Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

amp
21. únor 2010

Nemáte někdo tip, za co vyměnit bambusové BBH? - jsou nám beznadějně malé ☹

senja
21. únor 2010

Musim se podelit o radost - maly uz nekolik mesicu nevi co je cerveny zadecek 😵 A to od te doby, co jsme jen na vlnackach + vv na snappi 😉 Dela mi to neskutecnou radost, PUL uz ani videt nechceme 🙂

kkattkka
21. únor 2010

Holky, nemate nektera BABY LUCY velurku? Jakou s ni mate zkusenost? Jak vypada po par vypranich? Je hebka jako itti bitti?

mataharyy
22. únor 2010

Tak ja zapiram zlucakem,peru v oresich a nektere pleny maji i tak fleky ☹ zkusim ten ocet,ona se i pracka potesi,mame totiz tvrdou vodu jak hrom 😖
PayPal to je pres net? Ja s tim neumim zachazet 🙄 ale neva za tyden jedu do prahy zridim internetove bankovnictvi, snad, a nejak to poresime pres ceske ucty,kdyz by to nejak neslo 🙂 beztak musim pockat na penize a navic se chystam na For Kids, tak jeste nevim co vsechno si pritahnu 😀
Co je sliz? 😕 😅

izabelkak
22. únor 2010

senjo my sme na tom rovnako, ak dám AIO na von tak je hneď ritka červenšia, tak sa teším keď bude teplejšie a bude sa dať prebalovať aj vonku resp. keď budem mať plenuchy od Ivušky tak AIO moc nosiť nebudeme ani von a do nosítka neprichádza PUL do úvahy, aj v nohavičkovej a vlniačikoch sme mali trolinku červenší zadoček, ani nechcem vedieť čo by bolo po AIO...

erinka83
22. únor 2010

Senjo, to ti závidím, my poslední dobou s trochu červenou dupkou furt bojujem ☹ Přitom na noc má vlňáky a doma ji hodně často mám rozbalenou...

izabelkak
22. únor 2010

erinko my máme doma vlniaky nonostop a do nich buď štvorce a vv prípad.iné vkladky, štvorce a vv šak žehlím lebo inak sú ako prkno🙂 zadok máme krásny, jedine po AIO trochu zčervenie...
ale popravde mám pocit že sa nám to zlepšilo lebo sme prešli na príkrmy, nemáme už praženicu + sa nám prerezal prvý zub...
a tie suché miesta máte ešte stále?

erinka83
22. únor 2010

No to se docela zlepšilo, ale má vyrážku i kolem loktů, asi to bude po očkování, jídle...kdo ví, tak teďka nejím mlíko a vejce a uvidí se....
A malá už teď moc nekaká, přebalujem často, hodně větráme a stejně to má kolem dírky zase trochu červenější....

mataharyy
22. únor 2010

No tak u nás asi asi ty vlňáky moc nepomáhají, i když je to asi o něco lepší, jenže těžko říct, doktorka nám napsala imazol a po něm to byl děs, červené a místama až do krve 😢 skoro jsem při přebalování brečela ze něj. Tak jsem ho vyhodili a doktorka z toho je v šoku, že je jedinej s takovou reakcí o kom ví ☹ no zas něco extra musíme mít 😔 Jináč jsem se chtěla zeptat, používáte vlhčené ubrousky?? Já už ne, by mě chudák sežral za živa, jak by ho to bolelo, ale teď zatím mejem řapíkovo heřmánkovým čajem, ale nějak nevím jak na cestách, nemáte nějakej zlepšovák čím a jak umývat venku?? 😕 😅

izabelkak
22. únor 2010

mataharry a kde to máte? my sme mali také suché červené kolečká na zadočku, ako sú polky a červené bodky na nožičkách ako sú gumičky,tiež nám dala imazol ale veĺmi tiež nepomohol potom nám dala namiešanú masť s ichtamolom a bolo lepšie, no tým že to mala suché ja som to najprv premastila a potom na to dala buď imazol aleboichtamol... doma umývam čistou vodou keď sa pokaká, ráno keď sa zobudí tak ju čistím jemným mandľovým olejom od nobilisu, no a na cesty máme medvídka z brány, ale možno by Ti stačil len rozprašovač kde by si si dala vodu prípadne do nej kvapla nejaký fajnový olejíček, a k tomu separačky ja mám separačky nakúpené no veľmi nám dobre nerobili tak aspon majú dajaké upotrebenie....

noone
22. únor 2010

Ahoj 🙂
mataharyy, vlhceny ubrousek jsem nepouzila ani jeden 😀 . nejdriv jsem delala rapikovy caj s mandlovym olejem, ted jedem s medvidkem a spokojenost. presne jak pise izabelkak, bych byt tebou poridila rozprasovac (klidne ten z brany, stoji celych 21Kc 🙂 ) a do nej bud medvidka nebo klidne ten cajik co varis doma 🙂 .
ostatne az mi dojde medvidek tak budu zas varit caj, ale ubrousky uz nebudu macet, zustanu u rozprasovace 🙂

maly_prcek
22. únor 2010

Eri: osypala se ti malá po očkování? Po hexe? Malý měl taky po první hexe vyrážku, já jsme si myslela, že to bylo po příkrmu, po mrkvičce, co jsme dávali ve stejnou dobu poprvé, ale asi v tom bude ta mrkev nevinně...

Mataharry: Souhlas, kup si tu ředící lahvičku od Medvídka od Eonu, je taková maličká, na cesty je bezva a dáš si do toho co budeš chít... A buď se k tomu prodvají i suché ubrousky (Perlička) nebo můžeš použít separačky nebo nastříhaný Perlan (ze zdr. potřeb). Nebo jsem četla, že si holky namáčí ty suché ubrousky do sáčku/krabičky (třeba jak jsou na svačinu)... Ale ta lahvička je asi praktičtější a taková estetičtější 🙂

Já si říkám, že to tak udělám, jakmile doberu ty vlhčenené ubrousky, co mám doma, ale furt je ne a ne dobrat 🙂 Dycky něco koupím na mimibazaru a oni mi k tomu jako dárek přibalí malé ubrousky 😀

Dneska jsme byli poprvé plavat 😵 V IV plavečkách 😵 😵 (Pochopitelně širokodaleko jediní 🙂 ) Malému se to docela líbilo, i když byl teda takový vyjukaný... 🙂

Tak jsme zkoušeli dát kašičku jako příkrm (třetí den) a v noci se už dva dny budí od 2h co dvě hodiny 😒 Myslíte, že je to z toho???
Asi zkusím zeleninku... Co dát první místo mrkve? Nechce si mi s ní začínat, když už jednou byl olezlý (i když asi ne z ní...)...

angetha
22. únor 2010

Maly prcku zkus bramboru..

maly_prcek
22. únor 2010

Samotnou? Není to hnusné?

ivuska.h
22. únor 2010

Prcku, bramboru bych nedávala, je poměrně kaloricky vydatná a ta střívka by to nemusela úplně rozdýchat... Místo mrkve je dobrá cuketa (nic moc chuťově), brokolice (může nadýmat), dýně (hokkaido nebo butternut) nebo fenykl (hezká jemná vůně, nasládlá chuť).

A proč vlastně začínáte s příkrmy tak brzo? Nebo je malý na UM?

noone
22. únor 2010

eh... ja zrovna dala bramboru jako prvni 😖
prvni den snedl asi 10 lzicek, druhy den 20 a treti den celou bramboru 😒 . ale nic mu nebylo 😅
mrkev mu nejede, tak dneska jdeme asi do brokolice. jeste tu mam v lednici jednu cuketu, ale uz je tu docela dlouho a taky nevim jak to upravit... proste uvarit? 😕

noone
22. únor 2010

prcku, ja dala bramboru samotnou s trochou olivoveho oleje a jedla bych to klidne i sama 😀

maly_prcek
22. únor 2010

Ivuska: Malý je už dost velký (cca 7,5kg) a já to kojení už moc nedávám ☹ Mám 42kg a váha leze dolů... Za pár dní má 5měsíců ukončených, tak pomalu začnem zkoušet...
Díky, zkusíme cuketu asi, jestli seženu nějakou pěknou... 🙂

Takže myslíte, že to může být z kaše? Že když ji dám v poledne, tak ho z ní může bolet bříško v noci? To se tráví tak dlouho?

maly_prcek
22. únor 2010

Tu cuketu bych povařila/podusila v páře... Jak všechno... 🙂

A vaříte příkrmy sami nebo kupujete něco ve skleničce? Jsem se dívala, že všude cpou rýži... To asi nedávat, co? Když to rýžové kaši je mu těžko...(Jestli to teda je z toho...)

izabelkak
22. únor 2010

maly prcku ja varím doma, ale malej to moc nešmakuje, tak sem tam aj kombinuje dám trochu domáceho trochu kúpeného, v DM majú fajn tie babylove sú bio a čisto len zeleninové, teda mala som zatial len mrkvu so zemiakom a ani cena nie je zlá, dnes idem kuknúť čo ďalšie tam majú, brokolica nám evidentne nešmakuje..

presne ja som cuketu dusila na pare ako všetko ostatné....

ale inak mne sa tiež malá budí v noci hlavne po pol noci každé 2 - 3 hod., už ani nekukám na hodinky ale myslím že sú to tak 2 hod. intervaly...

z tej kaše by sa podľa mňa zvíjal/ krútil asi skor? no neviem každopádne nemám odvahu oskúšať...

noone
22. únor 2010

prcku, ad kase nevim. ryzovou nebo ryzovo/kukuricnou davam na noc a dobry. jakob mel uz parkrat obdobi, ze vydrzel 7,5 az dokonce 9h bez jidla, ale ted jsme zpatky na max. 5h 😒
predpokladam, ze kasi to neni, protoze po ni dal pauzu i tech 9h...

cuketa - diky. uz je nakrajena v hrnci. vypada zachovale, tak snad se nam kloucek neotravi 😅

a ad sklenicky - ja bych se toho nebala, jen je potreba fakt peclive vybirat, vetsina z nich ma fakt desny slozeni. nechapu ze nekdo dovoli to vubec prodavat 😖
kazdopadne zacni s jednodruhovyma... 😉

blka
22. únor 2010

Maly_prcku, já převážně vařím. Ve skleničce kupuju špenát nebo mamča mi nosí skleničky. Popř. tu s krůtím masem a králičím (prostě co nemám doma). Ta rýže tam je spíš na zahuštění, ty skleničky jsou dost řídké. Ale v některýchjsou potraviny, které se v daném měíci ještě nemůžou. V Hipp skleničce pro děti od 5 měsíců byla dokonce sůl 😨 😠 . Hodně tam dávají jablečnou šťávu, která to osladí a pak se stává, že prcci nechcou domácí.

maly_prcek
22. únor 2010

U nás to může být totož v noci cokoliv... Reflux, ten ho zlobívá často a taky se tak projevuje nebo zuby, ty nás taky budívají... Já fakt nevim...

Výhodou je, že s takovou budu výhradně kojit asi do toho ukončeného 6m 🙂 Něco mu nesedne, tak zase chvíli jen kojim...

betelgeuzz
22. únor 2010

Na umývání zadečku jsem si ještě pořídila tyhle ubrousky http://www.branakdetem.cz/plenkove-ubrousky-15k... někdy jdu s malou pod vodovod, někdy použiji je. Ty separačky nebo perlan se musí časem vyhodit, tyhle budu mít i na druhé dítě 🙂

O víkendu jsme byli u tchánovců a dala jsem malé jednorázovky, ještě jich tady máme pár, tak je občas použiju. A m držel malo a říká mi, že ty jednorázovky strašně smrdí chemií. Tak mě potěšil, že si toho sám všiml 😀

noone
22. únor 2010

blka, kdyby jen sul... temer ve vsech je hlavne cukr, pak teda sul, pak ruzny koreni, rajcata... tuhle jsem videla sklenicku od 4M testoviny s rajcatovou omackou 😖
na jiny diskuzi jsem se docetla, ze sklenickova mrkev bude nejspis babykarotka, pry je o hodne sladsi nez domaci mrkvicka, tak bacha na to, pokud nechtete skoncit na sklenickach 😎

noone
22. únor 2010

betel, jojo, presne tyhle ubrousky mam taky 🙂
a ad jednorazovky, taky mi prijde ze smrdej. manzel vzdycky ocuchaval jakoba jestli neni posranej 😀 . nikdy nebyl... 😎

joohana
22. únor 2010

Ještě jako první příkrm doporučuju červenou řepu, teď ji mají v každým Albertu bio a je levná a dětem chutná-taková sladká, fakt ňamka. Jen se musí dost dlouho vařit.

A naší malé moc chutná kombinace mrkev(musí být ve všem, nejoblíbenější)+brambor+čerstvé avokádo. A pak taky "svíčvový mix"- mrkev, petržel, trošinka celeru, ale ona už má rok, pro malá mimča bych ten celer ještě nedávala.

blka
22. únor 2010

Noone, taky to nechápu 😖

erinka83
22. únor 2010

Maly prcku, já ji nechala naočkovat Hexu a Prevenar ☹ Teď si to vyčítám, ale už nenadělám nic... ale nevím, jestli to bylo u toho, těžko říct....

kackaj
22. únor 2010

Noone, Betel, jakým stylem používáte ty látkové ubrousky? Já si je pořídila taky, ale nevím jak s nima nakládat, aby to bylo co nejpraktičtější. Máte třeba u přebalováku nějakou nádobku s olejíčkem nebo něčím a do toho namáčíte, nebo ten rozprašovač, nebo jak? Pořád se do toho nemůžu dostat, ale tak už máme látkový plíny, tampony do podprdy, vložky a tak i ty ubrousky už by se slušily🙂

Jinak příkrmy vaříme doma a jsou moooc dobré, malý baští jak o život. V těch skleničkách jsem koupila jakousi zahr.směs, pak květák a pak špenát s bramborem a všechno smrdělo stejně a chutnalo taky v podstatě stejně, pro mě teda hnus, moc si v tom nelibuju. Možná to občas koupíme na cesty nebo tak, ale to vaření mi nijak neva, je to do deseti minut všechno hotový a mám třeba dvě tři skleničky za cenu té jedné malé z lékárny. Ty doma dělané krásně voní a malýmu chutnalo zatím všechno. Začali jsme mrkví, ta mu první den nejela, tak jsem dala mrkev+jablko, to už papal pěkně a teď kombinujem různě do sebe mrkev+brambora+brokolice+květák+cuketa+jablko+hruška+banán. Víc jsme zatím nezkusili, ale na to, že jíme 14dní už je to slušné skóre. A v noci se teda budí malej pořád jednou a to tak po 7-9ti hodinách. Já si teda nemůžu na domácí příkrmy absolutně stěžovat 🙂

Prcku a jak s tím pitím, pije prcek junior z něčeho? A jak mu to jde? My furt tak všelijak, avent spíš hryže, tak dnes jsem dala zas furttekoucí hrnek, ale to se zas musí hlídat u toho. Ale radši tak, než ocucanej avent a tekutiny furt tam kde byly🙂

A očkovali jsme taky hexa a prevenar a vždy jen maximálně zarudlá nožička, nebo boulička po píchanci.