Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rozarka65
1. dub 2011

@reruna
@slunicko76 Bude to legrace...jsem zvědavá,jestli to zvládnu....🙂

medvi11
1. dub 2011

@joohana Moc gratuluji Annie! Tak vidíš, taky ses dočkala a aspoň nebudeš přebalovat dva počůraný zadečky 🙂

joohana
1. dub 2011

medvi11 Dík 🙂

andelka
1. dub 2011

Holky, mám dotaz - mám úplně poprvé úplně nové kapsovky (ostatní jsou z druhé ruky), vnitřek mikrovlákno (BG) - musí se taky několikrát oprat nebo je hned po prvním vyprání můžu používat jak jsem zvyklá. Vím že některé pořádně sají až po delší době. Dík.

helulela
1. dub 2011

@crawler měla jsem Mio Fresh u novoška, ale dávala jsem ho jen jednu odměrku do kýble s vodou, kde jsem skladovala namokro. Ta voda pak nesmrděla a nemusela jsem ji ani měnit. Samotný na praní asi nebude, myslím, že v návodu bylo, že se přidává odměrka k normálnímu prášku jako dezinfekce.
@xmarg04 🙂 to se rychle naučíš, která vkládačka patří k čemu, ale chápu, že když najednou vypereš kupu neznámých plínek, může to být problém. Přinejhorším si můžeš na začátek udělat seznam, co měla která plínka za střeva... ale jestli nejsi tak pünktlich, tak je celkem jedno, co do čeho nacpeš
@joohana šikovná a koukám, že si na to vybrala dobu akorát... nechá plínky sestřičce 🙂

helulela
1. dub 2011

@andelka mikrovlákno nevím, ale já všechny plínky prala jen jednou, dál se opraly až při používání

jabambulka
1. dub 2011

ahoj holky. chci taky zacit s latkovanim a dekuju vsem za spoustu informaci, ktere jsem se tu docetla. chci se jeste zeptat, mozna hloupe, ohledne toho skladovani plenek. nejak nechapu kdyz se skladuji na sucho a znecistenou plenku potrete tim mydlem nebo preperete to ji pak mokrou date do kyble? nebo nechate uschnout a pak teprve do kyble? a jeste druhy dotaz, mate nekdo zkusenosti s Bambino Mio? Diky

jabambulka
1. dub 2011

jeee ted mi teprve doslo.. ze to byl asi blby dotaz ohledne toho skladovani.... 🙂))))

evlyn
2. dub 2011

Jo k tomu dotazu @andelka bych se taky připojila - necháváte v kapsovkách ty původní vložky z mikrovlákna nebo čím vycpáváte? Nějak to neumím a pokaždé mi protečou ☹

slunicko76
2. dub 2011

@evlyn ja davam ty puvodni! A kdyz zrovna nejsou po ruce, tak tam soupnu dve čč narovno!🙂
@andelka ja vsechny pliny preperu jen jednou a pak se operou postupne pri pouzivani!
@jabambulka jasne, sup s ni do kyble! Kdyz jsou pocurany, taky jsou mokry!🙂 na sucho znamena, ze se k nim nepridava uz zadna voda!🙂

evlyn
2. dub 2011

@slunicko76 A jak často je přebaluješ? Já jsem možná zhýčkaná z Anavek 🙂

andelka
2. dub 2011

@evlyn já teda když mám kapsovku jako denní plínku, tak dávám ten origoš vnitřek, případně ještě s něčím s jiné plínky. Ale když ji mám třeba na spaní na ven, tak aby vydržela třeba 3hodiny, tak do ní dávám velkou vv poskládanou nakluka a to je držák a neprotíká.
@xmarg04 A co takhle si ty plínky napřed vyfotit? 😉 Jinak já dávám i originální vnitřky, ale jelikož vršek kapsovky uschne dřív než vnitřek, tak ji pak použiju s jiným jádrem a to kombinuju co mám doma zrovna.

slunicko76
2. dub 2011

ja prebaluju cca po 2 az 3 hodinach,ale tuhle jsme to nejak nevymakly a byly na prochajde fakt hoooodne dlouho a po asi 4 hod. uz bylo taky mokro!🙂
jinak taky doma nemam skoro nic jineho nez anavy a čč!🙂 a ted k nasim 2 jete ty nove BG!🙂 zatim jsme nezkusily!🙂 jo a ten flicek se krasne vypral!

evlyn
2. dub 2011

@slunicko76 tak to je dobře, že to šlo dolů - přišlo mi to, že jim to při balení spadlo na podlahu nebo se o něco otřely.
Jinak dnes jsem je zkoušela s oběma origoš vkládačkama a necelý dvě hodiny vydržely, Anavky drží i ty tři hodiny a dýl, když malej dlouho spí.

peko
2. dub 2011

@evlyn Díky moc za plínky, jsou super, se tluču do hlavy, že jsem jich nechtěla víc 😀 😀
A BG používám s originál vkládačkama a ještě se mi nestalo, že by protekly 😉

xovicka
2. dub 2011

Holky zase jdu jednou pro radu. Můj maličký zrovna přestal být novorozencem, už má šest týdnů a najednou mi začal nějak víc kadit. Prostě není problém mi za den znečistit čtyři svrchňáky. Teda kadí asi stejné množství, jen to nedává do každé plíny ale třeba objednu a to nárazově, vypustí to všechno naráz a všechny plíny to nakonec někudy bokem pustí do svrchňáků a někdy i do dupaček. Když ony ty jeho míchaný vajíčka jsou hodně tekutý, takový spíš jako syrový míchaný vajíčka. Je úplně jedno jestli mu dám čtvercovku na novosklad nebo třeba i bambusovou vícevrstvou anavu, klidně to můžu i dovycpávat, prostředek vydrží, ale kolem nožek to vyteče. Takže se chci zeptat, zda se s tím dá něco dělat? a pak ještě ty vychvalované svrchňáky thristies to jsou ty normální nebo ty duowrap?

veselazu
2. dub 2011

@xovicka ahoj, no vaječina to je téma...nám teda kalhotovky držely dobře (měla jsem Baby Lucy organics ) , novosklad ten teda při větší náloži protekl často, co je teda neprůstřelné ale zase vcelku otravné na údržbu i nasazování jsou zavazovačky Disany. Ty teda neprotekly nikdy. Ale já si nějak nezvykla na to zavazování a taky to praní když ten kakoš byl rozlezlý po celé plíně... No ale jsou baby co na Disany nedají dopustit. Dají se sehnat levně na MMB. Používáš celulózové (papírové) separačky? Po těch nám ta vaječina pěkně sklouzla až ven, zkus možná flísové jestli se ti to neekluje pro mimi. A neboj, bude líp 😀 za pár měsíců 😀 😀

veselazu
2. dub 2011

@evlyn taky používáme BG a určitě do nich nedávám jen origoš vkladačky, to produje za 1,5 hodiny. Ta menší je vcelku naprd. Dávám tu větší a k tomu Anavy nudli. To teprv si troufnu říct vydrží 2,5-3 hodiny podle toho, jak moc malý duje.
Anavy je kalhotovka ze suprsavého matroše s vkladačkama takže to jsou držáky 🙂
Je zvláštní, jak se všechno mění - když byl malý prďoš tak nám kapsovky vůbec neseděly, tak od 5ti měsíců do roku a něco jedině kapsovky a teď jak je učuránek tak se vracíme ke kalhotovkám - z kapsovek se dá jedině BG hoodně vycpat a ty mám 4. Takže jedem Anavy a BG. 🙂 Ale když jdem ven na dýl nebo drandit na odrážedle tak jedem papír 😅 😅

veselazu
2. dub 2011

@xmarg04 no ze začátku budeš používat jen málo vkladaček např. do Anavek jsou pro novoška dost savé samy o sobě, kapsovky BG si neumím na novoška představit, jsou dost velké... neboj, párkrát přebalíš a budeš vědět co a jak a používat takové vkladačky, jaké vám budou vyhovovat 🙂 Lepší je mít z čeho vybírat a to ty máš 😉

xmarg04
3. dub 2011

dobre rano, diky vsem moc za rady, nakonec si to asi preci jen pred prvnim pranim vyfotim a pak se uvidi, snad se do toho dostanu. jeste jednou diky moc... 😉 😎

luthien.k
3. dub 2011

Ahoj holky, poraďte, jaké AIO se vám osvědčily na novoška? Chtěla bych dávat na noc místo papírovky a s prvním prckem jsem žádné nezkoušela, to jsem byla nadšenec a i v noci motala novosklad 😀 Teď mám čtvercovky akorát na pusinu 😀 a jinak jedeme kalhotkovky, ale v noci se mi ani to moc nechce... 😅

meleri
3. dub 2011

ahoj holky neměly byste někdo zájem o jedny vlněné svrchní kalhotky, zn. Disana? Skoro nepoužité, velikost S. prodala bych je za 100 kč. stály skoro 300 co si pamatuju.

@luthien.k aha to ti neporadím :(. já mám všecky ty AIO moc velké. sama dávám popolini panda a s. kalhotky. a jak píšeš v noci dávám taky papír...čtvercovku nemám moc odvahu zkusit že by protekla,a mám jednu zavazovačku tu jsem ještě nezkoušela..🙂 nevím čím ji vycpat.

rozarka65
3. dub 2011

@meleri Ahojky, já bych měla zájem...🙂

meleri
3. dub 2011

@rozarka65 super! dívám se že jsi v 29 tt to je ještě čas, já mám totiž i svrchní kalhotky Popolini které jsou dobré....mám je ve všech velikostech ale ty M a L prodávat nebudu jsou dost zažloutlé ale ty S jsou a podle mě budou jak nové pořád páč ten novorozenec toho moc nezničí...tak kdyby jsi měla zájem i o ty Ska tak za chvíli nám asi budou malé, prodala bych je taky po stovce.....

mám i spoustu čtvercovek a většina z nich jsou fakt bez skvrn, tak kdybyste později někdo chtěli (cca v létě) no ještě tu pak napíšu....

zbytek plen se neodvážím nabízet už ted jsou po jednom dítěti v mizerném stavu takže po dvou asi půjdou rovnou do koše...

meleri
3. dub 2011

@meleri jestli máš zájem mám i bodýčka a pyžamka 0 a 1 měsíc a jsou v dobrém stavu, kdybys chtěla můžu to vyfotit a poslat přes maila pokud máš adresu. k tomu mám vlastně i ponožky, které už nově nevypadají mají trochu žmolky, a i různé capáčky naprosto nezničené, čepičky....vše bych prodala za babku....

helulela
4. dub 2011

@evlyn s originál vložkama (tou větší zmenšenou) dávám tak na 2 hodiny, když jdem na vycházku, přihodím jednu BI bamboo hour

betelgeuzz
5. dub 2011

Holky, tady je dobrý tip, když dojdou plenky 😀 http://hubpages.com/hub/The-No-Sew-T-shirt-Diaper

aemmi
5. dub 2011

Holky, prosím, na co je vlněný obdélník? tuším, že to má něco společnýho s látkovýma plenkama, na co se to používá?

andelka
5. dub 2011

@aemmi myslím že jako nepropustná vrstva třeba do zavazovaček, pak už nemusíš dávat gaťky. Nebo pak jak se učí na nočník, tak se dá plína narovno, na to vlněný obdélník a na to jen slipy.

aemmi
5. dub 2011

@andelka Aha, děkuju...takže do základu to nutný nebude.

andelka
5. dub 2011

@aemmi nemyslím. 😉