Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
21. říj 2009

Ha, právě jsem se chtěla zeptat na šustící IB AiO a vy to tady taky máte zrovna čerstvě vyřešený. No, mě začaly taky šustit, ačkoli jsem prala zásadně na 40 stupňů, ale i tak je na bráně napsané, že se můžou prát při 60ti stupních, takže chyba na mé straně by nebyla tak jak tak. Malej nám ještě nečůrá nějaké velké dávky, tak nemůžu posoudit, jestli nám proteče nebo ne, ale reklamovat bych šla raději zavčas, co myslíte? Za půl roku, až zjistím, že protíkají mi to třeba už nikdo neuzná a kdoví jak bude ta plínka taky už vypadat🙂 Co myslíte, reklamovat hned, nebo vyčkat? Škoda, ta plínka je moc pěkná, ale taky drahá na to, že jsme ji měli asi třikrát a měli bychom ji vyhodit oknem, co? 😉

michelle1
21. říj 2009

Holky, jelikož chci kupovat kalhotkové plenky v jednotlivých velikostech, první tedy vel. S, nechci kupovat moc kusů. Proto vás prosím o radu, které plenky jsou opravdu rychleji schnoucí a přitom kvalitní - případně které materiály rychle schnou? Díky

terezita
21. říj 2009

michelle, ja bych asi moc vicevelikostnich nebrala.. musis furt obmenovat plinky..
ja mam vicevelikostni IV 2v1, ta je faaajn.
jinak mam teda hromadu BL bambusek, ty jsou SX/X a pak M/L. no a pak jednovelikostnich popolinek onesize (ty spolu s BL bambuskama pekne hrubnou), pandy tencel a bambus, ty zase pomalu schnou a v AIO mommysky (paraada!!), bum genius a kapsovky fuzzy bunz.
ony ty vicevelikostni se daji krasne poskladat, ze mimco nema zas az tak velkou prdylku.

angetha
21. říj 2009

Michelle docela dobře mi schne Baby Lucy velurka..je taky Xs/S

blka
21. říj 2009

Mně teda velurka schne pomalu.

michelle1
21. říj 2009

no jelikož plánujem aspoň 2 děti, tak bych ty vícevelikostní plenky využila i na druhé, takže mi to nevadí, že budu kupovat víc sad.
Angetho, Blko, tož se dohodněte 😀
Terezito, těch onesize se trochu bojím, že pak mimčo nenarvu ani do oblečení. Na novoška si kupovala normálně vel. 56 a 62?

kubinkov
21. říj 2009

michele: rychleji schnou "umělé" plenky a v opačném směru než je sací schopnost. Tzn, nejrychleji TB Flufle a nepomaleji bambusové plenky. Taky má vliv, jestli je savé jádro všité nebo se dá plenka na sušení "rozložit". S těmi malinkatými plenkami si myslím, že raději méně kousků na zkoušku. Dokoupit můžeš vždycky, když ti jednovelikostní nebudou vyhovovat a líbit se ti. Stejně asi budete balit "naširoko". A na to jsou ty jednovelikostní jako stvořené.

angetha
21. říj 2009

Ale třeba když dávám jednovelikostní Popolinku, tak mám problém na ní narvat svrchňáčky S, takže dávám jen natahovací vlňáčky..

terezita
21. říj 2009

jojo, mela jsem i 56. ale ja toho obleceni nemela tolik, takze jsem brala od zacatku uz i neco v 62, ale to ji bylo strasne velke.. :-P ono stejne na zacatku je nejlepsi davat novosklad, bo furt prebalujes. kalhotovek je na to skoda 😉

marcelkad
21. říj 2009

Terez, svatá pravda s tím novoskladem. Já přebalovala snad pořád, když si na to zpětně vzpomenu 🙂 A na to jsou čč jako dělané, neb schnou nejrychleji.
pěkné jsou CB - jsou tenké a přitom docela poberou a rychle schnou.

blka
22. říj 2009

Jo jo, určitě novosklad 😉

Michelle 😀 , jednovelikostní jsou o něco objemnější, ale třeba MMT je v pohodě. Ty CB taky. Celkem štíhlá jednovelikostní je i BBH bambus. Navíc je i hodně savá. Mareček 56 nosí ještě i teď ve 4 měsících , ale on je malé miminko 😉 . Na bodýčka je extendor, ten si rovnou kup, je fakt super. Mohli by ho dělat i na overálky 😎

michelle1
22. říj 2009

Terezito, do klasických plenek se mi teda vůůůůbec nechce 😀 To jste tu fakt nikdo nepoužíval hned kalhotkové???

sabuse1
22. říj 2009

michelle: já jo🙂 ale musela jsem nakoupit vícevelikostní protože ze začátku v jednovelikostních měĺa fakt mega prdelku🙂 Používala jsem hodně IB a měnila jen střeva, ale když byla větší nálož musela jsem komplet převlékat takže příště bych asi ze začátku šla taky do novoskladu z klasických plen.

a ještě mám dotaz, malá se mi teď celkem slušně oprudila, poprvé za celou dobu a nevím jestli podezírat zuby nebo prací prášek...používala jsem dedru a v pohodě, teď jsem vyzkoušela ecover, peru v něm cca měsíc, nemáte někdo zkušenosti, že by vám na něj blbě zareagovali? Jinak omývám řepíkovým čajem a mažu bepanthenem, to dost zabralo, než poběžím koupit novej prášek chtěla jsem se zeptat jestli nemáte někdo podobnou zkušenost

kubinkov
22. říj 2009

michelle: Když si vzpomenu, že první den padlo všech 70 čč ( 2 ks jedno přebalení), tak nevím, jak bych to dělala s kalhotkovýma. Hlavně kvůli délce schnutí, čč je na topení za půl hodiny suchá. Ale na ven a k doktorovi to samozřejmě je dobré a hezké mít kalhotkovou plenku. Oni novorozenečci bývají takové průtokové jogurtovače. 😨 😀 😀 😀

ladida.l
22. říj 2009

á jsem kalhotovky začala dávat asi ve 4 týdnech - mám onesize popoliny biobavlna - v pohodě na to dám schvrchňáky HD i IV ve velikosti S - a v pohodě se vejde do overálků 56 - body moc nenosí, nějak mě nebaví to věčný převlíkání přes hlavu...

angetha
22. říj 2009

Já měla zezačátku taky jen čč, kalhotkové jsem dokoupila oba druhy..body 56 už nedám, ale overálky jo 🙂 ale už je tam natěsno..

kackaj
22. říj 2009

Ahoj, my jsme začali látkovat v šesti týdnech s one size popolini biobavlna a pohoda. Nejdřív jsem ohýbala na menší velikost, co se vešla do IV kalhotek S, pak jsem začala dávat i s vkládačkou a tak neohýbáme a balíme do IV vel. M, i když to S by to taky ještě pobralo. Je to větší balíček sice, ale mě to nijak nevadí, občas dáme jednorázovku na cesty a do kočárku a jinak pohodička. Nepřipadne mi to nějak omezující, malej se vždykcy prokope na přebalováku a pak je zas v klidku. Já jsem tedy s jednovelikostníma plínkama spokojená a vypadá to, že nám vydrží hooodně dlouho. Chtěla jsem začít s novoskladem, ale nějak jsem nebyla zručná, tak jsem to zavrhla. A 70čč za jeden den? To co se u Vás kubinkov dělo?🙂

raady
22. říj 2009

michelle: i já bych ti určitě alespoň po dobu 2 měsíců doporučila čč na novosklad+ PUL kalhotky. Kalhotkovou plenu můžeš mít třeba k doktorce. Některé maminy dávají na den čč, na noc a ven kalhotkovou. 🙂

kubinkov
22. říj 2009

kackaj: byla jsem nějak úzkoprsá a přebalila každý "prd", aby malá neležela v ... A že s každým tam něco nadělila. 😀 😀 😀 Ale zvládli jsme to bez újmy na zdraví, jen jsme prali denně. A s druhou to bylo stejné. 😨

blka
22. říj 2009

Michelle, já jsem původně čč vůbec nechtěla používat a novosklad mám ráda 🙂 . Dělala jsem to tak, jak píše Raady. Na doma novosklad a ven kalhotkovku 🙂

tymothy
22. říj 2009

Michelle, já se k tobě přidávám. Také jsem si ten novosklad oblíbila, a to až tak moc, že když mi malá vyrostla a už se mi do něj nevešla, koupila jsem si čč 80 na 80 a používám ho dodnes. Osvědčilo se mi do něj vkládat ještě vkládací vložku haipa daipa. A to jsem čč také používat nechtěla.... 😉

ijo
22. říj 2009

zdravím holky po dloooouhéééé době 🙂 jsem byla nějak v pracovním presu, jak to jde? Jestli můžu poradit Michelle, jednovelikostní CuddleBuns jsou super. Já je používala od narození a neměla jsem problém, že by mi nestačily. Některé rychle schnou, měla jsem jen pár čtvercovek, já si teda neumím představit tu práci, zvlášť u mě u třetího dítěte. Ale možná je to i tím, že jsem to nezkusila.

angetha
22. říj 2009

A náš tatínek radši dává čč, kterou mu složím, než kalhotkové plínky..asi proto, že nemají žádné zapínání

ijo
22. říj 2009

tak jakmile nějaká plena neměla zapínání, byl náš tatínek v koncích .-)

blka
22. říj 2009

A náš tatínek dává jednorázovky ☹

evicka7
22. říj 2009

sabuse klidně podezírej zuby, my to tak máme u každýho zubu, opruzeniny všude ☹

terezita
22. říj 2009

a nas tatinek zboznuje novosklad a sabotuje mi krasne barevne muchlave kalhotovky.. 😠 😀 😀 😀

sabuse1
22. říj 2009

evicka: fakt? ajaj...a trvá to jen než se proříznou nebo jak dlouho?

evicka7
22. říj 2009

sabuse, než se proříznou, pak už dobrý

náš tatínek dá třeba aio a do ní čč, protože si myslí, že to jsou kalhotky, nebo mi hodí vlňáky do kýble s plínama 😀 😀 😀 i holka co chodí na hlídání to zvládá líp 😀 😀 😀

angetha
22. říj 2009

No ten můj mi tuhle vyčetl, že nedávám na IB svrchňáčky, a u Pastelky nadával, že to brzo počůrá, proč tam nedám svrchňáčky 😀