Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
23. únor 2012

@luccii vydrží, 12 hod určitě. Víťovi vydrží i ta B. natur, Adíkovi ne, vždycky je mokrý na levém boku (??) 😕

janakkk
23. únor 2012

@ofelieee já jsem ted presla na noc na papírovky (pampers premium care), protože malej se v noci často budí a po přebalování spatně usínal, ale 12 hod nespí, takže vyzkoušeno mám, že tak těch 10 hod vydrží 🙂

katyxq
24. únor 2012

Dnešní noční pokus - doteď jsem na noc dávala kalhtkovky Anavy bez jediné vkládačky, ale už je měla posledních pár nocí při přebalování durch mokrý (přebaluju po každém kojení, po max 4h), tak jsem dala velkou vkládačku, že pak třeba usne i bez přebalení. Houbec, je to citlivka, sice usnula, ale mizerně, vrtěla se a slabě pomrčávala, takže by se asi brzo probudila sama a já tudíž nemohla spát vůbec. Tak jsem jí šoupla kalhotkovku s malou vkládačkou a za 3h budu přebalovat zas 😅, ale aspoň vím, že neprotečou svrchňáky.
Malýma vkládačkama jsem doteď vycpála novosklad přes den, ale co zkoušíme BKM, tak už je nepotřebuju, neb dávám jen samotnou jednu čtvercovku na novosklad.

elaaa
24. únor 2012

Ahoj holky.
Jdu pro radu. Na noc máme vlňáky Disany. Poprvé jsem je musela nalanolinovat 3x a pak vydržely skoro 6 týdnů noční nálože (kojení co 2-3 hodiny). Pak jsem je v rukách vyprala.Nalanolinovala a hned protekly. Ani druhé lanolinování nevydrželo. To je bežné, že se musí po každém vyprání 3x nalanolinovat? Prala jsem v rukách v Qaltu na vlnu.
Jo jinak máme po 4měsíční kontrole zpátky široké balení (měla ho do 6 týdnů). Ale už je velká, takže plíny nestačí. Koupila jsem Marwelky. Pod ty zase nenacpu noční látkovku, takže měla včera na noc Alany a byla taky durch už ve 2. Dneska měla Tesco plínu a ta to vydržela. 😉

mmiirrkkaa
24. únor 2012

Taky jdu pro radu. Včera jsem prvně lanolinovala Disany podle návodu z fóra Lanolin-všetko co třeba vědět - a tam psali, že se ta lázeň má ochladit na 30 stupňů. Ale mně už to přišlo hodně studené. Jsou ty vlňáčky opravdu tak cholostivé, nebo by "ustály" lanolinovaní ve vodě o teplotě, v jaké se člověk např.sprchuje?

ofelieee
24. únor 2012

@janakkk @helulela @luccii @michamicha díky holky. To je stejně trochu na hlavu, že skoro nevede žádná eko cesta, že? Ty babylove mám eko, no. Koupim pemprsky, zatr sakr 🙂 My teď jedeme tak, že usne v 7, ve 2 - 3 se vzbudí mokrem, přebalím, ale nenakojím, a na kojení se vzbudí v 5 - 6, vstávačka okolo 7. Takže to buzení kvůli plíně tam je fakt škoda, navíc je na něm vidět, že ráno není tak vyspalej a už v 8 začíná mrčet...

reruna
24. únor 2012

@ofelieee já jsem na noc taky dávala jednorázovky, od té doby, co jsme v noci už nekojili, tak jsem ho nechtěla budit na přebalování a on teda čural v noci fakt hodně... používali jsme a zatím stále používáme zelené pampersky, vydrží toho opravdu hodně, ty jediné mu nedělají opruzeniny a neprotíkají

betelgeuzz
24. únor 2012

@mmiirrkkaa já do toho horkého základu napustím studenou vodu od oka, aby mi to bylo příjemný na ruku, voda, kterou se sprchuješ má tak 40 stupňů, to si myslím, že vydrží.

ofelieee
24. únor 2012

jeje to ty pemprsky mají ještě druhy 😅 a jsou nějaký teda "největší" co do kapacity? Pardon, že sem tahám tohle téma, ale mě to do látkování, bohužel, zapadá...
já hlavně nechci, aby budil on mě na přebalování 😅 ještě asi před 3 týdnama to stačilo až v těch 5, kdy se kojil...

ofelieee
24. únor 2012

@mmiirrkkaa já bych teda byla opatrná, mě než došlo, že 30 je vlastně dost málo, tak jsem to dělala tak na příjemno, a mám pocit, že jsem si ty drahý BI docela srazila ☹ ale však jim to nevadí, když to bude studenější...

rozarka65
24. únor 2012

@mmiirrkkaa Já to nechám vychladnout a pak namočím vlňáky přes noc...a nikdy neprotekly....teda vlastně jen jednou,když pod tím měla jednorázovku a měla na sobě větší vlňáky...
@elaaa

@ofelieee Taky jsem dávala jednorázovku na noc, protože jsem ji nechtěla přebalovat, to ji vždycky probudí....ale jednorázovka bohužel celonoční nálož nevydrží...☹ Teď dávám bambusovou kalhotovku,kterou pořádně vycpu,na to separačku z Irmy...ráno je úplně durch,ale Eli v pohodě...

mmiirrkkaa
24. únor 2012

@ofelieee @betelgeuzz Holky díky. Jde mi hlavně o to, jestli to bude "fungovat", jestli by se to v teplejší vodě lépe nechytlo. Ale zase mám strach z toho zničení... No uvidíme, jak to bude fungovat 😎

elaaa
24. únor 2012

Já mám vodu tak těch 40°C (za chvilku už má 30) a mívám je tam přes noc. ☹

rozarka65
24. únor 2012

@elaaa tak nevím...možná změnit lanolin....

betelgeuzz
24. únor 2012

@ofelieee tak s BI nemám zkušenost, ale dělám tak merinostar, anavy a ručně pletené a nesrazily se žádný. Teď bych naopak ty jedny ručně pletené srazit potřebovala a včera se nepovedlo. Tak dneska dám ještě do víc horké vody 🙂

reruna
24. únor 2012

@ofelieee pampersky jsou zelený, oranžový a bílý - podle obalu, ty oranžový jsou nejlevnější, ale ty neber, nejlepší jsou ty bílý, ale nevím, jestli se nedělají jen malé velikosti, no a ty zelené nám vyhovují nejvíc, ale samozřejmě každému nemusí, u papírovek to je jako u látkovek, co vyhovuje jednomu, to nevyhovuje druhému, my jich vyzkoušeli hodně druhů, protože prvního syna jsem skoro měla 2 roky na papírovkách a až pak jsme přešli na látkovky a druhého jsem měla v látce, ale na tu noc se nám osvědčily ty pampersky.... a velikost by vám měla sedět 4

betysek
24. únor 2012

@ofelieee Já tedy na noc používala Ella´s house (konopnou na patentky) a na to IV PUL ky a nestalo se mi, že by mi to malá pročůrala. Od 6 mesíců jsem v noci nekojila, tak že ani nepřebalovala (před tím jsem kojila jen jednou v noci kolem třetí ráno a přebalila). Vycpávala jsem je asi 2 vkládačkami, už si to moc nepamatuju, malá bude mít za chvíli 4 roky. 😉 Vkládačky jsem neměla extra savé - flanel, nebo bavlněné froté. Do roku a půl to bylo v pohodě. Pak už je s těmi vkládačkami neoblíkla - měla v roce a půl 15 kg (je hodně vysoká). Pak jsme měli kalhotovky IV biofroté (takové ty bez patentků, zajišťovaly se jen svrchními kalhotkami). S těmi jsme vydrželi celou noc až asi do 2 let. Pak už to nevydrželo, zkoušela jsem taky hnusky Alany, ale ty byly taky durch. Po ostaních hnuskách se mi osypávala.....

merja
24. únor 2012

dnes jsem zahlídla na Markíze, že bude v pondělí diskuze o tom,že asi jednorázovky jsou u dětí problémové - děti trpí záněty močových cest. Tak se nesmím zapomenout mrknout. Ale asi to bude dítě od dítěte ..

marky27
24. únor 2012

@merja a v jakém pořadu?

merja
24. únor 2012

jejda myslím si , že je to kolem 17hod takový ty příběhy i o lidech, .. a byla tam upoutávka na pondělí

reruna
25. únor 2012

@merja četla jsem ,že jednorázovka plná moči pak dítě studí a z toho jsou ty záněty močových cest... ale asi je to fakt individuální, kluci neměli ještě nikdy...

betelgeuzz
25. únor 2012

@betysek to je zajímavý, jak má každý jiný zkušenosti. Konopku ellaś house jsem měla, přišlo mi to jak hadr na podlahu, který nemůže nic moc nasát. Šla brzo z domu. A IV froté dávám na odpolední spaní vycpanou vv kikko a je to durch, v noci by to teda nevydrželo ani náhodou.

reruna
25. únor 2012

@betysek IV biofroté jsem měla, ale na noc u nás v žádném případě, ani na odpolední spaní, jednak málo nasají a za druhé ani pořádně nedržela na nich snapka a pořád se posouvaly...

merja
25. únor 2012

Holky tak o těch plenkách to bude v pondělí na Markíze pořad Reflex / doufám 😉 /

branakdetem2
25. únor 2012

@merja Na BVV brána vystavovat nebude, budeme tam pomáhat nastánku mamaje.
všechno zboží, které bude v tu dobu zlevněné na veletrhu bude levnější i v obchodě a prezenatce je podle mě lepší, protože je více času a ukážem si všechny druhy zaráz.

a dík za tip na Markízu, to zní hdoně zajímavě.

ofelieee
25. únor 2012

uff tak já vyplázla nehorázný peníze za ty pemprsky, za pokus to stojí, ale stejně už na bazaru koukám po bamboo extra 🙂 to je fakt věda. Děkuju za tipy. Moc se mi sice líbí noční Anavy, ale abysme je mohli používat, tak bysme potřebovali nejmíň 4, spíš 5, a 2 a půl tisíce za to fakt dát nechci...
@betelgeuzz k tomu mě napadá, jestli třeba nebyla málo opraná - já si vkládačky šiju z bambusovýho flísu, jsou úžasný (aji to s oblibou dávám jako dárky pro miminka a chválej je všechny mamči), ale je třeba je hodně seprat, fakt aspoň 5x i víc, než začnou sát naplno... (a i proto koukám spíš p jetejch plínách, myslím, že na savosti se jim ubrat nemůže...

merja
25. únor 2012

OHledně BVV - brána tam bude pomáhat 😢 . Budete tam mít i věci,které máte v obchodě a nebo v obchodě je toho prostě více? Je pravda, že na BVV jsou věci opravdu slevněné než běžně na internetu?

peko
26. únor 2012

Kdo používáte jednovelikostní Anavy - do kdy jste je dětem zaply na všechny patentky? Dcerka má 19m a cca 11kg a zapínám je už dost natěsno, tak nevím, jestli se pak dají zapínat i jen na dva patentky (jestli ten volný nebude tlačit)???

betelgeuzz
26. únor 2012

@peko do kdy, nevím, ale zapínám je teď běžně na dvě patentky. Na tlačení si malá nestěžovala. Dívala jsem se, že na můžeš koupit i záslepky na ty volné patentky.

peko
26. únor 2012

@betelgeuzz díky moc, to mě vůbec nenapadlo, že to Ivushka vyřešila a má na patentky záslepky!! 😵 😵