Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
12. zář 2012

@katyxq koukám do tvého statusu, že se snažíte o druhé mimčo, tak to gratuluju k odvaze jít do toho takhle brzy 🙂

dandelion
12. zář 2012

@katyxq tak na takový stav bych se dostala moc ráda :D 🙂))

katyxq
12. zář 2012

@ptjj no, snažíme .. Já ještě nedostala ani MS, čas na sebe taky moc nemáme, tak by to byl spíš zázrak, ale Koník možnost "těhotenství se nebráníme" nemá 😀

dandelion
12. zář 2012

@luciesofi a víš že ani ne :D 🙂)

medakote
12. zář 2012

Hezký večer, látkařky. Usoudila jsem, že potřebuju doplnt výbavu o nějaké kalhotovky. Mám troje, dávám je na noc, ale teď, co se trochu zhoršilo počasí a schnou (nebo spíš neschnou) doma, chci ještě jedny nebo dvoje. Mám dvoje Anavy, funkčností super, ale Kuba je poslední dobou tak trochu pašík a mě se zdá, že mu nesedí ta dobře jako dřív- vyhovoval by mi vyšší sed nebo celkově větší velikost plenky, nemůžu se zbavit dojmu, že mu začínají být malé. Mám jedny Merinostar, ty mi docela vyhovují,ale četla jsem, že už skončili výrobu. Tak prosím poraďte- jestli Anavy noční, nebo jsem našla Bum hugger noční L, nebo Babyidea bamboo extra L/XL? nebo něco jiného? Kuba má osm kilo.

dandelion
12. zář 2012

@medakote jakto že mu anavy nesedí? ani když jsou zvětšený? zajímavý...

lenka5731
12. zář 2012

@medakote velikou plenku má Bamboolik a kdybys chtěla zkusit tu Bum hugger vel. L, tak jednu prodávám 🙂 ale o moc větší než anavy se mi teda nezdá, poměřila jsem to.

lenka5731
12. zář 2012

@medakote porovnala jsem i noční plínku Bamboolik, tu tady mám shodou okolností taky a je z nich největší.. ty ostatní co zmiňuješ už neznám. 🙂

chmurkaxy
12. zář 2012

ahojte baby, s manzelom sme sa bavili, ze by sme chceli latkovat, no som uplne neskusena a tak neviem, co mam od toho cakat a co vlastne kupit.. ked som si precitala super urobeny uvodny prispevok, ako najjednoduchsia alternativa sa mi zdala na zaciatok AIO plienky s nejakou separacnou vlozkou. Myslite si, ze by to slo? Mame sice este dost casu do aprila, no chcela by som si to nastudovat co najlepsie, pokecat s mamickami, co maju skusenosti, aby som mohla byt pripravena.. Kolko plienociek a vloziek mi na zaciatok bude stacit? dakujem moc za kazdu radu.

chmurkaxy
12. zář 2012

aha, zabudla som napisat, ze prave kupujeme susicku, takze ju budem moct vyuzivat a cely proces trosku urychlit..

lenka5731
13. zář 2012

@orlando ahoj, tenhle dotaz se tu opakuje každých pár stránek, tak kdyžtak počti... ve zkratce: nemáš záruku kvality materiálů a zdravotního atestu, že jsou vhodné pro malé děti. Taky savost u většího dítěte většinou (prý) nepostačuje. Osobní zkušenost s těmito "výrobky" nemám a nechci mít 🙂

@chmurkaxy aio (sio, kapsovka) + separační vložka (plínka) to by určitě šlo. Pokud budete mít sušičku, tak by ti AIO podle mě mělo stačit do začátku bez problému cca 10-12? Separačky se prodávají většinou v roli (pokud nemáš flísové pratelné) o cca 100 kusech, a jen počurané se perou, pokaděné vyhazují. Jednovelikostní AIO můžou být ale na novorozence zbytečně robustní a neudržet vaječinu, takže na novoška většina holek používá novosklad.

katyxq
13. zář 2012

@chmurkaxy navíc častým praním se PUL ničí (a do sušičky můžou jen nékteré druhy, ale já bych to neriskovala). Na novorozence bych koupila bavlněné čtvercovky (tak 30ks, dávat na novosklad) plus troje svrchní PUL kalhotky a pak separačky (celulózové).

lenka5731
13. zář 2012

@chmurkaxy souhlas s katyxq, ale máš ještě dost času, tvůj názor na plenkovou výbavu se může ještě mockrát změnit (vidím to na sobě) 🙂

helulela
13. zář 2012

@orlando ahoj, holky už ti psaly o atestech atd. Ten PUL bývá hůř prodyšnější a originální vkládačky u staršího dítěte opravdu nestačí. Úplně bych se ale těm plínám nebránila, pořád lepší, než je koupit tady v ČR už pod nějakou značkou a jednou tak drahé. Když od nich nebudeš čekat žádný zázrak a pořídíš si do nich bmb vkládačky, klidně jich pár ber.

helulela
13. zář 2012

@chmurkaxy ahoj, vzhledem k sušičce bych brala spíš kapsovky nebo SIO - plenky, kde můžeš od sebe oddělit savou vrstvu a PUL kalhotky. Do sušičky bych pak dávala jen savou vrstvu a PUL sušila volně, je suchý hned a nebude se ti ničit v sušičce, prodloužíš tak jeho životnost. Co se týká počtu, u novorozence bych počítala radši 10 ks na den, počítat se sušením nemusíš, takže pak už jen vynásobit počtem dnů, jak často chceš prát. Já bych to viděla tak na 20 plín při praní obden. Ještě bych ti doporučila nebát se systému plína + svrchní kalhotky. Spousta z nás chtěla ze začátku pro jednoduchost jen AIO a nakonec zjistila, že obyč čtvercovky a kalhotky zvládá úplně v pohodě. Pár čč a aspoň jedny PUL kalhotky si do výbavy pořiď každopádně, když potřebuješ dát plínu třeba jen na půl hodiny, AIO je zbytečný luxus.

medakote
13. zář 2012

@dandelion Zvětšené? nevím jak. Nám je jen rozložené na maximum- tj. an výšku všechny patetky rozepnuté. V pase má v patentkách rezervu, ale má hodně silná stehýnka a pokud zapnu tak, aby ho netlačili na stehýnkách, tak má pas beznadějně volný. Právě že mi vyhovuje vyšší sed, kdy mu to v pase můžu víc utáhnout. Nebo taky je možná problém ve mě a neumím to nandat.
@lenka5731 Díky. Zkusím se po nich podívat a uvidím.
@chmurkaxy podle mě 10-12 Aio nestačí, ze začátku jsem přebalovala často a tohle je dávka na jeden den, musela bys prát hodně často. Jednovelikostní AIO jsou podlemě moc robustní, začala jsem je používat nejdřív od 6 týdnů. Jsou i novorozenecké AIO, ale zdá se mi zbytečné jich zas mít tolik. Podle mě jsou na začátek dobré čtvercovky a PUL kaphotky, opravdu se toho neboj. Nebo možná vícevrstvé pleny. Čtvercovky se pak dají se použít i na jiné věci. A pokud budeš chtít, tak nějakou novorozeneckou AIO na parádu. U staršího dítěte můžeš klidně mít AIO jednovelikostní, i když bych osobně v tom případě volila možná kalhotovky a ně svrchňáky. Já mám čtvercovky na doma, 3 kalhotovky na noc a asi 8 kapsovek a AIO,s tím přežiju jeden den mimo domov- pohodlně se přebalují a taky na parádu 😀 A jsem s tím spokojená. Separačky mám celulózové Popoliny, u novorozence byly výborné, jen jich ze začátku byla velká spotřeba. Já jsem ale teda velký kombinátor a nevadí mi mít různé druhy, i muž se s tím srovnal, jen je nevyužívá všechny. Vím že třeba kamarádce manžel nakázal, že pokud chce aby přebaloval i on, musí mít jen jeden nebo max. dva druhy plen a co nejjednodušší, tak volila jeden typ kalhotovek, vícevrstvé a svrchňáky.

janistr
13. zář 2012

@orlando Holky už tu vše napsaly, já osobní zkušenost také nemám, ale koukala jsem, že vyrábí i variantu s bambusovými vkládačkami, tak když už, volila bych spíš ty 🙂.

ivuska.h
13. zář 2012

@medakote Ono to takto u těch macatějších dětí bohužel bývá, plenka s dvouřadým zapínáním, kde zvlášť nastavíš pas a stehýnka, by mu určitě seděla lépe. Ale on se ti postupně začne vytahovat a stehýnka budou v poměru k pasu hubnout, takže plenky zas začnou sedět.

aemmi
13. zář 2012

@chmurkaxy ahoj, já bych na novorozence tolik AIO nebrala, jsou drahý, tím jak je pereš často celý, se rychle zničí PUL, navíc často neudrží vaječinu, jednovelikostní budou na mimino moc robustní a později nejspíš nebudou dostačovat savostí. I já se přikláním z ezačátku ke klasickým čtvercům, optimální je tak 30 kusů, nějaké vkládačky, třeba pár vícevrstvých plenek a k tomu svrchní kalhotky, většinou stačí troje, zkusila bych nějakou kalhotovku a nějakou AIO, za mě teda spíš SIO a nebo kapsovku a dál uvidíš...

aemmi
13. zář 2012

@medakote my máme u Anav podobný problém, asi půl roku si říkám, že nám nejspíš už moc dlouho nevydrží 😀 ale jsou jí pořád, řekla bych, že takhle kvalitní kalhotkovky asi jiný neexistujou, tak se jich držím a moc se mi nechce zkoušet. Ted budu nějaké dokupovat a vezmu asi dvě ty noční...

aemmi
13. zář 2012

Jinak k té výbavě, mám tři plné šuplíky, ale oproti ostatním jsme břídilové 😀
V univerzální velikosti máme 30x čč, asi 20 různých vkládaček, 8x vv Anavy, 5x vv Kikko, 13 kusů různých AIO/SIO/kapsovek, které přestávají vyhovovat a jen 6x kalhotovku Anavy, donedávna jsem je dávala jen na noc, takže stačily 3 kusy, ted je nosí i ven, čili jich máme málo, budu dokupovat, heč 😀 😵
Dále máme několik kalhotovek v novorozenecký velikosti a měla jsem i vícevelikostní SIO.

crawler
13. zář 2012

@ivuska.h ahoj🙂 tak jsem včera koupila disana natahovací vlňáčky a jsem nadšená - honem hrr jsem je chtěla vyzkoušet na noc, takže jsem je ani nenalanolinovala, protože by nestihly uschnout a i přesto stačily jen vlastnosti vlny - Fanoušek měl ráno pyžamko suché!!! Jsem nadšená, tak Ti chci poděkovat za tuhle radu - koupit je 😉. DAla jsem mu vv bavlněnou, do toho krátkou bambus. vkládačku ze 3 vrstev a uvázala to do čč na snapku a přes to ty disany 😵😵😵

Teď jen chci poprosit o radu - jak často lanolinovat a jak??? Mám tuhý lanolin z lékárny - jak mám připravit tu lázeň? Děkují moc!

janinek
13. zář 2012

Prisla mi dneska ta velrybkova blueberry, je krasna teda https://www.modrykonik.cz/fotoblog/janinek/albu...

Vycpavky ma mikrovlakno, ale vyndavatelne, takze si tam muzu dat moje bambusky ruzne.

ivuska.h
13. zář 2012

@crawler Super 😉 Lanolínuj až budeš mít pocit, že víc provlhají. Per, když zasmrádnou 😀 Ne po každém praní je potřeba lanolinovat, to poznáš po hmatu, jestli je vlna ještě mastná nebo spíš suchá. Lázeň -- lžička lanolínu, rozpustit v horké vodě s trochou šamponu či tekutého mýdla, udělá se zakalená voda, to doředíš vlažnou vodou na teplotu ruky, vhodíš vlňáky, promačkáš, vyndáš, vymačkáš vodu, usušíš. Nemáchat už v čisté vodě a neždímat kroucením.

pampeliska1
13. zář 2012

@crawler také jsem začala používat vlňáčky disana minulý týden a taky jsem tak nadšená 😉 ne teda na noc, jen přes den, ale líbí se mi, že je to šup šup natažené, nikde to netlačí 🙂

luciesofi
13. zář 2012

Holky, máte některá zkušenost se SWADDLEBEES ECONAPPI??

lenka5731
13. zář 2012

@luciesofi jo, už jsem je tu hodněkrát chválila 🙂 má výborný vkládačky.

luciesofi
13. zář 2012

@lenka5731 Nebudeš tomu věřit, ale sázela jsem na tebe 😀
Jednu asi pořídím, teď jsem zkoukla prezentační video a líbí se mi moc..akorát je to celkem pálka, tak abych neprohloupila..🙂

janinek
13. zář 2012

@lenka5731 @luciesofi Ja chci taky 🙂 U nas ale skoro nejsou a nejd ena ne vychytat slevu :(

lenka5731
13. zář 2012

@luciesofi myslím, že neprohloupíš, ale těžko říct, testováním na 5 kg miminu se toho moc nepozná 😀 ale je to můj favorit a věřím jim 😀