Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
20. říj 2011

@chlebenka Dávám novosklad - někdy samotný (když vím, že bude vzhůru a budu za chvíli přebalovat) nebo novosklad s vkládačkou (malou nebo větší, zas podle toho, jak dlouho potřebuju, aby to vydrželo) nebo bambusovou vv. Kalhotkovky zatím moc nedávám, AIO okupuje stále starší, takže taky ne. Začínám skládat plíny i narovno, protože malá kadí do nočníčku. Separačky nedávám. Vkládačky mám z ikea ručníčků, doma šité nebo z kalhotkovek Anavy.
Výbavička ti do začátku určitě bude stačit. Pozor jen na to, co jsou svrchňáčky (ty "igelitové" - třeba ty Thirsties duowrap) a co kalhotkovka (ty látkové - BL bambus) ať ti to neproteče... Ale to bys zjistila 🙂 I když muj muž s tím má potíž doteď a to už látkujem druhé dítě 😀

Thirsties duo - jdou pěkně i na novosklad, já je mám ráda. Jinak jedu teda flísáčky.

helulela
20. říj 2011

@chlebenka můžeš se stavit v Tescu a koupit obyč flísovou deku, mívají ji za 69 Kč. Víťa z ní má separačky oranžové s kytičkama 😉

romcovaklarka
20. říj 2011

@chlebenka Tak do 62 by se ti mělo vejít. Malej měl 3,82 kilo a roste dost rychle a v papírovkách jsme 56ku nosili měsíc, tak 62 určitě v látkovkách vynosíte, když nebudeš mít obříka. No taky třeba na spaní když mu to nabalíš víc, s vkládačkama a tak, tak budeš potřebovat volnější pyžamko a přes den na čč a časté přebalování ti bude stačit menší oblečení.

maly_prcek
20. říj 2011

@kkomtesa Anavy easy a můj názor - je potřeba se s nima naučit "pracovat" a dávat si pozor na 1) aby byly dobře vycpané (jako co si budem říkat, někteří lidi jsou schopní reklamovat, že jim 1 vkládačka nevydží 3h a 3dcl moči) a 2) aby se nepřetočila ta vnitřní látka u gumiček a nenavlhalo od toho oblečení. Pak je to dobrá plína. Já mám třeba radši BG, už jsme se sehráli 🙂, ale proti Anavy easy nemůžu nic říct.
Jinak mně osobně už někdy protekla každá AIO, co jsem měla (měla jsem asi 5 značek), někdy to byla moje chyba (kapacita/nechala jsem čouhat vkládačku/blbě utáhla), nekdy jsem ani nezjistila, kde byl problém, někdy to byla blbá shoda náhod (čůrání rychle při leže na boku - steklo to)... Stalo by se to i s papírovkou, prostě se tomu 100% vyhnout nedá... Prstě jenom některé značky protékaly pravidelně a jiné výjimečně.
A u AIO je důležitý střih, ty musí sednout, proto někdo řekne super, jiný blbé...

elaaa
20. říj 2011

@chlebenka Já dávám na čerstvého novouše novosklad s vkládačkou (Ikea ručník nebo žínka) a na to Thirsties. Zatím dobrý. Jen se mi nedaří ten novosklad utáhnout u nožiček. Má je hrozně hubené a pořád s nima šije.
S oblečením problém nemám, má 56ku. Bohužel máme široké balení, ale řeším to až na dupačky a to Popolinkou One Size. Samotný novosklad ji nožky v žabičce neudrží.

@holky: Bude potřeba mít časem ten novosklad u nožiček utěsněný? Fakt nevím, jak na to. A to jsem koukala i na návod od Andělky. Malá kadí pořád, takže to nejsou velké nálože. Nehoda zatím nebyla.

reruna
20. říj 2011

@kkomtesa v koupelně máme topení žebřík, tak na něm suším i některé plenky, dám pod ně nejdřív jednu čč, a pak přehodím kalhotovku - pozor na topení nikdy nedávám pulky a AIO s pulem ani vlňáky to mám strach a taky to topení nemáme zapnuté na nejvyšší výkon, ale plenky z bavlněného froté tam dávám a jsou přes noc suché a ostatní dám aspoň na sušák blízko topení, jediná újma, kterou na plenách pozoruju je , že jsou potom tvrdší a musím je více promnout

aemmi
20. říj 2011

@elaaa mně se to někdy zadaří utáhnout a jindy ne, právě jak sebou šije, dneska mi to poprvé proteklo na svrchnáky, hodila tam docela nálož, protože celou noc nekadila, nevím, jak to vychytat 😖

romcovaklarka
20. říj 2011

@elaaa Hele malej má nožičky tlustý a taky kolem nich nemá novosklad utěsněnej. Já mu to vždy zastrkám jakoby dovnitř a kolahotkama to pak drží. Na kalhotky mi to většinou neproteče, i když on nekaká beztak často.

kkomtesa
20. říj 2011

@florentina Tak se máme na co těšit🙂 Dnes byl s mrkví úspěch - dali jsme ji do lahve na dudlík a skoro celou malou mrkev dal! Ale pak chtěl radši mlíčko.

kkomtesa
20. říj 2011

@florentina Díky, vidíš, tyhle informace jsem neměla. Já přebaluju přes den podle toho, jak cvičíme Vojtu - to je cca po třech hodinách, a když po čtyřech tak ještě jednou mezi tím, ale v noci pokaždé, když se probudí (ted je to dvakrát za noc, do svých 4M začal spinkat celou noc, ale jen do té doby, než mu doktorka řekla, že málo přibírá - od té noci opět buzení v noci🙂

florentina
20. říj 2011

@ivuska.h souhlas, ani papír není samospásný....
No a abych ti taky udělala radost, dnes jsem byla s malou na neurologii a měla na sobě zelenkavou Anavy Easy a doktor chtěl, abych ji tam jen v plence dala na zem a ukázla jim, jak malá leze. Když opomenu to, že malá doma metelí jak drak a tady na povel samozřejmě nechtěla hnout prdkou, tak mne taky pobavilo, že na ní sestřička kouká a říká: "ta má ale hezké zelené kalhotky. A pod tím má normálně papírovou plínku?" 😵....tak jsem jí říkala, že ne, že toto je ta plínka, tak z toho byla úplně paf a moc se jí to líbilo. Evidentně to viděla poprvé v životě, ale pak říkala, že už slyšela o tom, že se v dnešní době tyhle! věci nějak rozmáhaj 😎

ivuska.h
20. říj 2011

@florentina Nojo, měla by se dělat nějaká osvěta... Existuje projekt Představujeme látkové pleny lékařům, šel na to výtěžek z dražby plínek z Pleny roku, ale nějak to asi zatím není v běhu...

romcovaklarka
20. říj 2011

@ivuska.h Já jsem četla "představujeme látkové pleny LÁTKAŘŮM" a divila jsem se, co je to za osvětu 😀

helulela
20. říj 2011

@ivuska.h četla jsem o tom nějakou zmínku na Bráně, zajímalo by mě, jak to probíhá...

ivuska.h
20. říj 2011
silente
21. říj 2011

@helulela - jj, osvětu lékářům tu před lety dávala v diskuzi Lusinta dokupy, letáček apod. Byl to super nápad. Ten odkaz od @ivuska.h to je přesně ono.

Jo a koukejte sem hezky házet tipy na dobré skládání vkládaček apod. pro kluky, od února to využiju 😀 😀 😀

marky27
21. říj 2011

Tak i já dnes dostala balíček nových plenek. Hodně nadšená jsem z Anavy flíšáčků a taky Anavy vv, jsou tak měkkoučké, že mi bude líto na ně dávat ještě separačku, protože bude prdelka o ten příjemný pocit ochuzena. Nebo separačku nedávat? (to pak budu ale naštvaná, když se E. pokadí 😠 ).
Taky mi přišla IB SIO, je to velikost L (11-17kg), ale přijde mi to stejně nějak malé. Mezi nožičkama je to tak uzoučký, že si neumím představit, že to neproteče. Je to jen zdání?

angetha
21. říj 2011

@marky27 Marky zrovna včera jsem dávala IB AIO s bambusovou vkládačkou dceři na spaní ( jinak už plínky nemá), spala 2 a půl hodiny a vydržela...Má tak 12,5 kilo

marky27
21. říj 2011

@angetha ale já mám právě SIO. Nevím, jestli jsou AIO tvarově stejné.

silente
21. říj 2011

@marky27 - mně IB protekla pokaždé 😀 AIO 😀

angetha
21. říj 2011

Ani IB SIO neprotekla...ale ona je hubenější, tak možná proto

marky27
21. říj 2011

@silente vážně? 😖 No tos mě tedy moc nepotěšila.

aemmi
21. říj 2011

@marky27 mně IB SIO neprotéká, dávám ji ráda a to má malá hodně řídkou stoličku 😉

aemmi
21. říj 2011

@marky27 ale koukám, ty to máš asi na starší, ne na novoška, tak to pak nevím...

silente
21. říj 2011

@marky27 - třeba prostě jen pech a moje levé ruce 😀 Teď jsem se na ni došla kouknout a je to SIO 😅 Už máme pro ni jiné uplatnění, mrkni na foto 😀 😀 😀

romcovaklarka
21. říj 2011

@marky27 Mě na malýho IB SIO hezky sedí a má přes 8 kilo a přitom už mu dávám i Lko (nějak ho mám omylem už do zásoby), ale on je teda mladší tak asi tolik nečůrá 😅

marky27
21. říj 2011

@aemmi
@silente
@romcovaklarka No E. má tak kolem 11 kg, tak jsem zvědavá, jak jí to Lko bude. A máme přesně tuhle limetkovou barvičku 🙂 . Jen doufám, že ji na medvídka dávat nebudeme 😉

marky27
21. říj 2011

Taky jsem dnes vyprala nové vlňáčky a až uschnou, tak se je chystám lanolínovat. Jen jsem sehnala jen lanolín s vodou (lanolin con agua), tak nevím, jak to bude fungovat. V lékárně mi ta slečna dokonce říkala, že lanolín bez vody je blbost 😕 Je to taková lepkavá hmota máslové barvy. A až to z té lázně vytáhnu, tak se gaťky ještě promývají ve vodě nebo hned na sušák?

elaaa
21. říj 2011

Tak dnešní dávku stolice (po 4 hodinách spánku) můj novosklad nevydržel. Prošlo to přes všechny vrstvy až na dupačky. Nemáte nějakou dobrou radu, jak to utěsnit?

romcovaklarka
21. říj 2011

@elaaa A přes jaké svrchňáčky?