Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

noone
26. únor 2010

angetha, takze klasika plina na kterou das svrchnaky?
a oni nejsou z usa? 😕

angetha
26. únor 2010

noone ano je třeba na BG bambus svrchňáčky..mám za to že je z Austrálie..ale teď teda nevím..

mataharyy
26. únor 2010

GB jsem dnes dala i do satku a po peti a pul hodinach sucho 😵
Holky ja bych si ty GB od vas vzala obe,ale ted mame moc vydavku,tak by me manzel asi sezral... Tak uvidim jak na tom budem po vyplate a dala bych vedet... Ted se musim krotit 🤐

joohana
26. únor 2010

Noone, teda fakt zírám že někomu stačí BE samotná 😨 Já jsem ztratila iluze o nočních plínách-poté co nejsušší byla BL Organic s prefoldem a dvěma BI nudlema. BE mám s origoš vkládačkou a prefoldem a je zvenku ráno úplně mokrá 😖 . Takže nevidím extra rozdíl v savosti 😲 .

IV AIO jsem měla když byla malá prtě a dobrá, ale vaječinka z ní utíkala-kolem nožiček má jen PUL a ne tu savou vrstvu, takže se to nemělo kam vsáknout. Dobře schne, vkládačky jsou tam přišité vpředu a vzadu a dá se to rozložit.

kackaj
26. únor 2010

Ahoj, musim si tady zanadavat jak spacek...dnes jsme se presouvali na slovensko ke tchanum a to vzdy nasadime jednorazovky. To jsou tak idiotsky plinky, ze nemam pro ne slov 😠 Ondra v ni sedel dve hodiny v sedacce a byl mokry na boku nad hornim okrajem plinky...nechapu 😠 Nastesti jsem si uz prozretelne vzala aspon nocni plinuse BBH a mam jistotu, ze rano bude pyzo i postylka sucha. Ale s tema hnuskama je to des, rano by byl mokrej uplne na stopro, nebo bychom museli v noci prebalovat a stejne i tak by byl pokazde mokrej, uz to znam. To je skoro co jedna hnuska, to jedno bodyno, absolutne nam neberou vsechno. Mozna tak kdyby chodil a slo to ciste dolu, mozna se to pochyta, ale takhle.... 😝 Zlatyyyyy latkovkyyyyyy, ja je proste milujuuuuuuuu 😀

mataharyy
26. únor 2010

kackaj, to je fakt, u nás na papírovkách taky vždy mokré boky a po noci v nich z 97% mokrá záda, boky, postýlka... 😝

evicka7
26. únor 2010

tak si k vám jdu postěžovat, moje nejúžasnější robě se naučilo sundavat si noční vlňáky, pokud se svlékne než jdu spát, tak dobrý, ale už se jí to párkrát povedlo i v průběhu noci a jistě nemusím líčit, jak to dopadlo 😠

mataharyy
26. únor 2010

evi, jsou to ale stvoření šikovná 😀 , Adrián objevil kouzlo suchého zipu... 😎

reruna
27. únor 2010

kackaj to nám jednorázovky dělají, když nesedí velikost... ale je fakt, že látkovky zatím nepustily ani čurání ani kakání vedle a jednorázovky v jednom kuse
mám dotaz, má někdo možnost srovnat jednovelikostní vlńáčky Anavy a jersey LVB vel. L, který jsou větší? Na bráně by měli mít začátkem března konečně LVB, tak nevím, který objednat, Luki má přes 8 kg a chtěla bych aby vydržely co nejdýl, když už to stojí tolik peněz...

reruna
27. únor 2010

jo a ještě, když dáváte vlňáky - natahovací nebo doma pletený, tak jak pak dítě oblíkáte? normálně body a dupačky, tepláčky... není to už pak moc? babička má furt problé,l že mu v tom bude horko a bude to kousat.... a co prý teprve v létě.... furt nechápe, že vlna chladí...

meleri
27. únor 2010

prosím vás můžete holky poradit jak se dělá ten sliz či jak se tomu říká? to se nastrouhá to mýdlo s jelenem celé a s něčím se to míchá? a jak to vlastně pere? dík..🙂

raady
27. únor 2010

renuna, měla jsem vlňáčky Anavy. Jsou krásně pružné, tenčí než LVB jersey, ale menší a nižší. LVB L. jsou pružné, dost velké. Bára váží 9 kg a mohla by mít klidně vel. M.
Doma dávám malé k natahovacím vlňáčkům jen tričko (nebo body), návleky a ponožky. Teď když je zima na ven přes to teplé kalhoty nebo kombinézu.
V létě bude mít jen vlňáčky a triko nebo sukýnku (případně návleky),ale jaro zatím nevím. Spíš zkusím asi kalhotkové AIO.

raady
27. únor 2010

meleri, vlastní zkušenosti se slizem nemám. Peru ve Froschi, ale tady je to docela hezky poposané. Snad ti to pomůže.
http://www.branakdetem.cz/clanek/pece-o-latkove...

raady
27. únor 2010

jé reruna - spletla jsem ti nick 😔 omlouvám se.

ladida.l
27. únor 2010

Hoj 🙂
neznáte (nevlastníte) někdo tyhle kalhotky?
http://www.latkovky.cz/vlnene/wool-longies/

Docela se mi líbí - chtěla bych ještě jedny vlňáky...

reruna
27. únor 2010

raady díky za odpověď

kackaj
27. únor 2010

Ladida, ty longies jsou to same jako shorties, akorat s dlouhyma nohavicema a shorties si tady holky moc chvali, nekdo je dava i na noc. Ja uz objednala shorties z druhe rucky 😉 A longies bych chtela zkusit Ivusciny, vypadaji vic kalhotove, tak bychom to mohli nosit misto teplajznu na jare, v lete navecer a tak...

ladida.l
27. únor 2010

kackaj, já bych je chtěla na teď a objevila jsem je za dobrou cenu (450), tak nad nima docela uvažuju...

kackaj
27. únor 2010

Ja bych rekla, ze budou super a jsou za super cenu, tak do nich bez 😉

nika
27. únor 2010

holky mám dotaz, ej možné že mi bambusové plenky (různé typy) jakoby smrdí jakoby zatuchlinou. nevím jak jinak to specifikovat, ráno se praly teď se suší na sušáku v pokoji, kde je zaplé topení. a prostě když k nim čichnu jsou jako by byly dva dny ve vlhku. jde se toho něják zbavit?
peru ve slizu, nebo ekoveru - po ekoveru mi to příjde horší.

kackaj
27. únor 2010

Niko, taky mi to prijde. Mam BBH bambusky a presne to co rikas. Nevim, jestli to zacalo smrdet po prani v orechach, nebo po tom, co to dva dny lezi skladovane mezi pocuranymi plenkami, nebo jestli je to proste bambusuj specificky zapach??? Ale i kdyz prijdu k malymu rano do pokojiku, tak to tam taky dost zapacha a nekdo tu psal, ze to tak proste bambusky delaji. Ale zase dobre slouzi, tak toto se jim da odpustit,ne? 😉

nika
27. únor 2010

to jo slouží, mně to nejvíce dělaj střeva od IB, ach jo. uvidím zkusim třeba kápnout esenci do posledního máchání, třeba to pomůže. nemusím mít navoňané prádlo ale ....

izabelkak
27. únor 2010

ahojky, chcela by som sa opýtať na BG flip? u nás je teraz akcia 1+1 zdarma, dá sa kúpiť buď tá stay dry vkladačky alebo organic ...

betelgeuzz
27. únor 2010

Meleri, já ve slizu peru už asi 2 roky úplně všechno. Můžeš na to zkusit různá mýdla, např. Lanzu, marsailské, já teď používám mýdlo z Rossmana, je to balík 5 ks za nějakých 20 - 30 kč a je bez chemie.

angetha
27. únor 2010

Tak Lanzu jsem na sliz zkoušela a nepere tak dobře jako klasický Jelen..
Bambusky mi občas taky "zasmrádaji" 😒

baca
27. únor 2010

Nám poslení dobou začaly pěkně smrdět plinky v kablu. Dneska tam byly třetí den a do pračky dával chudák mažel. Si zanadával.... 😀
U bambusek jsem si ničeho zvláštního nevšimla.

Mám dotaz. Už se mi párkrát stalo, a dneska zas, že Bára měla MMT a třeba po hodině (v kočárku, na ležáka) byla durch a protekla kolem nožiček až na body. Dneska i na punčocháče. 😖´Mám je ráda, ale tpohle by mi dělat nemusely! Taky vám to dělají?

baarca
27. únor 2010

Baco, já se taky obávám, že budu muset MMT prodat, protože Mates mi už taky brutálně pročůrá a teda jemu to neprovlhá kolem nožiček, ale na bříšku, má jiné zacílení 😀 . Taky je jinak mám moc ráda, jsou krásné a pěkně štíhlé. Dokonce jsem na tu chlupatou s puntíkama nadchla pro látkovky kamarádku, která teda plánuje dítě až ve střednědobém horizontu, ale už teď ví, že bude chtít tyhle plenky 😀

ladida.l
28. únor 2010

izabelkak:
k těm Fip, jednu mám se staydry vkládačkou - není to úplně převratná plínka - jsou to spíš one size pulky s jednou rovnou vkládačkou, která se dovnitř kalhotek jakoby zahne za cca 2,5 cm dlouhé záložky. Není to moc navaječinu, neb to hned proteče na ty pulky a pak se to musí prát celé.

kackaj
28. únor 2010

No, tak ja myslim, ze BG flip nema cenu kupovat jen jednu s jednou vkladackou. Kdybych si ji kupovala, tak klidne jen jednu, dve, ale k tomu nahradni vkladacky, aspon 5 nebo 6 az 10, aby se to dalo tocit. Pac takhle se pouzije jedna vkladka a pak (pokud se to teda nevycpe necim jinym,coz pro me neni) se ceka az zas se vkladka vrati po par dnech do obehu. Fakt uz jsem z kapsovek a pod.plinek vyrostla 🙂

Reru, ty jednorazovky mame alany tu vetsi velikost od asi 7kg do ted nevim 15kg? Ondra ma cca 8kg, tak nevim, kde je chyba. Taky se mi zdaji, jako by mu byly spis male, ale spis obvodove, na prcce toho ma dost. No, ale cely vikend tady zurim ...hnusky jedny hnusnyyyy😠 Na zpatecni cestu jsem si ale vzala BG organic, uz se na ni tesim a taky domu na nase latkovky. Ja bych rada latkovala porad, ale zas kdyz si sbalim latky sebou na vikend, tak za prve zapraskame docela dost mista v kabele a za druhe hlavne bych zas musela aspon jeden den pouzivat hnusky doma, nez by me uschlo to,co jsme pres vikend spotrebovali, takze tento problem pro nas zatim nema vychodisko 🙂

mataharyy
28. únor 2010

Tak já teď balím látkovky na cca měsíc, jedem na návštěvu do Prahy, tak jsem zvědavá co zapomenu, ale celej měcíc na jednorázovkách už ne, neb se bojím o řiť svého miláška... Když bude nejhůř tak si půjčíme jednorázovku od sestry, budou mu sice asi o něco větší, ale stejně jsou jen na to aby zadrželi hrubou část a i to ne na 100% 😅
Jináč s tím místem, dlabu na to beru velkou tašku, máma má (doufám) pračku a z Flórence mi zavazadla odnese bráca 😀