Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
12. led 2012

@katka888 na sobě? Maximálně 2hodiny.
Asi víš jaká je radost přebalovat často děcko co sebou mele a zdrhá. 😅
Dopoledne a odpoledne dávám i kapsovky Bum genius, vycpané velkou vícevrstvou Kikko, složenou na kluka a k tomu tu malou vkládačku z BG. Ten originální vnitřek BG, obě vkládačky má jen na polední spaní, aby to měl tenké.

katka888
12. led 2012

@andelka
ja prebalujem take dve 😀
prebalj castejsie, je to len docasne obdobie

andelka
12. led 2012

@katka888 jj, než se za rok naučí chodit na záchod 😀
On i dost pije, ale to mu nemůžu sebrat, že jo 😅

katka888
12. led 2012

@andelka
nasa bola taka ista, ma slo rafnut, prebalovat stale, skoro stale pulky mokre tak vela piskala a akoby utalo, z dna na den je bez plienky, nepyta sa, davam ju, ale ma uz nehodu na zem len obcas... neboj, ani sa nenazdas a uz to take nebude ... ale skus prebalovat castejsie, a pri kazdom prebaleni ponuknut nocnik, ak si nesadne, nevadi, das plienku, ale skusat trea, nevies kedy mu to "prepne" 😉

andelka
12. led 2012

@katka888 no doufám že mu to přepne brzo, dlouho látkovat dvě děcka se mi nechce 😅

betelgeuzz
12. led 2012

@andelka zkus přebalovat častěji, já jsem Ali v téhle době přebalovala po hodině a vždycky jsem ji posadila přitom na nočník. Občas i něco udělala, tak aspoň to pak dýl vydrželo. vidím, že to samé píše @katka888 🙂

andelka
12. led 2012

@betelgeuzz zkusila jsem, zrovna teď, po spaní, no a dala jsem mu plínku. Budem trénovat.
Ono je to docela náročné štelovat na něj každou hodinu kalhotovku s vkládačkama a svrchňáky, ještě že mám pár kapsovek.

jasekd
12. led 2012

@andelka latkovani dvou deti (a plinkovani vubec) je vopruz 🙄 Nocnik jedem porad, bez nej by byl proteklej hned. Prebaluju po hodine i driv, ale to nedavam klasickou plinku, natoz vycpanou, ale rucnik nebo cc narovno do vrsku z pop in. a nocnik nocnik nocnik, takze dost casto i rev, ale to je to nase blbe obdobi ted.

katka888
12. led 2012

@andelka
si predstav zeby to mal 3-4 hodky v jendorazovke a chodil s takym napisanym.... 😖

rebelie
12. led 2012

@mmiirrkkaa Návody na pletení vlňáčku - http://zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_navo... - věřím, že to maminka zvládne...

Holky, jdu si pro radu - byli jsme dnes na kyčlích a malej dostal befelem široký balení - máme hraniční nález na levé kyčli. A já si teď lámu hlavu s tím, jak to udělat... Má mít 3 plíny na třetiny - přijde mi, že dávat to rovnou na prdku narovno nejde, že by vaječina protekla, navíc řeším, že asi ani nemám PULky, do kterých by se to vešlo... nebo zabalit klasicky novosklad a až na to ty plíny... jsem prostě bezradná - poraďte, prosím, jak jste to dělaly vy...

katka888
12. led 2012

@rebelie
niektore baby davali dalsie plienky uz na pulky pod oblecenie. nespinis si tym tolko plienokm naraz a balenie by ti malo vyjst.

rebelie
12. led 2012

@katka888 To jsem taky zvažovala - jenže pak to už je fakt mega obří balík - když mu dám novosklad, něčím to vycpu, protože 1 čč nestačí, pak PULky a na to ještě 3 pleny naširoko... Musím to nějak vyzkoušet...

katka888
12. led 2012

@rebelie
preco este tri navrch? podla mna das novosklad, do toho jednu na rovno, pulky a na to staci na siroke balnei asi len jedna, ved dokopy ich mas tri

sussanah
12. led 2012

@rebelie Ja bych rekla, ze podle velikosti ditete, dala bych treba novosklad s vkladackou, tak jak ti to vyhovuje savosti, na to pulky a na to jeste 1-2cc. Mozna ze nez pulky bych radeji dala vlnacky a na to tu cc eventuelne jeste, protoze uz tak bude min na sobe hodne vrstev, tak at alespon trochu dycha.

mapavca
12. led 2012

@rebelie taky dáváme ty plíny navác až nad svrchňáky, to by byla jinak šílená spotřeba plínek. Když jsme teď byli v 6ti týdnech na UZ kyčlí tak ve zprávě máme napsáno, že kyčle v normě a přesto musíme do 4 tého měsíce dávat 3 plíny. Když mu říkám, že dáváme látkovky - tak on na to, že to je jedno co používáme, prostě 3 plýny dohromady. Prostě doktor takový morous, beztak ani neví jaký v tom je rozdíl.Tak dávám novosklad, dovnitř vkládačku, PULky nebo vlňáky a na to jednu plýnu na třetiny tak snad to tak stačí.

rebelie
12. led 2012

@katka888 Z toho, co mi tam dneska řekli, jsem pochopila, že by měly být 3 pleny na šířku, cokoliv, co je užší se do toho nepočítá...
@sussanah Hm, vlňáčky mě taky napadly, už proto, že ty tu mám i ve větší velikosti, že bych třeba dala ten novosklad a na to širokou plínku už do těch vlňáků... Jsem na to zvědavá... a taky by mě zajímalo, jestli se chudák vůbec bude s to v tom vyprdět, když bude mít na zadku takovou bakuli...

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@sussanah Ahojky, taky zrovna řeším jaké koupit separačky, je to tato deka? http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0007... je to třeba nějak obšít nebo stačí nastříhat? Případně jaký rozměr doporučuješ? Jjinak malá měla dneska na kontrole v 35+3 cca 2200gr.. žádný obr 🙂 Zřejmě je dobře že mám výbavičku na dvě části na pidi mimi a pak rostoucí.. ovšem zda věeho bude dost se asi ukáže...

sussanah
12. led 2012

@zuzu_elen_sofie je to ona, staci jen nastrihat. Obecne se dela 15x30cm, ja na uplne mimi ( a v podstate jeste porad na den) pouzivam rozmer 12-13x24-26 cm. Tyjo, teda fakt zadny obrik, ale odhady jsou +- az 15%, takze tak 😉

@rebelie Neboj, maly to zvladne, je to jen siroke baleni, nic jineho, jsou horsi varianty. Jak ma byt ta plenka poskladana, napul a na 1/4 nebo jaka je ta spravna sirka?Jde prece hlavne o to, aby byly nozicky ve spravnem postaveni, takze nejlepsi je proste nabalit ruzna baleni, vyzkouset a uvidis. Podle me je o nicem rict univerzalne 3 plinky, protoze jinou funkci budou mit na 4kg mimcu a na 3kg 😉

sussanah
12. led 2012

@rebelie jeste me napadlo, nevim jestli mas satek a chces nosit, nezapomen, ze pokud je problem s kyclema, tak se nesmi nosit v kolibce, ale rovnou vertikal a velky pozor, at jsou nohy v dobre postaveni.

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@sussanah no ona ani první dcera co se narodila 36+2 nebyla obr - měla 2700gr a 46cm.. škoda že je ta deka modrá - nevíš bývají i jiné barvy - staila by bílá - ale odsavovat se mi to teda nechce.. blee ta cenaje ale bezkonkureční teda!!!
Dneska jsem ještě dokupovala plno věcí sem měla v plánu a poté co jsem doma udělala inventuru jsem zjistila že to co jsem chtěla vlastně nemám 😀 kurnik.... žlučové mýdlo, medvídek, separačky... tak sice to není to nejpodstatnější ale uvidíme... Do jistoty jsem si koupila do porodnice Molitex plenky 1-3kg snad to postačí - záleží kdy se vyklubeme a jak dlouho si nás tam nechají.. jinak máme:

TeenyFit AIO 8x flowerpower

Bambusové 70x70 - 6ks
Bambus froté 30x30 - 32ks
Bambus 30x30 barevné - 9ks
Kikko lux bavlna 70x70 – 10ks
Bavlněné po 1dceři(půdvodně blinkací)70x70 - 20ks

SVRCHNÍ KALHOTKY
1x Tots Flexiwrap Prints
1x Baby Lucy

1x GroVia new born AIO
1x Itti Bitti Snap in One M
1x Itti Bitti Snap in One S

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@sussanah nevím jestli to postačíííí - s touto výbavičkou uvažuji tak do 5-6kg... jinak mám ještě v zásobě grovie 5x, itti bitti tutto 1, 1x coolababy. 2x kapsovka blueberry, a 1x mams taouch... to se pak ještě asi doladí nebo se dokoupí zase svrchní kallhotky větší a pojedem v čč... teoreticky... taky se mi líbí sweet monkey 😉

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@sussanah hele a to je něco jiného? je to bílé http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/8008...

romcovaklarka
12. led 2012

@zuzu_elen_sofie Tohle je trochu tlustší. Já to používám (mám to zelené, ale to je fuk). Přijdou mi ještě lepší teda.

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@sussanah a není ten flees lepší než jakékoli separačky? i za tu cenu se to zřejmě vyplatí s tím že se to pořád pere..a pro větší pocit sucha je to asi taky lepší že - než přímý styk s bambusovou plenkou či obyč čč

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@romcovaklarka díky, sice ta bílá asi enní moc praktická t yfleky se nezapřou co? řešíš je nějak speciálně nebo ne?

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@romcovaklarka z té červené by bylo asi fajn udělat vložky, to by se vypaltilo i pro maminky, zatím jsem nad svým látkováním pouze uvažovala a zůstalo u toho - se mi zdály vložky pro maminky dost drahé..

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@zuzu_elen_sofie když to, ale ženská spočítá je to horší za celý její život jak ty plenky na dva roky... 😖

zuzu_elen_sofie
12. led 2012

@romcovaklarka @sussanah a jednu deku koupit nebo jsi kupovala dvě?

romcovaklarka
12. led 2012

@zuzu_elen_sofie Na těch zelenejch separačkách nejdou vidět 😀, na kalhotkovkách a vv je přepírám žlučákem a na čč na ně kašlu, zůstávaj sice flekatý, ale neřeším to. Koupila jsem tři 😀 byly v akci po 29 kč. Ale pořád mám nastříhanou jen tu jednu necelou a používám dokola. Ona se ani tolik neopírá a nežmoulkuje jako ta Irma. Po vložkách taky pokukuju, ale ještě jsem nedostala po porodu MS 😅 a pak možná zkusím kalíšek...

mmiirrkkaa
12. led 2012

@rebelie Já musím taky dávat široké balení, ale když to měl narovno, tak tekla vaječina. Takže umotám novosklad a pak navámplenky na široko a pak pulky. A na noc jsem si koupila tady na bazaru kalhotky Marwel. Na kontrolu jdeme za týden, tak jsem zvědavá.. Jinak děkuji za návod.