Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

majdula
5. pro 2009

Maylo ja si paradoxne suseni cc doma na susaku nemuzu vynachvalit, perfektne to zvlhcuje vzduch a schnou fakt hodne rychle, do druheho dne je hotovo, zvlast pokud je budes zehlit (ja zehlim, resp. mam hodnou tchyni, zrovna ted mi prijela vyzehlit 70 cc na jeden zatah 😵 )

mayla
5. pro 2009

žehlení je můj uhlavní nepřítel 😀 Nevím jeslti s emi najde nějaká dobrá duše, co pak by žehlila.

erinko: Taky mě docela lákají ty z Ikee. Asi to koupím na půl 30 IV a asi 20 z ikee. Snad bude stačit. Kdyžtak není problém přiobjednat 🙂

Je tady někdo kdo může porovnat IV a ikea osušky Barnslig?

majdula
5. pro 2009

Maylo 😀 nebyt tchyne, tak se na zehleni plin uz taky vyprdnu, preci jen uz to neni novorozenecek. Jedinej duvod byl, ze mam dojem, ze pouze poskladane cc (mam same stare podedene po mne a manzelovi) maji po vyprani zkroucene okraje a mohlo by ho to tlacit, proto je to lepsi rozzehlit. Na druhou stranu, kdyz se to sikovne povesi a posklada...

kvakulka
5. pro 2009

Erin- jako novosklad a do toho prefold? 4 hodiny? Tý jo, to by se malej utopil 😀 Dokonce i PULky IV organic se mu podařilo provlhnout. Dokonce umí čůrat tak, že vlhkost vzlíná Disanama (zavazovačkama) vzhůru na zádíčka a mívá mokrý bodýčko. Jakákoli plena je za 3 hodiny úplně durch, jako vytažená z vody. No asi jsme fakt adepti na nějaký kosmický bambus...

erinka83
5. pro 2009

kvakulka, teeeda, to je fakt učůránek 🙂 Baru zatím čůrá po troškách a celkově teda asi ne tak jak tvůj malej 🙂 Uvidíme... I když zkoušíme BKM, tak aspoň něco chytáme do nočníčku 🙂

maly_prcek
5. pro 2009

Maylo,
já bych taky nešla do vlňáčků na novoška... Já jsem měla dvoje PULky a pak jsem dokopila (Anavy) flísáčky, jsou bezva, krásně vše udrží a dobře se perou a rychle schnou. Stojí 250kč, což jde... Akorát nesmí mít prcek alergii na flís.

A plíny žehlím, líbí se mi, jak jsou měkké... Ale začala jsem paradoxně až po šestinedělí 😀

terezita
5. pro 2009

maylo, nejsou ty pliny IV 80x80? jestli jo, tak budou ze zacatku hooodne velke, prvnich par mesicu je lepsi velikost 70x70..
pliny jsem zehlila jen v sestinedeli, bo me to bavilo.. 😀 ale pak jsem pozvolna prejela na kalhotovky a ty se uz nezehli.. ☹ takze mam ted po zabave.. 😅

zdenkaradek
5. pro 2009

mayla,
já také suším čč v sušičce. Nepřijde mi, že by se tím nějak ničily, zato jsou krásně měkoučké, k poňuchcňání 😵 a když to vychytáš a poskládáš je ze sušičky ještě teplé, tak ti i odpadne žehlení 😉 . V létě je tedy suším venku na sluníčku (hlavně kvůli flekům, na to je sluníčko nejlepší), ale to jsou prknoidní, tak to je ještě radši přežehlím 😒 .
Jinak čč hitparáda u mě je tato: 1. Imse Vimse, 2. Ikea Barnsling, 3. Kikko Lux Eco, 4. Libštátské. Jen poznámka k Imse Vimse, ty co mám já jsou ty starší 100g rozměr 80x80, nyní se dělají nové a ty mají rozměr 90x90 , což je poněkud moc ☹ . Takže je lepší vzít Happy Square MaM 80x75 cm (dokonce tě vyjdou asi o 2 Kč levněji než IV) 😉 .
Na tvém místě bych to nakombinovala Happy Square a Ikea plenky (na novoška ti stačí rozměr 70x70 a savost mají super a ta cena taky), Happy Square jsou lepší na batole. 😉

mayla
5. pro 2009

Děkuji moc Holky za všechny rady !

Jedna vyhoda za komunistu byla, že se z ničeho nevybíralo a bralo se jen to co bylo... A teď aby člověk všechno zjišťoval co kde koupit 😀

mayla
5. pro 2009

Ty IV jsou i 80x80 ale jsou jen 75g. Kouknu se ještě na ty Happy Square

kvakulka
5. pro 2009

Jsem asi lemra a krkavčí matka, ale já nežehlím ani čč- ani v šestinedělí. Usnadňuju si práci tím, že na sušák věším pleny rovnou na čtvrtiny, vyrovnám je, párkrát klepnu a když sbírám suché, tak jsou (docela) rovný- Kikka a IV jsou i měkký, ale libštáty jsou jak šmirgl, ty ale přijdou na prdku jen výjimečně...
Moje nejoblíbenější čč: Happy Square- ty žehlení kvůli měkkosti vůbec nepotřebují, škoda, že z nich nemám komplet výbavu (jsou trochu dražší)

mayla
6. pro 2009

čč Happy Square jsou drahžší, ale já si ráda připlatím. Za ty čč to není taková pálka jak za kalhotové plenky.

erinka83
6. pro 2009

Já teda malé dávám vlňáčky skoro od začátku, mám lovíky jersey a jsou bezva, jednou se nám teda stalo, že je měla od vaječiny špinavý, ale ven to nepustily... No hlavně ale vetšinu kakání chytáme do nočníčku 🙂

Je normální, že když je dítě dlouho v počůrané plíně ve vlňáčkách, že provlhnou? Nebo je mám jen blbě nalanolinovaný? Dala jsem malé jen BL Bambusku, že bude stejně za hvíli vzhůru a pak dostane savější plínu a ona v tom byla víc jak 5 hodin 😅 To je u nás normální, když jí dám supersavou plínu, že se de spát, tak je do hodiny s řevem vzhůru počůraná a když jí dám obyč, že pak dostane lepší, tak chrundí 😀

zmuzle
6. pro 2009

Eri, ten smay problem jsem mela na zacatku taky. Kdyz jsem dala jen vycpany novoskald, chrnel do rana. Kdyz BBH, spal 2-3h.

Kvakulka, tez jsem krkavci matka a ani v sestinedeli jsem nezehlila. Ja mam na noc BBH a spokojenost, ale ted si chvlai i Anavy, tak je treba porid misto BBh jako nocni plinu.

CC mi na susaku taky uschnou do 2.dne v pohode a vlnacky na novoska byly u nas bez problemu.

terezita
6. pro 2009

tak biobavlnena anavy na noc neeeni.. 😀 jsem byla vnoci nejak mimoon a zapomnela jsem em. prebalit do nocni plinuse.. tak byla od 8 do 8 v biobavlnene anavy a rano jsem ji mohla zdimat.. 😀 😀 😀 socialku na me! 😎 ale zase si em. nestezovala.. kdyz ma mokrou pastelku, tak hned knikne, ze chce do suche pliny..

ja davala vlnacky tak od 1 mesice, driv jsem je ani nemela. mam loviky, davala jsem je na noc na bbh bambusky a pohoda. parkrat byly k ranu vlhke, kdyz hodne curala.. mela je na sobe vetsinou takovych 8 hodin..

erinka83
6. pro 2009

8 hodin?? Mně spí tak max. 5 hodin v kuse a to jen ze začátku, jak potom přebalíme, tak už jen max. 3... 🙂 Snad se taky dočkám 😀

evicka7
6. pro 2009

tak kdo by měl zájem, tak konečně taťka stáhnul, jak plave čtrnáctiletý dítě s batoletem 😉 akorát taťka není moc dobrý fotograf
https://www.modrykonik.cz/album/album.php?vAlbu...

jinak u nás taky když nedám noční plínu, tak spí dítě většinu noci a noční tlusťošku si počůrá za pár hodin

terezita
6. pro 2009

jaaaj eri, tak mne se budi co 1,5-2 hodky.. 😀 jenze se mi porouchalo svetylko u postele a potme to nedam.. 😀 vnoci jsem byla tak hotova, ze jsem to prebaleni nezvladla.. 😅

evi, fotecky uzasny! a jak si braska s vikousem zablbnul 🙂

erinka83
6. pro 2009

Evi, to je pěkný 🙂

Holky, mám dotaz k IB SIO, dneska jsem je malé dala na focení 🙂 No samozřejmě je hnedka počůrala 😀 Ale ty čuránky se nevsákly! Prostě se koulely po plíně! 😅 Jsem zvyklá, že látka to hnedka vcucne, tohle nás s m šoklo ☹

evicka7
7. pro 2009

eri, jestli je nová, tak ještě není opraná

erinka83
7. pro 2009

no je úplně nová 🙂 Takže zas šupnout do pračky? To jsem zvědavá, po kolika vypráních se to spraví..., jsem je chtěla dneska vzít k Dr., to by asi nedopadlo dobře 😅 Tak vytáhnem kapsovky BG, hnusku ani omylem 🙂

erinka83
7. pro 2009

Jinak Anavy bambus moc nedostaly šanci, nejdřív je počůrala, tak jsem vytáhla tu dlouhou vkládačku a pak je zas pokakala 😅

scai
7. pro 2009

Holky já se vt ěch plínách ještě nevyznám, pomalu nakupuju...nejsme z Prahy a v sobotu jsem byla v ikee a koupila tam 20 těch ručníčků za 7 korun a pak deku Irma...Dřív jsem tady někde četla že to je na něco dobrý 😀 Jen už nevím na co...Používáte to?
Ty ručníčky jsem si říkala že některé asi i nastříhám a budu to používat mokré na utření zadku (pak hodím k plenám do koše), pak jako separačky nebo vložit do plíny? ale tu deku tady taky někdo radil a nevím na co 😀

musko
7. pro 2009

Ahojte!
Nové plenky do placu - kúpili sme viac a neužijeme to:
3x úplne nové zavazovačky Disanky PC 80 KČ/kus,NC 60 KČ/kus; vlňáčky Mamma bless - tiež úplne nové PC - 310 KČ/kus NC 270KČ/kus - kúpili sme toho viac, neužijeme to. A predám knižku Bez plenky - kupovaná v VI/09 - čítaná len mnou, ako nová PC 295KČ, NC 250 KČ.
Disanky sú super pre novoškov aj vačšie deti, my točíme 7 kúskov, rýchlo schnú :o)

betelgeuzz
7. pro 2009

Scai, ručníčky jsou dobrý na vycpání. Já je mám teda rozstříhlý na půl. A Irmu holky používají jako separačku, akorát až u strarších dětí, protože ta vaječina by šla z fleecu asi těžko vyprat. Já jsem zatím z půlky Irmy udělala 2 malé deky na přikrývání.

erinka83
7. pro 2009

Já mám teďka Irmu taky na přikrývání, z IKEY mám ještě sadu 10 žínek Krama, ty mám jako vkládačky, abych nemusela stříhat ty ručníčky, ty máme na přebalováku... A ty ikeácký plíny Barnslig jsou taky dobrý 🙂

erinka83
7. pro 2009

musko, a co na ty zavazovačky dáváš za svrchňáky? Teda když byl Mareček úplný miminko... Mám je doma a hodí se mi na to jen Disany asi, musím zkusit, jestli už do nich Baru dorostla...

erinka83
7. pro 2009

A ty IB SIO mám prát celý, nebo stačí jen ty střeva? Asi jen střeva, že🙂

evicka7
7. pro 2009

já mám půlku Irmy jako dečku a druhou jako separačky na noc, ručníkama vycpávám na noc pp onesize, protože samotný to nezvládaj

eri, na zavazovačky byly super PP vento, igelitový, ale super tu plenku zakryly, z toho co mám dnes by na ně šly jen vlněný lovíky, i když možná i Foxky

pokud se ti nepročůrá, tak stačí střeva, ale Viky se vždycky pročůrá až na tu látku na svrchňákách ☹

kubinkov
7. pro 2009

Koukněte, je to neuvěřitelná cena. Nevědět, co Medley dokáže, tak to asi zkusím:
http://www.ekopleny.cz/cs/kategorie105566/detai...
Lněnou plenu ještě nemám. Nebo to snad někdo znáte?