Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
6. čer 2009

sonu, tak to je dobrá zpráva 😉

schnek
6. čer 2009

jj, kolem roku se ty děti začnou víc čílit 😉 O. se snažil vyřvávat si věci, který se mu líbily (nůžky, skleničky, vylézt na stůl, opravit rozdupanou hračku atp.), to zase přejde 😉

luci, sedí mu svrchňáky kolem nožiček? nemůže po tý mokrý plíně sjet dávka a protéct bokem?

byyz
6. čer 2009

ještě k tomu novoskladu: já ho dávám doteď, když jsme doma, tak nenosí kalhotky a na ten jeden počur je to akorát, dělám ten novosklad i ze starejch čč, který se časem smrskly na velikost cca 65x65 a ještě jí to je

lucinecka
6. čer 2009

Jé holky to je dobrá zpráva že ten vztek přejde 🙂 Jsme si už s manžou říkali jestli neděláme něco špatně ve výchově, že si to naše dítě takhle vymrčuje.

Schneku, vlňáky sedí výborně, jsou to lovíky jersey Mko a proteklo to vždycky tam kde je pindík, tedy přesně v prostřed plíny, takže myslím že to je jak psala Evička, že tu velkou dávku to prostě neudrží a proteče to. Tak nevím jestli dát nějakou savou vkládačku nebo zkusím ty vv a případně to chce víc přebalovat. No stejně po státnicích chci mládě učit full time nočníkovat tak bude doma nahatej 🙂

somik
6. čer 2009

Holky, s tím vztekem vám nechci brát iluze, D je 2,5 roku a vztek ho tedy nepřešel, naopak, víc si uvědomuje svou osobnost a snaží se si prosadit svoji a to na něj nezabere ani taťka ☹ Kolikrát mám z něj hlavu jak balón, si říkám, že H bude jiný 😀 , hodnější 😀 😀 😀

Chci se zeptat, jestli mi můžete poslat nějaký odkaz na novosklad, který bude snadný, mám dva návody a nějak jsme to doma nezvládli 😖 nebo si taky říkám, jestli to není tím, že mám plíny starý 25 - 33 let a prostě už to dávno není čtverec, ale obdélník. Díky 🙂

lucinecka
6. čer 2009

Somíku, no potěš koště jestli nás tohle taky čeká 😝 😀

Sklady tady: http://www.mamaja.cz/clanky/vazani-plenek-a-sklady

evicka7
6. čer 2009

somik, myslím, že tady je to nejlepší

http://www.latkovepleny.cz/node/100

z obdélníku jde taky, jen pak to co ti jakoby u zádíček přečnívá ohneš dovnitř

evulebobule
6. čer 2009

ahoj holky, tak jsem koukala, že brána už spustila novou verzi. 😉

evulebobule
6. čer 2009

a ještě dotaz. Nevíte některá v jaké modré se prodávají na bráně disany v modré barvě. Mám pocit, že na obrázku jsou světlé a tmavé a v nabídce je jen modrá tak nevím.

evicka7
6. čer 2009

no ale na tom novém webu je u zboží odkaz zeptejte se prodavače, tak to můžeš hned vyzkoušet 😀

evulebobule
6. čer 2009

evi: aha jojo díky, už to vidím. Tak to hned využiju 😉

lucinecka
6. čer 2009

Novej web je moc hezkej, až bude víc času musím pořádně prošmejdit 🙂

evulebobule
6. čer 2009

jojo taky se mi novej web moc líbí. 😉

somik
6. čer 2009

lucinečko, evičko, moooc děkuju, mamaja to má fakt suprově rozepsaný, už jsme to pochopili 😀 , problém byl u obr. 4, rozložit jednu vrstvu na trojuhelník, to jsme furt brali vrstvy obě a proto nám to nešlo. Do kolika měsíců tento sklad je možné použít? Máte zkušenosti?

lucinecka
6. čer 2009

Somíku, do té doby než dítko začne kadit tužší bobky 😀 U nás to začalo až s prvníma příkrmama, novosklad jsem jela dlouho, měla jsem ho ráda. Někdo ale používal kratší dobu.

meleri
6. čer 2009

holky;

dekuju moc za rady. no vypada to tak ze zustanu asi u tech vlnacku a mozna koupim na zkousku jedny ty flisove. ahojte!

evicka7
6. čer 2009

somiku, dávám někdy novosklad ještě teď když je Vikoušovi skoro rok 🙂

byyz
6. čer 2009

somiku jak píšu vejš, používám novosklad doteď 🙂

evicka7
6. čer 2009

matky, co děláte takhle v sobotu večer, já se nudím, protože už mi to učení do hlavy vůbec neleze, tak projíždím ten novej web, si snad budu muset něco koupit, ale nemůžu se nějak rozhodnout ☹

silente
6. čer 2009

Ahojte!
Doufám, že jste všechny i s miminky v pořádku.
Já tu mám mamku, tak nestíhám PC, jinak vše ok.

Jo a kdyby se Vám chtělo hlasovat, tak Anna-Maria bude ráda
http://boleslavsky.denik.cz/miminka/mimi2220090...

novako
autor
7. čer 2009

Už jsem nový web prošmejdila a hádejte, co? Objednala. 😀

lynn77
7. čer 2009

ahoj holky, tak ruzne studuji vsechny mozne zdroje a chtela bych se s vama zkusenyma poradit 🙂

rozhodli jsme se pouzivat hlavne klasicke ctvrecove plenky, asi kikko lux eco - bude mi jich stacit 40 ks?, rozumim tomu spravne, ze se daji skladat na ten novosklad bud samotny nebo do nej jeste jedna plenka na osminy (to se da vyuzit i jako siroke baleni). Mam koupit jeste nejake vv, treba ty popoliny se mi celkem libi tak 5ks.

svrchni kalhotky bych asi pouzivala ty PUL, IV Organic pripadne Tots Bots wrap, akorat si nejsem jista temi pocty a velikostmi, mam kupovat i nejake XS nebo staci S, pripadne mam rovnou koupit nejaka M? (nechci toho kupovat zbytecne moc kdyby se mi latkovani nejak neujalo 😉 ) Staci tak 4 ks celkem? Vlnaky asi koupim pozdeji a co ty flisaky? To je necim zatrene nebo jak funguje to, ze neprotecou? jen vycpanim?

No a pak dotaz k noci, nejak furt nemam prestavu, jake plenky davat na noc. Mam koupit pro novorozence i nejake kalhotkove savejsi? Jak casto se prebaluje v noci? Nebo staci novosklad + 1cc nebo vv a casteji prebalovat? nebo nejakou nocni plenku?

Ja se asi blbe ptam, ale snad mi poradite 😉

zmuzle
7. čer 2009

Pipky, kdyby se nekdo chtel zbavit tech Disanich vlnaku velikost 62/68, tak IP.

Lynn, no asi zalezi na diteti. Ja davam prevazne jen cc a dovycpavam jeste dalsi cc a nebo vv. Ja mam plen dost, takze jsem ted prala az po 3 dnech a mam furt rezervu na to, nez mi uschnou. Taky Kubik jeblinkaci,takze spotrebuji plen dost i na pusinu apod. Pak ho myju pokadenyho v umyvadle a zase utru prdku plenou co je po ruce. Mam ale i libstacky a ty pouzivam na pusinu a na utirani. Novosklad mam dopredu naskladany a i ty cc na osminy.
A v noci me treba nekadi a od kojeni spi v kuse 7h a teprve pak ho prebaluji. Davam BBH bambus, BE nebo treba Popoonesize dovycpanou bambusovym prefoldem a rano je plinka sucha 😝

katwind
7. čer 2009

novako 😀
Já mám ještě objednáno z minulého webu, už týden zaplaceno, tak čekám, snad zítra napíšou, že je to na cestě... pak budu zjišťovat, co zase dál😀 Ale jak jsem psala, naštěstí mě nové IB moc nezaujaly, CT se mi líbí víc a klasické IB taky🙂 Jen mám trochu hokej v těch velikostech, zda mám kupovat XS a kolik, nebo jestli spíš už Mka... Takže uvidíme, nějak ty týdny letí ale divoce... 😲 😀

lucinecka
7. čer 2009

Lynn, myslím že 40 čč by ti mohlo stačit, zvlášť když budeš mít i nějaké vv. Uvidíš sama jak budeš často prát a jak ti to bude rychle schnout, kdyžtak dokoupíš. Já mám ale těch 40ks a stačí bohatě. Svrchňáčky je lepší mít určitě minimálně troje. Vzala bych i XS. Můj syn měl 4kg když se narodil a ty Ska na něm byly obří. Na druhý si beru určo XS. Ale vem rovnou i ty Ska, třeba IV organic, my je využívali hrozně dlouho a budeš je mít třeba jako rezervní, kdyby všechny ty malinký byly posranděný 🙂 S noční plínou u novoška nemám zkušenost, páč jsem dlouho dávala hnusky 😝 Ale asi záleží jak bude v noci kadit, když po každým kojení tak nemá smysl pořizovat savou noční plínu a asi fakt bude stačit novosklad+čč na osminy nebo dvanáctiny. Na dítě co už nekadí v noci je určo nejlepší noční plína BE vycpaná prefoldem nebo BBH bambuska jak píše Zmuzle.

schnek
7. čer 2009

xs pul máme pořád, S jsou ještě dost velký 😉 40 plínek na zadek podle mě stačí, dávala jsem novosklady. už dávám rovně. Na noc dávám BE, ale v ci M. nekaká, takže nepřebaluju, jinak jsem dávala bambusový čč a přebalovala 😉 flís neproteče 😉

terezita
7. čer 2009

hezke odpoledne preju!

ja mam cc 30 a staci bohate, obcas stridam s vv.. schneku, tak jsem se ty vv naucila nejak motat a je to fajn, em. v tom nema tak velkou prdku. 😅
jinak vcera se nam kvalitne oprudila, ale vubec nevim po cem.. umyvame ji medvidkem a mela IB. m.hned usoudil, ze je to z IB a nechce, abych ji je davala.. 😠
jo a z BBH jsem naprosto unesena! skvela nocni plina!

jo holky, kolikatery vlnacky si mam na leto poridit? mam vybrany loviky jersey 2x a 1x disany natahovaci.. bude to stacit?

schnek
7. čer 2009

terez, prima, že vám to sedlo 🙂 a k pruzení - M, je prakticky trošku zapruzenej pořád, mažu lanolinem, nebo mám zásyp batole, hodně nechávám nahatýho, nočníkujeme a snažím se vyhýbat opravdu dráždivým věcem typu rajčata, jahody atp 😉 ale teoreticky by to mohla být i reakce na flís, zkus to sledovat.

lucinecka
7. čer 2009

Terko, vlňáčky ti takhle stačit budou, zvlášť kdybys měla nějaký rezervní pulky pro případ nehody 🙂

terezita
7. čer 2009

holky dekuju!