Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

anicka164
30. čer 2009

somik: Ale na těch z lékárny byl obrázek, že se nemají splachovat do záchoda. Není to škoda? Myslela jsem, že jeden z přínosů je i ten, že to doma nesmrdí 😉

lenkicka
30. čer 2009

holky, přišly mi plíny...mám Blueberry a je úúúžasně mešavá a jednovelikostní...jen mě mrzí, že už neměli maskáčovou 😀 .Pak jsem vzala ještě TB EasyfitFuffle...je taky jednovelikostní a AIO s takovým dlouhým chobotem, který se dá různě naskládat (viz TB Bamboozle)....má uschnout za 2 hoďky...tak uvidím...zítra se dám do praní 😀 😀 😀

kvikvicek
1. črc 2009

holky ktere vlnacky byste mi doporucily? chci nejake kalhotkoveho typu, ne disany, zaujaly me loviky ale nevimktery typ a nebo babyidea

kvikvicek
1. črc 2009

prodam cuddlewrap, jednovelikostni svrchnacky barva jahudkova (viz album) a svetle hneda. pri koupi obou ks hradim postovne. info o svrchnaccich zde : http://www.tuly-tuly.cz/svrchni-kalhotky/cuddle...

lenkicka
1. črc 2009

Kvikvi: právě mi přišly z brány IV a SWB ...obě jsou kalhotkového typu, obě vlňáčky a vel. M...jsou krásně vykrojené na nožičky...jako kalhotky...hned srovnání...SWB na mě působí menší, ale dají se díky patentkům krásně zvětšit...IV budu používat na noc...jsou větší a budou se dát krásně vycpat... 🙂
s těmi, které chceš ty zkušenost nemám, ale holky hodně psaly, že u BI se vyrvávájí patentky a praskají gumičky ☹
a pro představivost velikostí, i když má Šimi 7 měsíců dodnes používáme IV PUL kalhotky vel S 😀 ...jsou do 8 kilo a jsou mu super...a ty SWB mi přijdou jen o trošku větší 😀 😀 😀

http://www.branakdetem.cz/vlnene-kalhotky-swadd...
http://www.branakdetem.cz/imse-wool.htm

silente
1. črc 2009

Kvikvi - po těch jahůdkových už dlouho mlsně koukám 😀

kvikvicek
1. črc 2009

Silente mas IP 🙂
Leni imse wool vypadaji dobre, asi donich pujdu, jeste me zajimaji ty loviky, co mi na ne reknou holky 🙂

macet
1. črc 2009

Ahojky, zdravím všechny 🙂

Chtěla bych poprosit o radu. Včera mi dorazil balíček z brány s plínkama a objednala jsem si mýdlové ořechy http://www.branakdetem.cz/mydlove-orechy-vitapu...
Když jsem se na ně koukla tak jsou takové jako "rozmočené" a slizké. Nemám s nimi zatím zkušenosti, prosím je to tak v pořádku? 😅

díky moc 🙂

lusinta
1. črc 2009

Imse wiool josu fajn,ale na chodícím dítěti padají.
Já osobně mám nejraději vlňáky LVB a SW.

kvikvicek
1. črc 2009

Lus a ty loviky crepe neboty druhy? asi podle toho jestli je chci na den nebo noc vid?

matilko
1. črc 2009

Lovíky jersey sú asi tie najlepšie vlňáčky čo poznám a mala som možnosť vyskúšať 🙂 Urobila som obrovskú chybu, že som nevzala vtedy z eplenky rovno dvoje, som blbá no ☹ ale chystám sa na swb, ktoré sú lepšie? na SZ alebo patentky? ja mám radšej patentky, ale ak má niekto skúsenosti, sem s nimi 😉

kvikvicek
1. črc 2009

holky jak jsem vyprala CT, prisly mi uplne nove, tak jsem je dala prat na 40,a normalne ty vlozky do toho semi srazily, bych to nechtela videt, kdybych to dala prat na 60, to uz bych to mela jako vlozky tak akorat pro sebe, neli slipovky 😖 😒

kvikvicek
1. črc 2009

stalo se vam to taky?

angetha
1. črc 2009

Tak je asi poprvé vyperu jen na 30° 😕

kvikvicek
1. črc 2009

Matilko, ja bych prave chtela koupit nejake dvoje, vlnaky mam doma vsehovsudy jedny a teprve ted jsem jim prisla na chut, mela jsem pred tim disany a ty me odradily kvuli navlikani na malou - rvala kdyz jsem ji cokoliv oblikala a pak uz jsem je nepouzila a mala z nich vyrostla, nez jsem se rozhoupala k tomu ze bych je znova uzivala 😅

angetha
1. črc 2009

Já mám doma Baby Idea, lovíky Jersey i SWB patentky, holt mi do toho chybí ještě to dítě 🙂

kvikvicek
1. črc 2009

Agetha, radsi to vem fakt na 30°

kvikvicek
1. črc 2009

holky a pres vlnacky muzu ditko normalne oblict? treba overalek a tak? nebo ta vlna musi dychat? ja Kacku oblikam, jen se ptam, co je spravne 😅

makinka.1
1. črc 2009

Jojo,normalka ji oblec. 😉

kvikvicek
1. črc 2009

🙂

pikitko
1. črc 2009

macet: Mám doma stejné balení ořechů Vitapura i když z jiného shopu. Ty moje byly zabalené v plátěném pytlíku ještě zabalené v igelitu. Vypadají leskle, ale byly a jsou určitě suché. Když je vezmu do ruky, začnou kontaktem s vlhkou kůží jakoby se k ruce chytat, ale to tvoje "rozmočené" se mi nelíbí.

katwind
1. črc 2009

Holky, já CT prala na 60°, ty vložky a nesrazily se, teda nepřijdou mi sražený, ještě je nemám zkompletovaný.
Holky, žehlíte na novoška i vv? mají se žehlit? Trochu pomačkaný jsou od praní, nic hroznýho... žehlit?.-)

macet
1. črc 2009

pikitko: Moc moc díky 🙂 Oni jsou přesně tak balené, v igelitu a pak v plátěném pytlíku. Ale bohužel v tom stavu jak jsem psala. Nezdá se mi to. Jsou i hodně cítit a to jsou zabalené. Já je tedy vyreklamuji. Moc díky za radu 🙂

ijo
1. črc 2009

ahoj zdravím z Krkonoš z dovolené 🙂 dnes jsme měly na noc papír a krásně jsme protekly na boku. Vlňáky doporučuji BI natahovačky a Cuddlewoolky.

terezita
1. črc 2009

kvikvi,ja prala CT uz dvakrat na 60. zrovna se mi susi, tak jsem to zkoukla. no o trosku mensi jsou, ale moc to neni.

katwind, vv nezehlim, zehlim jen cc ltz. ale to jen kvuli tomu, aby se mi vesly do krabice, bo nevyzehlene bych je tam nenaskladala 😅

a vlnacky mam loviky jersey a natahovaci disany (puvodne jsem do vlnacku jit nechtela, ale nejak jsem byla presvedcena ze jsou faaajn) a teda loviky jsou skvele!! 😵 😵 disany davam na noc.

a dneska jsem vyrazila s malou v zlute IB na magistrat a zenske tam padaly z mesavice na prdel.. 😀 😀 😀 furt na to koukaly, co ze to je 😅

lucinecka
1. črc 2009

Aničko, já mám separačky popo http://www.branakdetem.cz/separacni-pleny-celul... Myslím že se dají splachovat, já to ale nedělám, páč jsme v baráku měli problémy s odpadem tak nechci riskovat 😒

CT jsem prala a peru normálně na 60 a sražení jsem nezaznamenala.

Vlňáčky mám lovíky jersey a jsou boží. Využila jsem akce na eplence a ještě dvoje objednala 😵 Na noc dávám natahovací disany a taky velká spokojenost.

S ořechama taky nemám zkušenost že by byly mokrý 😉

Terez, to se nedivím, taky často machrujeme s IB 🙂

lucinecka
1. črc 2009

Ijo, užij si dovču 😵 Hnusky nám vždycky protíkaly bokem 😝

pavluskak
1. črc 2009

Ahoj holky... tak jsem po dlouhém brouzdání netem a lovení info došla k tomu, že tu dovču prostě musím s látkou zvládnout... ještě jsem přiobjednala něco do výbavy a pak písnu, jak se zadařilo... 🙂

pavluskak
1. črc 2009

Ahoj, Luci, Tebe už jsem dlouho nepotkala, jak se máte s Lukáškem? Už chystáš oslavu?

lucinecka
1. črc 2009

Ahoj Pavli, ať nenarušuju diskuzi, píšu do IP 🙂