Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

si
7. čer 2010

@baca Kamarádka mi říkala,že její malý také nechtěl pít, tak mu koupila různá pitítka (3)- s obrázky a mu to nedalo a zkoušel a zkoušel a pitný režim se zlepšil 😀. Tak třeba to zabere i jinde.

blka
7. čer 2010

@kackaj Mareček mi tak moc pije teď, jak byly ty vedra. Myslím, že jak zase vedro nebude, tak tolik pít nebude.
@baca Dávala jsem kojeneckou převařenou, ale teď dávám z kohoutku. Jsem se informovala a nemusím ji ani převařovat (ale stejně mi to nedá a převařím). Jen když někam jedem, tak si do flašky beru svoji vodu, protože nevím, jaké hodnoty kdo má doma.

blka
7. čer 2010

A pít dostává z flašky. Sice mám hrníček, ale spíš si s ním hraje.

zihu
7. čer 2010

ahoj, Baja krasne pilaahoj, Baja krasne pila z hrnecku tommee tippee od 4+, ale ten ma sirokou tu savickua tak uz jsem ji dala Avent 12+, byl zdarma k baleni Nutriloni 😅 ale z nej pije pekne blbe, protoze musi vic tahat a to se ji asi nelibi, ten TT tekl prekvapive vic 😒 a tak sem ji vyndala ten pist, uz to sice neni nekapajici hrnecek, ale pije z nej o poznani vic... tak mozna zkousejte i jak moc hrnicky tecou, vetsi ditka by urcite zvladly pit i brckem?? 😉

zmuzle
7. čer 2010

Holky, ja muzu doporucit obyc hrnicek Nuby z DM. Stoji 109 Kc a u nas v diskuzi z nej se naucili pit vsechny ditka. Ma super hubicku. Ja predtim vyzkousela hrnicku a nic a pije jen z tohoto a nebo pak z te flasticky od Jupiku apod.

betelgeuzz
7. čer 2010

TAky dávám jenom převařenou vodu z kohoutku. K baleným vodám nemám vůbec důvěru a ta naše kohoutková je kvalitní. Zatím vypije tak 100 ml, ale pořád kojím celkem často. Mám hrnek Trainer od Mam a už se s tím naučila.
U starších dětí se může zkoušet i pití normálně z hrnku, třeba je to bude i víc bavit.

angetha
7. čer 2010

My teda hrníček Nuby máme a malá kucká protože to teče moc nebo hryže savičku
Líp je na tom u nás hrníček od Canpolu - balónek

zmuzle
7. čer 2010

Tak ja davam normalne kohoutkovou. Uz to neni male miminko, venku stejen do pusy strci kde co. Ale zase vim, ze vodu mame dobrou. Z hrnku by umel, kdyby chtel, ale jeho to bavi vic kousat, prip. plivat vsude kolem 😝

katarina82
7. čer 2010

Holky, chtěla jsem se zeptat jak jsou na tom malé mimča s přetáčením na bříško a na záda, když mají na dupce ten balík... Včera mě nahlodala švagrová, protože Kačka pásla a ona, že prý jak má tak velkou tu plínku, že jí trčí ty nožičky ve vzduchu a asi to je fakt trochu pravda 😔 Začaly se přetáčet normálně nebo později nebo jak? Kačka se zatím nepřetáčí... Ale tak má dva a půl měsíce teprve.

mehlo
7. čer 2010

@zmuzle čau tak já ho taky koupila a byla jsem moc spokojená jenže ten můj rarášek ho během týdne rozkousal, tak jsem si řekla že budu muset koupit s tím tvrdým pítkem. ted máme canpol babies a ten tekl málo, že nevypil skoro nic, tak jsem tam trošku rozšířila tu dírku v tom nekapajícím ventilu a je to ok.

chaarleene
7. čer 2010

katarino, tak to máme holčičky zhruba stejně staré 😉 my jsme teď byly poprvé na plavání (na vaničkách) a lektorka se na ni koukala a říkala, že motoricky odpovídá věku, a ukazovala mi, jak ji motivovat ke správnému přetáčení na bok... a malá úplně úžasně spolupracovala a úplně stejně (někdy i líp) spolupracuje doma, když má látkovku 🙂 takže bych v tom neviděla problém 🙂 ono stejně je každé dítě jiné a začne se přetáčet jindy, takže nemá až tak smysl porovnávat 😉

mehlo
7. čer 2010

@katarina82 čau teda to jsou strachy ve dvou a půl měsících- Petula se začal přetáčet na bříško ve 3,5- 4 měsících a mudra nás moc chválila jak je strašně šikovnej. Mám taky jednu kámošku ta má dítě starý 7 měs, látkovky nepoužívá a o přetočení nemůže být ani řeč.

betelgeuzz
7. čer 2010

Mně se malá přetočila na bříško v 5,5 měsíci a to taky doktorka jásala, jak je šikovná. Do 6 měsíců je tak průměr, ale některé děti i později. Já jsem ji teda občas dávala bez plenky na nepromokavou podložku a hrála jsem si s ní, nejdřív se to naučila bez té plenky a časem i v plence.

betelgeuzz
7. čer 2010

BTW, my jsme taky všichni vyrostli na látkovkách a otáčet a chodit jsme se naučili 🙂

katarina82
7. čer 2010

Díky, já to nehrotím, ještě je malá, i když Denča se přetočila z bříška na záda po třetím měsíci. Jen jsem se chtěla zeptat, jestli je ten balík nějak moc nebrzí 😅 Ale betel má pravdu, všichni jsme na těch čč vyrostli a přetáčeli jsme se 😎 🙂

baca
7. čer 2010

@katarina82 tady vždycvky někdo (i já 😀 ) začne plašit, že se mu dítě neotáčí, neleze,.... Bára se otočila v 6 měsícíhc a 3 týdnech. To byla sláva 😀

zihu
7. čer 2010

nam rkla zdrav. sestra, ze mame latkovky omezit, kdyz bylo baji 3mesice!!!, protoze se prave neotaci, ze ji to pry omezuje a tak... taky mi to prislo ujete 😠 a pak zas v 8m, ze nezele... chapete to?!? 😝

handulak
7. čer 2010

já to nechápu- my všichni a xxxxxxxxgenerací před náma vyrostlo ve čtvrercovkách,kusech plátna...a tohle nikdo předtím neřešil...
my cvičili vojtovku a přesto se děťátko otáčelo už ve 4,5 měsícch-plína neplína...a nikdo nám nikdy nic špatného na látkovky neřekl..naopak viděli v tom jenom pozitiva 🙂

zihu
7. čer 2010

njn, taky to nechapu...... misto aby "ocenili", ze pro mimco delame maximum a moc si to neulehcujeme, tak to odsuzuji a hazou klacky pod nohy prohlasovanim podezreni o nevhodnosti pouzivani latkovych plen.... a to, ze v hnuskach jsou gely, ktere muzou negativne ovlivnovat v budoucnu plodnost kluku a zanetlive stavy u holcicek, to se nikde moc nepise 😔 kdysi jsem to cetla a nechapu, ze se o tom vic nemluvi!!??!!

chaarleene
7. čer 2010

@zihu to je přece jasné - lobby výrobců jednorázových plenek spolehlivě zajistí, aby se o tom nemluvilo 😉

zihu
7. čer 2010

@chaarleene to chapu, ale kdyz uz neco prosakne, melo by se to aspon vic diskutovat 😠 pekne me to rozciluje, hlavne s ohledem na ty potencialni reprodukcni problemy v budoucnu, lepsi to nebude, coz vi vsichni, ale ze by se to muselo jeste takhle "podporovat", to mi prijde nehorazne 😔

maly_prcek
7. čer 2010

Ad motorický vývoj - u nás to bylo v normě i s látkovkama... (6m na bříško, 7m na záda a teď 8,5m se houpe na kolínkách)

Je to blbost, látkovka to může spozdit o pár týdnů (přeci jen to chce trochu větší svaly...), ale vývoj zdravého dítěte zabrzdit nelze! 🙂 Jinak se ale snažím dávat na hraní spíš nějakou menší plínu a dávat i bez plínky...
BTW: přetáčení ve 3m rozhodně zdravé není, to dítě to dělá technicky špatně 😉

maly_prcek
7. čer 2010

Ad pití - kdesi jsem četla, že dítě má vypít cca litr (kolem toho roku...), všeho (MM, UM, příkrmy, tekutiny)... Mně teda z Tommee tippee pije hezky (hrníček), jako technicky... 🙂 Jinak vypije teda málo, cca 100ml, ale ještě dost kojíme a taky víc ředím příkrmy... Hryže to když nemá žízeň, včera si ani nehryz, jak byly ty vedra a hltal to voda nevoda 😀

sussanah
7. čer 2010

@zihu souhlas, taky me stve, ze o tom, co vsechno je za hnusy v jednorazovkach se nikde nedovis, ale zato kazdy je expert na psychomotoricky vyvoj a negavita latkovych plen....No co dodat..

Nam jeste navic tvrdili, ze kdyz bdu maleho hodne nosit, tak bude nesamostatny a bude mit pomalejsi vyvoj. Dneska ma 8m, lozi uz mesic, vsude se stavi, uz si par dnu i sam sedne a je pruraznejsi nez jeden jeho rocni kamarad 🙂 Takze podle me je to proste o diteti a ja pise prcek, vyvoj zdraveho ditete tohle proste nemuze zastavit.

@maly_prcek o tom pretaceni ve 3m, neco na tom asi bude, protoze maly se zacal tocit na brisko jeste pred 3m, ale vzdycky spis hrudnikem napred. Az nekdy po 4m zjistil, ze musi nejprve pokrcit kolinka 😀

maly_prcek
7. čer 2010

@sussanah : jo jo... Většinou to tak je, že když je to o dost dřív, tak to není dobře...
Není důležité KDY to udělá, ale JAK to udělá... Ty pohyby mají logickou návaznost a ta je důležitá pro vývoj, ne to, že to dokáže v určitých měsících... ☹

sussanah
7. čer 2010

@maly_prcek naprosty souhlas, ale blbeje, kdyz ti to ditko zacne delat samo. To mu potom tezko vyzvetlis, ze to delat nema 😉 Ale fakt je, ze kdyz mi tohle v tech 3m zacal delat, tak mi mamka (je fyzoiterapeut) ukazala cviky, jak ho stimulovat ke sravnemu otaceni a pomohlo to 🙂

markusko
7. čer 2010

Naše malá se nám začala otáčet na bříško ve 4,5 měsících i s velkou popolinkou na zadečku a v 5,5 měsících válela sudy přes celý obývák 😉 Taky jsem se bála, jestli ji to nebude brzdit ve vývoji, ale očividně zbytečně 🙂 Teď v 7 měsících se plazí, stojí na čtyřech... 🙂
Já také nechápu, proč se nikde nemluví o negativech jednorázovek (materiály použité při výrobě apod.) - ale je to holt byznys, no 😖 Točí se v tom velké peníze. Stejně tak jednorázové ubrousky... já osobně nechápu matky, které z obchodů tahají megabalíky ubrousků napuštěných kdovíjakým bordelem, platí za to nehorázné prachy (kolik takový balík stojí - počítám cca 30-90Kč???) a když uvážím spotřebu... když se nad tím člověk zamyslí, tak není lepší to děcko utřít "nezničitelným" bavlněným ubrouskem a čistou vodou (olejem)? Mně zase tohle hlava nebere 😔 To už spíš chápu oblíbenost jednorázovek, které jsou opravdu někdy užitečné (na noc, dlouhé cesty). Ale jinak ne 😉

kvakulka
7. čer 2010

@katarina82 To je opravdu hrozně moc brzo na přetáčení! Hih, když si vzpomenu, jak se syn jen válel na zádech, ani koně nepásl 😅 😅 😅 . Látkovky podle mé zkušenosti jako takové brzdit nemůžou, jedině vím, že když chci, aby syn pořádně krčil kyčle při plazení, tak ho radši nedávám do vázačky Disany, ta trošku stehýnka fixuje, ale jinak ho žádná látkovka v rozletu neomezuje.
Podle mé známé neuroložky, je motorický vývoj hlavně v hlavě- pokud dítě není svázané řemeny, tak se prostě nezadržitelně vyvíjí. Když má určitou bariéru, tak prostě víc trénuje 😉

kvakulka
7. čer 2010

@markusko Se přiznám, že když má synek obzlášť pokaděný zadek, tak i doma použiju na ten největší humáč vlhčený kapesníčky, nebo papírový ubrousky- prostě něco, co můžu vyhodit-ale to je jednou denně maximálně 3 kapesníčky. Nechtějí se mi odepírat hovnousy z plíny i z kapesníčků- jsem lemra, vím, ale spíš bych se asi dokopala k tomu syna rovnou vzít a zmalovaný zadek mu pod vodovodem umyla- což jsem dělávala v dřevních dobách, kdy ještě neměl skoro 9 kg 😕

markusko
7. čer 2010

@kvakulka No tak jasně, to je pochopitelné, já jsem měla na mysli výhradní používání jednorázových ubrousků 😉 Já jsem je tedy neměla už nějakých pár měsíců v ruce, ale nikdo neříká, že někdy třeba na cesty je nevyužiju 😉