Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elaaa
21. říj 2011

@romcovaklarka Přes Thirsties Duo. Pořád nemůžu najít grift, aby mi plína nikde nelezla, a stejně leze vepředu a vzadu). Mám je rovnou na největší velikost, aby se tam vešlo co nejvíc plíny, ale kolem nožiček jsou volné. Ona je hrozně hubená.

elaaa
21. říj 2011

@elaaa Ted mě napadlo, že bych mohla ten novosklad vzadu založit, aby nebyl tak dlouhý, že? Ale to už tam asi zas nebudu moci dát vkládačku...

romcovaklarka
21. říj 2011

@elaaa No já myslím, že jak máš právě ty svrchňáčky povolené, tak ti to nima proteče. Ty by měly být víc obtažené. Nebo to sem vyfoť, holky ti určitě poradí 🙂

elaaa
21. říj 2011

@romcovaklarka Vyfotit? To snad raději ne. 😀 Zkusím si na to dát zítra pozor. Ted má na sobě IV Soft a ty jsou ji kolem nožek taky velké.
Co si myslíš o tom založení novoskladu, aby nebyl zepředu dozadu tak dlouhý? Dělá se to?

silente
21. říj 2011

@marky27 - jj, lepkavá máslová hmota. Rozpusť ji v lázni spolu s pár kapkami dětského šamponu. Po nalanolinování nech volně uschnout. Neproplachovat. Nelekni se, budou děsně lepit, to se vstřebá používáním 😉

romcovaklarka
21. říj 2011

@elaaa To nevím, já jsem novoška nelátkovala ☹

silente
21. říj 2011

@marky27 - rovnou na sušák, nelekni se lepivosti, ta časem zmizí

Jinak: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/lanolin-...

marky27
21. říj 2011

@silente díky, diskuzi o lanolínování jsem si přečetla 😵

marky27
21. říj 2011

@silente a ještě se tě zeptám - prala jsi Irmu, než jsi ji použíla?

helulela
21. říj 2011

@elaaa založit klidně můžeš, prostě cokoliv, aby to pasovalo. Já teda vtěsnala novosklad i do Thirsties XS 😕 U svrchňáčků to chce, aby kolem nožiček těsnily. Fakt to klidně vyfoť. Nejjednodušší je, když se ti na to někdo koukne, a jestli nemáš poblíž žádnou látkařku, kouknem rádi my.

helulela
21. říj 2011

@marky27 mám jedny IB AIO vel. M, Adámkovi sedly hezky už od začátku, ty velikosti fakt neodpovídají. Na Vítkovi mi později, jak byl větší, protékala, ale bylo to spíš kapacitou než střihem. Na machrovačku jsou ovšem nej 😀

maly_prcek
21. říj 2011

@silente Tak to bude teď tvoje skládat vpředu 3, vzadu 1 vrstvu vkládačky... Je to pěkný rozdíl, látkovat kluka a holku... 😉 Všecko je naopak - co bylo vpředu, je vzadu 🙂

maly_prcek
21. říj 2011

@marky27 Já třeba separačku nedávám... Ale z těch bamb. vv to jde dolů teda pěkně blbě...

@elaaa Duowrapky určitě zmenši - minimálně na prostřední... Klidně založ (já zakládám vpředu, aby to netalčilo, jak na zádičkách leží). Chce to ty uši pěkně dotáhnout a já tu plínku kolem nožek ohrnuju a pak teprv dám svrchňáčky. A u těch taky zkontrolovat gumičky, aby nikde nic nelezlo.
Ale nejlíp teda funguje dávat nad nočníček/umyvadlo, tam se pěkně vykakají a pak to nejde do plíny 😉

silente
21. říj 2011

@marky27 - nejdřív nastříhala, pak prala, ale jen jednou 🙂
@maly_prcek - no si právě říkám, že budu muset nějak vychytat pindíka 😅 Koukám, že Ty taky hezky zjišťuješ rozdíly v látkování pohlaví 😀

reruna
22. říj 2011

@marky27 nevím jak s tím lanolínem to bude fungovat, kdysi tu holky psaly, že ten s tou vodou nefunguje dobře.... mě v lékárně prodali ten bezvodý lanolín v pohodě a je to žlutá tužší hmota, ale v jiné lékárně mi řekli, že to neberou, protože výrobce, od kterého oni zrovna berou lanolin jim dodává právě už jen ten s tou vodou, že se z toho lépe dělá, protože ten bezvodý asi déle trvá, než se rozmíchá. Tak jestli ti to nepůjde, tak se zkus zeptat v jiné lékárně. Já bydlím na malém městě, máme tu jen 2 lékárny, v jedné bezvodý lanolín mají běžně a v druhé ne.

reruna
22. říj 2011

@marky27 a IB velikost L je maličká plenka, ale nezdá se, fakt sedí i velkým dětem, my ji používáme od 10 m do teď, ale jak je mezi těma nohama tak úzká, tak je sice pro chodící dítě bezva, ale nevydrží dlouho, já ji musím tak po 1,5 h přebalit, jinak kolem nožek proteče

elaaa
22. říj 2011

Tak dnešní ranní novosklad vydržel festovní nápor stolice. Vepředu jsem ho založila a dobře zkontrolovala.

@maly_prcek Zmenšit na prostřední? Zkusím, ale nedovedu si představit narvat tam ten novosklad. Možná bych měla dodat, že tam mám vloženou vkládačku (půlka Ikea ručníku nebo žínku). Malá spí tak 2-3 hodiny a i tak má všechny vrstvy mokré.
Bezplenkovat zkouším. Zatím se mi ale jen jednou vyčůrala do umyvadla. A jinak nad ním jen prdí. Kadí převážně během kojení. A teď v zimě si nedovedu představit mít ji při kojení nahou a ještě položenou nad nočníkem. Ale doma ho mám - šlehací misku z Brány.
Jak jsi to s tvým Mrňouskem začala praktikovat ty?

rebelie
22. říj 2011

Holky, prosím, poraďte, kdo používáte vkládačky z ručníků - jen jste to rozstřihli na obdelník 15*30cm, nebo jste to aspoň oentlovaly? A není ten obdelník moc široký? Nebo jste dělaly i vícevrstvé? Mám tu kupu starých ručníků a chci z nich udělat nějaké vkládačky, žínky a možná i 1-2 kalhotovky... Jo a drží na klasickém ručníkovém froté snapka? (Ještě mi nepřišel suchý zip a chci už šít .)

sussanah
22. říj 2011

@rebelie ja mam vkladacky z ikea rucniku rozstrizenych napul, je to velikost cca 36x26 a teda ja jsem to oentlovala. Skladam to na sirku na ctvrtiny, tj vkladacka delka 26, sirka asi 9cm, docela mi to tak vyhovuje. Snapka na tom docela drzi, zpocatku jsem je pouzivala i na jakoby kalhotkovy sklad na snapku, ale to jen asi prvni 2 tydny, pak uz mu to bylo male a uz jsem je pouzivala jen jako vkladacky. S tou snapkou to ale bude zalezet na kazdem rucniku/frote zvlast, preoste to musi mit alepson nejaka ocka, at se to ma za co chytnout.

rebelie
22. říj 2011

@sussanah Díky, díky. Tak přonejhoším, když snapka nebude fungovat, tak tam zpětně došiju sucháč... Já teď na vkládačky nastříhala takový nudle zhruba 10*30cm, protože tak mi vyšly zbytky z ručníku po ušití žínek... sešiju vždy 2 vrstvy k sobě a pak asi zkusím ty kalhotovky...

sussanah
22. říj 2011

@elaaa k tomu bezplenkovani, proste ji porad zkousej nad to umyvadlo/nocnik davat, minimalne prikazdem prebalovani + kdyz mas pocit, ze asi potrebuje. Kdyz se ti treba u kojeni zacne trochu vzpirat nebo byt nespokojena, tak sup rozpalit a zkusit, potom dokojit. U nas to taky moc ze zacatku neslo, ale asi po tydnu najednou prestal u kojeni kakat a proste si pockal az po nakojeni nebo se proste nechtel poradne prisat, to je u nas vcelku jasny signal, on proste s plnymi strevy odmita jist 😀

sussanah
22. říj 2011

@rebelie no trosku se obavam, ze 2vrstvy obyc frote zadna sava slava nebude, at nejsi zklamana 😉 U frote se mi prave osvedcilo delat vkladacky na skladani a ne nekolik vrstev, blbe to potom schne. Takze treba mit delsi 2 vrstvou, co slozis napul nebo tak neco. Ale treba nebudete mit takovy prutokac jako mame domamy 🙂

rebelie
22. říj 2011

@sussanah Tak já si říkám, že raděj těch vkládaček dám víc než dělat více vrstev než 2 (ty snad ještě uschnou)... A chci teď pár na začátek do novoskladu, kde to snad chvíli vydrží... Určitě nebudu dělat takový všechny... No, uvidíme...

sussanah
22. říj 2011

@rebelie no vsak uvidis, az se mimco narodi, ono se to predem fakt tezko odhaduje 🙂 Ale urcite to pouzijes, to se nebojim, vkladacek neni nikdy dost. Coz mi pripomina me resty, musim jeste tak dobre 5 dosit, nejak mi chybi..

elaaa
22. říj 2011

@sussanah Tak já to zkusím. Nechci bezplenkovat na 100%. Jen jako doplněk k látkování. Nejvíc by se mi líbilo, kdyby kadila mimo plínu. Ale jak toho dosáhnout? Budu teda zkoušet. Uf uf.

sussanah
22. říj 2011

@elaaa no mam pro tebe spatnou zpravu, ty toho nijak trikem asi nedosahnes, mala na to bude muset prijit sama 😅 Ty jedine co muzes je porad ji davat moznost vykonat potrebu i jinak nezdo plinky a ona na to bud prijde a zaridi se podle toho nebo ne. BKM je podle me hooodne o mimcu, nektere to proste bojkotuji a matka se muze rozkrajet 😉

elaaa
22. říj 2011

@sussanah problem je, ze v klubicko po nakojeni blije jak amina. a pred kojenim se ji nechce. no uvidime. max to nepujde, zadna tragedie. 😉

sussanah
22. říj 2011

@elaaa hele, vubec to nehrot. Nas prvni byl taky hodne blinkaci, takze klubicko po kojeni neprichazelo v uvahu, davali jsme jen pred kojenim a uspechy taky nic moc. Potom jsme zacali poradne az koelm 3-4m, to uz blib mene a slo to. Vsak vase nema jeste ani 2 tydny, to je ted kazdy den neco jineho, rytmus veskery zadny, vsechno se jeste 3x zmeni 😉 A presne jak pises, na techto vecech opravdu svet nestoji 😀

romcovaklarka
22. říj 2011

Holky, do lanolínu asi nikdo nechodí 😀 tak já se zeptám ještě tady: akorát to zkouším s tou mastičkou z DMka, ale nevíte někdo, jak dlouho tam musí vlňáčky zůstat? Musí to být přes noc? Nebo stačí třeba hodinu? Dík 😉

reruna
22. říj 2011

@romcovaklarka určitě aspoň 8 h