Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

innes
9. únor 2016

@elana
@lucyp13 holky děkuji. Mně se ty T-tomi zdály podezřelé 😅

ellenora
16. únor 2016

Ahoj holky, ohledne latkovych plen mam naprosto nejlepsi zkusenost s temi z Ikea. Cista bavlna, jsou velke, prijemne, vysoka gramaz a i po puli roce uzivani vypadaji perfektne. Prodavaji 2ks v baleni a cena za baleni je nejak 70 nebo 80 kc.

lukava
28. únor 2016

@svoba Ahoj Evo, mam pro tebe tu soupravau z kiku za 440, kam mám poslat? Zitra půjdu na postu

svoba
29. únor 2016

@lukava děkuju moc! posílám do IP a napiš mi číslo účtu, prosím 🙂

lukava
29. únor 2016

@svoba koukám, že jsem to napsala někam uplně jinam :P dobrá skupinka, trochu out of topic :P

slunicko76
10. bře 2016

Dobre rano devcata!mam jeden dotaz,kolik celkem poridit tech novorozeneckych kalhotkovek?asi jsem lina,ale mne kalhotkovky u 1.dcery.tak vyhovovaly,ze se mi do ctvercu ci jinych vubec nechce -u dcery jsem pouzivala a ted premyslim,kolik jich tak budu celkem potrebovat,kdyz bych jela jen v nich????t

lucyp13
10. bře 2016

@slunicko76 a proc ne? Me čtverce taky nelákají vubec,mam je ale jen na doma a jedu převážně v kalhotovkach a SIO.novorozeneckych jsem mela asi 8 ks (stridala jsem s cc) a ted jednovelikostnich mám asi 20 + 8 SIO zakladen

vercik83
14. bře 2016

Já teda na doma mam čtverce, ale už mám holku co chodí...na ven kalhotovky...co se týče tech. Novorozeneckých, tak se říká 24 přebalení tuším... Bych koupila asi z druhé ruky, pokud neplánujete další mimi co? Prý jsou dobré katyvbaby, pač vydrží až do 8kg;)

slunicko76
15. bře 2016

@lucyp13
@vercik83
no mně právě šlo o počet těch novorozeneckých! jednovelikostni mám po dcerce!24ks je fakt dost, no asi budu muset trochu lenoru pozlobit!😀

vercik83
15. bře 2016

@slunicko76 já používala čtverce. Stejnak se musí furt přebalovat. Vždy jsem si připravila pleny složené na novosklad na celý den a parada

barmarks
19. bře 2016

Jaké jsou lepší svrchní kalhotky?Batolini nebo bamboolik?Je tam velký rozdíl v ceně tak nevím 😒

baruu88
20. bře 2016

Ahojda, já pořád dumám, jestli jít do látkovek nebo ne. Jak je to se sušením v sušičce - můžou se tam mrsknout všechny druhy? Hodlám při mimču ještě pracovat na 0,5 úvazku (pracuji z domu) a bojím se, aby mi ty látkovky nepřidělávaly nakonec víc starostí než užitku. Díky za rady atd.

dencaf1
23. bře 2016

@baruu88 Ahoj, všude se dočteš spousty věcí, a mezi nimi i spousty nesmyslů. Mám jedno dítě, co vyrostlo pouze na jednorázovkách, druhé zcela látkované. V porovnání mi to látkované vychází líp. Látkovky jsem kupovala částečně z druhé ruky, částečně nové. Celková investice do dobrých českých značek (3xnoční Anavy, 10x jednovelikostní AIO Gagas, 1xsvrchňáky Anavy, 3x svrchňáky Gagas, 20 bambusových vkládaček, 20 vkládaček made by babička) cca. 5000 Kč. Úplně to stačí, jelikož se stejně nejpozději každý třetí den pere. Určitě bych do látkovek nešla (zvlášť pokud chceš pracovat) bez sušičky. Mně ani jedna ze sušiček (Fagor, Gorenje), co jsem měla, nesrazila ani bambusové, ani bavlněné vkládačky, ba ani flísové separační plenky (suším na bavlnu do skříně). Když pominu to, že některé studie ukazují na problémy dětí v jednorázovkách v dospělosti (kvalita spermiíí, časté záněty u holčiček), což dítěti jistě způsobit nechci, vychází u mně látkovky líp celkově. Finanční propočet je jasný. Tisícovka se dá na jednorázovky za měsíc počítat, dítě je v nich ovšem déle, než v látkovkách (znám i případy, kdy se dětem strkají plínky ještě ve třech letech, což bez fyziologického odůvodnění považuju za nesmysl, či lenost rodičů). Ekologie je taky na straně látkovek. Kyčle super, opruzeniny i bez mazání nula, ekzém v tříslech žádný. Za dobu používání ani jedno pročůrání, nebo prokakání, takže žádné převlékání do zmrzení. Za mně dost záleží na tom, jak a kde bydlíš a jaké je uspořádání doma (jestli máš kontejner přistavený na sídlišti a je ti jedno, kolik čeho do něj nacpeš, nebo malou popelnici u domu a vývoz 1xza 14 dní, jestli budeš tahat balíky plenek v rámci procházky s kočárkem nebo muž zajede jednou za měsíc do Makra a přiveze autem, přítomnost zmiňované sušky...). Jsem na tom podobně, taky pracuju z domu, a látkovky mi čas šetří. Na každé patro jeden koš s víkem, v něm látkový pytel, pytle seberu, hodím i s obsahem na 60 do pračky (peru zvlášť od ostatního prádla, i tak je pračka skoro plná), potom vytřídím kalhotky (ty do sušky kvůli PUL zátěru nesmí), přehodím je přes nezapnutý radiátor (topíme kamny), zbytek šup do sušky, Za hoďku a půl je usušeno, a jedem dál. Větší nehodu narychlo přeperu ve žlučovém mýdle, a jinak se nestarám. Odpadly hodiny na internetu (někoho to baví, tam se mrkne, a támhle, a ještě tam, já na to čas nemám, někdo cenu neřeší, já ano) při porovnávání cen plenek, sledování akcí a následné prokrastinaci, hrůza se samotným kupováním (levné plínky chtějí všichni, takže se nákup s kočárkem v přeplněném obchoďáku mění často v horor), nutnost vyjíždět kvůli plenkám a následně neskladné balíky zavazející všude možně. Pokud jste sportovci, nebo výletníci (určitě bych se při výběru dovolené, nebo víkendu s rodinou nelimitovala tím, zda je v penzionu pračka, ne tak sběrem a praním plenek) lze na tyto příležitosti klidně balík jednorázovek pořídit. Celodenní Ikeu, rodinné sešlosti, apod. zvládám s pytlíkem na použité plínky, rezervními kalhotkami, a pár vkládačkami v přebalovací tašce. Zato prckovi nenosím náhradní oblečení, takže sebou mám v konečném efektu věcí míň🙂- Když bude přebalovat víc lidí (manžel, babička, hlídačka), doporučuji nějakou část výbavy z AIO plenek, kalhotky předvycpat, a vyhneš se složitému vysvětlování jak na to...u nás to funguje líp, než před tím, a třetí dítko bych zase látkovala...snad jsem ti nějak napomohla...

dencaf1
23. bře 2016

A ještě mně napadá...každý po narození přispěchá s pivěcičkami, zavinovačkami a nevímčím, které dítě stejně neunosí, a prodat se nedají...vyber si značku (doporučuji vsadit na ty české, hodně se snaží a je to vidět), systém (AIO,AI2), zapínání a vzory, a po té každého popros o jedny kalhotky, nebo pár vkládaček. Ty peníze by dali do nesmyslů stejně, a tobě plenky dobře poslouží léta. Pokud o někom víš, že se neubrání vnést do věci vlastní myšlenku (zvlášť se tento jev dá pozorovat u babiček) pošli mu přímo odkaz na konkrétní produkt. U nás se rodiny kvůli poštovnému spojily, a nakonec z toho byl docela zábavný teambuilding🙂

dencaf1
23. bře 2016

@barmarks Gaga´s 😉

dencaf1
23. bře 2016

@barmarks Dala bych konopné jádro (je savější, než bambusové), pod něj 1-2 vrstvy bambusové bavlny, a na vrch bambusové froté. Vše normálně po netu dostupné, pokud chceš i v bio kvalitě, a za pár korun super vkládačky, kterým může málokterý výrobce, pokud vůbec, konkurovat...

baruu88
29. bře 2016

@dencaf1 fiiiiha, denčo, to je uplně nejvíc obsáhlá odpověď, ve které je snad všechno 🙂 Moc moc díky, teď jsem to prolítla a pak se do toho znovu začtu sama a pak s přítelem. Fakt smekám a ještě jednou děkuju, určitě budu pak mít ještě nějaké dotazy a jak vidím, ty víš všechno :D :D

sisina28
7. dub 2016

Ženy prosím poraďte, malý bude mít za chvíli 4 měsíce a v noci mi všechno procura, zkoušela jsem bamboolik, petit Lulu s dlouhou vkladackou atd. Spinka od šesti do cca půl druhé a to mu plinka vydrží v pohodě a pak od té druhé do šesti má vždy mokrý bodynko na zádech. Už nevím co vymýšlet aby som ho furtneprevlikala a aby to vydrželo. Prosimo řadu, dekuji

dencaf1
7. dub 2016

@baruu88 rádo se stalo...pokud tě cokoliv napadne, klidně se ptej 😉

dencaf1
7. dub 2016

@sisina28 Po neúspěšných pokusech s popolinkami jsem koupila na základě recenzí Anavy XL a svrchňáky k nim. Zkus třeba jednu někde na bazaru, svrchňáky k tomu a uvidíš. Neproteklo nikdy nic. Stejnou zkušenost mám s Gagas PUL kalhotkami, do kterých dávám v případě, že jsou Anavky v prádle dvě bamusky a látkovku, nahoru flísovou separačku, a synek (5 měsíců, 9 kg, mléko na noc a v noci dohro cca. 300-320 ml) spinká spokojeně zhruba v podobném intervalu, vstává o půl jedné, potom až ráno. Obecně, pokud ti protéká bych zkusila buď víc utáhnout v pase (na tohle jsou lepší druky, než suché zipy), nebo dovycpat, klidně čtvercovkou, dobře poslouží i mycí froté žínky...cokoliv.

sisina28
7. dub 2016

@dencaf1 díky, no já ale nechci aby to měl strašně veliký, pak má zadek víš než zadicka, dnes este zkusim petit půlky do toho noční základnu bamboolik, základnu petit Lulu a velkou vkladacku

dencaf1
8. dub 2016

Rozumím...ale bambusky se čtvercem dělají stejnou, ne-li menší prcku než Anavka...ještě mně napadá, v čem pereš, na kolik, dáváš aviváž a sušíš na sušáku, nebo v sušce? I někde tady by mohl být zakopaný pes...Je zvláštní, že klučík protéká na zádech, z nějakého důvodu to plenka nestíhá brát...

dencaf1
8. dub 2016

@sisina28 Rozumím...ale bambusky se čtvercem dělají stejnou, ne-li menší prcku než Anavka...Dovycpat bych zkusila jen ve předu u penisku, aby nemusel spát prohnutý...Ještě mně napadá, v čem pereš, na kolik, dáváš aviváž a sušíš na sušáku, nebo v sušce? Možná má prostě jen velký měchýřek, a vyčůrá hodně najednou, ale i někde v údržbě plenek by mohl být zakopaný pes...Je zvláštní, že klučík protéká na zádech, z nějakého důvodu to plenka nestíhá brát...

sisina28
8. dub 2016

@dencaf1 Peruna 60, avivaz nedavam, máme susicku ale pulky tam nedavam. Zisdtila som, že mu to musím dát víc na záda, lebo on jak kopev noci tak si to nějak jakoby sundavá, zkusim mu dat bimbase nahoru teď dávám dolů, zvláštní lebo přes den vypije tu samou dávku a vydrží mu sio od petit s krátkou vkladackou i 4 hodky když někdy spi

dencaf1
8. dub 2016

@sisina28 Praní dobré, pokud pereš v tekuťáku není tomu co vytknout...nicméně pokud musíš přemýšlet jak dáš malému pinďulu, tak to není úplně smysl věci, to ani PULky nepodrží?

sisina28
9. dub 2016

@dencaf1 tak já nechápem kde je problém potom☹ asi nad ránem víc cura nebo nevím. Je pravda, že vždy když dojí tak sa jasime na prebalovaku a on sa za tu dobu dvakrát vycural kdezto v noci sa nehrame a dávám hned plenu, takže je tam o dvě curani navíc no ale stejně...musím nieco vymyslet

mariti
16. dub 2016

Holky látkařky, měla bych dotaz. Máte někdo zkušenost s AIO Rumparooz americké firmy Kanga Family?Jsou tedy dost drahé, ale mají nádherné vzory a prý jsou úžasně měkkoučké, ekologické (nějaký nový materiál) a mají vychytané speciální vkládačky. Jenže jsem našla jednu recenzi, kde je docela kritizovali - že suché zipy vydržely jen asi půl roku, po necelém roce že se začala odlupovat PUL vrstva atd. Přiznám se, že mě to dost odradilo. Proto by mě zajímalo, zda má někdo třeba pozitivní zkušenost, resp. budu ráda za jakoukoli zkušenost. Předem moc díky,

elana
17. dub 2016

@mariti já jsem jednu měla, ale mě nevyhovovala. Jako krásný jsou, se sucháčema jsem problém taky neměla (ale neměla jsem ji dlouho, nicméně mám několikery svrchňáčky Rumparooz a tam sucháče drží už skoro dva roky úplně normálně), ale ty vkládačky úplně prd sajou. Protivný umělý mikrovlákno 😝 Jinak plenka sedí hezky, ale osobně bych "vyhodila" origo vkládačky a cpala tam savější bambus.

mariti
18. dub 2016

@elana Děkuji moc za odpově/d. Je rozhodnuto, nebudu kupovat nic. Málem jsem podlehla, ty vzory jsou fakt krásné, ale akutním nedostatkem plen netrpím a byla by to asi příliš drahá sranda a nerozum. 🙂 Usnadnilas mi rozhodování!

andynek
2. kvě 2016

Maminky prosím nejste tady některá z Prahy, která šijete vlastní pytle na pleny a poradila byste kde koupím levně tzv. kočárkovinu, batohovinu ze které mohu pytlík ušít? Na internetu to vyjde s poštovnym hodně draho a u nás to nemají vůbec :(