Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katarina82
21. led 2010

flapi, sodu mi DM neprodali a ještě na mě čuměli jako bych přijela z jiného tisíciletí. Prodavačka mi říká, a to chcete OBYČEJNOU sodu???? To nemáme... Koupila jsem ji v hypernově.

maly_prcek
21. led 2010

Holky neperete některá v prášku Batole nebo nevíte, kde ho koupit? Já asi chodím do nějakých špatných řetězců... 😒

petrajda
21. led 2010

Ahoj holky, zkušené maminky,
většina z vás tu používá už "hotové" pleny jako kaťátka 🙂 . Mě by zajímali spíše ty tradiční bílé bavlněné. A kolik je jich zapotřebí si asi pořídit?

JInak prášek Batole prodávají u nás v Tetě 😉

erinka83
21. led 2010

petrajda, jen na zadeček kolem 40, ať nemusíš prát každý den. Já měla na začátku necelých 30 a to byl kolotoč 😀

erinka83
21. led 2010

jo, nemáte některá přebytečný zavazovačky? Nějak jsem jim přišla na chuť 🙂

petrajda
21. led 2010

erinka - děkuju 🙂 . Mě dokonce někdo říkal tak stovku..no nebyla sem si jistá.
Jinak sem si přečetla to malé školení ohledně typů plenek v úvodu této diskuze a nijak moudrá z toho nejsem. To je typů 😲 . Jasně kdyby šlo do tuhého,jako že ještě u nás nejde,ale zase je alespoň lepší si něco dopředu zjistit.

kubinkov
21. led 2010

Já měla na holky čč 70 kusů a bylo to tak akorát, že stihly i v zimě uschnout.

erinka83
21. led 2010

no těch 40 asi jako nezbytný minimum, ale mně to doma schne kolem 12 hodin, tak se to dá...

petrajda
21. led 2010

a používáte ty látkové bavlněné a nebo kalhotkové?

erinka83
21. led 2010

já používám obojí, mám necelých 40 čtvercovek, k tomu mám pár kapsovek, kalhotovek....

petrajda
21. led 2010

asi je to lepší kombinovat 😕
ty kalhotovky budou asi dražší,zřejmě záleží i jak se "opotřebovávají",ale třeba se daj kupvat postupně...

erinka83
21. led 2010

kalhotovky nebo AIO jsou lepší třeba k doktorům a tak, lepší manipulace, někdo má výbavičku jen z kalhotovek, záleží na tobě...

barica
21. led 2010

erinka, zavazovací plenku Disanu jednu mám a vůbec jsem ji nepoužila, koupila jsem si ji do výbavy na zkoušku, ale nějak se k tomu nemám🙂...

mrkněte tady, co jsem vyřadila🙂
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=276835&t...

ivuska.h
21. led 2010

Erinko, já mám troje růžové HHS, naprosto perfektní stav, cena dohodou, nebudu je už používat.

kubinkov
21. led 2010

Na holky jsem měla jen čč, protože nic jiného nebylo. Teď mám asi 30 čč, které moc nepoužívám, a asi 15 kalhotkovek. Je to dostačující na praní 2x týdně při plném plenkování. Teď už točím jen AIO na ven a na noc mám PP. Doma má V. plenku, jen když se mu nedaří si říkat a mě už dojdou suché tepláky a nebo trpělivost. 😨 😅

kackaj
21. led 2010

Prcku, já peru v Batoleti a kupuju ho v takových těch normálních drogeriích - teta, jasmín, ale mají ho u nás i v jednom tescu (v Brně) a ve třech ostatních tesco ne 😒

maly_prcek
21. led 2010

A ve kterém Tesco to mají? Jsem taky z Brna... 😉

kackaj
21. led 2010

A jooo🙂, no měli to v Tescu u dálnice (výjezd z Komárova), nebo na Vídeňské?? Teď nevím sakriš, protože už jsou to dva měsíce, co jsem to kupovala,ale vsadila bych spíš na to u dálnice. Teď to kupuju v drogerii v Židlochovicích, co máme dole v domě 😀 Ale tipla bych, že to třeba budou mít v drogérce na Orlí (taková komančská), tam mají takový věci ,co jinde ne.

angetha
21. led 2010

Erinko já mám zavazovačku Disanu..

smilena
21. led 2010

raady: Taky zdravím 🙂 díky moooc za pochvalu! No Barunka už je velká slečna, tak určitě už má čepičku akorát, jsem ráda, že slouží 😉 😉

luccii
21. led 2010

no tak koukam, ze ziva ditka jsou naprosto normalni jev 😀 ja teda vetsinou nandavam pleny v sede, pripadne kdyz je na brisku, ale pak si ho stejne musim dat do sedu, abych suchy zip dobre zapnula...

na noc radite BBH? Vojtik cura opravdu hodne

raady
21. led 2010

luccii, BBH bambuska je opravdu super. Já tam tedy dávám ještě BH nudli, protože Barča je velká učůraná slečna. Navrch vlňáčky a je to v pohodě 😉

erinka83
21. led 2010

Holky, po jedné zavazovačce se mi to brát nechce, bych potřebovala aspoň 3...ale ne BE, normálka ty Disany apod...

betelgeuzz
21. led 2010

Eri, ty si vymýšlíš 😀

Musí se vlňáky prát v šamponu na vlnu, nebo i ve slizu?

kvakulka
21. led 2010

Holky, povedla se mi pěkná blbost- vyprala jsem si zánovní plíny spolu s pouštící mikinou a plíny jsou teď hnusně našedlý jak hadry na podlahu- jde to nějakým šetrným způsobem vrátit zpátky, nebo mám doufat, že se ten nádech odepere- hernajs- ty plíny jsou ani ne měsíc starý 😠 😠 😠
Erin- zavazovačky jsou skvělý, už jsem myslela, že jim fandím jen já- mám spoustu Disan, ale nedám 😀 😀 , taky BI- ty ale malýmu sedějí až teď, když má 6 kg 😵

erinka83
21. led 2010

bet 😀 jinak holky mooc díky za nabídky, nechci se vás dotknout 😉

Vlňáky peru v dětským šamponu, mám pocit, že jsem někde četla, že sliz nee, ale nevím už proč...

marcelkad
21. led 2010

Maly prceka - ja kupuji batole přímo do výrobce.
http://www.qalt.cz/praci-prostredky-pro-deti/ba...

já beru balení rovnou po 15kg. Když objednáš za 1000Kč, máš poštovné zadarmo.

luccii
21. led 2010

holky a pouzivate separacky? porad nevim, zda je taky objednat

duzame
21. led 2010

holky a je to Batole dobré i na plenky?

kackaj
21. led 2010

Je 😉