Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luciafff
18. kvě 2014

Ahoj holky, plánuji začít látkovat s čč a VV. Jaká velikost je vhodná u těch VV. Mám koupit spíš S anebo M. Jde M později použít jako vkládačku na noc nebo už to je moc velké ? Vejde se mi M třeba do kapsovek na rovno ? Díky ... už se v těch článcích malinko ztrácím 🙂

baca
18. kvě 2014

Ahoj holky, dala jsem na bazar nějaké kalhoty a tepláčky vhodné na látkovou plenku.

elana
21. kvě 2014

@sonka.77 tak já jsem to popletla, nemá Disany, ale od Edmé (Fler nebo FB). Vyzkoušela jich prý hodně (včetně Disan), ale zakotvila tady.

petulica
21. kvě 2014

Holky, používá některá z vás svrchní kalhotky rumparooz? Ráda bych věděla, zda do nich existují vkládačky, třeba podobně jako bamboolik.

sonka.77
22. kvě 2014

@elana Díky za info, my nakonec zkusíme vlňáčky uplést, teda moje mamka, vlnu už mám doma, tak jsem zvědavá na výsledek.

elana
22. kvě 2014

@petulica ne, Rumparooz klasický SIO systém nemá, nebo se k nám minimálně nedováží. Mají kapsovky, to ano (jednu mám zrovna na bazárku). Ale firma Kanga Care (výrobce Rumparooz) dělá právě buď kapsovky (Rumparooz G2 jednovelikostní nebo Jill Joe novorozenecké AIO, snad jsem to napsala dobře) nebo PUL svrchňáky samotné nebo kalhotkové plenky (EcoPosh).

petulica
23. kvě 2014

@elana Děkuji za odpověď, já jsem si to myslela 😒 Takže k nim musím koupit kapsovky nebo ty kalhotkové plenky. To zas bude peněz... 😅

andelka
26. kvě 2014

@petulica kapsovky jsou už s pul zátěrem..takže do svrchních kalhotek buď kalhotkovou plínku, nebo prefold, nebo plenku narovno. 😉

elana
26. kvě 2014

@petulica přesně jak píše @andelka ,kapsovka je už AIO plenka, kdy jsou svrchní kalhotky integrované, mají kapsu, do té se cpe vkládačka a je to takové mobilnější než kombinace kalhotková plenka+svrchní. Pokud už máš svrchňáky Rumparooz, musíš je používat na kalhotkové plenky nebo do nich dávat jiné vkládačky či čtverce.

petulica
27. kvě 2014

@andelka @elana Jasně, rozumím. Holky, a jaké jsou ty plenky Rumparooz v porovnání třeba s AIO Anavy? Někde jsem četla, že dělají malý zadeček, že jsou tenké a příjemné, hebounké... Jsou dobré a savé?

elana
27. kvě 2014

@petulica v porovnání s Anavy Easy jsou hlavně úplně jiné 😅 , nemají společného vůbec nic (už proto, že Easy je koncipována jako SIO plenka, Rumparooz je kapsovka), podobnou mají snad jen tu jemnost PULu na omak, ale Rumparooz používá unikátní biodegradabilní PUL, takže je ještě jemnější. Jinak liší se materiálem savých jader, Easy mají vkládačky z bambusu, G2 je mají z mikrovlákna. Osobně bych řekla, že Rumparooz je o něco spolehlivější-má unikátně řešené jakoby "dvojí" gumičky u nožiček (mrkni na ten můj inzerát, je tam plenka vyfocená "zevnitř"-ty gumičky jsou tam vidět, nechali si to patentovat, že je to podobné jak jednorázovky), zatímco "bolestí" Easy je to, že často právě kolem nožek provlhají nebo přímo protékají. Jako výhodu Easy proti G2 bych viděla to, že Easy je opravdu minimálně objemná, téměř jako jednorázovka, G2 je přece jen malinko robustnější.

kru_pa
30. kvě 2014

Ahoj holky, navzdory recenzím na nekvalitu jsem ulítla na jedné AIO Sketch pleně (jsou na ní sloníci - asi moje úchylka) a chci se zeptat, je někdo, kdo má tyto pleny a pere je na 60°C i když tam píšou jen na 40°C? Jinak mám všechny pleny pratelné na 60°C, tak tuhle nechci dávat zvlášť, ale bojím se, že se rozpadne. Holt hlava nepřemýšlela...

elana
30. kvě 2014

@kru_pa nemám, ale zdá se mi, že na FB holky psaly, že perou na 60 a dobrý. Nerada bych teda, abys o plínu přišla...na druhou stranu-co s ní, jestli se nedá hygienicky vyprat, stála bys o ní? 😒

kru_pa
30. kvě 2014

@elana hm... asi nestála 😖 , jdu to hodit do pračky 🙂

petule82
1. čer 2014

Tak jsme konečně začali látkovat. Malé je 5.týdnů. Dávám hlavně vv na sklad se snappi sponkou a přesto Petit Lulu svrchnáky a Bamboolik svrchnáky. Skvěle jí sednou i anavy novorozenecké... Jé, mě to tak baví...emoticon Něco málo jsem doobjednávala ted v TOPu z veselýchplen, mám tady od nich za nákup 3% slevu na nákup, tak kdybyste někdo chtěl, klidně napiště do IP, my už nevyužijeme, máme nakoupeno tak pro dvojčata...emoticon

ameliejulliette
4. čer 2014

Prosím vás o tipy, dávala jsem vv na kalhotkový sklad a nějak mi vyrostlo dítě (nebo se srazily plíny 😀 ) a už to na něj nezapnu... Co bych mohla vyzkoušet jiného, než začnu dávat na rovno a prát svrchňáky jak divá? 😅 Do novoskladu z čč se mi moc nechce, ale možná to tak dopadne, u prvního jsme ho používali půl roku... Nějaké jiné nápady? Děkuji.

lvisek
4. čer 2014

Ahoj, mám prosbu, scháním klasické bavlněné pleny starší výroby (klidně 20-30let staré). Nemáte prosím někdo? Děkuji.

vesele_pleny
4. čer 2014

Ráda bych vás pozvala na povídání o látkových plenách, které se uskuteční ve středu 18.6. v rodičovském centru Kaštan v Bělé pod Bezdězem (ZŠ, Tyršova 20) od 10 hodin. Povídání bude v rámci dětské herny. Ukážu různé druhy látkových plen, poradím s údržbou, s výběrem plen pro mimnko, zodpovím dotazy. Anna Stodůlková

musica_andy
11. čer 2014

Ahojky,
co si myslíte o těchto plenkch? Objevila jsem je náhodou, ale nějak se bojím, aby to nebyly nějaký šmejdy ...
http://aukro.cz/latkove-pleny-aio-25ks-25ks-vkl...
Díky za každý názor nebo zkušenost

elana
12. čer 2014

@musica_andy Čína, noname. Nic víc, nic míň. Můžou sedět, nemusí...záleží na tom, jak se popasuješ s tím, že jde o neznačkový výrobek, kde nejsou pro koncového uživatele tak úplně jasné záležitosti kolem atestů atd. Jinak na bazaru jsou toho mraky-pokud chceš zkusit, tak bych koupila jednu bazarovou (ony se prodávají sice na bazaru, ale nové) a uvidí se. Já osobně bych je nebrala, ale to je jen můj názor, radši podporuju české výrobce a pokud kupuju něco od zahraničního (v podstatě jen Blueberry a GroVia), tak si připlatím, ale vím za co.

bamboolik
14. čer 2014

@musica_andy Ahoj. Sám prodejce uvádí praní na 35°C což je nedostačující teplota pro likvidaci bakterií. Materiálově - mikrovlákno toho moc nenasaje. Pokud by si je chtěla vyzkoušet tak se dají sehnat jak píše Elana. Některé maminky je používají, jiné je mají jako zálohu. Občas se jim rozpadnou.

filipatereza
6. črc 2014

Ahoj, budu prodávat Imse Vimse bioflanel plenky - ty jsem používala na minimiminko (dcera měla 2700 g) - nesajou jako kalhotovky, ale takhle malému miminku to bohatě stačilo a je to výrazně levnější ( PC: 160 Kč, používané asi 4 měsíce, bez vad, prodám za 50Kč) a prodávám dvě Anavy Easy - taky jsem ráda využila na malé miminko - s krátkou vkládačkou jsem dávala taky od těch necelých 3 kg... Kdybyste měla některá zájem, dejte vědět...

andynek
9. črc 2014

Holky zdravím všechny, chtěla bych se zeptat na takovou technickou otázku, dcera má 2 měsíce a už v těhotenství jsem pořídila výbavu na látkování, ty jednorázovky nemůžu nějak rozdýchat, fujtajbl jeden 😀 A posledních pár dní tak nejak zkouším, dcera byla malinká hodně při narození, tak to na ní ještě plandá všechno, ale zkouším. Mám klasické čtvercovky a PUL svrchní, separačku a vkládačku jsem ještě zatím nezkoušela dát. A tak by mě zajímalo, ona ta plenka má být fakt tak úplně kompletně mokrá? Měla ji na sobě asi necelé 2 hodiny, a jak ji tak rozbaluju, koukám jak to má omotané kolem boků a bříška, tak ta moč vzlíná a tak je plenka mokrá celá že jo. Takhle mě to předtím nenapadlo vůbec ☹ Ty jednorázovky tu vlhkost schovají a ty látkové teda takhle navlhnou celé?

andelka
9. črc 2014

@andynek jo, celé. Když čurá hodně. A popravdě se divím, že ve 2m dáváš jen novosklad bez vkládačky na dvě hodiny? Já teda staršího taky do 6m převážně novoskladovala 😀 ale bez vkládačky ani ránu, to by bylo durch hned. Přebalovala jsem co hodinu, ty dvě bylo maximum, pokud v tom novoskladu usnul. Na delší dobu, na ven třeba jsem dávala bambusové kalhotovky. A hodně co do mokrosti udělá flísová separačka. Dupka v suchu, jen plenka mokrá.

janinek
9. črc 2014

@andynek latkovka narvlhne cela nebo skoro cela, dve hodiny s jednim ctvercem je malo sava plina, chce to vkladacku. Jinak fleecova separacka tu moc odvadi do pliny a zadecek je relativne v suchu, ale kdyz je plina procurana moc, tak to samzorejem studi z boku. Samotny ctverec bych prebalovala po 30-60min, dele nechavala s bambusovou vkladackou.

zdeni.r
14. črc 2014

Ahoj holky..sem úplně marná,co se latkovani týče a potřebovala bych poradit,jak začít..
Malý je 8 měsíců,není to pozdě?
Chtěla bych něco,nejlíp to,co se nemusí ani skládat,ani žehlit,ideálně ty tvarovaný vložky,ale netusim,jak začít..

martinaboldiova
14. črc 2014

Ahoj holky, narazila jsem tu na stránce 618 na dotaz ohledně německé značky Cotonea látkové pleny. ještě nevím jestli jsou dobré, budu teprve zkoušet v listopadu 😉 Ale vím že jsou (byli) šitý tady ve východních čechách v takové malé dílničce 😀 Moje mamka je tam šila, tak nějaké nasbírala 😔

elana
14. črc 2014

@zdeni.r pozdě není nikdy (kor když máš první dítě a je šance-plánujete-li druhé, že plenky dotahá ono). U 8m staré holčičky bych asi určitě koupila kalhotkové plenky (hledej např. jednovelikostní kalhotková plenka Anavy, Petit Lulu...značek je plno, tohle jsou jen takové opravdu dobré české značky, se kterýma neuděláš chybu, pokud jsi na Facebooku, tak se podívej třeba i na stránky Majab, taky super). Na kalhotkové plenky potřebuješ svrchní kalhotky, pro začátek bych určitě volila PUL (tenké, snadno udržovatelné, plně nepromokavé)-ze značek (za mě osobně) Bamboolik či Petit Lulu. Hodit se může i něco z moderních savých SIO systémů (Bamboolik a Petit Lulu) a pak dva, tři kousky nějaké AIO či kapsové plenky (Bamboolik nebo, opět na Facebooku, skvělé a za výbornou cenu šije By Jitu).

doporučuji kontaktovat přímo majitelku nějakého plenkového eshopu, který prodává mnoho systémů a značek, jsou to samy maminky látkařky, takže Ti pomůžou s výbavou a budeš to mít za jedno poštovné. Za mě určitě veselepleny.cz nebo ekopleny.cz. Na majitelku je tam vždy kontakt a určitě se domluvíte.

branakdetem2
24. črc 2014

Zdeni srdečně zveme na kurz do Brány k dětem, kde ti zkušená látkující maminka a lektorka poradí a vše ukáže http://www.branakdetem.cz/kurzy.php?id=5

vesele_pleny
10. srp 2014

@zdeni.r Jsem poradkyně za Veselé pleny. Poku chcete napište a dáme dohromady nějakou zkušební výbavičku látkovek. Poté dokoupíte, co vám bude vyhovovat...