Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

markusko
10. únor 2011

@dlabinecka My máme IV organic a taky na anavy sedí bezvadně 🙂

dlabinecka
10. únor 2011

@markusko Stěžujete mi to 😀 zas nebudu vědět, co teda vybrat...

reruna
10. únor 2011

@dlabinecka mám pop-in vyzkoušené i na 14 kg starším, ale on je dost hubenej, mladší má 11 kg a pop-in má v pohodě, věkem se mění proporce, tak já myslím, že ji ještě užijete

dlabinecka
10. únor 2011

@reruna No, já jsem si to říkala, že se jí třeba zafoukne bříško a povytáhne se, ale ted si to fakt neumim představit, má to zapnuté skoro na konci, ale uvidíme...

reruna
10. únor 2011

@dlabinecka taky to máme zapnuté skoro na konci, ale to od začátku a pořád to vlastně zapínám stejně, máme je asi od 6 kg a taky jsem si už tenkrát říkala, že budou brzo malé, ale jak píše jasekd taky mi na nich vadí ten hrb na zádech, ale co už L. sedí a chodí, tak už tak ne.....

joohana
10. únor 2011

@jasekd Víš že si to nepamatuju, kdy začala sedět? Ale ona jinak byla celkem rychlá, na bříško se otáčela ve 3,5 měsících, začala se plazit v 7 měsících a pak předpisově napřed lezla a z toho se posadila-ale kdy si nepamatuju 😀 .

Jenže to má každý dítě jinak, syn zase do 6 měsíců nepřetáčel, pak se plazil, pak si stoupl a začala chodit (v 11 měsících) a nakonec si sedl z chůze a lezl až když chodil 😅 . Vím že děti nemají ty fáze přeskakovat, ale jak to udělat už nevím.
A neboj, známá z jiné diskuze (ona teda hodně neřeší, i věci kvůli kterým já bych už dávno šílela) má synka stejně starého jako je A., začal chodit v 19 měsících. Stejně tak kamarádka-starší chodí od 18 měsíců, mladší od 9.

joohana
10. únor 2011

@jasekd 😀 jj, já jsem spokojená Ivuščina zákaznice, z jejích bambusových vv mám výbavičku-jenže byla myšlená pro prtě a chodí mi v ní dvouletka. Maloch asi ze začátku utře a bude v novoskladu 😉 .
Dnes jsem zkusila vzít malé plínku, vzdala jsem to po hodině a 4ks pročůraných tepláků. Jako jo, ví co udělala, přijde a zahlásí že "Mami, Annie aa, moký kahoty", ale na nočník si sedne maximálně těsně po sundání těch mokrých tepláčků(takže nic) a za deset minut je mokrá zase. Fakt na to asi ještě nemá. Ale je to na palici, když dítě mluví ve větách, ale kouká na mě jako že nočník je vynález ďáblův. Synek, který byl na pamperskách se mi přesně v jejím věku odplínkoval, snadno a během 14 dnů. Holt ona je napřed hubou, ale tělesně naopak.

joohana
10. únor 2011

@deniskakubicek Popolinky vv jsme používali doteď, takže asi rok (?). Teď ke konci už teda samotné nestíhají, chce to do nich dát třeba BH nudli. Pár se mi jich začalo párat (to obšití). Kdybys měla zájem, zrovna jsem je vyřadila - Annie má zadeček v bambusovém froté, na prtě plánuju nějaké čtverce a snad se ta moje velká holka v létě odplínkuje. Mám 16ks Popolinek vel. M - zalevno, je vidět používání. Nejsou na nich vyloženě fleky, ale jakoby zašedlé na prostředním díle. Pak mám ty 4ks napárané, přidám zadara. Kdyby byl zájem, napiš IP.

dlabinecka
10. únor 2011

@reruna Já je používám hlavně na noc, přes den se snažím dávat ty nejštíhlejší na dobu bdění a na spánek jí klidně dám ty tlustší 😀 No, uvidíme, kdyžtak je zrovna podědí druhoš 🙂 Toho teda nevim, do čeho budu balit, asi mě to zas bude stát nějakou tu kačku 😅

sussanah
10. únor 2011

@deniskakubicek na popolini vv mi vyrostl kluk 🙂 Davala jsem je od 1t maleho, obcas teda bylo neco na svrchnacich, durch to slo asi 2x (ale kakal jednou za 5 dni, takze to fakt byly davky..). Od asi 5-6m jsme meli vel M, to uz kakal do nocniku, takze na rovno to bylo fajn. Ale vydrzelo to tak 1-2 poradne davky, jinak to bylo dobre jako vkladka na noc. Za me je to dobry pomer cena/vykon, me se teda neparaly vubec zadne. Urcite budu pouzivat i u druheho 🙂

sussanah
10. únor 2011

Jeden den jsem pryc a tolik stranek popsanych 😀 Ad porody, ja se teda tentokrat urcite pripravuju na ambulantni porod (pokud samoze bude vse se mnou a s mimcem ok), protoze zazit dalsi den na odd. sestinedeli, tak me asi trefi. Pro me to bylo fakt priserne, na dite jsem byla sama, byla jsem hladna (jidlo se jaksi v noci nepodava a me dite v noci proste jen a jen rvalo), byla jsem nevyspana a zoufala, az to hezke nebylo.. Takze za sebe, pokud porodim v pohode ( a ja porodim v pohode 😀 ), tak se proste sbalime a pojedeme domu 😎

markusko
10. únor 2011

@joohana 🙂 Můj dvouletý synovec mluví snad od roka ve větách, je v tomto neskutečně šikovný, ale chodí zásadně do plínek a pak si lehne na zem a řekne mámo, přebalit 😀

markusko
10. únor 2011

Ad ambulantní porody - jak se v tomto případě řeší ošetřování mimča (kontrola kyčlí, ledvin, příp. kontrola hladiny bilirubinu, ošetření pupečního pahýlu apod.? 😕 To by mě zajímalo? Nemám o tomto ani páru, stejně jak píše
@sussanah, nemám na odd. šestinedělí hezké vzpomínky 😔, takže by mě ten ambulantní porod také hodně zajímal. Vím, že třeba v Holandsku je to naprosto normální porodit v nemocnici a odejít domů. Zase si říkám, třeba je jako druhorodička nebudu zajímat, takže mi dají pokoj třeba ohledně kojení... což bych opravdu ocenila.

sussanah
10. únor 2011

@markusko na ty kontroly si vetsinou do porodnice dojedes, dulezite jsou krevni testy (pichani paticky), to se domluvis s pediatrem, kontrola zloutenky je vetsinou pediatrem "kouknu a vidim" 😉 Pupecni pahyl je to nejmensi, lihem jsme ho potirali v porodnici stejne my a ne sestry a teda kdyz ho neodstrihnou, tak proste casem upadne (udava se ze nejpozdeji do 10dnu), kazdopadne to ti taky bude pediatr kontrolovat. Jo a co jsem teda cetla, tak ze je dobre se domluvit s pediatrem, ten by mel chodit kazdy den na kontrolu, poslech srdce apod do tech 4dnu, pak uz klasicke kontroly jako po propusteni s porodnice. Ale teda jeste nemam zdaleka vse nacteno, zatim mam casu dost 😀

markusko
10. únor 2011

@sussanah Máš nějaké dobré stránky? Kdyžtak mi prosím hoď odkaz, sem nebo do IP, já to sice ještě studovat nemusím, ale zajímá mě to 🙂 Děkuji

ivuska.h
10. únor 2011

@joohana Asi se jí prostě nechce to řešit... Co nějaká pozitivní motivace? Nové krásné kalhotky s princeznama nebo tak něco 😀 Škoda, že ještě nemáme ty tréningáče...

sussanah
10. únor 2011

@markusko zatim jsem ani nic nehledala, nekoukala, ale az na to prijde rada, tak se podelim 😉

sussanah
10. únor 2011

@joohana jo u nas pozitivni motivace rozhodne funguje, maly ma slipy s autickama a vzdycky na nocniku si je prolizi a dela "brrrrrm brrrrrm brrrrm" 😀

ivuska.h
10. únor 2011

@markusko Kyčle -- ortopedie v dětské, ledviny -- nijak, v naší porodnici se to stejně nedělá, naopak nám pediatr navíc udělal vyš. očí na zákal. Bilirubin se nesleduje, jen kůže a podrobnější test až při podezření na vysokou hladinu. Pahýl -- co je na něm k ošetřování? Udržuje se v sucju az pak prostě odpadne. Jasně, že kdyby nějak zlobil, zakročil by pediatr. Krev na screening nám taky odebral, chodil k nám 3 dny po porodu a 4. den my k němu. Ondra se narodil v 8 večer, takže hned ten den ho dr. neviděl, až dryhý den.

Ambuporod je normální nejen v Holandsku, ale vpodstatě všude na západě, jmenovitě třeba UK, Německo, Rakousko...

Pardon za překlepy, kojím...

sussanah
10. únor 2011

@ivuska.h jsem si rikala, ze me zmatene info urcite uvedes na pravou miru 🙂

ivuska.h
10. únor 2011

@sussanah Mě zmatené nepřišlo 😉

sussanah
10. únor 2011

@ivuska.h mam jeste par mesicu na dopilovani detailu 😀

ivuska.h
10. únor 2011

@sussanah No hlavně abys sehnala svolného pediatra, na tom to celé stojí... Plus teda by se ti hodila PA na kontrolu zavinování dělohy (ale to poznáš i sama, když budeš vědět jak), případného poranění atd.

sussanah
10. únor 2011

@ivuska.h to myslim, ze nebude problem. Sice jsem o tom s nasi pediatrickou jeste nemluvila, ale vim, ze prebrala minimalne jedno mimco po domacim porodu do sve pece a dle maminy to bylo uplne bez problemu, takze ambulantnim porodem ji mozna jenom potesim 🙂

joohana
10. únor 2011

@markusko No, taky to tak vidím 🙄

joohana
10. únor 2011

@ivuska.h Já vidělá krásný černobílý gaťky s Kittinou, bohužel jen velký. Asi pořídím, stejně je budu kupovat, ale hrotit to nebudu, čekám na teplé počasí 😉 . Navíc v dubnu přijde prtě, kdoví co to s ní udělá...

betelgeuzz
11. únor 2011

@dlabinecka nijak ses mě nedotkla 🙂 Ale tyhle příběhy, jak tvrdí rodičce, že nerodí,a nakonec porodí např. u vypisování papírů, se stávají i v jiných porodnicích. Pro mě to teda není známka toho, že jde o špatnou porodnici. A chození na WC přes chodbu jsem zažila ve všech třech okolních porodnicích, co tu mám. Mmch, mě taky neprohlížel po porodu gynekolog. PA mi kontrolovala očistky a párkrát pomačkala břicho.

@jasekd tak to byla tvoje máma asi spíš vyjímka. Já jsem se sestrou o 18 měsíců a ona se mě už asi od půl roku malé ptá, kdy bude druhé 😀

sussanah
11. únor 2011

@betelgeuzz jeee, teprve ted jsem si vsimla, ze mame stejny termin 🙂

betelgeuzz
11. únor 2011

@sussanah já taky nechápu, jak někdo tvrdí, že si na šestinedělí odpočinul. BUdíček před 6 a celý dopoledne se střídají vizity s uklizečkama. vizita samozřejmě příjde nejlépe ve chvíli, kdy dítě usnulo. Taky doufám, že tentokrát bude vše OK a šla bych domů dřív. Jo, a máme stejný TP 🙂
A máš fajn, že už víš, že tvůj pediatr je svolný. Nojo, v Brně jsou zvyklí i na domporody. Nevím, co já tady na malém městě. Ale teď jsem naprosto v pohodě odložila MMR, dr mi dala jenom podepsat papír, takže bych tipla, že jsem taky nebyla první.

betelgeuzz
11. únor 2011

@sussanah no já si všimla už dřív, ale byla jsem ještě v utajení 😅