Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
7. črc 2011

@rozarka65 Já mám taky ten evropský typ, taky čínský už tenkrát taky neměli... asi se hůř drží mezi kolenama, ale zas je prý větší... My ho užili hodně, hlavně pak když jsme někam jeli...

rozarka65
7. črc 2011

@maly_prcek No už se moc těším...🙂 Včera jsem ji nechala rozbalenou po dobu kojení...a ještě se vyčůrala a dvakrát vykakala...tak mi to přijde lepší než když ji rozbalím,vykaká se a zase zabalím...protože mi do plínky nekaká...

rozarka65
7. črc 2011

@maly_prcek Snad to nevzdám a vydržím...když to viděl můj taťka,tak nevěřil...🙂 Je hrozně fajn,že mě taťka podporuje v látkovkách a všem okolo...🙂

ivuska.h
7. črc 2011

@rozarka65 No jo, lidi s BKM to mají složité 😀 Moje dítě ochotně tentilo do pleny, takže jsem měla o starost míň 🙂) Klárku jsem bohužel takto vleža kojit nemohla, měla dost reflux a děsně pak blinkala. Takže to jsem poctivě sedala a nechávala odbrknout, Ondra byl v tomto velmi nenáročný. Snad se trojka inspiruje 🙂)

rozarka65
7. črc 2011

@ivuska.h No já jsem ve všem zatím úplný začátečník...taky vím,že nikdy nebudu úplně naladěná na mimi,abych zvládla BKM na 100%.....ale přišlo mi to jako dobrá kombinace...myslím látkovky a částečná BKM.....🙂 A třeba se plínek malá brzo zbaví...S prvním dítkem jsem jela v jednorázovkách a plíny plně do roka a půl, pak jen na noc a od dvou je bez....

ivuska.h
7. črc 2011

Mám prosbu na maminky dětí ve věku od cca 18 měsíců do 3 let -- probíhá poslední fáze přípravy tréningových kalhotek na výrobu a potřebujeme ještě vyladit délku gumiček kolem nožek (v pase bude nastavitelná). Velmi bych ocenila, kdybyste mi mohly napsat (jako komentář přímo sem), kolik vaše děti měří kolem stehýnka (těsně pod prdelkou 🙂), jak jsou staré a kolik váží. Děkuji!

blka
7. črc 2011

Jsem tu po dlouhé době a vidím, že @ivuska.h čeká další miminko. Gratuluju 🙂
Jinak Mareček měří cca 82cm, váží cca 9kg, kolem stehýnka má 23cm a starý je 2 roky 😉

ivuska.h
7. črc 2011

@blka Díky (za míry i gratulaci) 🙂

florentina
8. črc 2011

@rozarka65 gratuluji k Elince a k tomu samostatnému uspávání...to jsme začali doma praktikovat ve 3 měsících a od prvního dne bez problémů. Je to podle mě jako vše individuální, ale do té doby jsem to ani nezkoušela, stále chtěla být malá u mě /ideál šátek pro volné ruce přes den/ a usínala jen u kojení a bylo by to jen trápení.

florentina
8. črc 2011

@rozarka65 k tomu nočníčku...já kupovala teď na bráně a je to sice čínský nočník, ale když dorazil domů, taky jsem koukala, že je na něm napsáno evropský...tedy už nevím přesně ale bylo tam něco jako čínský nočník evropského typu či co....ale používáme s úspěchem od prvního dne ....já nevím jaký je rozdíl oproti tomu čistě čínskému, ale tenhle v pohodě hodím mezi nohy a sedím s malou u toho většinou na gauči🙂...takže bych se toho nebála a koupila klidně i ten evropský

rozarka65
8. črc 2011

@florentina Děkuji...🙂 Asi je opravdu malinká...dneska i lépe spinkala se mnou v posteli...🙂 Do šátku se mi ji nepodařilo dát...ten zkusím později...ale ve vaku mi hned usnula...🙂 Ten evropský je o něco větší a nemá tak široké okraje....No už abych měla nočníček doma...🙂

zlababa07
8. črc 2011

Ahoj vespolek, budu prodávat 4 HD pastelky nebělené, používané sporadicky cca 7 měsíců, jedna jako nová a 3 trošku opranější a hlavně trochu obarvené od prostěradla, takže mají lehce růžový nádech (foto dodám do bazárku co nevidět). Víc v IP, já mám raději kapsovky a AIO, takže mi tu tak trochu zahálejí 😉

lukava
8. črc 2011

ahoj holky, po přečtení několika různých článků jsem se rozhodla pro látkovky. Mimčo se má brzo narodit a zatím jsme nakoupili jen jednorázovky jeden balík. Klasické čtvercovky, co jsme nosily jako malé se segrou, mám nachystané u táty a přemýšlím, jaké koupit ty svrchní kalhotky a jak se ty čtvercovky do nich pak skládají. Umí někdo poradit začátečnici? Jedniné, co nechci jsou asi vlňáčky, že je moc práce s impregnováním, tak asi PULky, ale nevím, jestli se vyplatí koupit tu velikost NB nebo třeba rovnou S a jakou značku. Chtěla bych určitě na sucháč, ne s patentkama. Předem díky za rady!

reruna
8. črc 2011

@lukava ahoj, tady máš nějaké návody na sklady z čtvercovek, http://www.branakdetem.cz/clanky/galerie nejvíc se používá ten novosklad nebo z vícevrstvých ten kalhotkový sklad, na to jsou dobré prý anavy vícevrstvé plenky. Svrchní kalhotky pulky na sucháč na novosklad bych doporučila Imse Vimse Organic velikost na novorozence ale neporadím, my jsme je měli až od 4 m a hned vel. L

lukava
8. črc 2011

@reruna moc díky, to je skoro jak origami : )))...brána k dětem asi bude správná záchrana, Imse Vimse se dost prodávají tady na bazárku, tak si říkám, že s nimi asi mamky moc spokojené nejsou, ale když píšeš, že dobrý, no uvidim další rady, snad do toho postupně proniknu 😉

markusko
8. črc 2011

@ivuska.h Ivuško, "škoda" že si tvých tréninkovek neužijeme, ale malá se mi odplenila v podstatě ze dne na den, asi si uvědomila, jak línou a neschopnou matku má (já ji k tomu nijak nevedla, přišlo mi to ještě brzy 😅 ) a tak si jednou sama sedla na nočník a od té doby je prakticky měsíc bez nehody (a to i ve spánku). Tak jsem na ni koukala jako z jara, takhle jednoduše jsem si to teda nepředstavovala 😀 Je to prostě šikulka 😵 . Přitom do té doby se vůbec netvářila, že by to chápala, vůbec nevěděla, oč jde, nočník odmítala, vydržela na něm max. 3 vteřiny. Jo a koukám, že máme skoro stejně termín, to vám vychází nějak na Vánoce, ne? 🙂

Ad článek - je to psané v rámci sekce Happy klub (a určitě touto firmou sponzorované), tak co byste čekaly?? 😀 😉 Přeci tam nebudou vychvalovat látkovky 😉

joohana
8. črc 2011

@ivuska.h Zítra ti Aňuli poměřím🙂

erinka83
8. črc 2011

@markusko tý jo, ideální odplenkování, gratuluju 😵 u nás se chápe, na co je, ale většinou na něm stejně sedět nechce....

markusko
8. črc 2011

@erinka83 Jojo, já si před narozením druhého přála, aby se malá uměla sama najíst, až přijdou časy, kdy u ní nebudu moct půl hodiny sedět a krmit ji 😀 , to už se jí teda cca od roku a půl daří dobře, ale že bude i bez plenek, tak v to jsem ani nedoufala 😵 Holt ji asi podceňuju 😅 ale asi je potřeba, aby jim to v těch hlavinkách "docvaklo" samo 😉

Ivuško: Ty míry taky zkusím během víkendu zaslat.

erinka83
8. črc 2011

@markusko jo, tak to jsem si přála taky 😀 ale plínky má furt, že čůrá si uvědomuje, když jí to teče po noze, ale do plínky mi nehlásí, a jídlo...je schopná se sama najíst celkem, ale taky se jí často nechce 😀

reruna
9. črc 2011

@lukava no to ne, menší velikosti IV se prodávají prostě proto, že z nich mimi vyroste, takže se vyplatí je pak v bazárku koupit, nejsou moc zničené a na děti do doby, než začnou sedět jsou ideální a většina holek odtud ti to jistě potvrdí, že jsou nejoblíbenější 🙂 ale na větší mimčo, které už sedí a lozí jsou pak lepší pulky na patentky, protože ten sucháč se pak otáčí a odírá bříško.

lukava
9. črc 2011

jj, taky jsem koukala, že ty IV organic vyhrály plenu roku na týdnu respektu k porordu, tak na tom asi fakt něco bude 😉 ...takže na novorozence se sucháčem, později s patentkama...budu si pamatovat a moc dík za radu!

maly_prcek
9. črc 2011

@lukava Jj, taky IV můžu doporučit (mám ale radši "igelitový" vnitřek, takže u nás IV soft, ale o něco raději mám teda Thirsties). Ony IV docela dost frčí, takže je má hodně lidí a opravdu dítko hodně rychle z těch XS a S velikostí vyroste a přitom gaťky jsou v super stavu... Já jsem taky prodávala PULky, i když jsem plánovla další mimčo - nevíš, kdy se zadaří, ty gumičky dlouhým skladováním stěří, taky jsme potřebovali peníze na další velikosti...
Ad velikost - IV konkrétně klidně hned vel. S, my je měli od 3kg a v pohodě, jdou pěkně zmenšit...
Dala bych si pozor, aby byly fakt po 1 dítěti, málo nošené, pak kllidně můžeš vzít i z druhé ruky... Vel. XS a S se dá, Mko bych už třeba u PULek koupila raději nové...
ad vlňáčky a flísáčky - nikdy neříkej nikdy 🙂 U nás od 5m co není vaječina nosíme prakticky jenom je 🙂

lukava
9. črc 2011

@maly_prcek už jsem objednala ty PULky IV organic 2x a soft 1x ve velikosti NB, snad chvilku vydrží, a pak zkusím prodat na bazárku, chtěla jsem raději nové, abych měla jistotu

katyxq
9. črc 2011

Ahoj, potřebovala bych trošku poradit s látkovací výbavičkou. Seznam toho, co chci koupit mám sepsaný v albu. Jak top vidíty vy, co byste přidaly nebo ubraly, doporučily jinou značku? Děkuji za rady.

lukava
9. črc 2011

@katyxq perfektní seznam 🙂 taky jsem zvědavá, co na to tady zkušené mamky řeknou

lusinta
9. črc 2011

Katy přidej prosím link

ivuska.h
9. črc 2011

@katyxq Mě se ta výbava zdá dobrá, svrchňáků máš dost (snad bych možná místo jedněch PULek vzala flísáky nebo vlňáky). Plínek z té savější kategorie (bamb. vv, kalhotkovky, AIO) máš celkem 23, to je dobrý počet, ty čtverce ti asi občas vyjdou na nouzové přebalení, hlavně v obdobích, kdy budou plínky pomaleji schnout, ale myslím, že by jich klidně stačilo jen tak 15. Přebalovací podložky bych asi vzala 2 (náš doktor požaduje do poradny dvě -- jednu na stůl a jednu na váhu).

lusinta
9. črc 2011

Rozarko gratuluji k částečnému bkm🙂 uvidíš,že jakmile se s malou ještě více zžijete, že vám bkm půjde skvěle! A nějakou misku (nemusí to být zrovna evropský nebo čínský nočník) se fakt hodí mít po ruce.jinak je to vždycky víc o lenosti, jeslti dítě rozbalím a zajdu s ním nad umyvadlo, když si nejsem jistá🙂jakmile je po ruce miska/nočník, jde to nějak snáz🙂

ivuska.h
9. črc 2011

@lukava Jo ještě jedna věc ti tam chybí, pokud máš pračku s předním plněním, doporučuju do kýblu na plínky ještě síťku, nebudeš muset do pračky přendávat plíny jednu po druhé. Viz http://ekopleny.cz/cs/kategorie110840/detail156... nebo http://ekopleny.cz/cs/kategorie110840/detail156....