Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvakulka
27. čer 2010

@ivuska.h Flís ve slizu nee? Třebas BBH Magic nebo Itti Bitti v něm peru a myslím, že plíny sají stejně dobře.... 😅

ivuska.h
27. čer 2010

@joohana Já bohužel znám hodně maminek, co se tak nějak předem rozhodly, že kojit nedokážou a taky nedokázaly... Prostě mi přišlo, že kdyby měly víc důvěry samy v sebe, že by to bývalo šlo, jenže ony při prvním náznaku problémů (které někdy zažije snad každá kojící) vytáhly flašku a byl konec... Mám dojem, že se z toho dneska dělá hrozná věda, zbytečně se lpí na intervalech kojení (i když oficiálně doporučované nejsou, tak málokterá maminka je ochotna nakojit třeba hodinu po posledním kojení...) a tak. No nic, to už jsem opravdu OT 🤐

@kvakulka Mě po slizu přestala fungovat kapsovka s flísem vevnitř a jednu dobu se to řešilo na BC, že to sliz dělává... Ale možná je to závislé na víc faktorech...

katarina82
27. čer 2010

@ivuska.h Nakoukla jsem jen tak narychlo, ale s tvým příspěvkem naprosto souhlasím 😔 Strašně se to řeší a hrotí, každý počítá jak dlouho, po jak dlouhé době, kolikrát za den atd. kojil... Mě to je fuk, neřeším, nepočítám, nevážím po kojení kolik vypila, když je málo mlíka, tak se nehroutím, protože vím, že se trochu posnažím a zase bude, a asi proto jsem taky kojila první dceru dokud jsem znovu neotěhotněla tj. rok a osm měsíců, pak jsem musela přestat, protože mi při tom tvrdlo břicho a nechtěla jsem riskovat nějaké komplikace... A kojím samozřejmě i teď a doufám, že dlouho budu 🙂

ivuska.h
27. čer 2010

@katarina82 Jojo, přesně... to mi přišlo teď super u Ondry, že jsem se dokázala oprostit tady od těch měření a prostě jsem se řídila jen tím, jak se choval. Ale kdybych rodila v porodnici, určitě by to tak snadno nešlo, protože by bylo nepříjemné se dohadovat, že nechci vážit před a po a tak podobně. Ovšem moje mamka těžko vydýchávala, když jsem jí nebyla schopna říct, jak často se O. kojí 😀

ivuska.h
27. čer 2010

Zpět k tématu diskuze -- Klárka si v postýlce sundala plínku a oblekla jí panence 😀

mehlo
27. čer 2010

@ivuska.h jé tak to je super, jen je otázka jestli do rána vydrží, nebo jsi jí ji zase dala?

ivuska.h
27. čer 2010

@mehlo Zase ji dostala. Ona se v noci nepočůrá nikdy, ale ráno, když se probudí, tak už to někdy neudrží a než nás zavolá (spí ještě v "klecovém lůžku" 😀 ), tak to pustí.

mmmk
27. čer 2010

@ivuska.h Naprosto s tebou souhlasim s tim kojenim. Ja mela pred porodem i po porodu dulu a i diky ni nam to vsecko hezky klaplo. Porod nedopadl zrovna dle mych predstav a malymu dali na JIPu flasku, protoze se nevedelo, jak na tom budu ja a kdy budu schopna se o nej starat. Ale dula mi dala pumpu, homeopatika, caje a spoustu rad a hlavne podporu. A i kdyz moje kamosky rodily prirozene, koji uz jen jedina z nich 😅 Myslim, ze je to i v hlave. Kdyz nektere tvrdi od zacatku, ze nemaji mliko, nebudou ho mit nikdy 😅
Proc jsi se rozhodla rodit doma? Mela jsi nejake trauma z porodnice?

permonik7
27. čer 2010

@mmmk naprostý souhlas 😉

permonik7
27. čer 2010

ivuska.h Klárka je teda šikulka, rychle se učí🙂 budoucí látkařka 😎

kvakulka
28. čer 2010

@ivuska.h Bezva, tak jí aspoň panenka nepočůrala postel 😀 😀 😀

janinka3
28. čer 2010

holky někdo tu psal, že když jsou mu plínky cítit i po praní tak je občas přes noc do něčeho namočí a je to dobrý. A já si samozřejmě nepamatuju do čeho.

betelgeuzz
28. čer 2010

Ivuska, a jak panence plenka seděla 😀

S tím kojením je to složitý. Na jednu stranu má spousta holek pocit, že těch informací kolem kojení je až moc, že to hraničí s fanatismem a na nekojící matku je pak pohlíženo jako na krkavčí. Ale na druhou stranu když slyším, jaké rady dostávají matky v poradnách u pediatrů, které vedou spíš k zastavení kojení, tak mi příjde, že je těch informací spíš málo. ☹

Já peru všechny plenky na 60 ve slizu. Ale s fleecem mám jenom BE a ty vkládačky, na kterých je fleece, nepoužívám.

mmmk
28. čer 2010

@betelgeuzz Ja se spis setkala s tim, ze matky reknou "prestala jsem kojit, protoze on nechtel spat celou noc a i dvakrat se budil..." 😅 Nebo nase sousedka moc nezastirala, ze prestala po dvou mesicich kojit, aby mohla zas kourit, moc ji to chybelo 😅 Moje dobra kamoska prestala kojit, protoze ji to prislo moc slozite, musela by investovat do homeopatik, pripadne pumpy, kloboucku atd. a ted mi fnuka, ze kdyz s ditetem nekam chce jit, musi si napocitat, kolik jidla bude potrebovat a kde veme teplou vodu 🙄

betelgeuzz
28. čer 2010

@mmmk Nechtěl spát celou noc 😀 malá má 8 a kojím ji min 3x za noc 🙂 A investice do homeopatik a odsávačky mi příjde srandovní když si vezmu, kolik stojí UM 🙂

noone
28. čer 2010

tak k tematu kojeni - ja kojila horko tezko do konce sestinedeli, proste to fakt neslo. mlika bylo ze zacatku dost, ale malej nechtel sat, po hodine kojeni vypil 10-15ml (mela jsem vahu doma pujcenou od PA). o odstrikavanim jsem se fakt mucila, ve dne v noci, ale at jsem delala co jsem chtela, mliko doslo... takze to neni jen o tom jak se kdo rozhodne ☹
a k plinam - o vikendu jsem testovala to schnuti u more a prekvapive schly rychle! testem prosla jen pastelka, AIO MMT, jadro z GB a BE. pastelka byla sucha za 24h! to me prijemne prekvapilo. i ostatni uschlo nad ocekavani rychle, takze beru k mori nasi standardni vybavu a cc jen na doplneni 🙂

kvakulka
28. čer 2010

@mmmk Synek nespí celou noc ani v 8 měsících a na UM 😀
Ke kojení- je právě blbý, že jsou stavěné do jedné lajny ty, které se hodně snažily a kojit se nepodařilo, a ty, které měly možnost a na kojení se prostě vyprdly ☹

chaarleene
28. čer 2010

tak mi dneska přišel balík z ecoobchudku, rozhodla jsem se zkusit i něco jiného než čč, tak jsem objednala jednu vv a jednu vkládačku a uvidím, jak se to malé bude líbit 🙂

k tomu kojení - malá zpočátku vůbec nechtěla pít a když už pila, tak mě to hrozně bolelo... ale u nás v nemocnici je fakt velká podpora kojení, dětská sestra se mnou třeba od 3 do 4 v noci "kojila", abych se naučila dobře přikládat 🙂 no a 2 dny po propuštění z porodky jsem tam byla znova, tentokrát jsem šla přímo za tou "hlavní kojicí doktorkou" a ta to vyřešila během 5 minut, vysvětlila mi, co dělám špatně a od té doby pohoda 🙂 a vůbec nevím, jak často malá pije a kolik toho vypije, ona spí celou noc, pak dopoledne většinou taky a odpoledne si pak říkala třeba po hodině, teď teda tak po hodině a půl až dvou...

@kvakulka to je celkem přesný s tím dáváním do jednoho pytle... ale člověk to holt na ulici nepozná, no 😅

betelgeuzz
28. čer 2010

Kvakulko a proč by mělo být na ženy, které se na kojení vyprdly pohlíženo jinak? Já myslím, že každá žena má právo se rozhodnout, jestli kojit bude, nebo ne a nikdo nemá právo ji soudit. Chaar, celou noc? Já chci takyyy.

mmmk
28. čer 2010

@kvakulka Ja prave jmenovala ty, co se na to vyprdly a ani pro to nic moc neudelaly. Je mi jasny, ze to u nekoho nejde. Moje teta se nachladila a prisla o mliko ze dne na den, kdyz byli bratrancovi 4 mesice. Me spis zarazi, ze se do toho nekdo neobuje a "radsi prejde na UM." Nerikam, ze kojo je zarada uplne, ale UM je drahy a jeste mi nehorazne smrdi 😀

@chaarleene My meli taky cestu trnitou, prvni dostal prcek flasku, pak jsem uz mliko mela a odstrikavala, pozdeji jsme presli na kloboucky a az teprve na konci sestinedeli jsme se zbavili i kloboucku. V noci kojim jednou nebo vubec a kojeni mi pripada maximalne prakticke a pohodle. Krmeni ve spravnem mnozstvi, teplote i konzistenci stale s sebou 🙂 A zadne nadobi kolem toho 😀

chaarleene
28. čer 2010

@betelgeuzz no, je to super, no... co na to říct, od porodu jsem v noci kojila asi 3x 😅 😀 nakojím mezi desátou a jedenáctou a vstáváme mezi šestou a desátou... zrovna předevčírem usnula v 11 a vstávala v 10... mám už pak vždycky prsa jak kámen 😅

markusko
28. čer 2010

@betelgeuzz Souhlasím s kvakulkou, já si osobně myslím, že kojení je právo dítěte (a ne právo matky) a matka by kojit měla, pokud to alespoň trochu jde.

My jsme se s kojením zpočátku také dost natrápily, ale zvládly jsme to a jsem za to vděčná, po UM jsem sáhnout nikdy nemusela (jen v porodnici, protože po čtyřech dnech bez kapky mléka malá hrozně zchudla), ale pro mě jiná možnost prostě neexistovala, hodně pomohla víra ve vlastní tělo 😉

markusko
28. čer 2010

@chaarleene Užívej si to, malá mi od narození spala bez jídla celou noc, okolo 4. měsíce jedla jednou, a postupně si přidávala a přidávala noční kojení a teď kojím v noci až 4x 😀 Ale zase mi spí 12 hodin a jí ve spánku, což také považuji za luxus 😉

markusko
28. čer 2010

Ale to jsme s kojením opravdu mimo téma 🙂

Chtěla jsem se holky zeptat, nemáte některá zkušenost s jednorázovkama wiona? Objednala jsem si jich pár na zkoušku, protože na noc papírujeme (malá mi spí 12 hodin), tak jsem zvědavá... Doteď jsme používali na noc bella happy a ty to zvládaly (ráno plínka vážila i 400 g 😅 ), ale třeba s alanama máme špatnou zkušenost, ty nevydržely nic moc... Tak jsem zvědavá na ty wiony...

ladida.l
28. čer 2010

tak jsem chtěla udělat objednávku na anavy a ten obchod snad vyloupili, nebo co 😅

peko
28. čer 2010

taky jsem chtěla na Anavy objednat, no holt musíme vydržet 😵 😵

ivuska.h
28. čer 2010

@betelgeuzz Plínku měla až pod paže, ale jinak dobrý 😀

@mmmk Trauma z porodnice jsem neměla, ale vím, co se tam může stát a nechtěla jsem se během porodu s někým dohadovat. Navíc podle studií to pro nízkorizikovou rodičku doma vychází stejně bezpečně, tak proč se štrachat do porodky, že 😉

@ladida.l No, bohužel čekám na tři role bambusového veluru, bez kterých se dál nepohnu... Máme tu nachystaných spoustu plínek, už je zbývá jen obšít, jenže k nim nemám ty vnitřní vrstvy z bamb. veluru. A to samé s vkládačkami. Snad tento týden velur dorazí do ČR...

reruna
28. čer 2010

@ladida.l ivuska psala, že nemají materiál ... aspoň neutratíme 😀 já pořád čekám na ty slipové vožky a k tomu bych chtěla nějakou tu krásnou novou z bamb. veluru 😉

reruna
28. čer 2010

tak ivusko už se těšíme 🙂

ladida.l
28. čer 2010

@ivuska.h já vydržím 😀 Bude modrá velurka? 😵
Mám teď tvoje plínky jako hlavní noční. Ale malej tolik nečůrá - včera jsem vážila a bylo to 200g.

Jo a koupila jsem si Irmu, tak zkusím i separačky, jsem zvědavá jak uspějou. Byla jsem totiž v sobotu v Ikea, naivně jsem jela pro výprodejový ručníky za 19 Kč - prý nebyly už v 10 ráno první den výprodejů...