Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betysek
2. črc 2013

@andy21 Libštátské extra kvalita. 70x70 🙂

terezka312
2. črc 2013

@cholitto super, děkuju za rady!

billinka
3. črc 2013

@evelp Nechat pro další přírůstek a stávajícímu pořídit nové🙂 Co třeba tentokrát na patentky? I když už budou na maximální zvětšení, tak se alespoň nerozlepí;) My sice už moc v PUL kalhotkách nejedeme, ale když už, tak máme dvoje tyto http://www.numama.cz/30-svrchn-kalhotky-bobolid... a sedí i na staršího tříleťáka. Jsou dobré jak na kalhotkovky, tak na pleny na rovno, protože mají kapsu vepředu i vzadu. Jenom by tam nešlo nacvaknout ty Bamboolikovské vkládačky, ale myslím, že by celkem dobře držely v těch kapsách.

evelp
4. črc 2013

@billinka patentky mi moc nevyhovují ☹ mam jedny a jsou takové..nesedí jako sucháče

a je hrozný, že mě nenapadlo, že je vlastně brzo můžu upotřebit pro druhé, to jsem to ale matka 😀 😀 😀 hrůza se mnou už

andy21
5. črc 2013

Holky chci pro miminko nastříhat fleesové separačky z deky, jaký prosím rozměr?
Nebo mám nastříhat 2 rozměry nejdřív pro menší a pak pro větší?
Díky

silente
5. črc 2013

@andy21 - stačí jeden rozměr. 15x30 cm 🙂

andy21
5. črc 2013

@silente děkuji moc, mám velkou deku, tak mám po starostech 🙂

betysek
7. črc 2013

@andy21 Vím, že holky separačky z flísové deky hodně používají, ale osobně bych separačku z deky nedala přímo na zadeček miminka....Když už flísové separačky, tak bych koupila metráž flísu s atestem a nastříhala z ní.

andy21
7. črc 2013

@betysek a jaký myslíš konkrétně že by v tom měl být rozdíl?

cervena_vila
7. črc 2013

@andy21 Mně třeba ta ikeácká deka strašně plastově smrdí i po více vypráních, kdežto dětské oblečení šité z atestovaného flísu nesmrdí. Tak asi tam rozdíl bude - třeba jedno je vyrobené z petlahví a druhé z nového materiálu.

andy21
8. črc 2013

@cervena_vila jasně chápu, tohle je dětská deka a vůbec nijak nesmrdí 😉

luciska82
8. črc 2013

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, zda můžu prát jednovelikostní plenky Anavy (střední část je z bambusového froté) v Persilu sensitive (gel)? Moc děkuju za odpověď🙂

zlatelevizeedna
8. črc 2013

@luciska82 já je v něm peru, teď teda i v DenkMit ultra sensitive.

monasek84
8. črc 2013

Ahoj holky, mohly byste mi prosim poradit znacku nebo typ svrchnich kalhotek pro novorozence na ctvercovky??

betysek
8. črc 2013

@andy21 Jak píše @cervena_vila raději bych volila flís s atestem. Nevím jakou máš deku, jestli má atest nebo ne....Mám taky dětskou deku z Tesca, na přikrytí dobrý, ale na zadeček bych ji nedala....

mavi42
8. črc 2013

Ahoj, chci koupit nějaké Anavy jednovelikostní. Prosím o radu, zda pořídit na patentky, suchý zip nebo snappi sponku. Díky.

elana
8. črc 2013

@mavi42 tohle Ti každá asi řekne jinak, každé vyhovuje něco jiného, vyrábí se vše, tak se to jistě i prodává🙂. Já kupuju jednovelikostní Anavy pouze na patentky, nějak se mi zdá, že ten SZ je zbytečně kopeček navíc, který zas vyboulí svrchňáky (ty naopak preferuju zásadně se sucháčem). Ale je to jen můj pocit, nikdy jsem sucháčový kalhotkovky neměla. Na snapku taky nic, na to nějak nemám odvahu ani nervy a taky se mi prostě ty patentkový líbí nejvíc 🙂

terkamrazek
8. črc 2013

Ahoj Holky,
tak to tady tak pročítám mam už roční cácorku a od začátku teda jsme v papírovkách. O látkování jsem se dozvěděla až z fotoblogu tady na MK. A myslela jsem si ( jako každý neučený a nezkušený) , že látkování je ještě po staru vázání tetra plenek okolo dítěte. 🤐 Já vím já vím. je to už mnohem modernější 🙂 Fakt je ten že malá nesnášela nic objemného na zadečku. Ani pleny na široko kvůli kyčlím. A co jsi budem povídat i moje pohodlnost jí šup přebalit a nic nikde neupevňovat a takk ...
Ale teď mám zase problém jí naučit na nočníček. Nechce mi na něm sedět :/

Nicméně chtěla bych jsi pak látkovky ušít sama doma máte s tím některá zkušenost nebo jsi kupujete origošky? Díky

elana
9. črc 2013

@terkamrazek přidej se sem: https://www.modrykonik.cz/diskuse/plienocky/sij... tady je nepřeberná studnice tipů a vědomostí. Já jsem lempl, nit vezmu do ruky tak na přišití knoflíku a to ještě s nechutí, ale holky jsou fakt šikovný 😵

betysek
9. črc 2013

@monasek84 Holky si chválí na novorozenecký sklad Haipa Daipa. Já jsem dávala od narození čč narovno a ty v HD nedrží, tak že jsem měla ráda Imse Vimse soft NB, jednovelikostní Anavy a jsou fajn i Petit Lulu - v těchto třech drží i čč narovno. Na novosklad jsou všechny také....

betysek
9. črc 2013

@mavi42 Já mám třeba nejraději Anavy na snapku, jsou levnější 🙂, nepoužívám na ně snapku, jen zajístím svrchňáky a max. spokojenost. Na SZ mám jen 2 ks, používám je jen do natahovacích vlňáčku...

betysek
9. črc 2013

@elana Něco mám ušité, něco koupené. Materiál koupíš na sijemdetem.cz. Pokud chceš, tak tam prodávají i sadu na ušití kalhotovky, je to tam perfektně popsané - ušila jsem dle návodu a super....Když se učíte na nočník, tak bych nekupovala nic moc extra. Nějaké čtvercovky máš určitě doma, tak kup jen svrchní PUL kalhotky jednovelikostní - Anavy, Bamboolik, Petit Lulu. Stačí 2 ks...Jestli chceš látkovat na 100%, tak na noc je dobrý noční Bamboolik, na ven dávám kalhotkovou Anavy nebo doma ušitou kalhotovku dle návodu ze sijemdetem.cz . Pokud šiješ, tak vkládačky si ušiješ v pohodě...🙂

monasek84
9. črc 2013

@betysek diky 🙂 Imse Vimse soft NB jsem zrovna vcera koupila a Anavy se chystam objednat.

martaa
10. črc 2013

Ahoj všem, ráda bych se přidala do diskuze, začínala jsem látkovat v roce 2009 a látkovala cca 18měsíců, teď budu znova,ale za tu dobu se na trhu objevila spousta novinek a tak si ráda nechám poradit🙂 ve výbavě po prvním dítěti mi zůstaly oblíbené modely,zbytek jsem již skoro rozprodala a možná bych brala pár nových kousků, ze zvědavosti a možná trochu i ze "sportu"😀 zajímal by mě váš názor na plenky bamboolik a anavy, hlavně noční plenky!!!Díky za všechny postřehy a tipy🙂

javyb
10. črc 2013

Ahoj holky, prosím o radu - můžu prát kalhotkové anavy na víc než 60st.???

elana
11. črc 2013

@javyb jednorázově, když je to nutné, tak jo...ale nedoporučuje se pokud vím prát je tak pořád. Ne kvůli látce, ta to vydrží, ale kvůli gumičkám, vysoká teplota jim samozřejmě nedělá dobře a dřív se Ti povolí a nebudou moc hezky sedět. Máš k tomu nějaký důvod? Jestli jde o bakterie (že té šedesátce nevěříš), tak to neboj, běžná mikrobiální flóra lidského těla těch 60°C nepřežije, pro klid duše můžeš přidávat Sanytol na dezinfekci.

martaa
11. črc 2013

@javyb myslím, že to není nutné, pokud jde o skvrny tak jedlá soda nebo ulrich sůl a pokud o čistotu občas jsem přidávala jedno máchání navíc jinak bakterie Na 60 spolehlivě hynou🙂

nasekuratko
12. črc 2013

Ahoj holky ,moc prosim o radu. Mozna se budu ptat uplne pitome, tak kdyztak to berte s rezervou. Rozhodla jsem se u druheho prcka latkovat. Ale prvni bych to chtela vyzkouset na svem synovi-21 mesicu, ktery bojkotuje nocnik. Neplace na nem, jen si sedne, vstane a schvalne udela louzicku za par sekund za rohem nebo klidne i vedle nocniku. Tak si rikam, ze jednorazovky jsou asi moc pohodlne. Ze bych koupila par druhu latkovek a zkusila, jestli ho aspon tohle donuti na ten nocnik chodit a kdyz ne, aspon si nacvicim, jak se s tim pracuje a co je na to potreba. Je to blby napad?
Videla jsem jednovelikostni plenky, ktere jsou AIO, takze pro vsechny vahove kategorie a do kterych by nemelo byt nic jinyho potreba. Ktere jsou ale kvalitni? Na jakou znacku se mam zamerit? A musim k nim kupovat nahradni vkladacky nebo jak to funguje? Napriklad jaky je rozdil, kdyz budu latkovat s novorozencem a kdyz budu latkovat Sebika, ktery je velky a v noci cura fakt hodne (vypije za den hodne vody). Jaka by mela byt zacatecni vybava, abych to mohla pouzit na oba chlapecky?
Dekuju moc za jakoukoliv radu. Snazila jsem se prostudovat co se dalo, ale porad se v tom ztracim. Jen prece to nejsou nejlevnejsi veci a mam strach poridit neco, co bych nakonec mozna nevyuzila nebo bych koupila spatnou velikost apod.
A jeste jedna vec-jdou napriklad i ty AIO jeste jakoby vycpat klasickou plenkou, aby se zvysila jejich savost treba pres den nebo na delsi dobu v aute? A pouzivate separacky nebo to u techto typu neni potreba?
Fakt se omlouvam, ale jsem v tom uplny novacek. 😅

luthien.k
12. črc 2013

@nasekuratko podle mojí zkušenosti, pokud dítko nedozrálo na nočník, tak ani látkovka ho k tomu nepřesvědčí, náš mladší je na látce od narození a nočník bojkotuje stále, a to je mu skoro 2,5 roku. Ale ušetřit pár desítek kilo odpadu na skládce, který se rozkládá přes 100 let (papírová plena), to určitě stojí za vyzkoušení 🙂 Konkrétní tip na AIO ale nemám, já spíš používám klasickou kalhotkovou plínu (Imse Vimse, Popolini, Haipa Daipa pastelky, Anavy - vystačíme s tím, nechtělo se mi utrácet za ty drahé pleny 😅) a přes to svrchní kalhotky, AIO mám pár zn. Alva baby, což není nic moc kvalita, nejsou to certifikované materiály (objednávané přímo z Hongkongu 😀) a navíc ty protékají hned.

elana
12. črc 2013

@nasekuratko to podstatné napsala Luthien...je to vskutku tak. Já mám syna na látce taky od narození a taky s nočníkem nulové pokroky, myslím že mu to vůbec neseplo, že se mu chce čurat 😒 , ví teoreticky, co se tam dělá, když my jdem na záchod, všem říká, že jdem dělat ccc atd., ale sám se tam nevyčurá a třeba po posazení pak se zvedne a do pár minut má plínku mokrou, takže je jasný, že čurat potřeboval když už tam seděl. Ale nespustí to.

takže k těm AIO: no, u dvouleťáka upřímně s nima moc už nepochodíš, ony jsou fajn, ale ta jednoduchost použití je daní za to, že nemají takovou savou kapacitu jako kalhotkové pleny a svrchňáky. Takže u toho dvouletýho dítěte, kor kluka, který to pálí do jednoho místa, dají i sebelepší AIO tipuju max. 2 vyčurání. Osvědčené značky jsou Anavy Easy (u nás teda protékají od začátku, ale většině holek sedí-jsou to pleny, které buď miluješ nebo nenávidíš, podle proporcí dítěte prostě), skvělý a velmi savý je SIO systém Bamboolik, savý a krásný je SIO systém Best Bottom a krásně sedící a dělající malinký zadeček je SIO systém GroVia, ten je ale už opravdu nutný dovycpat (třeba velkou vkládačkou z Best Bottom se z něj stane asi nejsavější plenka této kategorie-aspoň z mé zkušenosti. Samozřejmě na úkor malosti zadečku). Úplně čistému AIO systému doporučuju se vyhnout (myslí se tím savé jádro pevně všité do PUL kalhotek), ale ono dneska už se to stírá, skoro všechny tzv. "AIO" plenky se myslí ty SIO, kdy se vkládačky patentky vpínají a zas odepínají a pokud nejsou kalhotky špinavé nebo zasmrádlé, tak se nechávají jen proschnout a točí se znova.