Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
8. únor 2010

barica, já jsem najela na jednorázovky vždy když přišly zuby, protože z agresivního kakání byly agresivní opruzeniny, ale vždy to po pár dnech zmizelo, řekla bych, že používat občas jednorázovky není zločin

joohana, koupila jsem na noc ptit bambusku, ale moc nám nesedí, jinak dávám PP ultrafit froté s nudlí BI nebo PP onesize s ručníčkem Ikea, nebo Pastelku s prefoldem

marcelkad
8. únor 2010

barica - a co tu separačku nedávat? A třeba vynechat i ten bambus? A je fakt, že jak rostou zoubky, tak to vždy bylo akresivnější na kůži. U nás byla brutální reakce někdy kolem 4 měsíce na SWB one size velur, na bambusky BL i BI. Do té doby jsem jela jen čč. Pak jsem chtěla něco lepšího, tak jsem objednala tyto - jenže hned po prvním použití to byla úděsná opruzenina (červená vyrážka) po celém zadečku. Hojila jsem to týden (po jednorázovkách to taky bylo lepší), zkusila znova a opět. Takže jsem prodala, na SWB vkládačku našila bavlnu. Teď už bambus snese v pohodě (šiju si kalhotovky sama, třeba bambusový velur snese v pohodě), ale pro jistotu dávám na vnitřní stranu bavlnu - a je to i lepší, protože ta nehrubne. Prostě trpělivost a snažit se vychytat. Víc asi neporadím.

reruna
9. únor 2010

Ahoj, na červený zadeček u nás je nejlepší bepanthen a bohužel taky to řeším jednorázovkou, zdá se mi, že nám to dělá HD pastelka, ale tu mám bio a je to balvna 😲 Možná ale není problém v látkovkách, malej má zadeček prostě citlivej od narození, a to jsme první 3 měsíce jeli jen na jednorázovkách a zadeček měl červený každou chvíli.....a taky je hrozně kakací, on pořád kadí po každým kojení a někdy i dvakrát mezi kojením, každá plínka je pokaděná 😠
Jinak dobrej článek o látkovkách je i tady a líbí se mi, že nezamlčeuje ani zápory látkovek, v ostatních e-shopech s látkovkama jsou jen samé superlativy http://www.isatky.cz/o-plenkach.html
Ten článek z těch novin, co jste tu dávaly link je dost děsný, to psal někdo opravdu hooooodně "informovaný" ale ten nadpis se myslím povedl - s tím souhlasím, jak látkovky, tak papírovky mají něco do sebe a jednoznačného vítěze taky nevidím.... to si každý musí rozhodnout sám, co mu více vyhovuje, a tom to je, že máme takový super výběr, to před pár lety nebylo - nejdřív jen látkovky, pak jen papírovky a teď at si každý vybere, to je super ne?

reruna
9. únor 2010

jo ještě se tu někdo ptal na pop-in, tak za nás celkem dobrý, ale nejlepší určitě nejsou, to jsou u nás Blueberry, pak BBH magic a pak teprve pop-in - moc nepoberou, svrchní materiál začíná žmolkovatět a sucháče nic moc, velikostně jsou menší, tak asi maximálně do 12 kg.

blka
9. únor 2010

Evičko, PP onesize s ručníčkem ti vydrží celou noc 😕 ? Já do ní dávám většinou BL bambusku 30x30 na půlku noci a je teda hodně durch.

Chci se zeptat na twofold a prefold. Mám twofold a jsem s ním nadmíru spokojená, prefold jsou 3 vrstvy, takže je ještě savější?

raady
9. únor 2010

ahoj,
blka, prefold je savější 😉
joohana, nám dobře sedí bambusky Popolini Two size. Ale dlouho schnou. A naší Barče by na noc asi nestačily. Ale vím, že je někdo dává a je spokojený. 🙂

katarina82
9. únor 2010

Teda s těma CT jste mě překvapily, tak kde jsem vzala, že jsou na prd? 😕 Že bych si to s něčím spletla? Ale Sisstin s nima myslím spoko nebyla 😕 A dělají větší dupku?

katarina82
9. únor 2010

A můžete mi někdo srovnat IB SIO a CT? Jak je to střihově? Itti Bitti nám furt protékaly bokem a ta vlhkost jakoby vzlínala zevnitř po těch chlupech ven, tak že měla skoro vždy navlhlé body okolo nožiček 😒

blka
9. únor 2010

Raady, děkuju 🙂

Katarino, jo jo, Sisstin je prodávala.
IB mi protíkala do té doby, dokud Mareček neměl požadovanou váhu (a to ne pokaždé). Od té doby mi neprotekla. Právě ta CT mi protekla tak, jak popisuješ. Ale asi tak 3x a teď už 2x ne.

blka
9. únor 2010

IB jsou určitě menší, CT dělá větší dupku, ale nějaká obr není.

katarina82
9. únor 2010

blka, Denče to protékalo a to už normálně chodila, kil měla určo dost, na prcka jsem si je teda nechala, stejně jsem z nich hodně využívala ty střeva do plenky na noc, ale favority zůstávají BG aio 😵 Ty mě nikdy nezklamaly, jen nejsou tak krááásný, no...

S těma CT jste mě nahlodaly 😅 Mají kapsu na dovycpání nebo je to "v kuse"?

barica
9. únor 2010

reruna, ta nase kadi take porad🙂... tim to asi bude, protoze kdyz se dostane moc do styku se stolici, tak vytvari nejaky amoniak ci co a to pak drazdi pokozku... bambusove plinky mam zatim jen 3, takze ty klidne muzu vynechat a na dobu, kdy je vzhuru budu zkouset bavlnu, na spaci obdobi radeji jen jednorazovky a snad se to zlepsi... zaciname 4 mesic a je pravda, ze slozeni materskeho mleka se meni, takze uz ma treba ted agresivnejsi stolici, do toho clovek nevleze🙂...

evicka7
9. únor 2010

ano PP onesize s ručníčkem je ráno durch, ale vydrží, ale je to tím, že Viky se jde večer před spaním čůrat, pustí tam v noci jednu dávku, max. dvě 😉 a ráno se zas vzbudí na čůrání

erinka83
9. únor 2010

no ale mně se Barunka oprudila zrovna když už moc nekakala a navíc ještě do nočníčku, tak nevím...

barica
9. únor 2010

erinka, tak to my to mame z toho kakani, to vim jiste... resp. ma "rozmocenou" prcku z curani, kdyz treba odpoledne spi v plince 4h a nemaji ji nicim namazanou a pak se do toho jeste pokadi a je vymalovano... my proste musime pockat, az prestane kadit tak casto, jako doposud... jak my bylo receno pri kupovani masticek, kazda prdelka je jina a potrebuje jinou peci🙂...

noone
9. únor 2010

neeee, ted jsem napsala tak dlouhy prispevek a odpoved na vsechno co jste tu nakecaly za vikend a ono me to vykoplo ☹
takze jeste jednou a rychleji.
kdo se to ptal kde bydlim, ze tu nemame vyber latkovek - no, v pomerne "zapadni zemi" 😎 , ve Slovinsku. vsechno tu je napred, ale v latkovkach teda tezce zaostavaj. pri zmince o pouzivani latkovek tu na me koukaji jako na chudinku z vychodu, ale pak vsichni akorat naprazdno polykaj 😀
CT mam jednu a vyhovuje, ale az ted co ma maly tak 8kg. predtim byla moc velka.
jo a pop-in, uz ji mam, stihla jsem 1x vyprat, je krasne heboucka, ale bojim se, ze se brzo znici ta vrchni vrstva, protoze se na to chytaji suche zipy 😒
a ostatni jsem zapomnela...

noone
9. únor 2010

katarina82, CT kapsu na dovycpani nema, ale jsou k ni 2 vkladacky, vetsi a mensi 😉

noone
9. únor 2010

ten clanek co tu byl odkaz je fakt desnej, to psal fakt nejakej idiot co nema poneti o cem pise (co tady je zurici smajlik, tohle 😠 ??)

maly_prcek
9. únor 2010

Barica: střídej a uvidíš... Davídek kolem toho 4.m už začal kakat míň, teď kaká jednou denně nebo co dva dny. A to kakal taky furt...🙂

erinka83
9. únor 2010

Holky a myslíte, že to může býz i z jídla? Jsem do sebe začla každý den ládovat moji milovanou cibuli (samo tepelně opracovanou 😀 ), tak jestli to k tomu taky může přispět... Jinak mně vždy přijde, že při větrání OK, takže to asi fakt bude plínkama... no mám tu balík Huggies od tchýně, ale taaak se mi do toho nechce...ale aspoň bych zjistila, jestli se to v plínkách fakt zhoršuje, že...

terezita
9. únor 2010

katarina tady nazorna ukazka https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
CT mi protekaly driv taky, ale ted, co je em. vetsi, tak uz je to dobry.
ted ma tak 7,5kg a CT nahore jeste stale zahybame. vevnitr ma obe vkladacky.

barica
9. únor 2010

erinka, ja uz jsem 100% presvedcena, ze je to z plinek, holt nemuzou latkovky sedet kazdemu... ted byla v latkovce chvilku co spala, samozrejme byla po probuzeni mokra a cervena, jak spalena, takze ja na to prdim, prejdeme na papirovky na delsi dobu a nechame se prekvapit... jen doufam, ze se k latkovkam zase nekdy budeme moci vratit, kdyz uz jsem do nich dala tolik penez! jesteze mam prevazne jednovelikostni nebo cc... a doufam, ze to nebude horsi v tech jednorazovkach, pokud vyzkousime treba i jine, nez Alany🙂... a zase vas alespon nebudu chvilku cist a budu se moci vice venovat ditku🙂)) to byl vtip samozrejme!

katka.carska
9. únor 2010

maminy, tie co pouzivate Gro Baby, da sa ten vrch pouzit ako vrchne Pul nohavicky ?

kackaj
9. únor 2010

Ahoj Katko, mám Gro Baby a dají se použít jako PUL kalhotky 🙂

ladida.l
9. únor 2010

katka carska:
teoreticky ano, jen je uvnitř taková síťka, takže pokud je plenka durch, je určitě lepší je po použití nechat větrat - já do ni dávám nejčastěji čč na dvanáctiny. Myslím, že na kalhotovky nebude - ale nezkoušela jsem.

kackaj
9. únor 2010

No, to je fakt, že když by byla plínka totál mokrá, tak pak se musí i kalhotky vyměnit. Já jen myslela na to, že se do nich dají vložit i jiné plínky, na tu síťku jsem zapomněla, tak pardooon 😅

izabelkak
9. únor 2010

barico, nevešaj hlavu, presne toto isté som si zažila posledný mesiac, nechcem nič zakríknuť ale už týždeň sme v látke a je to v poriadku, večer sem tam ešte máznem tým namiešaným krémom z lekárne ale inak pohoda, a to kakáme aj 5 x denne...
na jednorázovkách sme boli 3 týždne, a tiež keď som medzi tým skúsila dať látku tak malá očervenela, treba to preliečiť v podstate úplne, správne kožu ošetrovať, neviem ako u vás ale v našom prípade premasťovať a to aj 5 x denne....

romankav
9. únor 2010

barica: nevím, jestli jsi to už někde nepsala, ale jak často přebaluješ? Ideální by bylo po každém jídle nebo ještě mezi jídly. Někdy jsou maminky z jednorázovek zvyklé, že nechají v mokrých plenách mimčo 3-4 hodiny a neřeší to.. (ne každé mimčo to vydrží) Neříkám, že je to tvůj případ, ale pokud nejsi moc vyčerpaná, zkus třeba nejdřív měnit pleny každou hodinu, než vychytáš, kdy Nelinka čůrá a káká (většinou po probuzení, během krmení atd.) a opravdu hned přebalit. Stačí chvilka v pokakaných plenách a citlivější miminka se hned oprudí. Častá výměna plenek není důležitá jen vzhledem k pokožce, ale taky se nestačí tak rychle namnožit bakterie (které se můžou podílet na zánětu moč. měchýře) a to i u jednorázovek (vždycky mě dostávají maminky, co aby ušetřily používají maximálně 4 jednorázové pleny denně a dost 😲 ) Ale hlavně se nestresuj, jsou důležitější věci než pleny a třeba tě to chytne později 😉

reruna
9. únor 2010

romankav já s tebou naprosto souhlasím, ale ve většině článků, které propagují látkovky se práveže dočteš, že stačí klidně přebalovat jen každé tři hodiny...
u nás by 4 jednorázovky na den nestačily, minimálně tak 9-10 a látkovky přebaluju ještě častěji...

ladida.l
9. únor 2010

já teda taky nechápu ty články, co doporučují 24 plen na tři dny - to my vychází na 6 plen denně, to my jich máme denně 10-12. No ono teba až bude dítě větší a více udrží, tak spotřeba klesne...