Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
2. led 2011

@jasekd Holky, to jste teda dobré že se vejdete !!! My bydleli ve 2+1, ale průchozím a teď už jsme v domečku, stěhovali jsme se když byo nejstaršímu 18 měsíců. Taky s tém bylo problémů hafo, týden před porodem jsem řešila studnu, útěk developera a jiné chuťovky...
Teď máme malou řadovku, je to 4+1, ale ložničky malé, až se prtě narodí, budeme na maximu lidí co se sem vejdou 😵

Gratuluju všem novým těhulkám a přeju hezké těhotenství!

Já naštěstí navzdory své nemoci jsem v pořádku, ani špatně mi není, všechny testy v pořádku, tak snad mi to vydrží do konce a nejlíp i potom 😉

slunicko76
2. led 2011

cau holky, zdravim vas z pod stromecku! misto PC ted mame stromecek, tak lezim u pocitace pod stromecekem! Chtela jsem vam jen poprat stastny novy rok!!!

markusko
2. led 2011

@jasekd Díky za ten "román" 😉 My bydlíme na vesnici v domě manželových rodičů, máme tu svoje patro, jeden pokoj cca 29m2 (kuchyň+ obývák), ložnice cca 15m2, malá koupelna a malá chodbička (tam máme velkou skříň s věcmi, které nepoužíváme každý den) a sušák. Výhodou je, že je to rodinný dům, takže v létě využíváme i dvůr. Musím s tebou souhlasit v tom, že zvažujeme každou věc, kterou kupujeme, takže se nám tu nehromadí blbosti...

S budoucím bydlením to máme podobně... čekáme na něco, co nás osloví... Chtěli bychom rodinný domek, ale na ten nemáme, takže asi jednou budeme muset do bytu (neumím si to představit, nikdy jsme v bytě nebydleli... ☹ ) Tak teď řešíme, jestli se přestěhovat letos, nebo ještě čekat na nějakou dobrou nabídku a přivést druhé miminko sem (chtěli bychom je ještě letos)... no tak uvidíme, snad se to nějak vyvrbí 😉

jasekd
2. led 2011

@markusko Ja jsem pro to uskromnit se a pockat si na neco peknyho, co se aspon blizi vasim predstavam. A s deckem bych asi necekala, pokud to jen trochu jde se tam vmestnat. A cim driv se vratis do prace, tim vic penez bude a muzete si vic vybirat. Taky zalezi na vztazich s rodicema, jestli se tam da vydrzet.

slunicko76
2. led 2011

@markusko tak to my zase cekame, az neco nasetrime, ja pujdu do prace a pak bychom taky chteli postavit nas domecek snu!🙂
kde, to se take jeste nevi, hlavne jak to bude u Vladi s praci!

slunicko76
2. led 2011

jo devcata, potrebuju poradit! Dostihla mne kamaradka menstruace. kdo pouzivate latkove vlozky, kolik je jich na jeden cyklus potreba?

ivuska.h
2. led 2011

@slunicko76 To je dost individuální... Ale když bys měla řekněme 2 vložky na noc a pak přes den měnila po 2 hodinách, tak ti to vychází na 2 noční + 8 denních na den. Prala bys obden s plínama, schnutí další den, takže to potřebuješ výbavu na pokrytí tří dnů, tj. 6 nočních a 24 denních. Plus pak určitě pár slipovek když už to končí.

slunicko76
3. led 2011

@ivuska.h moc dekuju, zatimto bylo takoe spis nekolikadenni spineni, jinak jsem to mivala dooooost!🙂

slunicko76
3. led 2011

tak nas cert je zase uz hodne dlouho vzhuru, tak se pokousim docist, co jsem pres Vanoce zameskala!

koukam, ze jste resily flisacky a jejich zasmradani-mne tedy vydrzi docela dlouho, jen je vzdycky povesim a ob prebalovani se daj docela solidne pouzivat. Ted je ale peru docela casto, protoze se nam podarilo je uz nekolikrat totalne posr.., davj se mi do nich totiz fakt hodne dobre pleny narovno, no a obcas jeste kakani nevychytame, tak to dostanou i katata!🙂

jo a ajk jsme tuhle resily ,co vsechno delaj tatinci,tak u nas se to teda moc nejalo! A jeste jsme se u toho pohadali. Rekla jsem manzelovi, aby E.prebalil, prijdu tam za 5 minut,hrajou si, tak mu to rikam podruhe, prijdu tam za dalsi chvilku a zase si hrali, jako bych nerekla vubec nic! No tak mne to nastvalo a bylo to. proste uz ted vim, ze prebalovani a hovinka fakt neeee! ☹

@erinka83 jééé, dalsi tehulka, gratuluji!

VELIKOSTI OBLECENI: to uz vubec neresim, protoze to vubec nesouhlasi! jeste ted mame jedno body vel.56 a neco uz pro mimi 9-12m. Ja davam nejradeji overal a bodycko nebo dupacky a bodycko.

jinak to udelatko na body misto extendoru jsem uz take videla, pamatuju se, ze mamca to opravdu mela na podvazkovem pasu,ale jak to udelat, to fakt netusim, i kdyz jsem nad tim uz taky premyslela

@ladida.l jejda, dalsiiii!🙂 taky gratuluji!!!!

vy se holky cinite!.-) ja bych to ted asi nezvladla
@jasekd teda to mate fakt asi dobre usporadane! My mame 3plus1 a ja mam furt malo mista!🙂 ale to jsem mela i v 1plus1 jedna 🙂 hoĺd jsem desne rozpinava!🙂))

drak mi usnul, tak jsem se rozsoupla! tak prominte za ten saaaahodlouhy prispevek!🙂

slunicko76
3. led 2011

JESTE SE POCHLUBIME NOVYMI ANAVY EASY!🙂

blka
3. led 2011

@slunicko76 Sluší. Esterka je moc krásná 🙂 . Jsou na patentky? Já si nepamatuju, jestli byly jak na sucháč, tak na patentky. Číhám na ty na patentky, jestli vůbec byly 😀

margotg
3. led 2011

@ivuska.h zdravím, potřebovala bych radu od našeho odborníka na plenky 🙂 Nevíš, jestli slabý roztok sava poškozuje tu PUL vrstvu? Zbytek to snese v pohodě a mám pocit, že občas by to potřebovaly i ty vršky. Já nějak si nemůže zvyknout na to, že pořád zasmrádají, to by se to buď muselo prát denně nebo vyvářet. Díky 🙂

margotg
3. led 2011

@slunicko76
@slunicko76 móc pěkný 🙂Mě se podařilo ulovit ty zelený a supr 🙂 🙂 🙂 Ale zdá se mi, že jsou nám volnější kolen nožiček, nebo to málo utahuju.

helulela
3. led 2011

zdravím v novém roce 🙂
@blka patentky prý byly, ale na vlastní oči jsem taky žádný nezahlídla 😉
@slunicko76 Esterka dělá dobrou reklamu
a gratuluju všem novopečeným těhulkám, ať to dobře zvládáte a brzo se dočkáte vytouženého II. trimestru 🙂

blka
3. led 2011

@helulela Díky. Já jsem viděla, když tam byly ještě všechny, jen jsem si už nebyla jistá, jestli byly i patentky 😅

erinka83
3. led 2011

@slunicko76 díky 🙂

slunicko76
3. led 2011

@blka jj,na patentky!
@margotg tak to zavidim, mnese moc libily,ale nevydrzela jsem cekat!🙂
ja jsem spokojena a uz i na tu drobnou zmenu v zapinani jsem si zvykla. 🙂 ja to teda utahuju asi dost,volne nejsou a zatim TUK TUK neprotekly,tak snad to instaluju dobre! 😀

margotg
3. led 2011

@slunicko76 ta malinová je taky moc hezká, taky bych si dala ještě říct, ale musíme vychytat ty co máme 🙂 ale kapacitu maj tedy fest 🙂

slunicko76
3. led 2011

@margotg to jo a jak je tam tak mala pripnuta taky patentkama, tak se tam misto ni muze pricvaknout dalsi dlouha a je to jeste urcite daleko vic save!

slunicko76
3. led 2011

@margotg my mame jeste pomerancovou, tak je taky super,ale kdyz se nasemu drobeckovi chtelo pozovat, tak byla zrovna na susaku!🙂

margotg
3. led 2011

@slunicko76 Jj, ted by Ivuš měla ještě začít dělat vkládačky s patentkama 😀 😀 Nám to možná bude s 2ma dlouhejma a jednou krátkou stačit i na noc, už jí mám připravenou.

slunicko76
3. led 2011

@margotg tak na noc ja pouzivam jednovelikostni anavy na patentky s dlouhou i kratkou vkladackou a na to PULky a zatim to drzi TUK TUK. tyhle Easy mam na paradu. uz se tesim, jak to bude v lete koukat z pod saticek!🙂

dagmarkaaa
3. led 2011

Ahoj vespolek,
@slunicko76 krásná plína taky máme tuhle malinovou 🙂 ... přesně v létě do šatiček to bude bomba!
a vůbec ty AIO Anavy jsou supr, díky ivusce za ně, máme 2, jednu na sucháč a jednu na patentky... poslední dobou jsem dokoupila ještě Bum genius a Gro Baby, protože v tomhle věku je u přebalování důležitá rychlost a jednoduchost a jsem se vším spokojená 😵 ale Anavy vedou, nejpříjemnější materiál 😉

Holky prosím o radu.... co máte zkušenost už s nočníkováním, kdy můžu počítat že bude dítko bez plenek 😅 😕 do dvou let je to reálné? A co nějaké tréninkové kalhotky od kdy to má cenu 😕

margotg
3. led 2011

@dagmarkaaa já měla obě holky šikovný a přes den jsem to ustáli asi od 15 měsíců 🙂 Samo že nehoda se občas stala 🙂

margotg
3. led 2011

@dagmarkaaa jo a tréninkáče mám ještě doteď, protože než jsem to z ní servala tak bylo pozdě, ale už je to 8 let, tak ted jsou třeba jiný možnosti. Tenkrát to byly myslím fixies.

margotg
3. led 2011

@slunicko76 Já mám právě spíš ty AIO, těm kalhotovkám pořád nějak nemůžu přijít na chuť 🙂

dagmarkaaa
3. led 2011

@margotg jů to je krásné 🙂 a jak jsi to praktikovala? Muselas holky nějak v pravidelných intervalech nahánět nebo si řekly samy?
já chytám 3x denně po jídle kakoše páč je nechci na těch hezkých plínách 😀 ale nepovede se vždy, ale už vím že mezi čůráním má čím dál větší rozestupy i několik hodin... až bude tepleji tak to nějak začnem řešit pořádně.

mehlo
3. led 2011

@dagmarkaaa čauky myslím, že do dvou let je to reálné. My máme 22 měsíců a odplenkovávat jsme začali asi před 14 dny a máme velký úspěchy, dokonce i na noc je půlku týdne suchej. Občas musím teda vysazovat, řekne si tak 2x denně, tak že mě vezme za prst a dovede k nočníku.

margotg
3. led 2011

@dagmarkaaa nějak přesně si to už nevybavuju, jen si pamatuju, že jsem jí koupila takový hezký kalhotky se sloníkama a nad počuranejma jsme byly smutný, ale zezačátku se třeba 5x počurala, než jsem jí svlíkla, ale říkala si. Tak jsme bydlely v kuchini na lině, tam se to utřelo. Na ven jsem jí dávala papírovku a jednou si pamatuju jsme to nějak nestihli nebo mrzlo a nechtěla jsem jí svlíkat, prostě jsem jí řekla že může do plenky a tím jsem jí tak zkazila radost, že další asi měsíc jsme jeli zase v plenkách. Někdy je taky po měsíci přejde počáteční nadšení a zase nějakou dobu plenkují, je to různé. Druhá dcerka nechtěla být pozadu za první, tak ta se snažila mnohem víc a ve dvou byla bez plenek i vnoci.

mehlo
3. led 2011

@ladida.l ahojky taky moc gratulujem k těhu