Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

somik
7. čer 2009

Lucinečko, Raady, díky za tipy, tak jsem mu dala BE s tou vkládačkou na knoflíky, co u toho byla a přes to jsem dala flísáčky, tak doufám, že v noci nebudu muset převlékat. Do plenky jsem ho zapla, ale nám ty sucháče vycházely přes sebe, tak jsem musela dát jeden nahoru a druhý dolu, doufám, že to udrží 😅, má mezi nožičkami pěknej ranec, rozdíl od hnusky. vlňáčky už mám objednané 🙂
Khamoro, taky mám PULky od Bambinexu, rostoucí, jsem s nimi spokojená, jsou úzké mezi nožičkama, ale taky se mi stalo, že prosákly přes švy, že byly zvrchu vlhké (ona ta jedna čtvercovka uvnitř taky byla pěkně nacucaná), ale jinak jsou fakt dobré, tedy ale nevím, jestli by zakryly BE XL, to musím zkusit 🙂 , jinak sucháče mají fakt super, s tím souhlasím 😉

hupcza
8. čer 2009

díky za názory 😉

mysinka
8. čer 2009

Khamoro, já mám taky mozillu a kamarádí s novou Bránou úplně perfektně 😉 Co máš za verzi?

khamoro
8. čer 2009

Máme mozilu 2

olbramka
8. čer 2009

Teda Lus, nová brána super. teda aspoň na první omrk 🙂 , líbí se mi to filtrování podle výrobců a výrobků, hodně se to zpřehlednilo 😵 Pochvaly!!!!!!!!!!!!!!!!!

lenkicka
8. čer 2009

ahoj holky 🙂
prosím, pomůžete mi? Můj mrňous má 6 měsíců a je to velmi čiperné dítko...už leze a zkouší to i čtyřech...
Látkovala jsem, když byl o dost menší...ale protože jsem neznala Koníka, tak mě to moc nechytlo...malý byl pořád počúraný a protivný, tak jsem přešla na eko Alany. Ale teď když už má bobky se to tak nějak seběhlo, že jsem se začala zajímat o BKM. Taky bych zas chtěla začít látkovat. Mám doma Kikko vv č.1 asi 20 ks a IV PUL vel. S (ale ty už má na těsno 😀). Už 2 dny tady studuju vaše látkové výbavy, až mi z toho jde hlava kolem 😀.
Potřebovali bychom něco super savého, dále řeším patentky či SZ a určitě vlňáčky. A prosím ještě poradit s velikostí...Šimi je dlouhá svalnatá nudlička...má 7 kg a 70 cm (dlouhé tělíčko a kratší nožky).
Daly by se zařadit do toho mého nového látkování nějak vv,ať je ještě využiju? Ještě mám BI HHS, ale ty má volné kolem nožiček...tak nevím. ☹

terezita
8. čer 2009

tak opruzena prdka uz je o dost lepsi, uff.. a hysterak male je konecne fuc. uz jsem z toho mela vcera bolehlav 😅

ja mam taky mozilu, verzi 3 a brana se taky sem tam nekamaradi.. ale prolitla jsem ji uz skoro celou durch a libi!! 😵 jen se mi zase smazala objednavka, nez jsem dokojila emmcu.. ☹ lus, nebude tam nejaka moznost ulozit si vybrane zbozi?

angetha
8. čer 2009

Já jsem si na bráně cvičně naházala zboží do košíčku..a zděsila jsem se 😀 Budu muset ještě počkat

olbramka
8. čer 2009

holky, nemáte některá disaní celulozový separačky? zajímaly by mě rozměry... popo jsou nějaký hrozně velký a když je střihnu na půl, tak zas malý. no, takže je stříhám na nějakej rozměr vyhovující, ale je s tím moc práce.... 🙄

mysinka
8. čer 2009

Khamoro, tak si zkus stáhnout nejnovější verzi, já mám 3 a Brána fachčí 😉 Nebo je prý dobrý prohlížeč Google Chrome...

khamoro
8. čer 2009

Mysinko, díky, ale my máme i explorera a navíc na té mozile je to spíš kosmetický problém, než, že by to nefungovalo. Já chtěla jen informovat Lus

lusinta
8. čer 2009

khamoro-zkus to udělat shoftem a pak reload stránek..takto s emi to podařilo opravit..ale přepošlu to ještě programátorovi,díky

a díky moc za pochvaly!!!🙂🙂 je to ale ještě makačka,než tam bude všechno🙂

to.manka
8. čer 2009

Ahojte holky, nevěděla jsem na jakou diskuzi se obrátit a tady to pořád žije 🙂
Máte někdo zkušenost se 100% vlněným body z Hmka. Jaké je třeba v porovnání s engelem?

lynn77
8. čer 2009

holky, jeste jsem se chtela zeptat ohledne obleceni pro mimi ve spojitosti s latkovkami, lze davat treba bodycka, dupacky, puncochy, kalhoty apod. normalni velikosti nebo je treba vetsi kvuli velikosti tech latkovych plenek? Vim, ze existuji nejake ty prodluzovaky na body, ale kdyz me se to moc nelibi... ?

schnek
8. čer 2009

tomanko, porvnání nemám, ale to HM mi přijde fajn, mám pro oba i stepláčkama a celkem u nás frčí 😉 od Engela mám od gedren tepláčky a ty jsou super, M. nosí převážně je, ty můžu doporučit. Oproti těm HM jsou tlustější a mají na nožiškách lem, že se nevyhrnujou 😉

lusinta
8. čer 2009

lynn,toto je snad pěkný,ne?:-

http://www.branakdetem.cz/extendor-k-prodlouzen...

ale jinak je lepší kupovat o velikost větší.hlavně bodíčka.
Nebo mít mini plínky,jako josu Itti bitti

matilko
8. čer 2009

lynn, Kajkulka má 4mesiace takmer a nosíme oblečenie zhruba 3-6mesiacov a niečo aj 6-9 mesiacov 😀 je pravda, že ona je teda dosť veľké dieťatko. Už som ale konečne kúpila extendor a paráda!!! Vytiahla som aj bodýčka, čo sú od 0-3mesiacov 🙂

schnek
8. čer 2009

lus, máte ještě MNM kalhoty se vzorem retro 3-6/9m? na tom novým webu nejsou 😕

to.manka
8. čer 2009

schnek, DÍKY. Narazila jsem na něj na MMB, tak do něho asi půjdu.
lynn77, extendor je dooost dobrej 😉 a praktickej a neviditelnej pod oblečením. Velká spokojenost.
Lus, chválím nové "webovky" 😵

katwind
8. čer 2009

Holky, já vím, že nic a nikdo není dokonalý, ale já už dnes musela na bránu poslat trošku peprnější mail... ve vší slušnosti, ale musela... Už 10 dní mám zaplacenou objednávku, stále žádný balíček ani mail, že to třeba bude déle a až dnes, když jsem tam napsala, jak to vypadá, mi bylo odepsáno, že nastaly komplikace a že některé zboží není (ale já ho mám zaplacené a hlavně proč mi to nikdo nedá vědět)...
No, budu to přičítat zmatku kolem nového webu, ale za sebe musím říct, že leč zboží na bráně miluju, tak mi ještě nikdy nepřišlo vše, co jsem si objednala☹ Snad to na nových stránkách bude hned vidět, co je a co není skladem, případně kdy to bude 😉
Přitom mi nejde o rychlost, jen o tu komunikaci, abych věděla na čem jsem...
Safra a já se tak na ty černobílý legs a zelený HHS těšila 😀 😀 tak musím zase vybrat něco jinýho... 😝 😀

lusinta
9. čer 2009

schnek-napiš prosím mail na rpodejnu,holky se mrknou.
MNM ještě není naházený celý.

lusinta
9. čer 2009

kat-aha,tos byla ty🙂napíšu ti teda do ip a ne do mailu🙂

sonulah
9. čer 2009

lenkicko, zeptej se víc konkrétně....😉
co chceš kupovat? savou plenku? nějaký PULky a jedny vlňáčky?
savá plena je např. bamboo extra - vhodná na noc, nebo je tu i téma "nejlepší látkovka na noc" (tak nějak😉)
PULky na 7kg mimi - bych vzala možná už Lka ( iv organic), nebo Mka thirsties
vlňáčky můžeš vzít natahovací, pokud máš kalhotkový plíny, líp se s nima manipuluje na akčnim děcku, nebo ke čtvercovkám loveybums nebo swadlebees...

já se teď zjara zase vrátila k LVB a jsem spokojená, ani ty druky mi nevadí...
a J dneska rozepnul Thirsties a sundal to i s plenou (počůranou) 😀 , asi se rozhodl začít se přebalovat 😅

katwind
9. čer 2009

sonul, třeba se rozhodl, že už pleny nechce, že chce čůrat na nočník😀
Lus, díky 😉

katwind
9. čer 2009

Holky a na tu Bamboo extra na noc dáváte co? Dovnitř třeba prefold a na ně? Nebo je to jedno?

schnek
9. čer 2009

lus, dík, napíšu

kat, dovnitř zatím nedávám nic, přes BI vlňáky vel M 😉

sonulah
9. čer 2009

dovnitř bamboo hour, ven natahovací vlňáčky homemade

novako
autor
9. čer 2009

Dovnitř prefold nebo twofold navrch natahovací Disany. Natahovací vlňáčky jsou nejlepší.

Lus: Napadlo mne, že by bylo fajn, dopsat k objednávkám větičku něco ve stylu - Pokud si vyberete platbu předem na účet, počkejte na potvrzení objednávky od nás. Některé zboží (hlavně v akcích) už může být vyprodané. Nevím, teď jsem to jen plácla. Jde mi o to, aby lidi nezaplatili objednávku a pak nezjistili, že některé zboží už není.
PS: Brána je moc hezká!!!

zmuzle
9. čer 2009

Lus, ja se ted chystam taky na objednavku a snad mi tam holky neco nechaly 🙂
Jen se primlouvam k novemu webu, aby se dalo ulozit zbozi v kosiku. Pak by to uz nemelo chybu.
Mohla bych si tma prihazovat v prubehu dne a pak to v klidu odeslat 😵

makinka.1
9. čer 2009

Kat ja davam dovnitr Bamboo hour a navrch Disaní natahovaci vlnaky a parada. 😉
Lynn,extendor je jeden z nejlepsich vynalezu!!! 😀