Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
10. pro 2010

@butt Větší dítě se dá přebalit blbě, no, co si budem povídat 😀

baca
10. pro 2010

Holky, doporučte mi nějaké dobré tenké fleecaky. Zvažuju, že je na druhé pořídím, ale nemám s nima zkušenost. Anavy jsem viděla, ale připadají mi obrovské. Nejsem na objemný zadek.

ivuska.h
10. pro 2010

@baca To chceš na mimino nebo na Baruš?

ivuska.h
10. pro 2010

@baca Jsem vyhrabala jednu fotku flísáků na 14denním miminu od kamarádky, narodila se jen 2,95 kg. Pod flísáčkama má novoroz. na patentky.

baca
10. pro 2010

@ivuska.h na mimino. Ne že by se mi ty tvoje nelíbily 😀, pěkné jsou, ale přijdou mi fakt velké. Je to ale fakt tím, že nejsme na zmenšovací věci. Ale možná je přece jen zkusím, láká mě totiž objednat ještě nějakou tvou kalhotovku, tak bych to vzala jedním vrzem 😀

A další tipy?

ivuska.h
10. pro 2010

@baca No jinak jsou na trhu pokud vím jen Haipa Daipa, bývaly Tots Bots, ale ty nevím, jestli ještě jsou a Swaddlebees už jsem dlouho nikde neviděla. Jo a Sketch 😀

betelgeuzz
10. pro 2010

@baca fleecáky má ještě merinostar. Teď teda nestíhají a neberou objednávky na nové, mají tam akorát něco v prototypech a skladem. šíjou je ve více velikostech. Taky jsem už po nich pokukovala, mám od nich vlnáky a jsem s nima spokojená, ty fleecáky mi přijdou, že mají stejný střih.

slunicko76
10. pro 2010

@blka ono to jen vcypada jak je to vyfoceno zblizka a my mame velkej balik! muze se to vic sesit, to si pak muzu upravit!🙂
@maly_prcek tak to my zatim jenom zpivame! obcas si pripadam vic vyflusana nez po hodinovem koncerte!🙂 zatim teda nejak necteme jen ¨ten zpev.

blka
10. pro 2010

@slunicko76 Aha, tak to jo 😉

@baca Mně ty flísáčky přijdou objemné. Měla jsem tots bots a nedávala jsem je moc ráda právě kvůli té objemnosti.

ivuska.h
10. pro 2010

@betelgeuzz Oni tam ale dávají dovnitř PUL, ne?

mataharyy
10. pro 2010

@baca Já jsem jako první měla haipa daipa ty nejmenší a byla jsem spokojená, ale fakt je že nemám s čím porovnávat, neb to byli jediné flísáky co jsem měla doma a na to že Adrián měl 2,76 kg kgyž se narodil, tak nebyl nějak extra objemnej 😵 Jináč na novorozence mi přijde lepší když máš nějaké vícevelikostní, když máš menší dítko tak víš že to z něj nesjede 😀 Jináč mám malé pul, flísáky a jedny vlňáky zapínací což na novorozeně s čč stačilo

baca
10. pro 2010

Já ty fleecaky ošahávala trochu na Bráně. Asi jsem myslela, že je to jen z jedné vrstvy, tak mě překvapilo, že je to takové tlusté.
@mataharyy Ty HD nebyly špatné. Možná zkusím ty. A ty druky se z nich nevytrhnou? Bára měla 2,8 při narození, tak očekávám obdobnou míru, uvidíme. Já ty jednovelikostní věci nemusím. I když Anavy kalhotovky mi tak velké nepřijdou.

@ivuska.h Má smysl kupovat ty novorozenecké? Vím, že je to blbá otázka, když je šiješ, ale zas budou dobře sedět, ne?

ivuska.h
10. pro 2010

@baca Pokud čekáš dítě pod 3 kila tak ano, jinak od 3 kg sedí dobře i jednovelikostní. A nebo prostě pár kousků na parádu 😉

joohana
10. pro 2010

@baca Teda holky, já vám tak závidím ta malá miminka! Dr. mě žene na zátěžový test na cukrovku-A. měla 4150g a mimi zase vypadá "trošku větší" ☹ . Může za to muž, on se narodil ve 37.tt a měl údajně 4090g. Vůbec z toho nemám radost 😒

Jo a flísáčky Anavy musím pochválit, nejsou tlusté, dvě vrstvy tenkého fleecu, jsou prima a půjdem do dalších, jen co zas budou nějaké korunky 😎

ivuska.h
10. pro 2010

@joohana Tož tam nechoď 😉

mehlo
10. pro 2010

@maly_prcek tak to máš přesně opačný problém- já ho chci už mít odplenkovanýho a furt nic. Před pár dnama měl 21 měsíců a pořád se nějak nedaří. Už teda začíná trošku tahat na záchod po vyčůrání a vykakání, ale jinak velký houby.

sunny1981
10. pro 2010

Holky, nezlobte se že ruším,ale mohly byste prosím kliknout na "líbí se mi" pro Koníkovku Janu Zahoranskou a jejího Ondráška?Potřebuje pár hlasů na výhru-konec dneska o půlnoci.Z celého srdíčka děkujeme!!! Červnovky 🙂
http://www.facebook.com/pages/Hrejivi-plysaci/1...

mehlo
10. pro 2010

@butt čau tak já na kouzlo zavazovaček přišla až v roce a půl- předtím jsem je neměla a právě až tak pozdě mě napadlo, že bych je mohla taky šít pro dětičky, tak jsem jednu ušila na zkoušku Petulovi a kupodivu se do toho zabalit dá a je nějak klidnější, když ho do toho balím. Od kalhotkové utíká z přebalováku ale u zavazovačky ne

mataharyy
10. pro 2010

@baca Já raději jednovelikostní, ale až na větší mimčo, na novorozence si to nedovedu nějak představit, zvlášť jestli bude mít zas tak málo 😀
@ivuska.h od tří kil, hmmm tak že bych koupila jen pár maličkejch pro ten dojem a pak šla na jednovelikostní 😅 To bude zas peněz :D

joohana
11. pro 2010

@ivuska.h Mně nevadí ten zátěžovej test, mě vadí velký mimino 😀

betelgeuzz
11. pro 2010

@ivuska.h Dávaj, ale myslím, že není problém se domluvit i bez PULu.

butt
11. pro 2010

diky holky za zkusenosti s tema zavazovackama, tak to zkusim a uvidim.u kazdyho to je ocividne jiny 🙂

meleri
11. pro 2010

holky asi jste to už tady řešily, ale používáte někdo mýdlové vločky? četla jsem návod na místním výrobku a pouze nasypat do pračky s trochou sody, pere to jakž takž? 🙂

kackaj
11. pro 2010

@maly_prcek joo,tak takhle si ctem a povidame normalne, jsem nevedela, ze je to nejaka specifikovana vyuka 🙂 Zpivame jak o zivot, to taky, ale proste Ondru to k nicemu moc nenabada, zatim jsem vicemene zapojena jen ja. Ondra tak, ze tata je tata, obcas deda je dede, nebo babi baba, pes dela baba, kocka dela baba jemnym hlaskem 🙂 , ptacek dela tata a pak uz se nam to vsechno opakuje. Obcas vsechna zvirata delaji jenom brrrrrrr jako traktor, auto, fen, sekacka na travu,letadlo a autobus 🙂
Holky nahodou nevite, kdyz nevezmu prvni antikoncepci v prvni den MS, vadi to necemu? Jsme u nasich, dostala jsem to, ale antikoncepci tu nemam, vzala bych az zitra vecer. Muzu pro ni zajet teda, ale neni to zrovna blizko...

markusko
11. pro 2010

@baca Já ty anavy flísáky také mohu doporučit, ale je teda pravda že s nima nemám zkušenost na malém mimču, koupila jsem je malé až teď nedávno 😅 Ale na druhé bych je taky ráda používala od narození, zdají se mi super.

@andelka Jak jsi se nedávno ptala na to opoždění motorického vývoje ve vztahu k látkovkám, tak jsem si vzpomněla, že to tu kdysi řešila @kvakulka, ale tu jsem tu už dlouho neviděla. Ona už určitě má to druhé miminko, ne? 😕 Vím, že to první dítě jsme měly stejně staré 🙂 Tak třeba se tu ukáže a poví ti k tomu víc 😉

permonik7
11. pro 2010

@baca flísáčky anavy milujem, máme už troje a jsou úplně suprovy 🙂Asi bych to řešila tak, že bych šla do jednovelikostních a kdyby byly miminku velké, dokoupila bych novorozenecké😉

permonik7
11. pro 2010

Kvakulka má Klárku, má 6 týdnů 😵

kvakulka
11. pro 2010

Zdravím vás, ženy, po dlouhé odmlce- byla jsem prakticky celý říjen ve špitále na rizikovém, 25.10. se KLárka narodila, vše OK, jen to šestinedělí byl samozřejmě mazec- synek začal chodit. Velká legrace...
@baca Mám od Ivušky flísáky na malou- jsou moc fajn, pojmou i ve zmenšeném stavu mega balení (v noci nechci přebalovat a balení zavazovačky Disana, vv a ještě něčeho je opravdu grandiózní- na tom flísáky- takže malá má zadek asi o pět čísel výš než hlavu 😀 😀 😀 Ale nevadí- reflux nemá, takže je spokojená)
@ivuska_h- musím pochválit tvoje vlňáky na patentky - ten materiál je fantastický- natáhnou se na cokoliv, i na ty divně střižené BE (snad žádný svrchňáky mi pořádně nepojaly oblast kolem stehýnek)- gumičky jsou taky parádně pérovací, takže těsní- střih je v podstatě asi stejný jako Lovíků, ale materiál a zpracování je o poznání lepší 😉
A malý dotaz- do flísáků si můžu troufnout zabalit i starší dítě? Tedy převážně chodící?

markusko
12. pro 2010

@kvakulka Tak to opožděně velká gratulace 😵 Malá teď taky začíná chodit, tak si neumím představit mít doma novorozence 😅 A jaký byl porod? Dovolili ti tedy rodit přirozeně, jak ti slíbil doktor? 😕 Nebo kvůli rizikovému zase císař? 😕

Jinak já jsem pořídila flísáky od Ivušky nedávno na malou, převážně chodící, zatím nikdy nezklamaly, neprovlhly, nic. 🙂

ivuska.h
12. pro 2010

@kvakulka Taky moc gratluju a doufám, že uvidíme i nějaké látkové fotky! 😀 Hlavně kdyby se ti povedla nějaká fotká v těch flísáčkách nebo vlňáčkách třeba 😉 Do flísáků starší dítě bez problémů, zvlášť chodící. Jediné, kde bych měla strach o jejich funkčnost, by byla třeba 2hodinová jízda autem.

Jinak my jsme byli včera na návštěvě u kamarádky, co má 4týdenní holčičku, dělají BKM (ono to fakt funguje! 😀 ) a samozřejmě mají látkovky, většina je teda po Ondrovi, ale i pár nových kousků jsem jim dala 😉 No kamarádka mě zaúkolovala, ať udělám nějaké lepší držáky na minimální plenu, něco jak je to moko midi, ale s několika změnami, tak už mám ušito a jsem zvědavá, co řekne kamarádka po otestování.