Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

peko
7. lis 2010

@margotg - vzhledem k tomu, že částku za látkovky fakt nepočítám, tak nemám ani limit přes který se nechci dostat 😀
a IttiBitti mám AIO i SIO, vel. S už je nám malá, takže jedeme v M a jsem s nimi maximálně spokojená, žádná nehoda se nám ještě nestala (ťuk ťuk), určitě budu kupovat i velikost L
ale docela mě překvapuje, že se mi ty Ska nedaří prodat ☹

margotg
7. lis 2010

@meleri díky, nám právě vůbec, ani kajdění, ale pořád nevím jak to bude vypadat třeba za měsíc, až se mi začne točit nebo sedět.
A co vyhovuje tobě?
Já tu mám kdeco a chci si to zredukovat na ty, co se mi líbí a vyhovují nám. Malá zatím není moc učuraná, ale až začnem s příkrmy a čajem tak to asi bude horší, tak bych se právě potřebovala poradit, co je dobré na druhý půlrok.
Ještě chci vyzkoušet kapsovku BG, ta je pro větší děti taky prý supr.
Jo a ty itti mi přijdou jako plenky pro holky. Kluka tedy nemám ale připadá mi že se mu tam nemůže vejít 😀

margotg
7. lis 2010

@peko já jsem na ně koukala, oni se časem někomu hodí 🙂
Já jsem s nima taky max. spokojená, my ale rovnou najeli na M a teď mám i tři L a sedí suprově (máme 6,5kila) a tak nevím jestli do nich jít. Jo a našla jsem akci 2+1 jestli by se ti to nehodilo, mám to kdyžtak někde v mejlu 🙂 Já si právě říkám nekup to za ty prachy, ale už bych jich měla 6 uf 🙂

meleri
7. lis 2010

@margotg
u nás to bylo tak že nejdřív protékalo protože mu byly velké, pak do nich dorostl a chvíli ok, ale ted je má asi už malé, teda drží mu pořád krásně ale už to prostě netěsní..tak fakt používám jak nouzovku na doma.
mě jenvíc vyhovuje Bum genius a blueberry, jenže těch mám jen 5 a bluberry jednu páč je drahá, ale tyto pleny mi přijdou pro syna zatím nejspolehlivější.

já mám i dost těch popolín jenže už je na ně taky velký, takže nejlepší je ta BG protože ta s ním jakoby "roste"..🙂

margotg
7. lis 2010

@meleri a ty BG máš kapsovky nebo AIO.
Já jsem minulý týden sehnala dvě organic za supr cenu(nekup to) a nadchly mě ale schnou teda ukrutně. Tak bych právě zkusila ty kapsovky. Ty blueberry maj taky dobrý reference, ale jsou drahý a tak už to nechci přehánět. Za dva měsíce mi končí mateřská, tak si chci ještě něco doplnit páč potom už to bude stát za pendrek 😠

meleri
7. lis 2010

margot,
šiš jaký je rozdíl mezi AIO a kapsovkama? já mám jako asi tu kapsovku, prostě dovnitř vložím jenom tu vložku a k tomu ted ještě dáváme jednu vrstvu. myslea sem že AIO a kapsovka je to samé! 😅

aha né organic nemám mám s tou umělinou ale právě ta nám vyhovuje, že udržuje zadek fakt v suchu.

jo ty blueberry jsou dobré v tom že mi přijde že se tak rychle neopotřebují, prostě vydrží jsou bytelnější, ale máš pravdu ta cena...:(((( já koupila jednu páč sem nemohla odolat!!

margotg
7. lis 2010

@meleri supr, tak zítra si je hned objednám 🙂 🙂

meleri
7. lis 2010

@margotg myslíš ty bum genius?

nevím kolik stojí v čr ale kamarádka je ojednávala z anglie jeden kus za 10 liber, což je na eura kolem 12 eur což by mělo být tak 250 kč..

margotg
7. lis 2010

@meleri jo, tak to je fakt supr cena. Jenže já si je v Anglii neobjednám, páč neumím anglicky ani prd. Ale v tom případě je tu máme dost předražený, tady jsem viděla myslím 450,- to je fakt drsný 🙄

meleri
7. lis 2010

@margotg jo ony tak normálně stojí skoro všude i v cizině, jen kamarádka je koupila za tuto super cenu, není to moc těžké, kdybys chtěla pošlu ti odkaz...dokonce dělají i větší slevy, objednáš li jich víc jak 5. škoda, kdybs našla někoho kdo ti to přeloží tak myslím že v poho, akorát poštovné si britové připočítávají většinou 8 liber co si pamatuju...

margotg
7. lis 2010

@meleri táta umí, ale víš kam by mě poslal 😀 😀

meleri
7. lis 2010

fakt?? no škoda....ale ty BG fakt můžu doporučit jen na hodně malé děti dělají větší zadek....

margotg
7. lis 2010

@meleri malejm to moc nevadí a alespoň mají široké balení 🙂

meleri
7. lis 2010

jo, mi to taky nevadilo ani malému, jen to někdy překáží s oblečením, člověk musí koupit asi občas větší ta bodýčka...🙂

kiriki
7. lis 2010

Ahoj holky,
tak jsem tu po delší době. Všem co vyplnily dotazník děkuji, těm kdo ho nevyplnil a chtěl by pomoct, tak je asi na straně 591. a u typu a důvodu proč používáte látkovky prosím napsat celkově- kvůli penězům, ekologii a tak.
zatím mám vyplněných dotazníků 8, a to je docela málo, tak za každý další budu vděčná. jinak jsem se odhodlala zkusit dát malému na noc látkovku a je to v pohodě,takže jsme teď 100% v látkových a ty hnusky už nechci ani vidět 😝
zatím ahojky a děkuji!

evlyn
7. lis 2010

@meleri můžu poprosit na ten odkaz do Anglie na BG za tuhle super cenu? Díky moc...

baca
7. lis 2010

Zdravím, stále mám něco v bazárku: velurku Baby Lucy, Vázačky HHS, vlňáky Cuddle a teď jsem ještě přidala Loveybums lios - což je AIO se svrchníma vlňákama a připínají se vnitřky. Je to velikost L, takže vlňáky jsme nepoužívali a asi do nich nikdy nedoroste, takže to tady nenechám ležet ladem. Vnitřky jsme používali občas v léte do menších vlňáků.

helulela
7. lis 2010

k BG - myslím, že AIO i kapsovka jsou obě kvalitní plenky, jen ta AIO opravdu strašně dlouho schne a přijde mi trošku menší než kapsovka
@kiriki tu otázku jsem taky špatně pochopila, polepším se a doplním 🙂

helulela
7. lis 2010

@peko Itti bitti S musí být asi strašně malinké, kilama podle mě vůbec neodpovídají, ale parádní jsou moc 🙂

meleri
7. lis 2010

co je AIO holky? jako all in one či co ? a co to znamená?
ty jo itti S to musí být fakt asi fajn na novorozence, ale nevím jestli bych to koupila po těch mých zkušenostech...

margotg
7. lis 2010

@meleri Jo AIO je vše v jednom - všecno sešitý dohromady a schne to ukrutně 😀 Koukala jsem na ten odkaz do anglie a nad 4,0 slintám 🙂

meleri
7. lis 2010

jo tak tak to ani neznám takovou to plínku! já mám takových pár látkových vložek, a bez pořádného horka nebo bez topení to normálně zasmrádne... 😒 takže do toho bych co se týče plen nešla...
mě strašně pomalu schnou ty popolínky...to je hrůza...jsou dny kdy jsem fakt nucena topit jen kvůli plín na topení.. 😖 tak do těch bych už taky nešla..

jo ty stránky jsou suprové, já teda počkám ještě do porodu a pak uvidím jak to půjde...

Sam mi strašně kadil, furt, v noci ve dne, asi do 3 měsíců, tak nevím zda ty plíny udrží takové návaly řídkých kakanců....ten novosklad jsem na to levá asi, ale možná vyzkouším.

veselazu
7. lis 2010

@margotg ohledně těch kapsovek ti moc neporadím, já mám jen BG dle doporučení a jsem s nima maximálně spokojená. Udrží hoodně, vlastně mi protekly jen 2x a to než jsem přišla na to, jak moc je vycpat. Pak mám 2 z ebaye - tenhle odkaz : http://shop.ebay.com/good_seller003/m.html a s těma jsem zatím taky spokojená, je pravda, že mi zatím neprotekly, ale taky jim tak nevěřím jako BG samozřejmě. No každopádně za ty prachy ... vyšla 1 kolem 100kč i s poštovným 🙂

veselazu
7. lis 2010

@baca to je fajn, že ti ten Imazol zabírá, nám vytrhl trn z paty, když měl opruzeninu jak hrom do krve. Od té doby naštěstí nic - 11 měsíců klid. 😉

veselazu
7. lis 2010

jinak my teď máme skvělé období růstu zubů či co - kadí snad 5x za den - je to hrozně mazlavé a tááák to smrdíí ještě že manža asistuje při vyklepávání do záchodu, se mi navaluje teda maximálně. Jinak jíme pořád to samé, snad to brzo přejde...no a ty noci - co hodinu dávám dudlana - se budí bobišek.

schnek
7. lis 2010

@veselazu ty kravičkový plínky, co máš v albu, to je jaká značka?

dugyna
7. lis 2010

@veselazu tie z ebay su podla mna vyborne plenuchy mame ich doma kopec a velmi sme spokojny

ahojte sorry ze som vam sem tak v behla...dosla som k vam poradu alebo teda po skusenost..necitala som dozadu..
len sa chcem opytat ci mate niekto negativnu skusensot s plienkami Flip a Econabum... dvakrat sa mi stalo ze mala
sa v oblasti gumiciek vyhadzala...som povedal ze skusim to este raz...teda jej ich dat ak sa vyhdza znova tak u nas asi koncia.. 😒
mate niekto skusenost s alergiou na PUL?
vdaka za odpovede pripadne rady

dugyna
7. lis 2010

@schnek tippujem ze je z ebay 😉

xovicka
8. lis 2010

Nemáte někdo z Vás zkušenosti s plenkovým špendlíkem? Teď nemyslím snap-sponku, ale takový ten spínací špendlík s nějakým bezpečnostním uzávěrem... Ráda bych vyzkoušela, ale nevím, kde se dá koupit (nejlépe v Brně v kamenném obchodě)... Případně, tušíte v čem je ten trik s bezpečností, čím se liší od normální sichrhaisky?