Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

permonik7
6. led 2011

@hotarova já mám Bambino Mio pulky a používala jsem je asi od 4měsíců. Mají nejlepší střih na narovno skládané pleny a vícevrtstvé pleny. Dělají úplně malou prdelku. Používáme je pořád a spokojenost, akorát ten vzor mi vybledl. IV soft jsem používala někdy od šestinedělí a naprostá spokojenost, vleze se do nich ledaco a nám neprotíkaly. Měli jsme i organic a ty nám po narození neseděly střihem, až trošku přibral byly super😉
Thirsties mi na malinké mimi nevyhovovaly, třeba novosklad se mi do toho nepodařilo nacpat tak, aby nic nekoukalo. A souhlas s @kvakulka, měli jsme nakoupenou velikost S a v pohodě se to užilo hned od začátku😉 menší se dá dokoupit kdykoli😉

schnek
6. led 2011

@hotarova používám BM na rovně složený plínky, skvěle v nich drží, sucháč je nesmrtelnej, jsem spokojená. IV moc nemusím, organic mi vadí, že navlhají, stávalo se, že se otáček sucháč a dřel kluky na bříšku, navíc se brzy vysuchal 😝 ... ještě používám HaipaDaipa pul a taky spokojenost - na rovný plíny i kalhotovky. Jinak mám BM vel. XS i S a ačkoli měly děti přes 3kg, stejně jsem přes 6n používala XS, ještě teď dávám Anně na tenčí plínky XS, líp sednou a drží kolem nožiček, ale jsou tak tak 😉

zuzanecka81
7. led 2011

ahoj!
mám taky nejraději z pulek thirsties - a jsem asi raritka: neluši budou ani ne za týden 3 měsíce, máme skoro 6 kilo a thirsties xs nám jsou parádně 😀 ale výhledově už sháním, kdo by je chtěl. tak kdyby byl zájem...
fleesáky mám taky ráda velký - používám anavy na hd pastelky. zadek obří, ale taky obří spokojenost 😀

zuzanecka81
7. led 2011

a tady je důkaz místo slibů 😀 ani se nenamáhám je zmenšovat 😎

ivuska.h
7. led 2011

@kvakulka Mě právě přušly strašně obrovské, ale to fakt záleží, přes jakou plínu to chce člověk dávat. A taky nemám ráda PULky, co nejsou vevnitř lesklé, protože to nasakuje a není to tak hygienické.

helulela
7. led 2011

@hotarova BM jsou na plenky narovno, jestli chceš dělat novosklad, tak ber IV - já měla Soft i Organic, s oběma spokojenost, i když Organic mám o dost radši. My využili poměrně dlouho velikost NB, ale jinak rovnou S asi stačí. Nad těma Thirsties taky pouvažuj. Já bych asi vzala IV 1x NB a 2x S a rostoucí Thirsties vel. 1. Čtvery PULky se neztratí.

slunicko76
7. led 2011

@hotarova tak BM mam jedny, ze zacatku byly docela dobry, ale brzo jsme z nich vyrostly ( to jsme mely novosklad),pak jsem vubec nechapala, jak si je nekdo muze poridit pro vetsi dite, no a ted super na plinky narovno, krasne se do nich vejdou 2čč, jine plinky uz tak ne,porad pouzivam jeste ty tusim do 9kg.
IV jsme take mely, .ze zacatku super, ale jak se zacala E.hybat, tak ji ty suschace odiraj břisko a taky mi prijde, ze zacaly trosinku provlhavat. Taky se mi u jednech ten PUL zater nejak zkrabatil. Ted uz dlouho uvazuji o jinych a asi pujdu do tech Thirsties,ale nejak nejsem schopna je objednat. Snad se dostanu do Prahy a osaham si je tam na brane.

helulela
7. led 2011

já jsem IV ve vel. M už taky nekoupila, mně vadila životnost sucháčů. Z malých velikostí rychleji vyrostou, tak se to neprojeví, na novorozence bych je brala znova. Teď máme Thirsties, jsou fajn tenký, prostorný, ale úplně dobře Víťovi nesedí. Když je utáhnu kolem nožiček, jsou mu volné v pase. Nijak dramaticky, ale trochu mě to dráždí 😉

slunicko76
7. led 2011

@zuzanecka81 konecne ji vidim bez kocaru!🙂

kvakulka
7. led 2011

@ivuska.h To jo, právě Popolinky jsou lesklé jak psí kulky 😀 😀 . IV peru radši hodně často- začnou zavánět už po pár dnech nošení. Ale zase mi vyhovuje, že trochu větrají (tykteré mají bavlněný vršek) 😉
@zuzanecka81 Taky mám ráda balíky na zadečkách- dítě se dá aspoň pořádně chytit, starší pak padá do měkkého.

kvakulka
7. led 2011

@maly_prcek Mně dvouvelikostní Thirstiesky hrozně štvaly, že když jsem je chtěla na dítěti utáhnout, popotáhnout atp., tak se rozpínaly ty zmenšovací druky. Docela mě potěšilo, že jsem si je zničila jedním vypráním na 90 stupnů 😅

slunicko76
7. led 2011

@kvakulka tak to ja jednou vyprala ty BM na 95st a nic se jim nestalo!

zuzanecka81
7. led 2011

@slunicko76 tak jestli chceš nelušátko pořádně vidět, jukni se na mojí plínovou galerii 😀
http://zuzanecka81.rajce.idnes.cz/Galerie_plin/

helulela
7. led 2011

@zuzanecka81 s dovolením jsem se koukla taky, krásný 🙂 co říkáš na ty Itti bitti tuto?

zuzanecka81
7. led 2011

@helulela zatím saje dobře, ale obávám se, až bude neluš starší, že to ty úzké vkládačky nepoberou 😨 jsem přemýšlela, jestli bych tam pak radši necvakala lkový vkládačky

hotarova
7. led 2011

holky díky moc za rady, tak já asi nekonec vezmu 2xS Bambino Mio a 1x NB Imse Vimse . no a kouknu taky na ty Thiersties, kdyžtak bych je vzala taky, no, a pak budu srovnávat.

hadeline
7. led 2011

@zuzanecka81 plínová galerie teda super. Hned první 2 plenky mám taky koupené. Čekám na testérku 🙂 Jak se osvědčily u vás?

zuzanecka81
7. led 2011

@hadeline zatím fajn, ale dala jsem je jen 2* 😀

ivuska.h
7. led 2011

@zuzanecka81 Jé, ty Easy jí sluší! Nemohla bych si je vypůjčit do galerie? Jestli jo, tak prosím o věk a hmotnost na fotce 🙂

ivuska.h
7. led 2011

@zuzanecka81 Jé a i ty růžové proužky jsou super!

maly_prcek
7. led 2011

@zuzanecka81 @ivuska.h Je možné, že ten fotoblog nevidím?

permonik7
7. led 2011
maly_prcek
7. led 2011

@permonik7 Jo, tohlenc jo 😉 Úplně jsem zapomněla, jak na těch maloškách jsou ty plíny obří 🙂 A Disany mě teda pobavily 😀
Jaké jsou ty jednovelikostní Thirstiesky? Nejsou malé? A nerozpínají se při nandávání ty zmenšovače (jak nám to dělalo u těch dvojek?)

@kvakulka D. Duowrapky rozpínal i při nošení, jak po všem hépal a pak měl plínu u kolen a vše šlo bokem... 🙂 Ale zvolila jsem méně drastickou cestu a "jen" jsem je prodala 😀

maly_prcek
7. led 2011

Jo a nechápu, co máte na těch BM Pulkách, mně přišly dneska v obchodě děsné... 😨 A Thirstiesky na Bráně nemají 😒 Jakýsi výpadek 🙄 Asi budem muset odplenkovat 😀 😀 😀

kvakulka
7. led 2011

@maly_prcek Na Bráně už je mají 😉 www.branakdetem.cz/thirsties-svrchni-kalhotky.htm , a navíc nový vzorečky. I když mně se víc líbily ty jednobarevné, tohle je trochu psychedelie 😅

maly_prcek
7. led 2011

@kvakulka Právě že nemají... Byla jsem tam osobně a maj kulové... 😒

kvakulka
7. led 2011

@maly_prcek To jsou trdla! Před nějkým časem zase pořád psali, že jsou skladem, dokonce vyjmenovali, které konkrétní barvy, ale zboží nešlo vložit do košíku- no a bylo mi sděleno, že nejde vložit, páč žádné Thirstiesy nemají... Chyba v matrixu, zjevně 😅

maly_prcek
8. led 2011

@kvakulka Jako poslední dobou je to celkem děs, tam něco kupujou... Zeptáš se a zboží, evidentně neví, která bije... 😒

markusko
8. led 2011

@kvakulka
@maly_prcek Do Brány jsem vyslala před vánoci kamarádku, půlku věcí neměli, byl problém s věrnostním programem a ještě slečna vůbec netušila, co jsou kikko bavlněné ubrousky... 🙄 🙄 Celkově jsem byla poslední dobou z Brány dost zklamaná (z kamenné prodejny i z e-shopu) a když můžu, raděj nakoupím jinde.

zuzanecka81
8. led 2011

@ivuska.h jasně, jestli chceš, vyfotím i zvonu a lépe 😀 věk 2,5 měsíce, 5,5 kilo 😉