Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
26. lis 2010

@sussanah To víš, já jsem hotové dobrodiní 😀

sussanah
26. lis 2010

@ivuska.h uz jen svatozar 😉

helulela
26. lis 2010

ty IB mě teda zrovna nenadchly, potřebovala bych si je osahat, jak to funguje... zato Ivy fotka mě nadchla moc 🙂

veselazu
27. lis 2010

@ivuska.h jééé SIO - šup sem s nima!! 😀 😀 😀
ty IB mají vkladačky z jakého materiálu? Že jsou tak málo savé jak říkáte?

slunicko76
27. lis 2010

@ivuska.h krasna fotka

peko
27. lis 2010

@ivuska.h - neprovokovat s novými SIO, já jsem doufala, že jsem s nákupy u tebe na chvíli skončila 😀

holky, jaké jsou reference na svrchňáčky weehuggers?? Zatím máme Thirsties vel. 1 a spokojenost, ale slečna z nich pomalu vyrůstá, tak se porozhlížím po větších

blka
27. lis 2010

@peko Weehuggers jsou tu všeobecně chválený. Ale já nemám zkušenost.

baarca
27. lis 2010

@peko Mně tu weehuggers holky rozmluvily tím, že prý zevnitř navĺhají, protože tam je bavlna. Tak jsem do nich nešla.

margotg
27. lis 2010

@ivuska.h bóže zase nová droga 😀 😀 😀 a kdy že bude, abych ji nepropásla 😀

ivuska.h
27. lis 2010

@baarca Jo, s tím souhlasím. Na chodiče nebo ležáka možná, ale na dítě (hlavně chlapečka), co si hraje x hodin na břiše, to není.

peko
27. lis 2010

holky díky, tak já to ještě zvážím - no naštěstí nemají ty vzory co by se mi líbily 🙂, takže asi zůstaneme u Thirsties, ale chtělo by to ještě nějaký ....

veselazu
27. lis 2010

@peko za nás Weehuggersky jsou moc příjemné, kvalitní svrchňáky a držáky, ale nezastrkuju ty vkladačky za bavlněné kapsy - fakt pak navlhají a musí hodně studit na bříšku. Používám jako normální svrchňáky , každopádně střídám a suším, no asi bych taky šla do jiných.. ale do jakých 😒 Thirstiesky jsou fajn

permonik7
27. lis 2010

u nás jsou thirsties taky oblíbené - máme duo wrap, pak wonder wraps a bummis🙂

slunicko76
28. lis 2010

@ivuska.h ivu, kde jsouna Eskopu ty nadherny zelenacky?🙂

slunicko76
28. lis 2010

OPRAVA: chtela jsem napsat na eshopu 🙂

ivuska.h
28. lis 2010

@slunicko76 Včera jsem se celý den mořila s takovým promo obrázkem, dnes jsem to snad konečně dodělala ke své spokojenosti... Takže už brzo snad 😀

kesurka
29. lis 2010

Ahojte holky, nezkušená látkařka se opět hlásí z dotazem: Mám v plánu vyzkoušet Irmu, ale na štítku je prát na 40. Opere se tím případná žluťka? Nebo mám použít žluč. mýdlo? Díky předem za radu!

blka
29. lis 2010

Holky, zjistila jsem, jak je snapka šíleně ostrá. Chtěla jsem ji zdvihnout ze země, ale 1 konec se chytl koberce a druhej o můj prst 🤐 . Jsem netušila, co tak malé plastové zobáčky dokážou.

reruna
29. lis 2010

@kesurka peru Irmu na 60, možná trošku zežmolkuje, ale za tu cenu....

kesurka
29. lis 2010

@blka taky jsem na to přišla - a podstatně horším způsobem 🙂 zabodla jsem si ji do puchýře od spáleniny 😀 😀

jasekd
29. lis 2010

@kesurka Ja peru vsechno s plinama na 60. Prip. kadeni osprchuju a preperu zlucakem, ale na separackach mi fleky tak nevadi. Zatim jsme ale bez fleku 😉 Na 40 bych to nemela s cim prat, s obleckama se mi nechce, to uz spis obcas nejake bile bodycko vyperu s plinama, ale na 60, mi to pripada hygienictejsi.

kesurka
29. lis 2010

@reruna takže kolikrát asi lze oprat Irmu než je po ní? 😀

reruna
29. lis 2010

tak to jsem nepočítala.... mám teď už druhou, používám je 8 měsíců, ale ne proto, že by byla zničená praním, spíš ji vyhodím, když někdy Luki kadí řidčeji a mě se to nechce z té separačky dostávat.... te´d se dívám, že tvůj malej má asi ještě vaječinu, že, na vaječinu ještě není Irma to pravé ořechové, to jsem raději používala celulozové separačky, ale po zavedení příkrmů je to už super

blka
29. lis 2010

@kesurka To muselo teda pěkně bolet.

kesurka
29. lis 2010

@reruna taky mám celulozky, ale myslela jsem že bych dávala obě, jakože kvůli suchu, nebo je to spíš jen na sběr toho nejhoršího?

jasekd
29. lis 2010

@kesurka Ja davala flis od zacatku a bez problemu.

kesurka
29. lis 2010

a je tu někdo, kdo zkusil flis+celulozu? nebo už to zbytečně kombinuju?

schnek
29. lis 2010

ahoj,
mám dotaz na matky párečků - připadá mi, že Aničká čůrá velký dávky, resp. že plíny jsou šíleně mokrý, Matouš je tak mokrý nemíval. Měly jste při plenění s dětma podobný dojmy? už jsem vytáhla IV 100g, pže s kikko bmb čč a vv plínama se nedalo, byly úplně durch... nebo jsem dřevák a neumím dát plínu nějakým holčičím způsobem... 😅 😀 😀

ivuska.h
29. lis 2010

@schnek Mě se taky teď zdá, že Ondra čůrá míň než Klárka, ale to nebude ani tak pohlavím, jako spíš tím, že přes den skoro nic nevypije (prso nechce a UM do něj narvu tak 150-200 ml max.).

schnek
29. lis 2010

@ivuska.h a kdybys porovnala, když byli plně kojený mimina?