Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
11. bře 2012

@medakote Já mám taky BG kapsovky... Osobně bych ale doporučovala kupovat AIO/kapsovky a větší velikosti než S PULek raději nové. Kvůli sucháčům, aby to nepropouštělo...

maly_prcek
11. bře 2012

@verde198 Může to být... Nám by tohle balení nestačilo pomalu ani u malé (má půl roku).

silente
11. bře 2012

@verde198 - mohla vyrůst (což bych se nedivila, přece jen novosklad je myšlen opravdu pro novošky 😅 ), takže zkus sklad na draka. A taky je možné, že prostě PUL už jsou za dobu používání oprané a propouštějí vlhkost. Pak by mohlo pomoci natřít ty namáhané lemy voskem. Níže odkazy na oboje 🙂

http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...
http://www.branakdetem.cz/vlneny-vosk-popolini.htm

verde198
11. bře 2012

@silente diky za tip na vosk, o tom jsem nevedela 😔 Mne ten drak pripadne slozitej, tak jsem zustala u novoskladu 😉

silente
11. bře 2012

@verde198 - když se do něj malá vešla, proč ne. My z něj vyrostli asi na 3/4 roce 😅 A to malá není žádný macek 😀

helulela
11. bře 2012

@romcovaklarka nedivím se ti, že to vzdáváš, mě by to taky deptalo. Hlavně když se bude malému dařit, ať už v látkovkách nebo jednorázovkách. Koukala jsem na inzeráty, škoda, že noční Anavy už jsou pryč 😉
@silente do těch by se to utíralo blinkání 😵
@verde198 tipla bych, že už tohle balení nestačí savostí. Buď přebalovat dřív, což je děsný boj, živě si to pamatuju... nebo něco savějšího.

romcovaklarka
11. bře 2012

@helulela No právě, než to hrotit v látce za každou cenu, tak radši, ať je bez ekzému 😅 I když jsem to obrečela 😝 No noční a vv byly pryč hned 🙂

helulela
11. bře 2012

@romcovaklarka třeba si to vynahradíš u druháčka 😉

martinka.pida
11. bře 2012

Ahoj 🙂, delší čas už pročítám diskuzi a "učím" se 🙂. Jsem jedna z těch, co okolí odradilo od látkování kecama typu "nebudeš zvládat" a bla bla bla. Bohužel ani v manželovi nemám podporu 😒. Papírovky mě ale už štvou tolik, že jsem se stejně rozhodla pro látkovky a zatim zkoušíme. Mám jen zásobu čč. Postupně bych chtěla obohatit výbavičku a na další mimčo používat už jen látkovky.
Problém je, že se mi dcera po látkovkách nehorázně oprudila! Po každém praní máchám, přidávám ocet. Čekala jsem opak, že látkovky budou na dětskou prdelku lepší, než ta hnusná chemie v jednorázovkách 😒.

elaaa
11. bře 2012

Nějaké noční Anavy putují ke mně. 😵
Ale budou uloženy dokud se nezbaví širokého balení, protože na disany Marwelky proste nedám.
A ty vv mně taky mrzí, že jsem nestihla. Novosklad už skoro nedávám. Jednak začíná být malý, je hned durch a už mě ani nebaví žehlit. A vv na rovno i kalhotkový sklad se mi líbí.

@romcovaklarka : Taky bych to obrečela, ale volba by byla stejná jako u tebe. Dítě je na prvním místě.

romcovaklarka
11. bře 2012

@helulela Já ti nevím, jestli do toho půjdu. Ale možná jo, s novoskladem a uvidí se 🙂

silente
11. bře 2012

@martinka.pida - pruzení může mít více důvodů.
1. vlhko - jak často přebaluješ?
2. nemoc dítěte - např. po ATB apod. je stolice agresivnější
3. nevyhovující materiál - na prdelce má malá přímo bavlnu nebo třeba fleecovou separačku?
4. nevyhovující prášek na praní - oblečení dosud žádnou reakci nevyvolávalo?
5. kožní problémy dítěte - např. jako nyní řeší romcovaklarka - atopik.

martinka.pida
11. bře 2012

@silente 1. přebaluju tak každou hoďku. Dávám dvě čč na dvanáctiny. Přijde mi, že savost už asi neni ideální, ty čč jsou už celkem staré (možná ještě po nás). Flees jsem se právě bála, tak jsem zkusila zatim jen čč bez separaček. Zkušeností zatím moc nemám no 😀.
2. ATB neměla a stolici většinou chytim ještě ráno do papírovky nebo do nočníku.
3. Prášek na praní to taky nebude, fakt máchám jak divá, všechno prádlo, ne jen plínky. Malá je právě taky atopik a prášek byl bez problémů.

helulela
12. bře 2012

@romcovaklarka přesně, zkusíš novosklad a uvidíš 🙂
@martinka.pida mě nic nenapadá. Původně jsem taky myslela na separačky, ale když žádné nedáváš... Já bych asi pro klid duše ještě testla ten flís, sucho dělá opravdu hodně. A jinak to u vás možná dopadne jako u @romcovaklarka To je smůla, akorát to všem nahraje, že měli s látkovkama a jednorázovkama pravdu 😒

jasekd
12. bře 2012

@martinka.pida Mne se obe deti opruzuji dost, v obou typech plinek, proste k tomu maji sklony. U syna jsme castecne delali BKM, oba myjeme jen cistou vodou, nepouzivam kupovane vlhcene ubrousky, zadnou jinou chemii, a stejne jsou obcas jak paviani. Dcerka navic i ted je schopna kakat 5x denne, BKM se nedari, takze i kdyz ji prebalim hned, opruzena obcas byva, samozrejme ze vzdy, kdyz mame jit k doktorovi, takze uz jsem si taky vyslechla prednasky, ze vetrat, myt vodou...proste vse, co delam daleko vic nez jine matky, u kterych jsem treba byla na navsteve 😝 Zkusila bych savejsi, kalhotkovou plinu, nejlip vlnacky na to, aby to vetralo, a ten flis, ale ten je zas umelina, to taky muze detem vadit. Treba si potrebuje jen zvyknout... Syn se paradoxne po case zas vic oprudil (i kdyz maly rozsah, jen tesne kolem zadecku), kdyz zacal chodit na nocnik, sice jsem ho myla, ususila i nechala behat nahatyho, ale uz nelezel na prebalovaku rozcapenej a asi vetral min...

katyxq
12. bře 2012

@martinka.pida Já mám zkušenost, že prací prostředek na těle skoro nevadil, ale na plínkách hrozně a to i po dvou mácháních navíc, asi jak je plínka v těsnějším kontaktu s kůží a jak je mokrá.
Teď používám prací gel úplně bez parfemace a dobrý.

martinka.pida
12. bře 2012

@helulela Jako bys mi mluvila z duše...akorát to všem nahraje, že měli pravdu. To nemůžu dopustit 😀. Zkusim i flís, třeba to Verče zrovna bude vyhovovat.
@jasekd Mně se malá právě neopruzuje skoro vůbec. Od malička jsme větrali, omývali vodou. Na cesty teda ale vlhčené ubrousky používáme. Nikdy jí nevadily. Teď už jsme víc doma a prdku myju jen pod sprchou, takže ani s těma ubrouskama skoro nepřijde do styku. Oprudila se mi jen po tesco plínách a ty šly z baráku tak rychle, že za sebou nestihly ani zavřít! Jinak používám babylovky, ty nesmrděj 🙂.
Já se docela na začátek bála i těch vlňáků, aby zas nevadil ten lanolin. No stejně budu muset zkusit všechno a uvidim. Třeba malá překvapí a zrovna to, co si myslim, že jí může vadit, tak bude vyhovovat 🙂.

Holky, máma je jedna z těch, co mě od látkovek odrazují. Teď u ní byla kamarádka, co má syna v Americe a maj malý mimčo. Tak jsem se jí ptala, jak je to v Americe s mateřskou atd. A ona řiká, že tam je teď hrozná móda používat látkovky. Ale takový jiný 😀. A máma nadmutá jak koza řiká, že to neni jen v Americe, že já je používám taky. Bylo vidět, jak jí to dělalo dobře 😀.

martinka.pida
12. bře 2012

@katyxq A jaký gel používáš? Já chtěla zkusit sliz, ale s tim se mi nechce patlat a pak skladovat. Zrovna jsem si včera říkala, že bych zkusila jen strouhat jádrové mýdlo.

helulela
12. bře 2012

@martinka.pida když je to moderní v Americe, to by mohlo pár lidí přesvědčit 😀

martinka.pida
12. bře 2012

@helulela Mýho manžela to nepřesvědčí určitě, ale na mámu to zapůsobila, že nejsem "švihlá" jenom já 😀

aemmi
12. bře 2012

@martinka.pida Vidíš, já když už jsem musela použít jednorázovky a došly Babylove natur, tak jedině Tesco plenky 🙂
Naše malá se teda oprudí, když se pokaká a je jedno, jestli je v látce, nebo v jednorázovce, nebo rozbalená, prostě jí vadí to hovínko. Jinak já jsem plenky s nikým neřešila, ani s manželem když přišel domů balík a ptal se, co to zase přišlo, tak jsem mu ukázala, že i takhle dneska vypadá látková plenka a on pak vykládal mojí mamce, že nám přišly plenky a že jsou nějaký zažloutlý (nebělený). No a mamka na to povídala, že za nich, kdo měl zažloutlý plenky, tak byl šmudla 😀

katyxq
12. bře 2012

@martinka.pida Mám Sodasan color sensitive (na předchzí stránce diskuze jsem dávala odkaz, kde ho kupuju 😉. Používám ho už víc jak dva roky kvůli sobě, jsem atopik, ale peru v něm všecko kromě svetrů, manžel už si zvyknul a obyč prací prostředky mu nevoní 😉.
Na plínky dávám místo aviváže asi lžíci octa. Na oblečení dávám trošičku květinové aviváže Ecover, mám od nich i prací gel na jemné prádlo (svetry). Měla jsem od nich i prací gel na normální prádlo, ale blbě pere a je dost řídký, pak jsem objevila ten Sodasan a už jiný nekupuju, jde v něm prát i na 90/95, takže supr.

martinka.pida
12. bře 2012

@katyxq Děkuju, kouknu na to 🙂.
U nás už je manžel zvyklý, že prádlo nevoní 🙂. Já ty smrady (vůně) nesnesu žádné, aviváže nepoužívám ani na naše prádlo. Ocet je nejlepší aviváž 😀. Mně to nevoňavé prádlo voní nejvíc 🙂.
@aemmi Já na ty tesco slyšela hodně chválu, tak jsem zkusila a fakt to bylo hrozný.
Malá i kdyby byla pročůraná a pokaděná v jedné plínce celý den, tak ani necekne 😒 . Takový malý prasátko 😀. Teď už aspoň poznám, kdy kadí. je to dost cítit a slyšet 😀, takže jí jdu hned přebalit, ale čůrání nemám vychytané vůbec, to prostě nepoznám.
Šmudla 😀. Taky dobrý 😀.

katyxq
12. bře 2012

@martinka.pida Zkus vysledovat, jesli už před vlastním kakáním to nedává nějak najevo (jakkoliv - kroucení se, hekání, mrčení nebo i nápadné zklidnění), pak stačí jen rozbalit, chytnout do klubíčka nad nočníčkem, miskou, umyvadlem a ušetřila sis velké umývání zadělané prdelky 🙂. My od té doby, co zkoušíme bezplenkovku, tak máme spokojenější dítě, když to pustí do plínky, tak nám to pěkně nepříjemným mrčením až brekem vysvětluje, že takhle by to teda nešlo 😀.
Ty umělý "parfémy" taky nějak nedávám, když už jdu do supermarketu, tak se uličce s pracími prostředky cíleně vyhýbám 😉.

aemmi
12. bře 2012

@ptjj ještě k tvým otázkám:
1) přebalovala jsem vždy před kojením, jak nás to učily v porodnici, malá spala, pak se vzbudila, přebalila jsem, nakrmila a ona zase usnula, takhle pořád dokola 😀
2) prala jsem a peru dodnes ob den, vyjde to tak, že je většinou plný koš a akorát se mi to vejde na sušák, ččč jsou cudhé za půl dne, ostatní za den, suším na sušáku v pracovně, hodně tu větrám, na topení jsem dávala jen kalhotkovky, když jsem jich měla ještě málo
3) separačky jsme používala a používám dodnes, házím do koše, nenapadlo mě, že jdou taky spláchnout
4) záleží spíš na váze, než na věku, myslím ale, že tak do cca 3 měsíců by novorozenecký plenky mohly vydržet, taky je to typ od typu, různý střih, apod...
5) 15-20 plenek se asi myslí kalhotkových, těcj jsme měla na začátek asi 6 kousků a dávala jsme je jen do kočárku na procházku, to malá spala i 5 hodin vkuse a na noc, jinak byla v novoskladu, čč na zadek mám 30 kusů a asi by stačilo i 20
6) při koupi oblečení to chce počítat s větším balíkem, na body je dobrý extendor, jinak se mi párkrát stalo, že byly kalhoty a kombinézka krátký v sedu, ale na tom jsem se shodly i s holkama, které používají jednorázovky, takže oblečení raději větší a volnější, žádný slim rifličky 😀

katyxq
12. bře 2012

@aemmi @ptjj Přebalovat před kojením mi taky v porodnici radili, já to pak stejně začla dělat jinak, neb malá čůrala a kakala během a po kojení, mrčela a šila s sebou tak, že kojit dál nešlo, takže jsem přebalila uprostřed kojení, kojila dál a pak přebalila po kojení, protože protivka jinak nemohla pořádně usnout. Uklízečja se nestačila divit nad plnití odpaďáku 😀.
A na doma doporučuj odpadkový koš IKEA Filur (28l), vleze se do něj akorát tolik plínek jako do pračky 😉 a víko se dá dobře otevřít jednou rukou a přitom dobře těsní.

martinka.pida
12. bře 2012

@katyxq Já už to zkoušela dřív. Chtěla jsem totiž taky zkusit BKM, ale jsem asi střevo. Prostě to čůrání nepoznám. Pokusím se na to víc zaměřit. Včera se mi malá pokadila a pak si sama ukázala, že chce nahoru do koupelny, tak jí to snad už konečně začne vadit 😀.

aemmi
12. bře 2012

@katyxq ono se to musí přizpůsobit potřebě mimina samozřejmě, já zase kdybych přerušila kojení, tak se malá zcvokne, že jí to beru, jednou jsem si jí nějak přehazovala a ona se mi přisála k bradě, že jsem tam pak měla dva dny parádní cucflek 😀 Kája je takový prasátko rochňátko, se klidně pokaká rozbalená a spokojeně se v tom vyválí 😀
Já jako koš používám kýbl od nějaké barvy, ten z Ikea je tu populární, ale my to tam máme z ruky.

katyxq
12. bře 2012

@martinka.pida Já chtěla vysleovat, kdy malá čůrá, tak jsem ji nechala na přebalovací podložce bez plínky - zjistila jsem jen to, že ta potvůrka, když bemá plínu, tak nesignalizuje a čůrá bez varování 😀. Jinak jsem se zatím dobrala k tomu, že čůrá obvykle po probuzení a po kojení, když je vzhůru, tak před čůráním mrčí, ale to mi zatím moc nejde rozlišit od ostatních důvodů nespokojenosti 😅. Ale čím víc se snažíme bezplenkovat, tím důrazněji malá signalizuje 😉.
Jinak s BKM je nejlepší začít co nejdřív (říká se nejpozději do 4 měsíců, nejlépe už od narození), jak si dítko zvykne konat do plínky, tak signalizovat přestává, prostě proč by hlásilo, když to nemá efekt. Začít později jďe, ale už je to složitější, mimčo pak často zas ignalizocat začne, ale ony ty signály se i mění během vývoje dítěte, tak BKM se daří, pak zas třeba moc ne a pozděnzas jo.

@aemmi Šárka má teď nějaký přicucávací období (i když zrovna nemá moc hlad), furt má v puse svoje ruce (dudlíka nee, taková fuj náhražka, co si to dovolujem 😀), nebo hřbet mojí ruky, manželovo rameno a tak. Teď, když jí zkusím vzít prso během kojení (a nějakou dobu po něm, kdy uspokouje svoji dumlací potřebu a už ne hlad), tak následuje řev, naštěstí už nečůrá během kojení, ale až po.