až nakonec zajistím snapkou.

rebelie
26. pro 2011

@katyxq Jj, to je jasný, že to motám až na dítěti, ale chce to trochu grif a přijít si na to, jak to dělat - tatínek motal novosklad fakt zatím jen jeden, takže to chce pár dalších pokusů a on na to přijde...

katyxq
26. pro 2011

@rebelie Ale přiznávám, že občas šoupnem jednorázovku (máne Attitude) - když jedem někam na návštěvu," neb látkovat venku si zatím netroufám, to snad taky časem vychytáme," pak taky ji dáme i někdy doma, holt máme cholerický dítě 😅.

helulela
26. pro 2011

@rebelie ahoj, vítám Barnabáše na světě 🙂 Přečetla jsem si tvoji porodní story... Jasně, že sis to představovala jinak, ale už nad tím moc nepřemýšlej. Coby - kdyby nemá cenu, nikdo neví, jak by to probíhalo. Barnabáš je na světě, oba jste v pořádku, tak za tím můžete udělat čáru. A manžel super! 🙂

k širokému balení - u nás se dělá v porodnici klinické i UZ vyš., dooporučují se preventivně 3 !! čč a na kontrolu k ortopedovi se jde až v 6T. U Víti jsem 2 čč dávala. Nevím přesně, jaký měl nález, protože ortopedická zpráva se při překladech někam poděla, ale dr. mi při vyšetření kladla na srdce, ať to balení dáváme opravdu poctivě, takže to asi úplně ok nebylo, v 6T už dobré. Adámek měl nález v pořádku, široké balení jsem proti Víťovi celkem flákala, měl ho max. 50% času, v 6T ok. Já teda dávala čč do kalhotek až navrch na oblečení.

bettyna84
26. pro 2011

Ahoj všem, nedávno jsem se tu ptala, co na noc, aby v tom prcek vydržel celou noc v suchu. Protože jsem se víceméně řídila vašimi radami, tak píšu výsledek:
takže u nás nakonec na noc - kalhotkovka popolini (větší velikost), dovnitř vkládačka popolini a dvě bambusové vkládačky, jako separačku jsem pak i přes svou počáteční nedůvěru vyzkoušela Irmu, narozdíl od celulózových separaček je to fakt suchý! Jako svrchňáčky dvojité vlňáčky.
Kluk je celou noc v suchu (teda pokožku má suchou) a ty vlňáčky fakt neprostí. Hrozně mě to překvapilo. Chodí spát v osm a budí se tak kolem páté-šesté, kdy mu dávám novou plínu. 😉 Konečně jsme i na noc bez papírovek!!! 😀

@rebelie (Gratuluju samozřejmě ještě jednou 😵 ). Doporučuju místo té celulózy zkusit tu Irmu, odděluje vlhkost mnohem líp. Máte ji doma? 😉 (Jestli ne, tak dodám).

jasekd
26. pro 2011

@katyxq
@rebelie ahoj cerstvym maminkam. My pouzivame HD PULky od narozeni doted (starsi 21 mesicu) a vyhovuji stale, takze dle meho jste chybu ve vyberu neudelaly 🙂 Novosklady si predskladam hned pri zehleni (nebo rovnani pradla), v noci bych nic nemotala, pak je to v podtsate stejne jednoduche jako kalhotkovka (kdo pouziva kalh. na snapku), ale ja kalhotkovky pred novoskladem jasne preferuju. Novosklad dam, zasnapkuju cipy a az pak podsouvam pod snapku ty okraje u nozicek, plinka uz na decku drzi, jen sponku nadzvednu na jedne strane, cvaknu a to same na druhe strane. Irma jako separacka je super, jak na "sucho" tak na ochranu plinek, moje deti snasi flis dobre, takze jine nedavam (bud HD nebo nastrihane z Irmy).
Ad siroke baleni... U nas v porodnici chodi ortoped jen na pokoj a provadi vys. pohled pohmat a doporucuje preventivne siroke b.(latkovka a jedna cc nebo 1razovka a 2 cc. Ja jsem davala 1razovku s 1 cc nebo jen latkovku a snazila jsem se ji nastelovat sirsi. Takze jsem to dodrzovala tak napul. UZ jim delali brzy, asi na 14 dnech a tam mi rekli , ze OK, tak pak byli v latkovce, a jsou doted. Prece jen jsem jim to sirsi balila, pac ja mela subluxaci a bala se, aby to nezdedili, ale oba OK.

rebelie
26. pro 2011

@helulela Díky... neboj, neřeším... myslím, že to přehrávání si porodu patří mezi formy smiřování se s ním, ať už byl jakýkoliv... B. je nádhernej, pořád říkám manželovi, že má velkou konkurenci a určitě jsem nesmírně ráda za to, že je v pořádku... Čč až navrch je dobrej tip - díky...
@bettyna84 Ahoj Bětko - já tě nejdřív nepoznala... Vám DJ spí celou noc? fíha... Já Irmy koupila dvě, zatím maj obě jiné využití, ale jednu asi střihnu a vyzkouším... Jinak mě ani tak nešlo o oddělení vlhkosti, jako o oddělení toho ho..ínka... 😀 Vlhkost zatím neřešíme - B. si nestěžuje a opruzenej taky není...
@jasekd Jj, HD u nás zatím vítězí a zajímavé je i to, že IV vel. S jsou nám zatím lehce větší, zatímco HD sedí... Já mám novosklad taky předskládaný (ještě to tak v noci skládat, to tak), ale ve srovnání s kalhotovkou je i nasazení a zapnutí novoskladu trochu složitější operace... ale dneska jsme v něm celý den a spokojenost veliká, jen musím došít nějaké vkládačky, protože jen čč nám fakt nestačí... hlavně, když dopředu nikdy nevím, zda zrovna bude spát hodinu, dvě nebo čtyři...

jasekd
26. pro 2011

@rebelie ja si prehravala oba porody, i ten povedenej, i ten trosku mene povedenej, leccos mi bylo lito, leccos jsem si vycitala, a to i letos po tom povedenem 😀 Treba ze kdybych prece jen pouzivala epino, nemusela byt asni ta mala ruptura atd atd, je to normalni, navic v 6tinedeli je clovek ubulenej at uz dojetim nebo smutkem nebo unavou. Logicky je jasny, ze jde o zdravi detatka a o to, aby ty ses dala brzo do kupy, ale citove se v tom clovek patla, ja treba jo 😀 ten horsi si moc nevybavuju, ten lepsi si prehravam ted jako nadherny zazitek, hlavne tesne po porodu, to u Tebe tolik neni po te sekci, ale o to vic Ti to vynahradil manzel, na kteryho muzes bejt fakt hrda 🙂 HD jsou hezky prizpusobive, mekke, za me nejlepsi. 1 cc jsem davala od zacatku jen na kratke prebaleni, treba hodku pred odchodem a prochazku, kdy jsem davala cistou vycpanejsi plenku. Siroke baleni... videla jsem na ortopedii taky cc az pres oblecky a na bocich zaple sponkami, treba snapkou, mas li teda 3, myslim,ze pani to mela krokodylem na obvazy.

betelgeuzz
26. pro 2011

@romcovaklarka @rebelie já jsem zase s první chodila na rehabku a přišla jsem tam s BL bambuskou a sestra, když ji viděla, se ptala, zda máme nařízené široké balení.